Battery grip a jeho využití

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Otass 14. 8. 2007 09:44

Zajímají mě názory lidí, kteří si koupili battery grip. Uvažuji o jeho koupi, ale nejsem si jistý, jestli má smysl. Na výšku moc nefotím. Ze začátku mívá každý velké oči jak bude něco používat a aby mi to pak neleželo ve skříni. Tak tedy, vy co máte battery grip, používáte ho často? A proč?? A proč ho někdy nepoužíváte?
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod russianblue 14. 8. 2007 11:22

na BG jsem si zvykl, kdyz jsem fotil s D2H. Na D70 si jej porizovat nebudu (necham si ji jako nahradni fotak). Ane na budouci D200 si jej poridim. Hlavni duvody jsou jasne. Foceni na vysku, vzvazenost s teleobjektivy a v podledni rade lepsi drzeni(prst malicek). Vyhoda vestsiho akcniho radiusu, diky bateriim me zase tak nebere.
russianblue
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 14. 8. 2007 11:51

Ja mam opacnou zkusenost. D200 se mi drzi lepe bez BG. Na vysku zase tak moc nefotim, takze jedina vyhoda je druha baterie, ale to si kdyztak stihnu vcas prehodit. Do male brasny se mi D200 s BG nevejde a do baglu je to taky dost natesno. Takze jsem do toho nesel. Pokud mas moznost, tak se s nekym domluv a pred nakupem radeji vyzkousej. Kazdemu to muze sednout jinak.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jfrlbc 14. 8. 2007 16:22

Já používám batterygrip na CANON 400D ... používám jej s 6x 2700mAh baterkama a nestěžuju si, především mám fotoaparát za co chytnout, fotoaparát nabere na váze, a krom toho vyfotím cca 2500-3000 snímků na jeden zátah bez nutnosti výměny baterií či použití originální baterie...

po pravdě focení na výšku je příjemnější jen za použití stativu, jinak není problém používat klasické ovládání i prři focení na výšku ... shrnu tedy pozitiva v pořadí, jak to vidím já:

1) lepší úchop fotoaparátu
2) výdrž na baterie
3) váha těla - již zmiňované vyvážení s tele
4) snažčí ovládání (vzhledem k rozdílné vzdálenosti ovládacích prvků v horizontálním a vertikálním směru není až tak intuitivní)

JFRLBC@seznam.cz
jfrlbc
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krizon4 17. 8. 2007 08:41

russianblue píše:Na D70 si jej porizovat nebudu (necham si ji jako nahradni fotak).

Nebudes, protoze D70 grip nepodporuje :D

Ale vazne, grip k 300D jsem si ciste ze srandy pujcil od segry ktera ho dostala k fotaku zdarma, a desne rychle jsem si zvyknul. Fotak je masivnejsi, dve baterky maji lepsi vydrz, lip se foti vertikalne... Taky jsem si puvodne myslel ze portrait skoro nefotim, ale potom co jsem v cervnu jsem prodal nejdriv grip a pak za mesic telo jsem zjistil ze u kazde treti fotky skuhram ze mi chybi grip.
Na druhou stranu je to opravdu znatelne vetsi a tezsi, chce to proste si to odzkouset, jak moc to clovek prekousne. Ja osobne grip pro 20D koupil jako prvni prislusenstvi.
krizon4
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 8. 2007 10:31

jj, taky jsem grip automaticky kupoval spolu s D200 (předtím na D70 jsem ho neměl, Nikon ho nedělá a ty noname varianty jsou na houby, protože s foťákem pořádně nekomunikujou. Ta lepší opora pro ruku (delší madlo) při focení na šířku by se mi sice na D70 taky hodilo, ale za to mi ten grip nestál.) Ale fotím na výšku poměrně hodně, takže u mě je to jednoznačný. Pokud někdo na výšku fotí minimálně, dá se bez toho určitě docela dobře obejít, pokud mu foťák bez toho sedne dobře do ruky (třeba já se svejma tlapama bych k většině Canonů a Pentaxů kupoval grip automaticky i kdybych nefotil na výšku vůbec, ale spoustě lidí ten jejich menší rozměr zase vyhovuje) tak to potřeba není.

Abych to shrnul: pro focení na výšku je to velká výhoda. Pro focení na šířku záleží na kombinaci člověk + ergonomie foťáku (může to bejt výhoda a nemusí). Větší výdrž na baterky záleží na konstrukci - pokud jsou tam dvě li-onky jako do foťáku, není problém je měnit bez gripu. Některý gripy umožňujou i provoz na tužkovky, to může být drobná výhoda (pokud foťák sám o sobě tohle nemá). Jediná nevýhoda je cena (teď už většinou rozumná), hmotnost a nutnost používat větší brašnu (D200 s gripem apod).
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod davidz 17. 8. 2007 15:09

Ahoj Grip na d200 si nedokazu vynachvalit, pekne vyvazil objektiv a ac je to tezsi nez bez nej fotak se drzi o 200% lip.
kdyz jsem ho koupil, nemohl jsem si na nej zvyknout, ale ted ani ranu bez nej.
Jedine co my trochu vadi je, ze z nej nedosahnu palcem na volic ostricich bodu.:-(
Nikon D200 / Nikkor 70-200 2,8 AF-S VR IF ED
Nikon D80 / Nikkor 18-70 3,5 - 4,5 AF-S
Velbon SherpaPro CF530 + Manfrotto 804RC2
davidz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondřej Vališ 17. 8. 2007 17:00

Nechal jsem si dovézt kamoškou battery grip z ameriky s tím, že ho vyzkouším a prodám. Jenže ouha, nasadil jsem jej a už nesudnal, Prostě to nejde, ruka si na něj tak zvykla, že ho nechce sundat, na váze to sice přidá, ale to držení je mnohem lepší. Přesně jak píše někdo výš. Malíčkem ho držím a nemůžu si ztěžovat a samozřejmě při focení na výšku je to paráda...
Ondřej Vališ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bubacek 17. 8. 2007 17:44

nělze jen souhlasit. Kdo vyzkouší BG, už ho nesundá. Dnes jsem si ho koupil a je to paráda. A ten malíček? No nevím o co tu vůbec jde. Ruka se mi tam krásně vleze i s malíčkem, úchop je stabilnější, prostě paráda. A taky foťák vypadá o několik tisíc dražší :) :) :)
bubacek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KubaPa 17. 8. 2007 20:07

davidz: nevím, jestli to tak je v továrním nastavení, nebo jestli jsem to musel zapnout nějakou custom funkci, ale volbu ostriciho bodu mam na tlacitku af-on na BG v kombinaci s předním kolečkem). Ale chce to zvyk...

bubacek: prave ze malicek se tam vejde a má se o co opřít, většina foťáků je bez gripu tak nízkejch, že člověk s větší rukou pro malíček nemá oporu.
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Terrynek 18. 8. 2007 05:38

Ahoj,

používám BG k D70 od firmy HAHNEL

odkaz přímo zde ...

http://www.markofoto.cz/kategorie/prisl ... 2&PN=Price

a nemužu si ho vynachávalit, určitě bych si ho pořidil znovu, co se týče komunikace mezi ním a fotákem, nemám žádný problém ...
Terrynek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KubaPa 18. 8. 2007 07:26

2 Terrynek: na to odkazu není ani fotka, ani popis jak je to propojený. D70 nemá žádnej vstup pro externí ovládání kromě IR čidla dálkovýho ovládání - gripy, který jsem viděl to řešily dvěma způsoby: Buď tím, že se v nějakým servisu nechal vstup na kabel dodělat (problémy se zárukou), nebo tím, že měly vyvedený optický vlákno před to čidlo dálkovýho ovládání - pak zase spoušť na gripu nedokázala probudit foťák, kterej se v režimu dálkovýho ovládání docela brzo uspával, navíc samozřejmě chyběly na gripu jakýkoliv ovládací prvky kromě spouště. Obě varianty pro mě byly nepřijatelný a za to, že se mi trochu vylepší držení foťáku a budu moct použít AA baterie jsem tolik peněz dát nechtěl. Jestli ten tvůj grip používá nějakej jinej způsob propojení, rád se poučím, ale přijde mi to nemožný.
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kuku 18. 8. 2007 09:51

Me by spis zajimalo, kdyz si date grip treba na 350D a fotite s bleskem, jestli si levou ruku, kterou drzite objektiv, nestrkate pred ten integrovanej blesk a neclonite mu. Ja pri prvnim placani fotek s 350kou jsem nekdy vyfotil na vysku tak, ze jsem pravou mel z vrchu a levou jsem si zakryval blesk. Jinak normalne teda fotim tak, ze fotak natocim doprava a tim padem si samozrejme neclonim. Nicmene to s gripem jaksi nejde. Navic to s tim gripem asi nejde dat na stativ, ne?
Favorit 136L -> 626 GE 2.0
Fabia 1.4 MPI
No jo, vono dopředu se to jezdí, ale zacouvat, to už holt chce fištróna.
Naftak je jako prase. Chrochta a ***** !! ;)
kuku
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KubaPa 18. 8. 2007 10:25

2 kuku: i bez gripu fotím na výšku tak, že mám pravou ruku nahoře (pevnější držení, než s vyvráceným zápěstím při pravý ruce dole), takže v tomhle není rozdíl grip/negrip. Chce to naučit se používat levou ruku "opačně" než na kompaktu, tedy objektiv podebrat zespoda dlaní levý ruky, palec z tvýho pohledu vlevo, ostatní prsty vpravo. Po otočení na výšku je na straně blesku jenom palec, kterej se v pohodě vejde pod něj. Při přechodu z kompaktu to chce na to myslet, ale je to pevnější, necloní to blesku a rychleji se přehmatává ze zoomovacího na ostřící kroužek (někdo zvládne i ovládat oba najednou bez přehmatávání palcem)

A většina gripů má dole závit pro stativ, takže to také není problém (pokud to stativ unese).
KubaPa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Řepík 18. 8. 2007 10:44

kuku píše:Me by spis zajimalo, kdyz si date grip treba na 350D a fotite s bleskem, jestli si levou ruku, kterou drzite objektiv, nestrkate pred ten integrovanej blesk a neclonite mu. Ja pri prvnim placani fotek s 350kou jsem nekdy vyfotil na vysku tak, ze jsem pravou mel z vrchu a levou jsem si zakryval blesk. Jinak normalne teda fotim tak, ze fotak natocim doprava a tim padem si samozrejme neclonim. Nicmene to s gripem jaksi nejde. Navic to s tim gripem asi nejde dat na stativ, ne?

necloním, mám 430EX a pod ten s euž ruka vejde:)

na gripu je normálně závit pro staťák, takže no problema...za předpokladu, jak už psal KubaPa, že to stativ unese. Ono se to nezdá, ale párkrát jsem měl na focení půjčený sklo Canon EF 24-105 mm f/4 L IS USM a to v kombinaci s 400D + 430EX už trochu váha je...a s gripem ještě větší. A to neberu v potaz daleko těžší těla, než je 400D...
this is gonna be LEGEN ... wait for it...DARY!
Řepík
Návštěvník

Další stránka