jak funguje Pětiosá *digitální* stabilizace

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Da Gony 7. 10. 2021 15:21

Zaujalo mě, že jeden foťák (dokonce pro vlogery) Panasonic G100 se chlubí POZOR digitální — a teď si držte gimbály — pětiosou stabilizací. (ve 4 K jen4osou) . A v režimu focení VELKÉ NIC. To znamená elektronickou stabilizací . + Foťák obsahuje "gyroskoky". (Možná i akcelerometry vzhledem k reklamštině)

Mě zajímá, co tím japonští soudruzi myslí slovním spojením "pětiosá" a "digitální".

•Co každá osa symbolizuje???
•Která osa ve 4K chybí oproti 1080 videu ?
•číslo pět se vztahuje k čemu? počet senzorů - počet nezávislých pohybů nebo počet úprav snímaného obrazu



Dokážu si představit rotaci foťáku "náklon horizontu", horizontální a vertikální rotaci, která se ale projeví posunem obrazu na horizontální a vertikální ose. Naopak posun foťáku v ose, horizontálně, vertikálně asi nehrají roli.

Jim odpovídá pootočení obrazu, offset cropu horizontálně a offset cropu vertikálně. Nic dalšího mě nenapadá.

Může tam být ještě horizontální a vertikální "shear", ale proboha k čemu?


•The G100 doesn't include a physical image stabilization system
•This means lens-only IS when shooting stills, but with the option of five-axis digital correction in 1080 mode and four-axis stabilization when capturing 4K.
•Panasonic says the EIS system in the G100 uses the same sensors and algorithms as its physical systems, but selects the area of the sensor being used, rather than physically moving the sensor itself. This requires that the video gets cropped-in.

Da Gony
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Da Gony 17. 10. 2021 22:11

rozklíčoval někdo osy?
Da Gony
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 18. 10. 2021 06:53

Obrázek
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Da Gony 20. 10. 2021 20:15

To je sice moc hezký (a starý známý tak asi 5 let) obrázek a podle URL a loga na foťáku jsem si domyslel ,že půjde o vysvětlení systému stabilizace. Konkrétně toho, JAKÉ VSTUPNÍ pohyby dokáže kompenzovat. (A ne jakých 5 různých pohybů dělá stabilizační ústrojí)

Znamená to, že slovním spojením pětiosá stabilizace myslí to, že dokáže stabilizovat pět různých typů pohybů?

Co bude ta jedna osa, která ve 4K není stabilizovaná? (Napadá mě rotace )

Pak ale bych rád věděl (vlastně se ptám na totéž dvakrát),
-jaký smysl má kompenzovat posun FOTOAPARÁTU (při ignoraci paralaxy) -- vždyť to na obraz vliv nemá (při ignoraci paralaxy)
-jaký význam má náklon (pitch/yaw) SNÍMAČE - vždyť se tím akorát rozhodí rovina ostrosti a možná "vykácí" linie.


ať počítám, jak počítám, nevidím "důvod kompenzovat víc jak 3 osy" (řečeno tímto jazykem). Nebo spisovně: kompenzovat 3 různé pohyby foťáku (rotace,yaw,pich). Nebo spisovně v doméně snímače: kompenzovat rotací čipu, posunem čipu horizontálně, posunem čipu vertikálně..

Proč tedy termín "pěti"osá stabilizace je už zaveden přes 8 let? (A tím spíš začíná prosakovat i pro čistě digitální stabilizaci)
Da Gony
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 10. 2021 20:42

Podle mě jde v zásadě o to, aby se poloha senzoru a focené scény/subjektu nezměnila během expozice.

Význam konkrétně těch dvou pohybů, které jsi vyjmenoval bude různý pro různé kombinace objektivů, clony, času a vzdáleností subjektu a v podstatě by sis to mohl vyzkoušet, ale bude to těžké.

Náklon snímače podle kompenzuje náklon foťáku, který by ti posunul obraz a tedy rozmazal fotku.

Zrovna tohle se dá krásně vyzkoušet třeba s EM1-3 a 12-100 - tam je účinek té stabilizace neskutečný a docela dobře můžeš zkusit kývat sestavou nahoru a dolů, a přitom vidíš, že obraz se nehýbá. Když jí vypneš, posunuje se nahoru a dolů.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků