video zo zrkadlovkovych chipov

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hazma 20. 3. 2010 12:09

"Demonius a Ganec", vy jste viděli v mé větě slovo kompakt?? Takto je to presentováno i vůči Ful HD vieokamerám vs.APSC čip.Nebo vy si vážně myslíte, že si kvůli videu půjde koupit běžný amatér hned Canon 5DMK2 nebo NikonD3s? Marketinkový podvod se právě zaměřuje na běžného spotřebitele a ne na lidi znalých poměrů. čili fullHD videokamera vs:DSLR s APSC čipem ve stejné cenové relaci ,nebo FullHD video kamera asi za 100 000kč vs.DSLR s FX čipem. 8-)
Nikon D90+18/105VR+70/300VR+Metz 58AF-1
hazma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod identit4 20. 3. 2010 13:24

hazma: mám full HD videokameru za 13 tis. a APS-C zrcadlovku 500D, která je s objektivem o cca 5 tis. dražší a jako "běžný" spotřebitel ti můžu říct, že video ze zrcadlovky je obrazově lepší. Hlavně za horšího světla. Ona ta kamera má totiž ještě menší čip, než kompakty.
Pro mě je podstatnou nevýhodou zrcadlovky nemožnost automatického ostření a přeci jen trochu horší zvuk.
identit4
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hazma 20. 3. 2010 15:44

No, tak máte pravdu.Porovnal jsem pár videí, které jsem natočil po pořízení D90, jenž má sice jen HD s videi z kamer od známých a kvalita obrazu i z D90 je skutečně lepší.Asi mě snadnost ovládání kamery oproti DSLR při natáčení přišla, že má i lepší obraz(několit let jsem pouze natáčel).Díky vám zas zkusím D90ku občas použít k natáčení videí.Nejhorší bude to manuální ostření, ale snad si zvyknu a vydržím.Je to sice jen doplněk focení, ale občas se hodí. 8-D 8-)
Nikon D90+18/105VR+70/300VR+Metz 58AF-1
hazma
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kovacm 26. 3. 2010 19:10

Zrcadlovky mají rozhodně lepší obraz než běžné videokamery do 200 000kč, právě kvůli velikosti čipu. Je zajímavé se podívat na porovnání různých zrcadlovek s 35mm filmem: Porovnání DSLR videa s 35mm filmem 1/3.

Jsou pseudozrcadlovky, které mají video i s automatickým ostřením, například Panasonic GH1, na druhou stranu lepších efektů se dá dosáhnout při manuálním ostření.

Samozřejmě pro kvalitní video je téměř nutné si k zrcadlovce přikoupit nějaké příslušenství. Pro natáčení z ruky alespoň Z-Finder a pokud možno ještě alespoň Target Shooter. Pro natáčení ze stativu by bylo dobré ještě mít boční ostření.

Co se zvuku týče, jde většinou připojit externí mikrofon, či můžete zvuk sbírat nezávisle a pak sesynchronizovat.
kovacm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod oldbas 26. 3. 2010 20:15

Ve videu se nevyznám,ale FULL HD 1920 x1080 = 2Mpx.Takže je jásné,že není potřeba využívat např. u Canonu 5D mark II všech 21,1 Mpx ;-)
A na velkém čipu je kvalita hlavně co se šumu týče oproti malému myslím neporovnatelná.Dále malá hloubka ostrosti,….A o tom to je
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 27. 3. 2010 02:11

K videu z D90..

Nikon má dost tragickou kvalitu videa s vyjímkou D3s (z toho sem naopak nedávno viděl špičkové video).

Btw. full HD kamera RED One co má full-frame asi nemá 1920x1080 rozlišení.. ale spíš o hodně víc. :) (4520 X 2540 .. tedy 12mpix)

A dSLR fungují velmi podobně, jen stojí zlomek toho.. Taky jim 5DMK2 udělal pěknou díru do prodeje..

http://www.zacuto.com/shootout

Zajímavé srovnání dSLR (s vyjímkou bezzrcadlovky GH1) a filmu.. první část a filmek od Blooma točenej na 5DMK2.

Myslim si, že to dost hezky dokazuje, že dSLR a jejich fullHD opravdu nejsou marketing. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kozakm 19. 4. 2010 08:29

Sepsal jsem něco k tématu:
http://www.martinkozak.com/?p=5972
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riman 20. 4. 2010 16:20

Hezký příspěvek. Já se mám naštěstí ještě co učit na poli fotografickém a videu se proto prozatím budu vyhýbat jak čert kříži. :-D
riman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 5. 2010 12:25

Na Focus Numerique si zobrali na paskal video v E-PL1.

Zaujimave...

Dobre tvrdo sa don pustili .. ale aspon zvlada lepsie moire ako 550D:
Obrázek
Obrázek
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 19. 5. 2010 15:55

PEN je zpátky, huráááááá
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 5. 2010 16:48

Aby si bol spokojny, na tom istom serveri pisali aj o videu pre 550D.

Ukazku z rozlisenim nedali .. asi by to recenzii velmi ublizilo.

Len spominaju ze ako kazda zrkadlovka, ani tato nie je optimalizovana na video.
Moze nahravat len v mode video (co by som za problem nepovazoval .. 7D je vraj na tom o cosi lepsie .. ma na nahravanie videa priamy button ako E-PL1?).
Pri pohybe trpi rolling shutter problemom, hodi sa teda len na staticke filmovanie. Pouzivat vnutorny zvukovy system nie je dobry napad, lebo sa tam miesaju zvuky stabilizacie a autofocusu (co nechapem .. lebo autofocus tu pri filmovani nefunguje .. no asi len vysvetluju preco AF nefunguje), teda odporucaju filmovat len na stative.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 19. 5. 2010 18:50

:)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod _DAVE_ 20. 5. 2010 13:45

Diskuzi jsem pročetl, a pořád z toho nejsem úplně chytrý. Když budu mít řekněme 550D a budu točit video, tam lze ostřit pouze ze 100% manuálně???

lze tedy zajistit abych měl alespoň maximální hloubku ostrosti? Jak je to vůbec při natáčení videa se clonou? pokud to video má 60fps, je nutné aby byly jednotlivé políčka videa zachyceny s expozicí alespoň 1/60.

Takže mohu nějak ovládat clonu (pro zvýšení DoF) nebo to ve režimu videa vůbec nejde. Budu rád za jakýkoli komentář, na poli DSLR videa jsem absolutní amatér.

Neumím si vůbec představit jak bych natočil koukatelné video jen pomocí muálního ostření.
_DAVE_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 20. 5. 2010 14:08

Neviem, ako je to 550D, ale predpokladám, že rovnako ako na 7D. Clonu môžeš meniť v manuálnom režime M. Režimy P, priority času i priority clony fungujú ako plne automatické, nemáš možnosť menť nastavenia clony ani času.

Keď nastavím video ako 1080p 25fps, tak najdlhší čas, aký môžem nastaviť v manuálnom režime, je 1/30s.

Čo sa týka ostrenia - dá sa použiť autofokus pred spustením natáčania (neporovnateľne pomalší oproti autofokusu na kamere Canon HV20, ktorú mám tiež). Je rýchly asi ako ostrenie v Live View režime, čiže na Canon DLSR strašne pomalý. Keďže video foťákom nenatáčam, tak som si nie istý, či funguje autofokus aj počas natáčania. Každopádne nefunguje ako na kamere, čiže automaticky. Mám pocit, že po polstlačení spúšte funguje autofokus aj pri natáčaní, ale má to za následok zosvetlovanie obrazu. Čo ho robí podľa mňa nepoužiteľným (nepoužiteľným ho ale robí predovšetkým jeho pomalosť).

Keď prídem domov z práce, tak ten autofokus počas natáčania videa vyskúšam a napíšem, ako to je, prípadne aj uploadnem nejaké názorné video.
chlapcisko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 20. 5. 2010 19:05

Takže pri natáčaní sa autofocus aktivuje pomocou tlačítka AF-ON. Nefunguje teda priebežne, ako na kamerách, ale až po stlačení uvedeného tlačítka. Podľa môjho názoru je však autofocus na 7D prakticky nepoužiteľný kvôli jeho pomalosti a zosvetleniu scény počas ostrenia. K zosvetleniu scény dochádza aj v manuálnom režime.

Tu je ukážka, použil som objektív EF-S 17-55 f/2.8 IS USM, ktorý ostrí rýchlo a spoľahlivo:
http://www.vimeo.com/11903193
chlapcisko
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka