RAW a velikost fotky

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Majsner 19. 5. 2007 21:09

Dobrý den.
Jak je možné, že EVF fotoaparát (Fuji S6500) s rozlišením 6,1 MPix dělá při použití RAWu fotky 4048x3036 (12,3 MPix)? Jde o nějakou softwarovou interpolaci?
Děkuji.
Majsner
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kromec 19. 5. 2007 21:22

RAW jsou surova data ze snimace bez jakekoliv ztratove komprimace. Ta velikost odpovida, ja mam u sve 8mpx Minolty velikost rawu 12.1 Mb.
CPU Zilog Z80 A/3,5 MHz, RAM 48 KB, ROM 16KB, grafika 256x192 bodů v 15-ti barvách,magnetofon ;) :)
kromec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 19. 5. 2007 22:13

Fuji asi ma ten Super CCD snimac kde na kazdy pixel pripadaju dva - vacsi a mensi.
The worst creator will always be better than the best critic.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 19. 5. 2007 22:39

goodoldalex: Tento speciální typ snímače montuje Fuji pouze do své zrcadlovky S5Pro. S6500 je jiný případ. Jeho RAW má ve skutečnosti pouze 6Mpix, jenom některé konvertory (Finepix Viewer, S7Raw) ho z neznámého důvodu interpolují na 12Mpix. Naproti tomu jiné konvertory (UFRaw, lze použít také XnView) zachovávají původní 6Mpix rozlišení.
Btw Finepix Viewer doporučuji nepoužívat, protože provádí s RAWem řadu operací, které nejdou nijak ovlivnit, čímž jaksi popírá smysl RAWu. Kromě již zmíněné interpolace na 12Mpix provádí také vyvážení bílé barvy. To lze ovlivnit, ale ne vypnout- prostě fotku ve snímačem skutečně zaznamenaných barvách nelze získat. Dále provádí korekci soudkovitého skreslení, která je ale přehnaná a místo soudku je tam pak poduška. No a nakonec zatluče poslední hřebíček do rakve tím, že fotku odšumí, opět bez možnosti tento krok vypnout, nebo alespoň ovlivnit.
Místo tohoto pseudokonvertoru doporučuji používat S7Raw nebo UFRaw.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 19. 5. 2007 23:20

janfran píše:goodoldalex: Tento speciální typ snímače montuje Fuji pouze do své zrcadlovky S5Pro. S6500 je jiný případ. Jeho RAW má ve skutečnosti pouze 6Mpix, jenom některé konvertory (Finepix Viewer, S7Raw) ho z neznámého důvodu interpolují na 12Mpix.l/quote]

Tady jsou zas někteří jedinci velmi chytří.

godoldalex: popsal jsi Super CCD SR, ten má krom S5Pro také S3Pro a měla ho i S20.

janfar: RAW samozřejmě nemá 6Mpix. RAW má 12Mpix. Super CCD má úplně jinou strukturu buněk(včelí plástev) než klasický CCD. Nemůžeš vzít jednu buňku a z ní udělat bod. proto se to musí interpolovat, aby se dostalo klasické rozložení pixelů. A interpoluje se prostě do 12Mpix.
Nic není dokonalé.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 20. 5. 2007 00:24

SR - sa montoval ako prve do f700 ak sa nemylim.

Skusim takto doplnit beata aby to bolo jasne,
klasicke CCD:
R G
G B
Kazdemu bodu sa dopocitaju zvysne farby z vedlasich pixelov takze 1 farebny snimac sa zobrazi aj ako 1 pixel (ano je to interpolacia..) a zostavas u 6Mpixel

Teraz zober CCD HR senzor
**G**
R***B
**G**

Ako vidime je to v kosostvorci, kedze JPG aj vsetko ostatne maju stvorcovu siet neda sa to len tak lachko zapisat a preto fuji vzdy malo tendenciu interpolovat na 2x pixelov aby nestracali nic z udajov.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Majsner 20. 5. 2007 00:43

irmo: Takže aby jsme to shrnuli, je lepší nechat při převodu např. do TIFu pro pozdější použití např. pro tisk "původní" rozlišení, tj. 12 MPix, nebo "interpololovat" na 6,1 MPix?
Majsner
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 20. 5. 2007 00:53

Beat: nemáš pravdu
RAW z S6500 nemůže mít 12mpix z jednoho prostého důvodu- má barevnou hloubku 12bitů/pixel, čili 1,5bajtu. Při 12mpix by potom velikost jeho RAWu musela činit 12/1,5 = 18MB, jenomže tak velký zdaleka není. A kromě toho, jak už jsem psal výše, některé prohlížeče, jako třeba UFRaw nebo XnView nic neinterpolují a fotky co z nich lezou mají 6MPIX. To nejsou moje výmysly, ale poznatky z praxe, jelikož S6500 mám a zpracováním jejího RAWu jsem se zabýval dost podrobně. Kdo mi nevěří, klidně mu pošlu nějaký RAW soubor, ať si ho zkusí sám skonvertovat třeba v XnView.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 20. 5. 2007 00:59

Majsner: Záleží na tom, jak velký výtisk to bude. Pokud třeba A3, je lepší ponechat vyšší rozlišení, protože tiskárna potom stejně provede interpolaci, a čím míň těch interpolací bude, tím lépe pro kvalitu fotky. Ale pro tisk na A5 a menší bych spíš převedl zpět na 6mpix, protože víc se potom při tisku stejně nevyužije a 12mpix fotka, zvlášť pokud je v tiffu, zabere odhadem tak 30MB.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 20. 5. 2007 11:02

janfre:
1. fujifilm pouziva 14 bitove A/D prevodniky.
2. V raw formate nieje zapametany ziadny obrazok, takze ani tam nieje rozlisovacka ani tam niesu pixeli ani tam nieje barevena hlbka .....

V Raw formate mas zapametane od kazdeho snimaca (zeleneho, modreho, cerveneho) iba jeho nameranu hodnotu (nikde to neni spojene do bodov RGB). Kedze s6500 ma 6Mpixel a 14 bitovy A/D prevodnik tak tam musis 6.3Mx14 bitov dat v raw formate = cca 88M. 88/8 = 11Mbajtov + hlavicka, popis a ine serepeticky.
Ale RAW ako taky nemas ani ako zobrazit, je nepozeratelny preto pred kazdym nahladom sa musi urobit konverzie a ako ju spravis je uz len na tebe, alebo na tvojich programov!!!!

Majsner: konverziou na 6Mpixelov prakticky nic nestracas, ten rozdiel medzi 12Mpixelovy a 6Mpixelovim je fakt zanedbatelny. Ale ako Janfran napisal naozaj koncovu rozlisovacku bi som prisposobil pre konkretnu tlac tak aby mala 300dpi, alegoritmi na interpolaciu su rozne a hlavne dobre graficke programi ju maju poctatne lepsiu. A to ani nehovorim a vyvolavani fotiek kde sa casto ani neiterpoluje ale iba sa zvacsuju pixeli, tam je potom rozdiel naozaj vidiet (otestoval som si to na 30x40 fotke raz 1028x768 pixelov priamo verzus interpolacia najprv potom vyvolat)
Naposledy upravil irmo dne 20. 5. 2007 18:13, celkově upraveno 2
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 20. 5. 2007 11:08

och a na zaver s 6500 som nikdy neskusal raw, ale pri s5 pro dodavany program k fotaku to konvertuje do 12Mpixeloveho 48 bitoveho TIFF formatu jeden TIFF ma okolo 100M potom :(, a moj komp sa isiel mierne stoho zjancit ked som to upravoval, ale zato ta hlbka a dinamika je uzasna.

A preco to konvertuje do 48bitoveho TIFF formatu, ked ma 14 bitovy a/d prevodnik je velmi jednoduche je to jediny viac bitovy format s ktorim dokazu prakticky vsetky programi narabat bez akychkolvek problemov. (48/8=6 ;-))
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 20. 5. 2007 12:27

janfran píše:Beat: nemáš pravdu
..... To nejsou moje výmysly, ale poznatky z praxe, jelikož S6500 mám a zpracováním jejího RAWu jsem se zabýval dost podrobně.p/quote]

Samozřejmě že mám pravdu. Před Canonem jsem měl S7000 která měla SuperCCD HR. Pro konverzi RAWu jsem používal zpočátku S7RAW, později jiný nejmenovaný program.
To, že nějaký UFRaw dělá 6Mpix RAW je problém pouze toho konkrétního programu.
irmo to napsal dobře.
Podívej se sem... http://en.wikipedia.org/wiki/Super_CCD

Majsner: Myslím, že ti stačí v pohodě 6Mpix fotka. Záleží na výkonnosti počítče na kterém to zpracováváš.
Nic není dokonalé.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 20. 5. 2007 16:20

beat: Promiň, ale zatím jsem od tebe neslyšel jediný argument. RAW zaznamenává digitalizovaná data naměřená čipem. Pokud má čip 6MPIX, jsou v RAWu zaznamenány obrazové informace ze 6mpix, ne z 12. Jak bys mi jinak vysvětlil tohle?
1)RAW z S6500 má velikost cca 12MB, což by v případě 12mpix čipu znamenalo pouhý 1B na pixel?
2) Že jsem našel tři programy, které převedou obraz z RAW do 6mpix? Takže to asi nebude problém jenom "nějakého Ufrawu". A stejně jako ty řikáš "nějaký ufraw", tak já zase můžu říct "nějaký s7 raw".
Jestli mi na tyto 2 otázky odpovíš, nebudu mít žádný problém svůj názor opravit.
Kromě toho, když už mi sem dáváš ten odkaz z Wikipedie, píše se v něm mj. toto: "By contrast, Fujifilm says that 5th Generation Super CCD HR sensors are also at 45 degrees but do not interpolate" . Tvoje S7000 má super CCD 4. generace, tam klidně interpolace probíhat může. Jenomže S6500 má snímač 5. generaci, která dle vyjádření samotného Fujifilmu nic neinterpoluje.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 20. 5. 2007 18:12

je ja ani netusil ze som to tak presne zratal tu velkost RAW suboru :). skoda jenom, ze janfran ocividne necita moj text, ale nijak mu to nezazlievam pri svojej gramatike :).

interpoluje neiterpoluje, prosimta janfram skus sa zobudit a trochu porozmyslat, ked ma senzor 6M pixelov to znamena, ze je tam 1.5M cervenych 1.5M modrych a 3M zelenych snimacov ... takze bez interpolacie by si mohol urobit maximalne 1.5M pixelovy obrazok, jj realita je kruta ........ (ak si precitas to hore mozno pochopis aj preco)
irmo
Návštěvník

Další stránka