Kompakty - proc jen korekce expozice?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod B36 1. 2. 2013 11:51

Muze mi nekdo vysvetlit, proc maji kompakty obvykle pouze moznost korekce expozice od -2 EV do +2 EV, a neumoznuji konkretni nastaveni rychlosti zaverky? Mam novy kompakt a ty hodnoty EV mi pri nastavovani nic nerikaji (netreba vysvetlovat, chapu princip), naproti tomu, kdybych si tam mohl zvolit hodnotu napr. 1/80s, 1/2000s atd., tak presne vim, na cem jsem. Takhle si za slabsiho osvetleni chci u sveho fotaku nastavit kratsi cas, ale i kdyz jdu treba na -1EV, tak mi fotak stale nechava stejny cas, jako u 0EV, coz je na pytel (ano, kdyz v takovem pripade zvysim ISO, fotak ihned nastavi vyssi rychlost zaverky, ale ja ISO nechci zvysovat kvuli sumu). Ja vim, pokud si chci nastavovat, mam si koupit lepsi fotak, jde mi jen o to, proc proste vyrobce nemuze nabidnout uzivateli i u kompaktu misto nekolika hodnot EV, nekolik casu. To by prece nemel byt nejmensi problem a presto se tak nedeje. Abych tak, kdyz za horsiho osvetleni potrebuji kratsi cas, mohl nastavit konkretni hodnotu, a ne jet s expozici do minusu a cekat, jestli mi fotak milostive sam nastavi kratsi cas.
B36
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 2. 2013 13:07

B36 píše:Takhle si za slabsiho osvetleni chci u sveho fotaku nastavit kratsi cas, ale i kdyz jdu treba na -1EV, tak mi fotak stale nechava stejny cas, jako u 0EV
nie náhodou naopak?
Kompakty majú obmedzený najkratší expozičný čas, napríklad u Fuji F50 som mal 1/15 s.
Dlhšie expozičné časy sa dajú nastaviť v prednastavených programoch.
Opdorúčam si teda prečítať návod.

U môjho Casia je najkratší čas závislý od typu stabilizácie: keď je duálna (optická + digitálna), tak je to 1/8s a keď je len optická tak sa tuším dá nastaviť 1/2s (ak si dobre pamätám)

Chýbajúce nastavenia sú tam asi preto lebo amatéri by sa vo veľmi obsiahlom menu nevyznali.
Obmedzenia na expozičný čas: v prípade nastavenia príliš dlhého expozičného času (a fotenia napríklad proti slnku) by sa mohol skôr poškodiť snímač - toto asi výrobca nemá ako dokázať, tak to radšej zakazuje .. s tým sa treba zmieriť.

Korekcia EV je pre zmenu nutnosť .. s ňou sa už dá fotiť väčšina vecí. Mala by fungovať...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pety 1. 2. 2013 13:07

Kompakty s malým čipem obvykle nepoužívají irisovou ani jinou dírkovou clonu, ale jen šedý filtr. Zmenšování otvoru clonou by totiž způsobilo vlivem difrakce v maličkém objektivu a díky superhustému snímacímu čipu značný pokles ostrosti. Takže mají jen dva stavy - zacloněno/odcloněno, hodnota obou clonových čísel se mění podle nazoomování, jak klesá světelnost.

Takže kdyby sis nastavoval čas ručně, musel bys použít jednu ze dvou hodnot, jiné by způsobily špatnou expozici. Přesto to některé dražší přístroje umožňují, ale IMHO je to s ND filtrem místo clony dost nesmysl.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod B36 1. 2. 2013 13:37

2ganec : Tim nejkratsim casem samozrejme myslim ten "nejrychlejsi", napr. 1/2000s. Ten tvuj Fuji urcite nemel tu hodnotu 1/15s jako nejkratsi expozicni cas - to by bylo vse pohybujici se rozmazane jako prase. Ten muj nastavuje v horsim osvetleni v manualnim rezimu cas 1/4s a ja bych ho chtel manualne nastavit treba na 1/100s coz nejde - muzu pouzit akorat tu korekci expozice, ktera necha stejny cas a ja to z ruky neudrzim.

2pety: Pokud si ale muze vybrat sam fotak, jaky nastavi cas na jedne ci druhe clone, proc bych si ten cas nemohl vybrat ja - jsou situace, kdy clovek potrebuje fotku podle sebe a ne podle toho, jak si jeji idealni podobu predstavuje fotak:) Jde mi jen o to, ze by vyrobce nezabilo pridat do kompaktu jednu funkci navic, a to, aby si clovek mohl trochu pohrat i s casem. Beztak uz vetsina kompaktu obsahuje tolik tech vselijakych programu, ze neco navic by snad uzivatele uz nezabilo...
B36
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 1. 2. 2013 13:47

Podle mě je to způsobeno tím, že foťák při dané úrovni světla vypočítá správnou rychlost závěrky např. na 2s. Přitom má ale nastavený limit 1/4, přes který nejde. Při podexpozici o 2EV potom vychází správný čas 1/2s, což je ale pořád za limitem, takže se korekce expozice neprojeví.
Při manuálním nastavení kratšího času by fotka byla příliš tmavá- např. zmíněná 1/100 znamená oproti 1/4 podexpozici skoro o 5EV.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod B36 1. 2. 2013 14:21

2janfran : No, u tech snimku, ktere by byly extremne tmave, to jeste chapu, ale pokud vyrobce udava, ze fotak ma udajne hranici 1/2000s a ja si ji ani v nabizenem pseudomanualnim rezimu nemohu za slunecneho dne nastavit, abych zachytil rychly pohyb (fotak mi pri namacknuti ukazuje, ze nastavil 1/400s), tak me to stve, kdyz ho nemohu donutit ke kratsimu casu.
B36
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 1. 2. 2013 14:34

A v tom dobrém světle, když bez korekce foťák nastaví např. tu 1/400 a potom na stejnou scénu použiješ -2EV, tak taky nastaví přesně 1/400, nebo něco jinýho?
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod B36 1. 2. 2013 14:54

2janfran : Mam ho kratce, takze jsem jeste nevyzkousel vsechny myslitelne kombinace:) O vikendu vyzkousim a napisu, jestli jsem ho donutil k vyssim rychlostem.
B36
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 2. 2013 15:10

B36 píše:2ganec : Tim nejkratsim casem samozrejme myslim ten "nejrychlejsi", napr. 1/2000s. Ten tvuj Fuji urcite nemel tu hodnotu 1/15s jako nejkratsi expozicni cas
hej, mal som napísať najdlhší
Inak to bolo len v bežných fotomódoch. V "A" móde sa tuším dala nastaviť 1 sekunda a v programe "nočný záber" 8 sekúnd.

B36 píše:Ten muj nastavuje v horsim osvetleni v manualnim rezimu cas 1/4s a ja bych ho chtel manualne nastavit treba na 1/100s coz nejde - muzu pouzit akorat tu korekci expozice, ktera necha stejny cas a ja to z ruky neudrzim.
to je presne ono: keď by správny expozičný čas bol omnoho dlhší ako je maximálny povolený čas, tak ho korekcia expozície nedokáže ovplyvniť (ako už Janfran vysvetlil)

hehe, ešte si spomínam na svoj prvý digitálny foťák (BenQ 741) ktorý mal program "digitálna stabilizácia", kde vtedy navolil expozičný čas 1/200s :-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod B36 1. 2. 2013 16:32

Jeste bych mel jednu lamskou otazku - nastavuje se tou korekci expozice a mnou zadanou funkci nastaveni konkretni rychlosti zaverky to same, jen "jinym zpusobem"? V obou pripadech jde jen o cas, po ktery ma byt snimac vystaven dopadajicimu svetlu, ze?
B36
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod B36 4. 2. 2013 08:02

janfran píše:A v tom dobrém světle, když bez korekce foťák nastaví např. tu 1/400 a potom na stejnou scénu použiješ -2EV, tak taky nastaví přesně 1/400, nebo něco jinýho?

2janfran : O vikendu vykouklo slunce, takze bylo dost svetla, a kdyz jsem nastavil EV do minusu, dostal jsem se az na 1/1200 (pri 0EV fotak nabizel asi 1/400), ovsem fotka byla dost tmava, takze tudy cesta nevede:) Holt maly snimac, pobere malo svetla, takze na nejake extra rychle casy si asi muzu nechat zajit chut O:-)
B36
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daf 4. 2. 2013 09:08

B36: Řekl bych, že nemáš základní znalosti ohledně expozice. Nikdy si nemůžeš jen tak nastavit čas anž by to to neovlivnilo nastavení clony, nebo ISO. Když ti expozimetr foťáku nastavil čas 1/400 a ty jsi ho přenastavil pomocí korekce expozice na 1/1200 znamená to, že jsi podexponoval skoro o 2EV. Korekce expozice neslouží k nastavení času, ale vyrovnání nepřesnosti expozimetru. K tomu, abys zvýšil rychlost závěrky musíš úměrně k tomu otevřít clonu, nebo zvýšit ISO.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod B36 4. 2. 2013 10:43

2daf:Jenze ja se clonou hybat nemuzu, cas take nejde manualne navolit a iso kvuli sumu zvedat nechci, takze jedinou moznosti jak prinutit fotak zvysit rychlost zaverky je pouzit korekci expozice, coz ma ovsem za nasledek ztmavnuti snimku. Proto jsem na zacatku horekoval nad tim, ze kompakty obvykle neumoznuji manualne nastavit cas, abych to nemusel resit korekci expozice.
B36
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 4. 2. 2013 11:18

On ten foťák ale nenastavuje dlouhej čas proto, aby ti schválně házel klacky pod nohy. Prostě je málo světla a kdybys ve stejné situaci nastavil krátký čas manuálně, fotka bude úplně stejně tmavá, jako když přinutíš foťák nastavit daný čas pomocí korekce expozice. Jediné co ti může pomoct je zvýšit ISO.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 4. 2. 2013 11:24

Tak to je ale potom bez šance. Korekce expozice nic neřeší. Budeš se s tím muset smířit, nebo vyměnit foťák ;)
Daf
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků