Vysvětlení úkazů u panningu

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod calidore 27. 10. 2014 21:03

Ahoj, dokáže někdo vysvětlit pro mě podivných úkazů u panningu?
Fotky jsou o něco zmenšené a jsou absolutně bez úprav. Je to přímo jpg z foťáku. Neřešte, prosím, nic jiného, jen ten panning. Díky.

foto 1. Proč je vpředu a vzadu motorka mázlá, když je jezdec ostrý? (další případ bývá, že celá motorka je ostrá, jen hlava jezdce je mázlá)?
IMG_0430.jpg

foto 2. Zde je ještě zajímavější případ. Ostřeno na zadní motorku. Hlava jezde je ostrá, v pořádku, ale proč je i ostrá část výpletu předního kola u motorky v popředí, když v tom spodním bodě drát proti silnici vlastně stojí a měl by být mázlý stejně jako ona. A navíc zadní kolo je na tom rychlostí úplně stejně, ale ten efekt tam chybí?
IMG_0565.jpg
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 27. 10. 2014 21:43

ad 1) Stává se to při focení s delšími časy nebo při focení z menší vzdálenosti a jde o to, že motorka není bod, ale má nějaké rozměry a každá její část se vůči fotografovi pohybuje jinou úhlovou rychlostí. A právě ve výše zmíněných situacích se ten rozdíl v rychlostech projeví na fotce tím, že část je ostrá (ta, kterou jsi sledoval) a ostatní části jsou máznuté.

ad 2) v tom okamžiku se rychlost a směr pohybu výpletu trefily do rychlosti a směru panningu, proto jsou ostré. Že na zadním kole výplet ostrý není, za to může bod 1
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod calidore 27. 10. 2014 21:56

Ok, moc díky, konečně je mi to jasné. Nedovedl jsem si to vysvětlit, ani když jsem se ptal některých jiných fotografů, tak jsem nedostal uspokojivou odpověď.
calidore
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 27. 10. 2014 22:00

...jen doplnim, ze aby byl jezdec i motorka pri panningu stejnomerne ostri/rozostreni, musel bys jet vedle nej stejnou rychlosti a byt s jezdcem zcela rovnobezny. Takhle stojis na pevnem bode a otacis se, takze nejsi rovnobezny s celou motorkou a jezdcem, ale vzdy jen s urcitou casti.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 28. 10. 2014 18:48

Chce to fotit delším ohniskem a z větší dálky. Pak se toto tolik neprojeví.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 28. 10. 2014 19:16

Jako rada dobrý, ale vzhledem k tomu, že máš v podobnejch situacích obvykle hrazení a u něj diváky, tak jim z větší dálky můžeš koukat na záda...
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karf 29. 10. 2014 09:07

Na druhou stranu pokud se ti podaří podle bodu 1 fotku správně vyfotit (kratší ohnisko, stát blíž trati a přesně švenknout) tak jsou výsledky taky pěkné
karf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 29. 10. 2014 20:14

jakou rychlosti doporucujete fotit na APSC, 1/ 125 ?
Gender.Bender
Návštěvník