Digitální stěna

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MurphyL6 6. 9. 2009 12:08

Koukám, že kde jaký profesionál fotí na digitální stěnu. Co to vůbec je? Myslel jsem si, že je to normálně profesionální foťák se 40 mpx, ale když jsem to viděl v jednom obchodě v rubrice příslušenství, tak mě to rozhodilo. Znám třeba značky Hasselblad..Phase one..ale pořád mi nejde do hlavy, co to vlastně ta digitální stěna je. :hm
MurphyL6
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 6. 9. 2009 12:17

místo kazety s filmem je digitální snímač a ostatní elektronika k tomu...
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MurphyL6 6. 9. 2009 12:28

jasně...ale je to fotoaparát nebo jako co to je?
MurphyL6
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod E-Ryc 6. 9. 2009 12:52

Videl jsi nekdy analogovy fotak? Ten ma vzadu dvirka, pod kterymi je film, tak ty dvirka se zahodi a misto nich se daji jina tlustsi, ve kterych je schovany digitalni snimac a neco elektroniky. No a tem dvirkum se rika digitalni stena...

Ono je to v realu trosku slozitejsi, ale pro priblizeni to snad staci... Takze fotak musis mit svuj a to jeste ten spravny (podporovany), aby si to spolu umelo povidat.
E-Ryc
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MurphyL6 6. 9. 2009 12:59

aha
MurphyL6
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 9. 2009 13:39

Je to zadna cast fotoaparatu so snimacom, displejom.., ktora sa da vymenit za kazetu s filmom (montuje sa na telo s objektivom)
Tu je to pekne naznacene v animacii na starsom pristroji: http://www.hasselblad.com/planet-v/start.aspx
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MurphyL6 6. 9. 2009 21:24

to je asi docela těžký s tim fotit ne? jako složitý ovládání nebo tak
MurphyL6
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 9. 2009 21:54

je to fotoaparat ako kazdy iny, len je pri nom ina rychlost prace,....tazke je to skor pre penazenku:)))
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SkyHawkCZ 7. 9. 2009 18:40

rychlost v jaký slova smyslu?
nikdy jsem snad ani středo formát, natož něco ještě většího neviděl...
SkyHawkCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 7. 9. 2009 19:38

Je s tim stejně těžké fotit jako s čimkoliv jiným. Upřímně mi třeba Phase One přišlo snazší na ovládání než některé běžné foťáky. :D

Mínus je, že obvykle to fotí tak 1 snímek za vteřinu.. a high-iso je prakticky nepoužitelný.. teda kromě Phase One+, který funguje pěkně i na ISO 1600, díky dost speciální technologii.

Jinak jak tu bylo poznamenáno, ta digitální stěna je prostě fakt velkej snímač. Phase One+ má třeba 60mpix. Zajímavý je, že existujou i foťáky co umí použít jak digitální stěnu, tak normální negativy.. ale moc se to neprodává.

Jediné opravdové mínus je cena, ale kvalita fotek to vyváží.. nicméně, kromě práce profíků, to nemá využití.. při běžnej velikosti fotek v PC, se nedá prakticky poznat rozdíl mezi třeba Phase One a 1Dskem, nebo D3X (skorem bych řek, že ta D3X fotí líp :D) škoda, že Nikon nedělá středoformát. :D

A samo nejsou zrovna nejlehčí.. ale to mě osobně bylo vždycky jedno.
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 9. 2009 19:54

Nizsia rychlost v tom zmysle, ze fotak je velky, tazky, vystupy maju obrovske datove objemy narocne na spracovanie, jednoducho nie je na akcne fotenie,...exponuje sa vacsinou na stative, ziadne cvakanie ako na DSLR, ktore su viac akcne a pohotovejsie.... na kvalite obrazu je to vidiet,...je extrenme kvalitny (foti sa vacsinou na ISO 50-200) v dobrom svetle.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Daemonius 7. 9. 2009 22:48

Akční focení jde, jen to není úplně nejsnazší. Také, ono se to nesnaží konkurovat DSLR, že.. :D
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod irmo 8. 9. 2009 09:55

akoze nie, kedysi boli dig steni aj na klasicke FF fotaky ... aj canon take mal (ak sa nemilim) a velkostne bol rovnaky ci si tam mal film alebo datovu stenu, ale tieto pomerne rychlo zanikly priam hned.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Couperfield 25. 10. 2009 17:53

Samozřejmě, že je se stěnou možné akční focení. Jde o to zvolit správný přístroj. Jak už tu bylo řečeno, "nevýhoda" stěn je hlavně ve velkém objemu zpracovávaných dat, ty špičkové tvoří zdroje i přes 300 MB/kus. Jsou ale používány hlavně na studiovou a reklamní práci a tam se fotky výrazně probírají a do postprodukce jdou jen ty nejlepší. Snímač je větší než kinofilm (běžně 35 x 35 až 35 x 48, ale i víc (až 60 x 70 mm), atd. Světlocitlivá buňka je pak také veliká, takže každý pixel je krásně průchozí, mívají rozsah jasů až 12 clon, na nízké iso vyřešený šum (zcela) i jiné výhody (upgrade, zaměnitelnost, variabilita přístrojů). Středoformáty (kde se stěny používají) mívají centrální závěrky v objektivech a umí rychlejší synchro s bleskem (až 1/500 nebo 1/800) atd. Dnes umějí i víc než jeden snímek za vteřinu. Kulomet to není, ale když to začne chrlit fotky 50, 100, 200 MB každou vteřinu, je to mazec. Já v nich vidím i jiné přednosti. Protože mají většinou ISO do 400, na klasickou reportáž a street fotografii se nepoužívají. Vypadají obvykle jako FILMOVÁ KAZETA (TEDY ZÁDA STŘEDOFORMÁTOVÉHO APARÁTU), jen se uchycují trošku jinak s redukcí a musí mít většinou jinou ostřící matnici.
Couperfield
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod irmo 26. 10. 2009 08:05

akcne fotenie zo stenou???

uf uff to by som si pozrel, ako nie ze by to neslo ale za 1/10 tej ceny mozez mat fotak poctatne lepsi na ten ucel.

Stena ISO50-400 max ISO800 vacsinou, objektiv vacsinou F4 a menej. Ked chces nejaku HO tak bezne ides na F8-F16 a teraz fot akcne fotky ;).
irmo
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků