Postačí i nejlevnější monopod?

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cross182 13. 4. 2014 20:05

Zdravím,

v létě snad budu mít už více času na focení (chci se to začít učit) a nechce se mi k zrcadlu pokaždé tahat běžný stativ. V některých případech by mi stačil i monopod.
Nemyslím si, že bych ho nějak značně vytěžoval a zároveň je to snad pokaždé jen "kus tyčky", takže nevidím smysl do toho vrážet nějaké velké peníze. Je podle vás dostačující třeba tento za 690,- ? http://www.megapixel.cz/triopo-cl-50
Případně by bylo asi nejvhodnější, kdyby bylo to uchycení odnímatelné, ať nemusím neustále šroubovat.
Díky.
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 13. 4. 2014 20:37

V první řadě nemá smysl monopod vůbec, možná tak na objektivy od 300/2.8 a výš... raději ušetři sedm stovek na něco užitečnějšího
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 13. 4. 2014 20:37

Monopod ma z praktickeho hlediska smysl pouze pro tezke teleobjektivy, ktere podpira pres jejich stativovou objimku, jinak je to tyc "k nicemu" (no mozna tak jeste na sebeobranu, kdyz nebude z karbonu :) ) a klasicky stativ nemuze v zadnem pripade nahradit.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 13. 4. 2014 20:39

No kluci, vy jste ale fotografii nestudovali, tak si počkáme na erudovaný výklad :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cross182 13. 4. 2014 20:57

Aha, dobře, díky za info :) Já to bral spíš tak, že se to bude hodit třeba při horších světelných podmínkách, kdy se třepe ruka, ale asi máte pravdu :)
Schovám peníze třeba na nějaký filtr :)
cross182
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tajnik 14. 4. 2014 07:39

Monopod muze pomoct zklidnit obraz pri toceni videa.
tajnik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 14. 4. 2014 09:16

cross182 píše:Já to bral spíš tak, že se to bude hodit třeba při horších světelných podmínkách, kdy se třepe ruka, ale asi máte pravdu :)

Monopod skutečně raději nebrat, pokud nemá zašlapávací patku, vrtí se ve svislé ose. Při použití dlouhého a těžkého objektivu v nepříznivých podmínkách (pochůzka v lese) je lepší normální stativ, u kterého se vysunou pouze dvě nohy a staví se na zem jen mírně rozkročený. V této konfiguraci se i s přístrojem přenáší. :-)
Nebo : :-D :-D

IMGP2.jpg

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metyn 14. 4. 2014 15:36

s monopodem mám enom ty najlepší zkušenosti při videu např při fodbálu, jednů ruků otáčám okolo ose a druhů si stíním ksicht lebo sa možu poškrábat třeba aj v ř..., anebo aj za uchem dyž dostaneme góla - stačí to takto ten erudovaný výklad qwertzu? Meta
metyn
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 14. 4. 2014 15:57

A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yorg 14. 4. 2014 16:53

Nenech se odradit. Monopod má význam i pro krátké objektivy.

Například, potřebuji fotit něco, kde je málo světla a nesmím použít blesk. Na vysoké ISO to bude krupice, se stativem mě vyhodí, monopod akceptují.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mogen 14. 4. 2014 19:27

Stěžijní věta z vida od Itokara: "It´s not for stability, it´s not for camera shake, it have to just keeping the weight of your arms"
Tak si promysli, k čemu by ti monopod byl. Stativ prostě nenahradíš, a přístup "nechce se mi tahat stativ" je prostě blbý. Jasně, když půjdeš fotit třeba motokros, je ti k prdu. Když ale budeš vědět, že jdeš na krajinu kde je např. tekoucí voda, tak budeš litovat že stativ nemáš. Pokud teda nehodláš monopod zapíchnout do hlíny a doufat, že bude bezvětří :)
Mogen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fajkusj 15. 4. 2014 17:06

Nelíbí se mi názory, a to i fotografů nepochybně zkušených, že použití monopodu nepřináší užitek. Moje praxe Vás usvědčuje z namyšleného omylu (kdyby Vaše tvrzení nebyly tak kategorické, tak jen z omylu).
Fotografuji především krajinu s důrazem na vodu. Přešel jsem z tripodu na monopod a to zhruba před rokem a půl a úspěšně monopod používám pro fotografování širokoúhlým objektivem.
Foto bez a s monopodem vykazuje zásadní kvalitativní rozdíl. Foto s tripodem a monopodem formálně vyhrává tripod. S monopodem mám dejme tomu 5% odpadu. Ale svoboda kompozice, možnost praktické změny polohy aparátu (i malé) nese nesrovnatelné výsledky.
Monopod jsem také použil na společenských akcích, kde jsem upřednostnil přirozené světlo, delší čas a stabilitu s monopodem.
fajkusj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 15. 4. 2014 18:03

Promin, ale predstava, jak litam mezi svatebcany ci maturanty s monopodem, tim spis vytazenym, abych byl "pohotovy", me uz z principu desi, to ani nepotrebuju zkouset, abych vedel, jaka opicarna by to byla. Pokud potrebuju fotit dlouhym casem, je monopod k nicemu, nebot mi nekolikavterinove expozice stejne nedovoli. Dokazu tu nasazet nekonecne mnozstvi fotek, kde nelze stativ nahradit monopodem. Po tobe, fajkusjsi bych chtel, aby si mi ukazal jednu jedinou fotku, kterou si udelal s monopodem a ktera by byla bez monopodu nerealizovatelna, z hlediska expozice. Predem dekuji.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 15. 4. 2014 18:15

By mě zajímalo jak na společenské akci v kulturáku budu moct využít delší čas když potřebuju cca 1/100 kvůli pohybové neostrosti snímaných osob
http://www.flickr.com/photos/ticmartin
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Radek71 15. 4. 2014 19:11

Jsou velmi pekne fotky mazlych tanecnich bloku/rad jak nastupuji treba na parket, kdyz jsou stoly po stranach i lidi kteri sedi ostri, na to je vhodna tak 1/30 az 1/8. Nicmene toto jde skoro udrzet a hlavne to tvori 1/100 fotek ktere se tam vyfoti.
Osobne dam na reference konkretnich lidi ktere znam. A popravde zrovna monopod je uplne kristalove cisty pripad. Nikoho komu verim to ani nenapadne a vetsinou je jediny kladny ohlas v ramci post byu syndromu od anonymu.
S nejakou drobnou praxi z spolecenskych akci za mne mohu rici, ze kardinalni problem je pohyb, pohyb, predvidani, kompozice, okamzik. Fotil jsem mazoretky v sale, byl jsem zpocenej jak dvere v kravine a pokud jsem prisel o nejake fotky tak proto ze jsi o sekundu pozde cupnul nebo jsem byl o 2m jinde, pripadne jsem mel spatnej objektiv. S stativem bych mohl fotit leda tak klaviristu, kdyz ztuhne po produkci.
Radek71
Návštěvník

Další stránka