Stabilní LED světlo na sáňky

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod papun 30. 9. 2019 20:06

Zkoušeli jste někdy stabilní led světlo co se dá dát na sáňky nebo držet v ruce. Něco třeba takového?

https://www.megapixel.cz/jjc-macro-led-svetlo-160

Je to k něčemu?
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod golem2 30. 9. 2019 21:19

Urcite, pevne ledkove svetlo, baterka v ruke sa pouzivaju na nasvietenie predmetov, malovanie svetlom.
golem2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papun 1. 10. 2019 17:18

No já hodně dělám reportáže a někdy i večer. Blesky strašně nemám rád, ale někdy už je fakt málo světla a potřeboval bych něco šoupnout dotýčným do obličeje a tak mě napadlo takové nějaké světlo.

Ale netuším jak to funguje či nefunguje v praxi. Kdyby někdy měl nějaké fotky na ukázku.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 1. 10. 2019 19:49

Obecně světlo ze směru foťáku není nic moc, bude to ploché. Držet rukou lepší (ale náročnější). Mám dvě taková světla, používám je spíš na dosvícení, takže fotku samostatně s nimi nemám. V kombinaci s light sabre třeba zde: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5E351677

Teplé bílé světlo na obličeji je z tohoto světla: https://www.aliexpress.com/item/3277404 ... 4c4dvBQQH3

Stojí v přepočtu 300,- místo 1300,- za prakticky to samé z Megapixelu ;) Poštovné je zdarma, pokud jsi ochoten si pár týdnů počkat.

Ale počítej, že to bude fungovat fakt na přísvicení, když kolem nějaké světlo bude. Pokud by kolem byla tma, bude to vypadat dost blbě tak jako tak.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 1. 10. 2019 20:06

Já s tím nechi dělat nějaké velké umění. Je jasné, že tam musí být nějaké světlo. Spíš si jen tak trošku pomoct a zase nechi použít blesk, páč to už je moc.

A zase bych chtěl něco co se dá regulovat a to nejlépe i teplotně.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 1. 10. 2019 20:08

Nejde o umění nebo neumění. Jde o to, jestli fotka vypadá dobře nebo hnusně :)

Tomuhle světlu jde regulovat intenzita (v určitém rozsahu), barvu má studenou bílou a je k němu filtr na oteplení.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 1. 10. 2019 20:20

Jasně. Já jen, že to prostě nechci použávat někde s modelkou, kde budu dlouhosághle hledat ideální nasvícení. Cchi to vzít někde na akci a vesele fotit. Ale samozřejmě výsledná fotky musí mít kultůru, to zas jo
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 1. 10. 2019 21:08

Bez ohledu na zdroj nákupu, dívejte se hlavně! na CRI a cokoliv pod 85 či bez udání této hodnoty rovnou zatraťte. Nejde ani tak o množství světla, jako o jeho spojitost (rovnoměrné zastoupení spektra).
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papun 2. 10. 2019 15:50

Jak mám to CRI pochopit. teď jsem si o tom něco přečetl, ale nepochopil jsem to moc. Myslsl jsem, že pokud jde regulovat teplota barvy, tak si to naladím jak potřebuju a hotovo.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Papadimo 2. 10. 2019 16:43

čelovky petzl, přidělat šedou blbopáskou
Papadimo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 10. 2019 16:27

papun píše:Jak mám to CRI pochopit. teď jsem si o tom něco přečetl, ale nepochopil jsem to moc. Myslsl jsem, že pokud jde regulovat teplota barvy, tak si to naladím jak potřebuju a hotovo.


Pastelka má pravdu, CRI je z hľadiska vernosti podania farieb, kľúčová hodnota. Teplota v s. K nehovorí nič o zastúpení jednotlivých vlnových dĺžok vo svetle. Aj u svetelného zdroja s 6500 st.K a nízkym CRI môžu byť farby vo finále výrazne posunuté. A ani korekcia WB tomu nepomôže.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod papun 3. 10. 2019 17:10

Jakože pořád ladím bílou v editoru a nemůžu to naladit - tak už vím proč se to tak děje:).
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 4. 10. 2019 11:54

CRI je zjednodušeně stupnice věrnosti barev 0-100, kdy nejvyšší hodnota udává naprostou shodu barevného spektra (zastoupení vlnových délek) se slunečním světlem.
Klasická žárovka či oheň má CRI 100 a to bez ohledu na intenzitu. Ostatní světelné zdroje produkují světlo elektro chemickou reakcí a jejich možnosti vycházejí právě z použité sloučeniny.
Spojité světlo je takové, kdy jsou zastoupeny všechny jednotlivé vlnové délky viditelného spektra.
Viz obrázek, kdy vidíte možnosti světelných zdrojů.
Obrázek

Pokud tedy například sodíková pouliční lampa na něco svítí, bez ohledu na intenzitu světla, uvidíte správně tvary objektu, ale ne jeho barvy. Vše bude interpretováno jako shodné odstíny žluté. Díky tomu pak některé barevné složky úplně zaniknou a s nimi i detaily - prostě budou neviditelné :) Stejně jako na černobílé fotografii nerozlišíte barvy stejné sytosti - všechny budou stejně šedé.
Toto se často zneužívá v supermarketech, kdy se záměrně ladí světlo pro oddělení ovoce/zeleniny a masa - vše vypadá krásně. Tedy až do chvíle, kdy s tím vyjdete ven :)

A ano, pokud máte nespojitý zdroj světla, nenaladíte bílou (či jinou barvu) ani kdybyste se rozkrájel. Barvy, které nejsou zastoupeny, se na čip od objektu neodrazí. To znamená že 1) uvidíte věci jinak, než v reálu a 2) žádná korekce to neopraví.
Pokud bude například chybět na fotce (dusík viz obrázek spektra výše) jasně zelená, bude vše chybějící stejné barvy, jakou má nejbližší barevné okolí ve spektru. Vyniknou tak i jiné barevné detaily.
Obrázek
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papun 4. 10. 2019 18:18

Dokonale popsané. Díky moc. Do teď jsem si myslel, že mám jen levé ruky, nebo špatný monitor.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 4. 10. 2019 19:29

U toho ohňa by som bol trochu opatrnejší, záleží od toho čo horí, to je nakoniec aj princípom pre spektrálnu chemickú analýzu obsahu prvkov na základe vyžiarenej vlnovej dĺžky.
FXE1
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků