mechanická+elektronická závěrka => 2 režimy čtení čipu?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod TomPlasil 19. 7. 2019 08:51

Při rozjímání o režimu snímání fotky jedním fotoaparátem, který umí elektronickou i (plně i polo) mechanickou závěrku mě napadla následující Úvaha:
- Jelikož elektronická závěrka má rolling shutter(zatím stále), expozice řádků je posunuta, a aby všechny měly stejnou dobu expozice, musí i start expozice začít pro každý řádek v jinou dobu.

A otázka se týká polomechanické závěrky (kdy konec expozice je ukončen mechanickou závěrkou), avšak začátek je elektronický. => Samozřejmě že senzor na konci je vyčítán klasicky postupně po řádcích, ale expozice je ukončena mechanickou před čtením prvního řádku, tudíž ostatní řádky už díky ní vidí tmu.
Ale otázka je, jestli je i v tomto případě expozice zahájena postupně po řádcích jako v případě elektronické, nebo ve stejný čas . Teoreticky by to mohlo jít, protože signál reset(začátek expozice) a vyčítání dat po konci expozice jsou 2 různé věci. (přičemž pokud vím, tak jen to druhé je časově náročné) Je tomu tak?

PS: jde technicky jen o signál reset (po resetu se ihned na "pixelech" generuje náboj a není možnost jak to elektronicky obejít)? Nebo je to ve 2 fázích: reset (vynulování nábojů) a samotná "aktivace" snímání? (V tom případě by to šlo použít na míchanou expozici na úrovni senzoru například...) A přibližně jak dlouho trvají dané úkony (per řádek, per senzor)


Stávají se nějaké artefakty při hraničních časech, kdy se daná expoziční doba začne blížit rychlosti elektronické závěrky a nebo mechanické závěrky? Závisí to i na použití roletkové nebo centrální závěrky, dokonce i na zvolené cloně.
Vím o zešišatění bokehu, nerovnoměrné expozici dole a nahoře (lze kreativně použít jako graduální ND filtr při focení krajiny) a možná něčem při zábleskovém osvětlení.PPS: A už jen aby byl dotaz kompletní: Je li zapnutý live view, tak je možné použít plně mechanickou závěrku nebo ne? A pokud ano, způsobuje to lag? (po zavření závěrky počkat na reset, není li okamžitý, případně na dočtení dat z předchozího snímku, nejde li to okamžitě přerušit)


Zde je diagram. Zajímá mě proč v prvním případě se 1. závěrka zavírá a opakovaně otevírá. A také na posledním rádku je demonstrace toho na čeho se ptám, je tam vidět, že díky EFCS je zpoždění řádků startu expozice Jde to udělat tak, aby EFCS zahájila expozici všech řádků stejně (čímž by zdánlivě měly díky pomalému čtení jinou dobu osvitu, ale mechanická závěrka by tomu zamezila)?
Obrázek
TomPlasil
Kolemjdoucí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků