Podstata a princip funkčnosti "Dual ISO Gain" obvodů

Jak fungují digitály, principy optiky, nové trendy

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod flekota 20. 2. 2019 01:46

Zdravím, chtěl bych se dozvědět něco o funkčnosti a podstatě technologie zvané približne "Dual Iso Gain" často také Aptina. Podle zběžného sledování jde o záležitost poslední a předposlední generace high end foťáků (určitě Nikon Z, D850, Sony A9, A7Xiii, Panasonic GH5, G9,, ,; ze starších bych tipoval bez záruky Sony A7xii. Olympus EM1ii)

Cíl chápu(možná ale potvrdit bych to chtěl), snížit množství šumu při použití různých ISO (konkrétně velkých?? - to je také oč běží, který ISO rozsah je původní a který je ten "nový", co když je to obráceně, že ta novinka právě je pro nízké ISO? ) , údajně za cenu nižšího dyn. rozsahu.

Mě by zajímalo,
- jaký je princip fungování
- přibližné zlepšní
-a také jaké konkrétní parametry procesu zesílení jsou odlišné pro ty 2 rozsahy ISO
- které obvody jsou "zdvojeny" dle slova dual
- proč údajně je horší DR.
. A také dotaz, jak to vlastně přece může fungovat (klasický model šumu má 1. fotonový poissonovo šum (nemožnost ovlivnit), 2. šum pixelu'+čtení před zesílením - který je násoben ISO faktorem po zesílení a plus šumem zesilovače - přidaného po zesílení) Tedy mi to vychází, že jediné místo kde snížit šum, je 2.- šum hodnoty napětí před procesem zesílení faktorem ISO. [b]Ale třeba je tato teorie šumu snímače právě nemožná pro dual gain technologii).
flekota
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 6. 5. 2019 18:07

No to by mě taky zajímalo. Barevný šum je pryč - detaily nikoliv. Dr vem čert - tam kde potřebuješ bouchnout velký iso dr nepotřebuješ.
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 5. 2019 18:41

http://www.photonstophotos.net/Aptina/D ... ePaper.pdf

http://ntuzhchen.blogspot.com/2010/10/a ... r-pix.html

Nevýhodou může být komplexnost řešení (a tudíž výrobní cena) a nejsem si jist, jestli to nemá Aptina Imaging Corporation patentované, strýček Google mi teď říká, že ano, ale že to má patentované i Sony.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tajnik 6. 5. 2019 20:41

flekota píše:Zdravím, chtěl bych se dozvědět něco o funkčnosti a podstatě technologie zvané približne "Dual Iso Gain"

V Magic Lantern "dual ISO" popisuji tak, ze se behem jedne expozice vycita stridave vzdy jeden radek na senzoru pri ISO /napr/100 a dalsi ISO /napr/800. Obe ISO lze libovolne nastavovat. Sloucenim a extrapolaci vznikne HDR, ktere je ale pouzitelne i pro pohyblive objekty /jen jedna expozice/.
tajnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 8. 5. 2019 15:38

Něco takového měl Fuji x10 jeden pixel stíny, jeden světla.. A měl tak hw hdr z jedné expozice, ale z 12mpx bylo jen 6 :-l
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fuakell9 17. 9. 2021 07:16

Kravitz's comment has received more than 1,360 likes while her Instagram post overall has received more than 396,840 likes as of Sunday evenin

professional seo services
fuakell9
Kolemjdoucí