Online záloha fotografií

Diskuze o výstavách a fotoakcích, pozvánky, doporučení, nejlepší weby

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Lotrandor 7. 5. 2013 14:07

Prosím rozlišujte zálohování a archivaci. Hodně zjednodušeně, to co dělá většina lidí je zálohování, ještě ke všemu provozní zálohování. Je to způsob, jak čelit poruše HW. Jiný způsob je zdvojení zařízení, tedy zvýšení redundance (obvykle RAID zrcadlo ze dvou disků, nebo RAID5). Největší slabina HDD je v tom, že vám žádný výrobce nebude garantovat integritu záznamu déle než 9 měsíců. Pokud disky odpojíte od napájení. Externí úložiště je v podstatě disk, který nemám pod kontrolou a nemusím se o něj starat (a nekdo ho může vypnout, protože se to nebude rentovat). To je někdy dobře a jindy zase ne, záleží co tam ukládám.

Archivace řeší dlouhodobé ukládání - viz zmíněné DVD, nebo například pásky (DLT apod.).

Garantované archivy pak řeší i integritu dat, t.j. garantují, že se data nezměnila, ať už chybou nebo záměrně (různé útoky na nástroje elektronického podpisu atd.).

Jako asi nejjednodušší mi přijde zálohovat na Skydrive nebo Gdisk. Jsou to služby, které vytvoří adresář a celou jeho strukturu replikují na do datacentra. Nejsou rychlé, mají nějaká omezení co do velikosti (ale prostor se dá poměrně snadno přikupovat za levno). Ideální na obvyklé dokumenty apod. Výhodou je i fakt, že lokální kopie je u vás stále přítomna, nad ní se pracuje. Zjednodušuje to workflow, navíc máte jistotu, že když to Microsoft nebo Google jednou vypne, budete mít kopii u sebe. Nevýhody jsou zřejmé, může to generovat docela velké datové toky, obzvláště u velkých souborů na xDSL, kde je upstream limtovaný, chvilku trvá než se změny promítnou. Používám to pro kde co, pro fotky zatím ne.
Skydrive umí takhle synchronizovat více zařízení, máte pak lokální kopii všude, kde pracujete (PC, notebook). jen je potřeba mu dát chvilku, aby po síti vše přenesl (ale to je vidět na příslušné složce). Google určitě funguje stejně,ale nezkoušel jsem. Stejně jako další podobné služby.

Jinou cestou je vytvoření nějakého scénáře s externím úložištěm lokálního typu. Obvykle tedy koupě nějakého Synology NASu s dvěma disky v zrcadle, k tomu nějaký zálohovací software, který periodicky odzálohuje pracovní disky a vykopíruje na NAS. NAS pak může šifrovanou zálohu posílat na DropBox a podobné služby. Je to řešení robustní co do jistoty, více náročné na obsluhu, nicméně NAS může kopírovat do mraků když spíte a PC je vypnuté.

P.S. 20GB na SkyDrive stojí 200 Kč za rok
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod AlphaD 7. 5. 2013 15:00

A co Blu-ray? Používáte někdo?
25 GB na jednom disku pod 30 korun, mechanika do PC už dneska stojí kolem 1500 Kč, přehravač k TV stejně tak.
Canon EOS 550D; Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS; Canon EF 50 mm f/1,8 II
AlphaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 7. 5. 2013 15:10

Allydamm: To s tím "nesáhnutím" bylo myšleno obrazně a týkalo se případné totální obnovy dat z desítek DVD. Při každé následné záloze/archivaci samozřejmě otestuji namátkou některá média z předešlých záloh (na každé DVD vypaluji i kontrolní součet a jelikož používám dělený RAR archív tak tam přidávám i nějaké procenta samoopravných bloků) ;)
Tím házením jsem chtěl naznačit, že HDD je prostě médium skládající se z mnoha součástí, z nichž kterákoli se může pokazit ať je to odpadlý rezistor z DPS elektroniky disku (tohle jsem viděl i u nového HDD) až po poškrábané plotny od nezaparkovaných hlaviček. Kdežto DVD je jen placka skládající se z několika vrstev. Prostě v jednoduchosti DVD oproti HDD tkví jeho větší jistý druh spolehlivosti. DVD už mi několikrát spadlo ze stolu, ale vždy se rozbil maximálně obal. HDD mi na zem zatím naštěstí nespadl, ale vím min. o jednom člověku komu ano a HDD byl v háji. Když jste zmínil to škrábání hřebíkem, tak tomu plechu na disku by to asi nevadilo, ale co DPS ze spodní strany disku? ;) Pokud nenechám DVD několik týdnů na sluníčku za oknem (a neznám nikoho, kdo by to se zálohou na DVD dělal), tak současnými organickými barvivy není problém. A mimochodem na HDD také data nevydrží věčně a způsob zápisu také není nezničitelný. Co udělá se zapsanými daty na HDD takový neodymový magnet třeba z reproduktorů? :D.
Ačkoli stále věřím DVD, tak mě už ale přestává bavit vypalování, příprava archivu, přehazování placek atd. A až mi dojdou zbylá archivační DVD, tak kvůli pohodlnosti asi také přejdu jen na HDD a budu se modlit, aby se v nich nic nepokazilo ;).
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 7. 5. 2013 15:20

Lotrandor - ano to je přesně ono. Kdybych psal beletrii, tak napíšu příběh o geekách, co pro fotky místo aby je archivovali, vymýšlí provozní zálohování RAIDy, hotswap sloty a naznačují, že neřeší fotky, ale produkční systém plodinové burzy. To je pak výborná situace, kdy investovali do modly, kde mají data RAID5, disky jsou 5cm od sebe a když sousedovi praskne hadička od hajzlu, tak o všechno přijdou.
Radek71
Návštěvník

Předchozí stránka