Vyčištění senzoru Nikon D200

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 7. 8. 2011 19:59

zdravím, potřeboval bych vyčistit senzor, nikdy jsem to nedělal, mám pár otázek,
je to na počkáni ? mám si to dělat sám, anebo to odnést např do Škoda Foto (na Václaváku v Praze) ? Nikdy jsem to nedělal, tak si to nechci rozbít (taky bych si musel koupit nějakou sadu na čištění a nevím jakou)
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 7. 8. 2011 20:43

Ve Fotoskoda to na pockani neni, co je mi znamo, ale v Kodanske (Nikon servis) ti to do 1h vycisti. Za 500Kc.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 7. 8. 2011 23:44

fíha, to je celkem mastný, čekal jsem že by to mohlo být něco kolem 50-100 Kč, a ono 500

vždyť tam ten člověk jenom foukne balonkem a pak cákne opatrně vodičku a utře hadříkem . .

to teda asi radši zkusim sám, nemůžu to zmrvit ? čip má na sobě nějaké ochranné vrsty, tak si řikám že bych to zvládnul snad i sám
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod player 8. 8. 2011 00:06

Jeste snad pred 2 roky to stalo 250. Netusim, proc to zdrazeni:/

http://www.youtube.com/watch?v=EqckoNTUfEs

Jak vidi domaci cisteni servis ;)
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod T-Lama 8. 8. 2011 01:49

Koukám, že prezentace Nikonu jsou docela dobrá estráda. :D

Jinak pochopitelně pánové z Nikon servisu můžou i trochu přehánět, aby naučili lidi, že pokud objeví na fotkách bordel způsobný ušpiněným snímačem, měli by rychle běžet rovnou do servisu. Nakonec, možná z toho mají i nějakou provizi.
Mít foťák za 100 tisíc, tak bych se do podobných pokusů vůbec nepouštěl.. naopak pokud bych koupil levně třeba křáp typu D3000, pak je cena čištění v poměru k pořizovací ceně neúměrně velká (navíc u Nikonu je to stejně jen dočasná záležitost, než to nachytá další bordel).
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 8. 8. 2011 06:29

No, nevím, vždycky jsem čip ofukoval a stačilo to. A když mi to posledně nestačilo, použil jsem kosmetickou tyčinku - tu s namotanou vatou na čištění uší - nasucho. A ejhle, ono to funguje. Tedy, netlačil jsem. IMHO vatou sklo tak hned neodřete - to byste museli přidat smirek.
Pokud lovíte nějaké zrnko, které se ne a ne pustit, nezapomeňte, že je čip proti obrazu vzhůru nohama - co je na obrazu nahoře vpravo, na čipu je dole vlevo.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Daemonius 8. 8. 2011 17:59

Na prakticky každém sensoru je sklo, takže obavy o poškození jsou neopodstatněný, pokud to nechce člověk čistit zrovna smirkem. Jo a není dobrý nápad na to dýchat ani lít jakoukouliv tekutinu.

Docela se hodí mít lupu, dělají se na to i speciální se světlem, takže člověk vidí každej kousek bordýlku. Za normálních podmínek ta špína není až tak vidět.

No a taky je řešení si koupit zrcadlovku od Olympusu. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Gender.Bender 8. 8. 2011 23:41

já to mám fakt hodně, včera jsem smazal fotku s tim bordelem, kdyžtak to vyfotim a umístim sem, sice když to člověk nehledá, tak to ani nevnímá

zkusim to otočit vzháru nohama a vyfouknout, jen mám prosbičku, než si poletím koupit balonek, nebo jinou čisticí sadu, tak mám tady sprej se stlačeným vzduchem /na čištění pc je určený/

mám to zkusit s ním opatrně ? problém bych viděl v tom, že sem tam ten vzduch obsahuje kapalinu (nevim jak je to řešeno technicky, ale musí se s tim zatřást a pak to stisknout, někdy z toho malinko kapaliny uniká a když s tim člověk fouká delší dobu, tak to začne docela studit )
Gender.Bender
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 9. 8. 2011 01:10

To je perfektní způsob, jak si kromě špíny na senzoru udělat ještě flek kapalinou..- :-)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radek72 9. 8. 2011 05:42

Ty spreje se stlačeným sprejem bych na čip určitě nepoužil, jakmile vystříkne kapka až na čip, může se stát, že ho nenávrtaně poškodíš, ta kapka je totiž podchlazená a může ulpět navěky.

Já jsem zatím dvakrát za čtyři roky čistil stěrkama s kapalinou od Photosolu a můžu říct, že absolutně bez problémů. Kupoval jsem to na podzim 2007 v sadě a jedno čištění mě vyjde na cca 300Kč, ( stěrka + kapallina + poštovné z té doby) dnes možná i levněji. Vyčištěno jsem měl za pár minut. Pokud se dodrží návod na čištění tak bych se poškození čipu příliš neobával. Čištění řešením od photosolu proběhlo celkem bez problémů. Dnes ho lze zakoupit např. na http://www.cistycip.cz ale i jinde, to si zkus najít, kde to vyjde nejlevněji. Vybírej dle konkrétního tipu čipu tvého foťáku. Myslím, že je o jedno z nejlepších řešení.. Jako první ale vždy zkouším bezkontaktní ofouknutí balónkem, ať už čistím čip, či objektiv, tím nemůžeš zkazit vůbec nic, až pak přijde na řadu kontakní čištění, zejména u čipu.
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod E-Ryc 9. 8. 2011 20:39

Radek72 píše: jakmile vystříkne kapka až na čip, může se stát, že ho nenávrtaně poškodíš, ta kapka je totiž podchlazená a může ulpět navěky.


To "naveky" a "nevratne" mi prijde jako dost zbytecna hysterie. To na co se fouka/strika je vzasade kus skla.
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 9. 8. 2011 23:07

Kus skla, kterej jde eventuálně vyměnit. Sice ne zrovna levně, ale jde..
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod player 9. 8. 2011 23:27

Ano, levne ne, protoze to je cely blok vcetne nelevneho snimace. V tom je ten "for", servis nebude menit jen tu skrablou cast.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
player
Návštěvník
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků