Facebook: nenápadná výpůjčka autorských práv k fotkám

Diskuze o výstavách a fotoakcích, pozvánky, doporučení, nejlepší weby

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fojty 3. 2. 2011 06:30

Děkuji za jasnou odpověď. Už jsem to vzdala i přes to, že Blesk stále se mnou komunikuje. Hodně mně to rozčililo, ale zlost se už vytrácí.... Vodoznak nemám ráda, ruší fotografii, takže mně nic jiného nezbývá než se smířit.
Ještě jednou dík
fojty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 4. 2. 2011 19:26

Sledujte DIGIarenu, připravuji test sofwaru, který neviditelně podepisuje vaše fotografie.

Pak by stačilo blesku napsat ať vám pošlou zdrojovou fotografii, nebo ať jí prověří na skrytý podpis - více v článku.
Tomáš Vrabec
Redaktor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 2. 2011 11:59

Neviditelný podpis? Wow.. to zní jako pokrok docela.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod never 5. 2. 2011 12:46

Hmmm tyhle věci jsou sice všechny pěkný, ale jakmile dáte pryč exif, je to všechno v háji... A jak všichni dobře víme, když si stáhneme fotku z Facebooku, tak je bez exifu a všechny tyhle fičurky nám jsou na nic ...

Proto je prostě lepší se naučit dávat na FB fotky s podpisem a když je uploadujeme do svých galeriií, tak aspoň minimálně zakázat na stránkách pravé tlačítko ( kvůli stažení fotky.. ) :-)
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fotobanka.net 5. 2. 2011 13:06

Neviditelný podpis není žádná novinka, to existuje už spoustu let. Sám používám několik let SignMyImage (což je mimochodem český software) a opravdu to (samozřejmě do jisté míry) funguje. Nezávisle na Exifu. Pokud Vám někdo ukradne fotku z FB a budou nějaké dohady ohledně autorství, asi není nic jednoduššího než dokázat své autorství tím, že doložíte originál fotky vč. exifu (zloděj bude mít samozřejmě k dispozici jen zmenšeninu z FB, takže je v háji :-)).
Pentax K-5 , Samyang 8mm f/3.5 Fisheye, PENTAX SMC DA 14mm f/2.8 ED [IF], PENTAX SMC DA 17-70 f/4 AL [IF] SDM, PENTAX SMC FA 50mm f/1.7, PENTAX SMC DA* 50-135mm f/2.8 ED (IF) SDM, PENTAX SMC DA* 300 f/4 ED [IF] SDM, manuální mezikroužky, Metz Mecablitz 50 AF-1 digital, SanDisk Extreme 30MB/s 16 GB ...
Fotobanka.net
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 5. 2. 2011 16:00

No ono by stačilo ten podpis prostě zabudovat do fotky (do dat) s tim, že pokud by to bylo opravdu součástí, tak ani zmenšení s tim nic neudělá.. Ale nejsem programátor, takže nevim jestli to opravdu jde.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Fotobanka.net 5. 2. 2011 18:49

To se dá obejít snadno ... třeba i blbým PrintScreenem, nebo uložením do jiného formátu.
Pentax K-5 , Samyang 8mm f/3.5 Fisheye, PENTAX SMC DA 14mm f/2.8 ED [IF], PENTAX SMC DA 17-70 f/4 AL [IF] SDM, PENTAX SMC FA 50mm f/1.7, PENTAX SMC DA* 50-135mm f/2.8 ED (IF) SDM, PENTAX SMC DA* 300 f/4 ED [IF] SDM, manuální mezikroužky, Metz Mecablitz 50 AF-1 digital, SanDisk Extreme 30MB/s 16 GB ...
Fotobanka.net
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fojty 5. 2. 2011 21:06

Fotobanka.net píše:Neviditelný podpis není žádná novinka, to existuje už spoustu let. Sám používám několik let SignMyImage (což je mimochodem český software) a opravdu to (samozřejmě do jisté míry) funguje. Nezávisle na Exifu. Pokud Vám někdo ukradne fotku z FB a budou nějaké dohady ohledně autorství, asi není nic jednoduššího než dokázat své autorství tím, že doložíte originál fotky vč. exifu (zloděj bude mít samozřejmě k dispozici jen zmenšeninu z FB, takže je v háji :-)).



Ano, originál foto jsem do Blesku poslala. V exifu mám jméno autora i autorské právo svoje jméno...paní mi to uznala a řeší to...prý ji to tak poslal čtenář. Já už na to kašlu a na FB dávám pouze odkaz na http://picasaweb.google.cz/fojty1 na loňské fotky a letošní na
http://picasaweb.google.com/fojty2011
fojty
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lorenzo pipe 7. 2. 2011 13:06

O důvod víc, proč na FB ani nelezu, natož abych tam dával fotky, a taky si schovávám RAW soubory ke každé fotce, protože jak mi vysvětlí někdo jaktože udělal tu a tu fotku ale "negativ" mám já?
lorenzo pipe
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 7. 2. 2011 14:17

po par upravach je velmi tazke vobec povedat ze ci negativ a vysledok je z toho isteho ;).

FB - treba citat az dokonca!!! Venujme pozornost poslednej vete:
"This IP License ends when you delete your IP content or your account unless your content has been shared with others, and they have not deleted it"

Tato licencia konci v momente ked vasa fotka bude vymazana, pokial ju vymazali aj vasi priatelia, ktori maju odakzi na vas profil.

Rozbyme to na drobne, ak by FB dalej podnikal s vasimi fotkami (daval ich 3 strane) tak ako mu to dovoluju podmienky v prvych vetach, len velmi tazko by vedel zabezpecit tuto poslednu vetu!!!! Je nemyslitelne a nerealne, ze by FB dokaza spatne fotky "vymazat" u 3 stran kde ich distribuoval a preto je nerealne podlamna, ze by stim chcel naozaj "obchodovat".
(najme sa tu jedna o ochranu proti takym veciam, ze ty predas fotku exkluzivne niekomu a zaroven ju uploadujes na ukazku na FB....)

Takze tato klauzula je tam jednoznacne len a len na ochranu, aby ho niekto nemohol zalovat za fotky ktore si tam sam uploaduje. (samozrejme akykolvek upload fotiek je riziko zneuzitia....)

Neviditelny podpis... stare zname a ??? Ved do obrazku sa da zasifrovat aj daleko viac ako len podpis bez toho aby to bolo viditelne ......
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Denda 7. 2. 2011 17:30

Nejsem právník, ale vím, že žiji v České Republice, kde se používá jako oficiální jazyk čeština. I kdybych měl deset státních zkoušek z jazyka anglického, nic by mě nenutilo, abych se řídil (v ČR) nějakými anglicky psanými pravidly používání. Takže jako český uživatel jsem uveden v omyl a pokud bych zjistil, že FB zneužil mých autorských práv, udělal bych mu peklo.
www.blog.fishfoto.cz
www.databazefotografu.cz
Denda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fotobanka.net 7. 2. 2011 17:44

Jenže Vás také nikdo nenutí, abyste souhlasil s něčím, čemu nerozumíte. Pokud pravidla přesto odsouhlasíte a službu využíváte, je to asi Váš problém, jestli jste je nečetl, nebo jim nerozumíte je věc druhá :-) Takže na to bych vážně nespoléhal...
Pentax K-5 , Samyang 8mm f/3.5 Fisheye, PENTAX SMC DA 14mm f/2.8 ED [IF], PENTAX SMC DA 17-70 f/4 AL [IF] SDM, PENTAX SMC FA 50mm f/1.7, PENTAX SMC DA* 50-135mm f/2.8 ED (IF) SDM, PENTAX SMC DA* 300 f/4 ED [IF] SDM, manuální mezikroužky, Metz Mecablitz 50 AF-1 digital, SanDisk Extreme 30MB/s 16 GB ...
Fotobanka.net
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 8. 2. 2011 10:37

asi tak "nevedomost", "blbost" neospravedlnuje pred zakonom ...
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 8. 2. 2011 10:57

Fotobanka.net píše:Jenže Vás také nikdo nenutí, abyste souhlasil s něčím, čemu nerozumíte. Pokud pravidla přesto odsouhlasíte a službu využíváte, je to asi Váš problém, jestli jste je nečetl, nebo jim nerozumíte je věc druhá :-) Takže na to bych vážně nespoléhal...


Né ASI ale URČITĚ ... souhlasíte s podmínkami služby, to že nejsou v českém jazyce už není podstatné.

Je to podobné, jako by výše zmíněný řekl, že pravidla PayPalu se na vás nevztahují, protože nejsou v češtině ... nebo třeba kontroly na zahraničních letištích ... taky by bylo dle teorie kolegy výše zbytečné :)
Tomáš Vrabec
Redaktor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TheFlyingman 11. 2. 2011 19:06

Ten odstavec o předání autorských práv už je v podmínkách docela dlouhou dobu a je jedním z důvodů, proč na FB dávám fotografie v malém rozlišení a zásadně ne ty, které považuji za nejpovedenější. Ty zveřejňuji na svém webu a jiném fotoserveru.

Denda píše:...pokud bych zjistil, že FB zneužil mých autorských práv, udělal bych mu peklo.


Jak byste to prosím chtěl udělat? Facebook sídlí v USA, u nás nemá zastoupení...Budete FB žalovat u soudu v USA?
Když je nepřítel na kolenou.....musíte ho dorazit.
zastánce teorie pohlcovačů tmy
TheFlyingman
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků