RAW a velikost fotky

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod beat 20. 5. 2007 18:24

janfar: Tak jestli má Super CCD 5. generace jinak rozložené buňky, pak to bude asi jinak. Super CCD jsem přestal sledovat v době, kdy jsem přestal fotit Fujinou...

1. Velikost RAWu v bajtech vůbec nic neznamená.
2. Třeba Camera RAW dává na výběr, do jakého rozlišení chceš interpolovat.

On výstup ze Super CCD NEMÁ nativní rozlišení a vždy se interpoluje, ať si Fuji píše co chce. Prostě monitor ani minilab nemá pixely v masce včelí plástve, a proto se to musí interpolovat do klasické čtvercové matrice. Toť vše. Jak k tomu přistoupí ten či onen konkrétní programátor je čistě jeho věc. Fuji interpoluje do 12Mpix. Proto říkám, že RAWy maj 12Mpix, protože to posuzuji podle originál konertoru od výrobce chipu.
Nic není dokonalé.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 20. 5. 2007 19:24

Nevím co myslíš tím, že velikost v bytech nic neznamená. Pokud znám tu velikost a vím na kolika bitech je kódována informace z jedné obrazové buňky, můžu si pak spočítat, kolik buněk se podílí na vytváření obrazu. Teda za předpokladu, že nedochází k žádné komprimaci, což ale u S6500 nedochází. Ale ať počítám jak počítám, pořád mi vychází +/- 6 milionů.
Jinak je samozřejmě pravda že k interpolaci obrazu ze superCCD musí dojít kvůli jeho odlišné struktuře, pravdu má i Irmo s tím, že k interpolaci vlastně vždy dochází při zpracování obrazu z jakéhokoli CCD, ikdyž myslím že to s tématem této diskuse až tak nesouvisí. Já jsem ale nikdy netvrdil opak. Jediné, co se celou dobu snažím dokázat je skutečnost, že v RAWu z S6500 jsou zaznamenány naměřené hodnoty z cca. 6mil. obrazových buněk. A že interpolace na 12mpix je pouze věcí pozdějšího zpracování v konvertoru.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 20. 5. 2007 19:41

janfar: OK, na tom se shodneme. Jde o to, že tu 6Mpix fotku z RAWu ale na ničem nezobrazíš, takže se prostě přepočítat musí. Jsem rád, že jsme si to vyjasnili :)
Nic není dokonalé.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 21. 5. 2007 00:25

12Mpixelov zobrazenie = bezstratove (teoreticky by sa malo dat preratat naspet do RAW)
6Mpixelove zobraznie = mierne stratove. (neda sa preratat naspet do RAW)
pri 6Mpixelovom superCCD HR snimaci. (pri SR asi vsetky zobrazovacie techniky su stratove ..... co uz)
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 21. 5. 2007 15:57

irmo:
Pokud bych věděl jak funguje algoritmus, kterej z RAWu udělá 12Mpix výstup, tak by ten zpětný převod teoreticky fungovat mohl.
Ale u 6mpix jsou 2 možnosti. Mám teď na mysli typ HR, jaký je třeba v S6500. Záleží na tom, jak je to 6mpix zobrazení provedeno. Pokud cestou 6*10^6 zaznamenaných hodnot v RAWu->12mpix zobrazení->6mpix zobrazení, tak opravdu dojde k mírné ztrátě. Ale pokud se provede rovnou převod 6*10^6 zaznamenaných hodnot->6mpix zobrazení, potom k žádné ztrátě nedochází. Dojde sice k drobnému zkreslení, když data nasnímaná S-CCD zobrazím na zařízení s jinou strukturou obrazových bodů než jakou měl snímač, ale toto zkreslení je pouze nepatrné a neznamená žádnou ztrátu obrazových dat.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vaclavbarak 13. 6. 2007 16:50

Prosím má cenu používat formát TIFF?
vaclavbarak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 13. 6. 2007 16:54

Pokud chceš fotku dále upravovat a potřebuješ vysokou kvalitu, má TIFF smysl - ale šestnáctibitový. Osmibitový, jaký leze z některých foťáků, valný smysl nemá.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod TA 13. 6. 2007 18:04

Pety : prečo v tom vidíš taký veľký rozdiel?
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 13. 6. 2007 18:26

To je o úpravách fotek. Každý posun křivek, kontrastu, jasu, gamy ti snižuje počet jasových stupňů fotky. Když to přeženeš, dojde k posterizaci - barevný nebo jasový přechod nebude plynulý, ale nepravidelně proužkovaný nebo flekatý.

S 8 bit formátem máš v každém barevném kanále jen 256 možných úrovní a ty začnou chybět velice rychle.

S 16 bit formátem, když ho uděláš z běžného 12 bit RAW, máš 4096 možných úrovní v každém barevném kanále (protože je to vlastně 12 bit). Musíš samozřejmě používat program, který těch 16 bitů umí. Pak ti i po snížení jejich počtu při úpravách pořád zbude úrovní dostatek.

Prostě postup 12 bit RAW -> 16 bit TIFF -> 16 bit program na úpravy ti dává mnohem větší možnosti těch úprav. Říkáme, že je 16 bit formát robustnější, tedy odolnější proti viditelnému poškození.

8 bit TIFF z foťáku má proti JPG jedinou výhodu - není ztrátově komprimovaný, tedy nenajdeš na něm kompresní artefakty nebo narušení detailů kompresí.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod vaclavbarak 13. 6. 2007 22:35

Pety: Nevíš jestli Panasonic fz7 ma 8bit TIFF nebo 16bit.
vaclavbarak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 14. 6. 2007 06:03

Všechny Panasonicy s TIFFem mají 8 bit.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod TA 17. 6. 2007 00:48

a nielen Panasonicy. Asi takmer všetky foťáky, ktoré podporujú fotenie do TIFF, tak robia len 8 b TIFFy :(
Naposledy upravil TA dne 19. 6. 2007 22:04, celkově upraveno 1
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 17. 6. 2007 21:38

janfran píše:irmo:
Ale pokud se provede rovnou převod 6*10^6 zaznamenaných hodnot->6mpix zobrazení, potom k žádné ztrátě nedochází. Dojde sice k drobnému zkreslení, když data nasnímaná S-CCD zobrazím na zařízení s jinou strukturou obrazových bodů než jakou měl snímač, ale toto zkreslení je pouze nepatrné a neznamená žádnou ztrátu obrazových dat.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 17. 6. 2007 22:52

No já popravdě taky nevim jak už bych to napsal. Tak zkusim namalovat, programování mám poslední dobou plný kecky. Takže podle mě dělají konvertory ze kterých vyleze 6mpix fotka toto:
SCCD RAW ---> JPEG (TIFF...)
_x_x_x.............x_x_x
x_x_x_.............x_x_x
_x_x_x.............x_x_x
Prostřední řada se prostě pomyslně malinko posune doprava a na data se pohlíží jako kdyby pocházela ze standartního CCD.
Takhle to možná vypadá že musí dojít k hroznýmu skreslení hran, ale když je na chipu 6mpix tak to zkreslení je minimální a navíc interpolace bayerovy masky hrany stejně otupí.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 17. 6. 2007 23:01

ak by to delali tak ako si myslis tak by naozaj nedochadzalo k obrazoveje strate ale iba k deformaci :), ale oni to tak nedelaj.
irmo
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka