zvyšování ISO zkracuje nejdelší možný čas v režimu E-Shutter

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod flekota 2. 2. 2019 17:55

Zdravíčko, už jsem asi našel správnou sekci pro nový dotaz. Zjistil jsem na svém fotoaparátu s Live MOS Senzorem jedno omezení v režimu elektronické závěrky pouze. Nejkratší možná expoziční doba v závislosti na ISO je popsaná v této tabulce
ISO 25600 : ≤1/8s
ISO 12800 : ≤1/4s
ISO 6400 : ≤1/2s
ISO 3200..200 : ≤/1s
Nejkratší možná expozice mě teď nezajímá (<1/1000s).

Zajímalo by mě z jakého důvodu je to takto omezeno. (Čistě pro informaci: oficiálně je prezentována nejkratší doba expozice v režimu e-shutter 1s, takže je to zamlčeno.). Jediné vysvětlení je pro mě šum, ale mám k tomu dotazy:
- Chtěl bych znát podrobnosti (například jak se liší příspěvek šumu při dlouhých expozicích v režimu mech. / el. závěrky
- proč je 1s absolutní strop i při nižších ISO a tedy se nejkratší čas nezvyšuje na 2s,4s... atd podle extrapolace ...
- Vypadá to, že jsou zde 2 faktory omezující expoziční dobu: absolutní (1s pro všechny ISO) a variabilní (od určitého ISO se projevuje, že součin ISO x čas je konstantna)
- Co konkrétně jsou ty 2 faktory, které omezují expoziční dobu (resp 3. faktor= poslední hodnota iso, kde ještě nedochází k dělení expoziční doby)?
- Můj tip: Je snad v režimu e-shutter něco jako statický(konstantní) šum (který právě zkracuje nejdelší dobu expozice při rostoucím ISO, aby byl šum v rozumných mezích, protože ISO je jen zesílení signálu) a něco jako termální šum, který nezávisí ISO (což by byl termální šum zesilovače...)? V čem je rozdíl, že v režimu mechanické závěrky tenhle limit není (fotky jsem nezkoumal)?
flekota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 2. 2019 14:24

Netuším, ale moja úvaha je nasledovná, ale možno zcela mylná. Pri el. uzávierke sú dáta zo snímača odčítavané postupne po častiach (riadkoch), a doba potrebná na odčítanie celého snímača v postupných krokoch pri rôznom ISO môže byť rôzna. A fakt to je možno moja nesprávna domnienka.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 2. 2019 20:19

FXE

Tohle mě taky trochu zajímá, ale myslím, že data se ze snímače odečítají po řádcích vždycky. I při mechanické i při elektronické závěrce.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 2. 2019 20:38

Nemám to presne naštudované, možno FOE bude vedieť, ale pri rovnakej exp dobe pri e.s. môže vzniknúť tvarová deformácia, a u m.s. nie. Možno expozícia vzniká po častiach. Neviem.

-- 3. 2. 2019 20:39 --

Ešte ma napadá, že pri mech.uzávierke sa začne odčítať až po uzavrení lamiel, kdežto pri el..závierke počas expozície, ale už asi trepem :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 2. 2019 21:08

Začal jsem psát, jak to chápu, ale zjistil jsem, že to nechápu :-))

Podle mě trik je v tom, při mechanické závěrce se nenuluje signál při otevřené závěrce ale těsně předtím, při zavřené. Pak se závěrka otevře, všechny diody snímají světlo, samozřejmě najednou, pak se závěrka zavře a při zavřené závěrce se po řádcích odečte, pošle a nuluje.

Takže ta komunikace po řádcích tam pořád je, ale probíhá ve tmě, za zavřenou závěrkou, takže to není znát.

-- 3. 2. 2019 21:18 --

Jinak teda mě se min. doba expozice v závislosti na ISO neměni a je 1/16 000 s
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 2. 2019 22:05

Áno, ale mení sa práve maximálna doba expozície, pozrel som to na GX80 ke, ako to spominal Flekota..
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 2. 2019 22:18

Aha, on to napsal na začátku špatně, už to vidím.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 4. 2. 2019 08:14

Vyskúšal som na FZ 1000, nemá to žiadny vplyv, akákoľvek ISO stále max 1 sec. Tak že mi vychádza, že to je typom uzávierky . Centrálna(šupinová FZ1000) versus štrbinova, (GX80) a väčšina ostatných fotoaparátov .
Aj synchro s bleskom je u FZ výrazne odlišné 1/4000 sec. vs 1/160 GX80 (oba v režime mech. závierky)
Naposledy upravil FXE1 dne 4. 2. 2019 14:18, celkově upraveno 1
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 2. 2019 12:59

Tak taky mám 1sec až do ISO 3200 a pak se to zkracuje
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod flekota 6. 2. 2019 00:58

FXE1: Ale typ závěrky je určen: elektronická.
flekota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 6. 2. 2019 08:39

Áno, tá 1 sec platí v režime elektronickej závierky a nie je ovplyvnená ISOm. Len poukazujem na fakt, že U FZ 1000 je mech. závierka šupinová-crntrálna a u GX80 je štrbinová. Tým nechcem povedať, že to je určite ten dôvod ktorý má vplyv na na to že u GX80 to vplyv má, skrátka iba tápem. Či je to dané konštrukciou snímača, jeho veľkosť (doba potrebná na odčítanie), ako na to vplýva navyšovanie citlivosti na jednom snímači áno, na druhom nie, neviem.
FXE1
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků