Jak přesně funguje ISO ?

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Shade4d 17. 12. 2010 14:02

Trochu vysvetlím jak přesně to myslím.
Zajímá mě co přesně se děje ve foťáku změnou nastavení isa. Jednoduše jakým postupem dosáhne toho, že když má k dispozici stále stejný objem světla, tak že jej "zachytí více" ? Nikde se mi to nepodařilo vygooglit.
Jeden kolega (nefoti, jenom technicky nadšenec) se mě snažil přesvědčit, že to funguje na principu nějak cca takhle. (je to jenom smyšlený příklad takže jej berte opravdu jenom orientačně.)
Udajně když zvýšíme ISO tak světelná informace se nezískává pro jeden bod pouze z jednoho snímacího bodu na snímačí ale z více snímacích bodů a tím pádem při navyšování isa dochází ke zmenšení rozlišení. Když jsem mu oponoval že je to kravina, protože rozlišení při zvyšování ISO se u digitálu nemění, dodal že zřejmě to potom zpětně nějak procesor dopočítá a ty body vytvoří zpět... Osobně to stále považuju za blbost, ale neměl jsem žádné rozumné vysvětlení tak jsem mlčel. takže mě zajímá jestli někdo tušíte co přesně se v digitální zrcadlovce (CMOS čip) děje úřio změně ISO parametru a jak to prstě celé funguje.

PS: ocením jakýkoliv názor ale pokud možno ne typu "já si myslím" ale spíše založené na vědomostech anebo praxi.
Shade4d
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kelav 17. 12. 2010 14:25

Ahoj, to co ti "radil" kolega je samozřejmě blbost. V zásadě to funguje tak, že zvýšením ISO hodnoty zesílíš signál z obrazového snímače. Tedy obraz na snímač dopadá stále stejný (myšleno ve smyslu, že počet světelných fotonů dopadajících na snímač je stále stejný), ale až elektronika za snímačem elektrický náboj z jednotlivých buněk (pixelů) snímače zesílí. A tuším, že to je tak, že když zvýšíš ISO ze 100 na 200, tak je signál zesílen 2x, atpd.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 17. 12. 2010 14:38

Tak tak, "pouze" se hardwarově více zesílí výstup ze snímače.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daf 17. 12. 2010 14:47

Každý snímač produkuje obrazovou informaci a nějaký šum. Čím lepší jsou světelné podmínky, tím větší je odstup signál-šum. Pokud jsou horší světelné podmínky, tak je i menší odstup signál-šum. Nastavením hodnoty ISO na vyšší hodnotu dojde k zesílení signálu ale bohužel také šumu.
Některé fotoaparáty skutečně zmenšují rozlišení za účelem snížení šumu při extrémních ISO. Ale setkal jsem se s tím jen u kompaktů.
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 12. 2010 14:49

...predstav si to asi tak, ako pridanie hlasitosti na veži :D :D :D
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shade4d 17. 12. 2010 14:55

Ok takže pokud na to použiji analogii s audio zesilovači tak potom jednoduše kvalita šumu při vyšším ISO záleží jednoduše na kvalitě zesilovače. Ok děkuji. Přesně tohle jsem chtěl slyšet :-))
Shade4d
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daf 17. 12. 2010 14:56

Nene hlavně na kvalitě nahrávky. Pokud bude potichu nahraná a budeš si ji chtít dát nahlas, tak uslyšíš i šum ;)
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stehlikt 17. 12. 2010 15:05

kvalita nahrávky by se dala přirovnat k intenzitě světla....:-D
stehlikt
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daf 17. 12. 2010 15:07

Přesně tak ;)
Daf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 12. 2010 15:10

Je tam vela veci od coho zalezi mnozstvo sumu... podstatne je, ake velke su svetlo-citlive bunky a ake mnozstvo svetla (a cez ake filtre) sa k nim dostane... pre to mavaju kompakty tak mizerny obraz na vysoke ISO a s delami ako je Nikon D3S (12Mpx FF) mozes fotit aj na ISO 6400 bez strachu o sum v obraze... o tom, aka fotka sa ti dostane na monitor rozhoduje samozrejme aj SW fotoaparatu, ktory sa s fotkami dost casto zahrava (rozne zlepsovaky kontrastu, vyhladzovania, korekcie a podobne)...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Shade4d 17. 12. 2010 15:45

Hmm tak v tom případě nechápu proč například zde v recenzi uvádí že lze nastavit vyšší iso jenom při snížení Mpix na polovinu??? http://www.ifotovideo.cz/rubriky/foto/k ... _3135.html

V tom případě by znamenalo že dochází i k sčítání pixelu při nastavenní vyššího ISO??? Nějaké další názory?
Shade4d
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karmy 17. 12. 2010 15:50

je to jednoduché, fotí to taky v plném rozlišení, ale právě protože je to kompakt s malými světlocivými buňkami a tedy musí zákonitě dost šumět už od dejme tomu ISO 800, tak jsou některé (nejvyšší) hodnoty ISO dostupné jen v menším rozlišení - snížením rozlišení se šum snižuje. Je to tam tedy pouze proto aby to bylo aspoň koukatelné, v praxi je to ale patlanina tak jako tak..
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Shade4d 17. 12. 2010 16:14

Ok a nějak blíže jak to funguje?? Asi mi něco uniká zřejmě v tom jak čip snímá... Pokud řekněme snímá 10Mpix a polovinu bodů vypnu tak přece nedojde ke zvýšení snímací kvality těch ostatních ne?? Anebo to dělá tak že sečte světlo ze 4 bodů ??? Prosím nějak blíže :-))
Shade4d
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 17. 12. 2010 16:28

Ne, to vyfotí 10 mpix, aplikuje se zmenšení fotky na dané rozlišení a to je to co dostaneš. :) Prostě, aby výsledek nevypadal tak špatně, tak se zmenší.. prakticky bys to moh udělat i v PC, ale oni nechtěj abys viděl jak hrozně to vypadá.

Pixel binning (to je to co popisuješ), používá myslim akorát Phase One+ digitální stěna, která u vyšších ISO prostě bere informace z víc bodů a spojuje je do jednoho, takže na rozdíl od jiných digitálních stěn je schopná třeba i ISO 1600.

Něco vzdáleně podobného používalo Fuji u svých speciálních CCD sensorů, třeba v F5 Pro, která má fyzicky 6+6 mpix a 6 mpix se používá pro vykreslení základního obrazu a zbylých 6 mpix buď pro snížení šumu, nebo rozšíření dynamického rozsahu.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Shade4d 17. 12. 2010 16:47

Chápu to tak že teda nedochází k jakkoliv zlepšení kvality obrazu, jenom aby se výrobce necítil špatně že ta fotka je hnus tak ji udělá v menším rozlišení,aby nešla tak roztáhnout jo ??? takže tím nedochází u těchto foťáků k žádnému zvýšení "světelnosti" nějakým sečtením nebo tak ? Aha :-)
Shade4d
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků