Mikročočky na snímači snižují snímací úhly pixelu?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod flekota 26. 2. 2019 12:42

Na wikipedii vidím
Digital image sensors often have a limited range of angles over which they will efficiently accept light, especially those that use microlenses to increase their sensitivity
Tak mě zajímá, čím mikročočky Zhorší !již tak!(údajně) špatné "snímací buňky" pixelu..

Chápu, že když je tam čočka, tak fokusuje paprsky do středu pixelu (pokud tedy má malý fill factor). Což pro úhel dopadu kolmý udělá efektivně fill factor 100%(vzhledem k oblasti čočky). Pokud paprsek tam letí pod úhlem, tak střed bude posunut, dokonce možná mimo pixel uplně.
Nicméně není to furt lepší situace, než když tam žádné čočka není, kdy v závislosti na fill factoru dojde na jen část světla na aktivní plochu pixelu? Který z těchto efektů bude mít větší význam?

Tedy další otázka: má i samotný pixel bez mikročočky sníženou citlivost při dopadajícím paprsku pod úhlem a jak?
flekota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 26. 2. 2019 18:22

Klasicky je citlivá vrstva mezi zadrátováním snímače, tudíž by velká část paprsků směřovala do "mrtvého místa". Mikročočky je nasměrují do citlivé vrstvy, ale zase odkloní velmi šikmé paprsky. Reálně to může mít vliv pouze u širokoúhlých objektivů jednoduché konstrukce, kde je snímač velmi blízko zadnímu optickému členu. U zrcadlovek, kde optický návrh musí stejně překonat prostor pro zrcátko je tohle zcela nepodstatné.
U "Back illuminated cmos" senzorům nepřekážejí dráty, ale zase mají větší šum, trvalý el. proud a používají se jen pro menší snímače.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod flekota 7. 3. 2019 13:55

Opravdu mají BSI větší šum? O šumu jsem nikde nečetl a je to pro mě nová informace.
A jinak často ale slyším, že mají větší světelnou (kvantovou)účinnost , což jsou podle mě odlišné věci (šum a konverzní účinnost), ale nevím zda je to dané fill factorem. A pak do toho vstupuje 3 atribut= kapacita pixelu v elektronech, ta ovlivněna není?

Jak je to tedy s tím šumem a účinností přeměny fotonu na elektron?

Je pravda, že v menších snímačích jsou hojně(ji) zastoupené, ale ve velkých snímačích také jednotky jsou (Nikon D850, Sony A 7 x Mark 2) a je pravda že stojí hodně draho.
flekota
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků