Gancove otázky a odpovede

Diskuze na témata, která se vůbec netýkají digitálů

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 1. 2013 21:57

NefroniK píše:Podstatnejšie však - nad čím som sa hlavne pozastavil - je, že si na blogu uviedol, že si si toto fotenie, citujem: "natrénoval". Teraz uvádzaš, že si si "už vyskúšal". Tak ja neviem.
trénoval som si "fotenie" a vyskúšal som si "reportáž z akcie"
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NefroniK 25. 1. 2013 22:08

Ospravelňujem sa k tým extrémnym športom, to som si prečítal blbo, naozaj to bolo myslené ako extrémne fotenie, nie extrémne športy ako som si myslel. Ale to vôbec nehrá žiadnu úlohu.
Každopádne uvedené je tam "už som si natrénoval", nie "trénoval som si". To znamená - hotovo. Natrénované = viem to. Preto som sa nad tým pozastavil.
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 25. 1. 2013 22:08

Ganec, co si to nejdříve vyzkoušet, poznat a pak teprve diskutovat. Fotit hokej známená i trošku znát tuto hru a ubezpečuju Tě že to fakt není švanda. Dotáhni aspon tak dobré fotky aby na nich bylo poznat co se jedná za akci, kdo to tam sází to celé správně exponované a nejlíp s pukem. NO když tohle dáš, tak můžeme pokračovat. Jo a chci tě vidět jak to lískáš Penem trojkou. OMD si na hokej ze zajimavosti vyzkouším, ale pro tyhle srandy si stejně beru zrcadlo. Panáky jsem si nikdo do Vítkovice nebral,protože jsem si chtěl dotáhnout slušné záběry. Netvrdím, že to nezkusím, ale každé focení chce to správné nářadí.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 25. 1. 2013 22:14

rodri: seriozní focení je pojem pro každého úplně odlišný. Já se třeba snažím seriozně vyfotit i dovolenou, nebo našeho psa. Fotky ukážu asi tak 5 lidem, někdy ani to ne a přesto je chci mít perfektní. Malý foťák, byť výkoný se mi špatně ovládá a fotit s ním mě prostě nebaví. Ale přiznávám, že mě DLSR a krámi k ní(3 objektivy, blesk, stativ, batoh, dohromady 7kg) nosit nebaví. Takže fotit seriozně pro mě znamená tak, abych byl spokojený při focení a s výsledkem.
Fotím Kanónem
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 1. 2013 22:19

NefroniK píše:Už len keby si si to vypočítal .. Reálnejší príklad? OK. 200 f/2.8, 20 metrov = 47cm DOF
Prepočítal som to podľa online DOF kalkulátora:
- na FF mi vyšla DOF = 1,68 m
- na APS-C: 1,12 m

U pongu ktorý som fotil ja:
- na microFourThirds (45mm, F1.8 na ~ 5 m): 0.66 m
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 25. 1. 2013 22:35

Ganec: takze hokej nepoznas, ale budes tvrdit, ze stolny tenis je akcnejsi .. zaujimavy pristup. Ale vlastne ma neprekvapuje, lebo taketo argumenty podavas aj u fotenia. No co sa da robit :) Btw, 5km stolny tenista mozno nabeha, ale v priestore 3x3 metre . Hokejista za zapas nakorculuje viac, pohybuje sa roznymi smermi na vacsiu vzdialenost. Takze bude vhodne, ak si zajdes na hokej a nieco nafotis nech sa pozrieme. Ale domnievam sa, ze az to nafotis, tak sa nebudu riesit jemne prepaly od reflektorov :)

Este jedna vec .. vela fotiek tenistov su s velkym zaberom priestoru , take fotky nacvakas raz dva a nevyzaduje to ziadnu zrucnost ani techniku. Tam kde je zuzeny priestor mas zase vyhodu kratsieho ohniska /na hokeji sa malokedy dari byt blizko/. Cize nevyskusal si si nic /a okrem toho su fotky casto rozmazane :)/. Skus teda ziskat podobnu fotku ako kozakm z hokeja. A podel sa o skusenosti.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NefroniK 25. 1. 2013 23:06

Ganec píše:
NefroniK píše:Už len keby si si to vypočítal .. Reálnejší príklad? OK. 200 f/2.8, 20 metrov = 47cm DOF
Prepočítal som to podľa online DOF kalkulátora:
- na FF mi vyšla DOF = 1,68 m
- na APS-C: 1,12 m

Presne tam som to zadával, no príklad s 200mm a F2.8 vyšiel inak mne aj teraz, nechápem - dával som tam Canon 7D, fajn crop foťák na šport.

Ale nemôžeme takto porovnávať APS-C a FF, pretože s FF by si pri tom ohnisku musel byť (podľa cropu 1,5x)bližšie aby si dosiahol rovnaké zväčšienie resp. pokrytie hráča na senzore.
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod antoninn 26. 1. 2013 00:59

Ganec,až na nějakém svém blogu uveřejníš své fotky,které budou takové,že si řeknu: tý vole,tak to je něco. Až na tomtéž blogu zveřejníš, jak jsi takové fotky udělal,jak jsi u toho přemýšlel,jakou techniku jsi použil, tak pak pro mě budeš jakási autorita. Jinak jsi pro mě jen obyčejný kecálek diskusní. Můj názor je ten,že gram praxe je mnohdy víc,než kilogram teoretizování. Ty zatím reprezentuješ jen to teoretizování.
antoninn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 1. 2013 06:55

antoninn, dokážeš odfotiť takéto niečo?
Obrázek

Alebo by si chcel ku fotkám príbeh?
Napríklad ako som napísal k tomuto mesiacu (zopakujem):
Obrázek
"Počkaj ma chvíľku, idem si odfotiť mesiac", povedal som kamošovi a vytiahol z vrecka foťáčik.
"Na to potrebuješ inú techniku!"
ešte že som mu neuveril...


Či postup ako sa dá s kompaktom takto odfotiť motýľ?
Obrázek

Vlastne .. prečo nie?
Vďaka za inšpiráciu.
Možno niečo takého napíšem...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod NefroniK 26. 1. 2013 10:03

Prosím, už dosť... :D
NefroniK
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 26. 1. 2013 10:32

Ganec píše:Či postup ako sa dá s kompaktom takto odfotiť motýľ?

Co je na tom take ?
Takto?

Obrázek
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 26. 1. 2013 10:37

Ganec, prosímtě, to co tu sáčkuješ za fotky? To je nějaká hitparáda?...Neděláš si z nás brusel zadeloidní? První fotka,soráč děs, co ten stín pod kloboukem. Tohle se dá vyfotit naprosto vším, včt mobilu! Druhou fotku sis asi neotevřel v editoru abys zkontroloval histogram..... Popisek mě spíš rozesmál,asi rád machruješ co? POslední fotka vypadá alespon trochu normálně, co jsi tím chtěl říct. Že takto vyfotit něco lze jen penem, nebo kompaktem? To si jako ostatní majitelé fotaku DSLR nevrznou? Kámo mrkni do galerie mobilní sekce a podívej co jde vyfotit mobil s předsádkovou čočkou. Pak se podívej na fotky které tady dável xlet dozadu např. Rodrigez a další autoři. Možná i tu poslední fotku potom přehodnotíš. I když k ostatním seš kritik a na své fotky to nejsi schopen aplikovat.

Furt si říkám, že už tu nebudu psát,ale na tohle se vážně nedalo neodpovědět
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 26. 1. 2013 11:04

Grimjaur: ja som to uz asi pochopil .. Ganec ma urcity level fotenia, ktory nevie prekrocit, a nedokazal to lepsie ani s DSLR /skor horsie/. A preto je logicke, ze mu DSLR nepriniesie nic naviac, len neprijemnosti oproti PENu. Bohuzial sa zasekol v svojej kocke mysliac si, ze lepsie sa to neda... a ze to plati pre vsetkych a nevidi veci, ktore by vidiet mal. A preto sa /zatial/ nedokaze posunut dalej. Namiesto toho aby prestal sledovat technicke novinky by radsej mal studovat fotografovanie a ako zlepsit fotky. Svetlo a tak :)

edit:
ganec: ten mesiac nic moc, asi to cca odpoveda tomu, ako si to fotil :), kvapka sa mi celko paci, ale fotka by mala vyzera inak .. minimalne by mala dominovat.
Naposledy upravil ltokar dne 26. 1. 2013 11:11, celkově upraveno 3
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Melancholický Trol 26. 1. 2013 11:09

Grimjaur píše:První fotka,soráč děs, co ten stín pod kloboukem. Tohle se dá vyfotit naprosto vším, včt mobilu!

On asi narážel na zachycení okamžiku dopadu kapky na klobouk hřibu... Každopádně kompaktem by to taky šlo, ne?
Melancholický Trol
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 26. 1. 2013 11:39

Melancholický Trol píše:
Grimjaur píše:První fotka,soráč děs, co ten stín pod kloboukem. Tohle se dá vyfotit naprosto vším, včt mobilu!

On asi narážel na zachycení okamžiku dopadu kapky na klobouk hřibu... Každopádně kompaktem by to taky šlo, ne?


Správně, kapky jsem si všiml. Jen první věc co mě praštila do očí byl ten stín a pak jsem přemýšlel, cože je na té fotce tak překvapujícího. Hle kapka....no počítám, že dost lidí se v tomto záběru zorientuje s pomocí FKU pátrá a informuje. Prostě o té kapce ta fotka není, proto ta narážka na mobil... :)
Naposledy upravil Grimjaur dne 26. 1. 2013 15:07, celkově upraveno 1
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků