Výběr ministativu na cesty

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bosonozka 16. 10. 2020 14:06

Ahoj,

uvažuju o malém stativu na cesty, něco ve stylu Manfrotto Pixi Evo - chci se zeptat, jestli má vůbec smysl na ven o něčem takovém vůbec uvažovat (např. z pohledu stability či praktičnosti)? Představa je taková, že najdu místo např. u říčky nebo v noci ve městě, dám na zídku a budu fotit. Jedná se mi o to, abych ministativ mohl mít pořád u sebe a přitom mě nezatěžoval (vzhledem k velikosti batohu musí mít max 20 cm délku složený). Co jsem se díval na cenově dostupné ministativy, tak častým problémem je, že nejde uzpůsobovat nohy jednotlivě pro nerovný terén nebo jsou to nekvalitní plasťáci už od pohledu (Gitzo je mimo můj rozpočet), případně moc velká váha.

Plus se chci zeptat, jestli někdo doma nemá Manfrotto Pixi Evo a byl by ochotný změřit jeho délku složený s vyosenou hlavou (dle stránek výrobce má mít složený 20,5 cm - nevím jestli to odpovídá, i o centimetřík méně ve složeném stavu by pomohl).

Zátěž bych se měl vejít do 1,4 Kg v extrémním případě, obvykle do 1 Kg)

Děkuji.
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Seb9 16. 10. 2020 14:57

S tímto konkrétním stativem nemám zkušenost, ale dlouho vlastním GorillaPod a má se to tak, že jen leží ve skříni. Kupoval jsem ho ze stejných důvodů, nicméně jsem jej vzal jen na jednu dovolenou a potom dostal stopku. Co vypadá na papíře hezky, je v praxi celkem tragédie - tyto malé stativy se opravdu špatně používají, je obtížné nastavit foťák do ideální pozice pro vhodnou kompozici, nastavování je typicky zdlouhavé a minimálně můj stativ je poměrně vratký, takže hlavně na nerovném terénu jsem měl problém se stabilitou. Neříkám, že Vámi vybraný stativ bude podobně špatný, možná bude o něco lepší, ale mě tato zkušenost stačila jednou a od té doby s sebou tahám klasický stativ, protože při focení je jeho použití komfortnější a rychlejší, je bezpečnější a lépe se s ním komponuje.
Tímto Vám nechci stativ rozmluvit, ale spíše bych doporučil si jej vyzkoušet v praxi, ať víte, do čeho jdete.
Seb9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2020 15:04

Já mám Cullmann Mundo 518 T a myslím, že to splňuje to, co píšeš.

Max výška cca půl metru, nejméně cca 18 cm.

Je to ve složeném stavu tlustější, ale funguje to perfektně.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bosonozka 16. 10. 2020 15:43

Díky, chtěl jsem něco opravdu velmi malého/lehkého a asi fakt nemá smysl.
(mám doma Cullmann 400T, který není o moc těžší než 518T a na celodenní nošení už je to znát, ale každopádně díky za tip)
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 10. 2020 08:55

Podívej se na to z jiného konce - k čemu ti vlastně podobný stativ bude?
Malá výška vylučuje strašně moc použití - třeba u makra každou druhou kytku prostě nevyfotíš, protože je moc vysoká, tam je to úplně naprd, u jiných motivů to aspoň omezuje výběr záběru.
Možná nějaké smysluplné užití máš, ale já ho prostě nevidím.
Když už, tak bych osobně doporučil zvážit GorillaPod 3K ve verzi s kulovou hlavou, tam to trochu vylepšuje možnost různých atypických uchycení třeba na větev, kmen stromu a tak, ale ani tak to všelék není...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Seb9 17. 10. 2020 09:11

Uchycení na větev zní dobře jen na papíře/monitoru, v praxi to má obvykle mizernou kompozici a vhodné je jen uchycení na zábradlí.
Seb9
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 17. 10. 2020 09:16

Davidof píše:Já mám Cullmann Mundo 518 T a myslím, že to splňuje to, co píšeš.

Max výška cca půl metru, nejméně cca 18 cm.

Je to ve složeném stavu tlustější, ale funguje to perfektně.

Mam podobny od Genesis, mal som ho min.rok na dovolenke ako lahsiu alternativu "velkeho" stativu...urobil som s nim asi jednu fotku, ale to komponovanie bolo pri tej "vyske" o nicom.
https://www.mini-max.sk/stativy-monopod ... v-s-hlavou
Seb9 píše:Uchycení na větev zní dobře jen na papíře/monitoru, v praxi to má obvykle mizernou kompozici a vhodné je jen uchycení na zábradlí.

suhlas.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 10. 2020 11:09

Já ho využil jen na dovolené v Budapešti. Ale tam mi pomohl.

Od té doby mi leží v poličce
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 10. 2020 11:23

Seb9 píše:Uchycení na větev zní dobře jen na papíře/monitoru, v praxi to má obvykle mizernou kompozici a vhodné je jen uchycení na zábradlí.


Tedy upřímně logika toho, v čem je lepší kompozice při uchycení na zábradlí ve srovnání s větví je značně mimo moje chápání :-( Prostě buď na daném místě něco (a to cokoliv) vhodně umístěného existuje, pak je to pro Gorillu plus anebo není, pak prostě smůla...
Viz Rosťa Stach - http://www.fotolovy.cz/blog-2/files/591 ... 6-499.html , třeba ten jeho příklad s dopravní značkou jsem ve spojení s Gorillou zcela nezávisle na něm použil také fakticky identicky, našel by se i podobný případ se stromem. Chce to ale ten model s malou kulovou hlavou a raději fakt tu "pevnější" 3K verzi, použitelnost nejlevnější čínské gorilly v holé verzi je opravdu o hodně menší.
Ale viz výše - pořád je tu dost motivů, kde by se stativ hodil, ale takto malý je nepoužitelný - klasický jako zmíněný Cullmann úplně bez šance, u Gorilly je to hra na náhodu, zda se nějaký "kotvící předmět" najde nebo ne...
Osobně bych si klasický ministativ nekoupil určitě, Gorillu si sice nechávám, ale upřímně na otázku, zda bych po zkušenostech doporučil a případně kupoval znova bych to viděl tak 50:50 - fakt nevím.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 10. 2020 13:59

Dlho som mal mini statív, dobrý bol na fotenie nočnej oblohy a vzdialenejších krajiniek z vyšších miest.
Fotenie klasických krajiniek, potokov, vodopádov či ľudí moc nešlo, často je okolo tráva alebo iná zeleň a tá je príliš vysoká pri fotení z 20-40cm výšky a fotky tak vyzerajú dosť zle.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bosonozka 17. 10. 2020 14:32

Díky za vaše názory, sdílené zkušenosti a náměty k přemýšlení, pomohli mi udělat si lepší obrázek o možném využití a omezeních. Přiznám se, že původně jsem uvažoval směrem k tomu, že ministativ je lepší než žádný. Ještě to celé promyslím.
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 17. 10. 2020 14:59

Jen malinko to přeženu, když budu tvrdit, že všichni se zuřivě brání tomu jedinému řešení, co funguje, koupit stativ podle potřeb a ne podle toho, jestli je levný nebo drahý. A u všech to končí stejně: vyhozením peněz.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 10. 2020 16:53

Mě tedy konkrétně tohle téma nepřijde primárně o penězích...
Je to spíš o představě, že se nějak oje.e nošení něčeho většího, bohužel ale limitů to má spoustu.

On třeba ten mnou zmíněný GorillaPod 3k není zas tak levný, na to, jaké je mrně je naopak cena docela nezanedbatelná a v podstatě to v kategorii ministativů je pomalu to nejlepší, co existuje (GorillaPod 5k už mi přijde trochu jako hraní si na něco, co to stejně nesplní). Jen to zkrátka zůstane pořád jen tím ministativem,který pořádný nahradí jen pro několik specifických situací, ale ani náhodou ne obecně :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 17. 10. 2020 16:55

pemar píše:Jen malinko to přeženu, když budu tvrdit, že všichni se zuřivě brání tomu jedinému řešení, co funguje, koupit stativ podle potřeb a ne podle toho, jestli je levný nebo drahý. A u všech to končí stejně: vyhozením peněz.

Kto vie, ze ho bude pouzivat, tak zainvestuje. Kto nie, napr. ja, tak hladaju alternativy. Ja mam asi treti stativ a prvy poriadnejsi (Manfrotto 190), ale pouzil som ho 1x. Mozno zajtra to bude druhy krat, ale to je este velmi otazne :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 17. 10. 2020 17:24

Tady platí jednoduchá rovnice: poddimenzuji = nepoužívám.

Zdánlivě to platí i pro předimenzování (protože je to těžké a velké a kdo se má s tím tahat, že), ale opravdu jen zdánlivě, protože v takové případě ta potřeba byla jen teoretická, protože když stativ opravdu potřebuji, tak si ho s sebou vezmu (a takový, který funguje).
pemar
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků