PC nezobrazí nové fotky na Olympus xD kartě

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod NeznalekFoto 14. 7. 2013 10:04

Zdravím

Mám Olympus Camedia C-765 Ultra Zoom. Nyní se mi stlalo, že na orig. Olympus xD Picture 512MB kartě, která již fota obsahovala, se nezobrazí na PC další nová fota, a to ani ve čtečce (externí USB čtečka Apacer) ani z fotoaparátu přes USB kabel. Přitom sám fotoaparát nová fota zobrazuje. Karta je pro PC viditelná a zobrazí se pouze fota do posledního předcházejícího novým. Tomuto nepředcházela žádná nehoda ani s kartou ani fotoaparátem, pouze poslední foto, po kterém se již nová fota v PC nezobrazují, bylo vyfoceno kdy následovalo vypnutí fotoaparátu pro vybitý akumulátor. Mám PC systém WinXP SP3 a nová fota se nezobrazí ani přes systém "Tento počítač" ani přes Total Commander v IrfanView. Předtím s kartou nebyl nejmenší problém.

Poradí někdo?
děkuji předem za rychlou a rozumnou radu než kartu zformátuji
NeznalekFoto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mogen 14. 7. 2013 12:25

Možná hloupý nápad, ale neskryl jste si omylem fotky na kartě? Některé foťáky skrytí umí, ale nemám s tím zkušenost.
Mogen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 14. 7. 2013 12:47

Předpokládám, že sis ověřil, jestli nejsou soubory v jiné složce (což Oly dělá, pokud dojde na konec číslování a začne od začátku), nebo že nejsou zařazené před ty, které byly pořízeny dříve.
A možná je to blbost, ale pokud nebude fungovat nic, zkusil bych před formátem smazat ten poslední snímek, po kterém se to už nezobrazuje, mně takhle blbě zapsanej snímek uzamkl celou CF kartu zrovna, když jsem široko daleko neměl přístup k počítači, abych ho smazal.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Umbrella 14. 7. 2013 13:29

taky si myslim, ze to bylo tou posledni spatne ulozenou fotkou, pokud se Ti ve fotaku zobrazuje i ta, tak ji zkus smazat a uvidis, je to o dost lepsi varianta, nez formatovat celou kartu, ale pokud prvni zpusob selze na negativni hlasce o chybe, tak...
Umbrella
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NeznalekFoto 14. 7. 2013 13:36

Děkuji za odpověď

Tak jsem po tvé odpovědi teď v PC ve čtečce znovu kartu otevřel v Total Commanderu.
Na kartě je jen jeden adresář "DCIM". V něm je jen jeden podadresář "100OLYMP". Jiný adresář ani podadresář karta nemá.
V podadresáři "100OLYMP" jsou soubory od P1010014 (001-013 jsem dříve mazal). a končí P1010351. Pak by měly následovat P1010352, 353 a 354 které nejsou.
Otevřel jsem foto 014 a souhlasí s tím prvním na kartě. Jal jsem se procházet v IrfanView celou kartu. Procházím a koukám snímky souhlasí po sobě. Tak jsem teď umazal některá neostrá makra a najednou se mi mezi nimi zobrazily ty fotky 352, 353 a 354.
Přesně v Irfanu jdou fota za sebou
.... P1010307, P1010308, P1010352, P1010353, P1010354, P1010312, P1010313 .. (309-311 jsem teď na kartě v PC mazal).
Tak koukám na Total Commander a v něm jsou teď fakt fota 352 a 353 (354 jsem teď smazal) mezi 308 a 312.

Tak to jsem z toho úplně mimo. Byl jsem zvyklý, že se poslední foto ukládalo a zobrazovalo vždy za předešlé a nikoli mezi ně. No a taky by bylo možné, že když jsem teď, než jsem se dostal na ty 352, 353 a 354 smazal 309, 3010, tak se karta "odemkla" nebo co?

No a to je ještě zajímavější, že foťák předtím než jsem teď mazal 309 a 310 v PC zobrazoval ty 352, 353 a 354 normálně za 351 a po nich skočil zas na začátek 014.
Je možné, že bych si předtím v PC v Totalu nevšiml, že ty 352-4 byly zařazené po 308 resp. 211, nebo se tam zařadily až když jsem smazal 309-311 (to odpovídá přesně - 3 smazané = 3 nové) ?

Co si o tom myslíš?

-- 14. 7. 2013 14:48 --

Než jsem teď odeslal tenhle svůj dlouhý příspěvek koukám, že je odpovědí více - tak děkuji všem, jen k jednomu a dalšímu příspěvku doplňuji :

Na foťáku jsem s ničím nemanipuloval a ani netuším, zda můj má možnost fota nezobrazovat. Poslední foto 351, resp. to kdy se foťák vypnul pro vybitý akumulátor, se korektně uložilo a nyní jsem jej nemazal.
Jak jsem psal - foťák následná 352-4 zobrazoval po 351, ale v Totalu (zobrazení v Irfanu) se umístily po 308 (nebo se tam zařadily až když jsem smazal 309-11 ?)

-- 14. 7. 2013 14:51 --

Hned vyzkouším nafotit na tuhle kartu nové fotky a jsem zvědav kam se zařadí a jak se budou zobrazovat ve foťáku a PC.
Výsledek dám věďět.

-- 14. 7. 2013 15:09 --

Tak vyzkoušeno - výsledek

Sám foťák za fotkou 351 (ta kdy se foťák vypnul) zobrazuje 352-4 (ty hledané) a za nimi nyní nové fotky 355-8 a pak skočí na začátek.
Karta ve čtečce v PC v Totalu zobrazuje ty fotky od 352 a nynější nové mezi 308 - 312.

Čím to může být ? - ještě nikdy jsem se s tím nesetkal, že by se takto fotky ukládaly od nově uvolněného místa ? nebo, že by na to mělo vliv, jak se foťák při fotu 351 vypnul pro vybitý akumulátor ?
NeznalekFoto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod T-Lama 14. 7. 2013 14:46

Foťák je může číslovat podle volných míst v číselné řadě, takže je zapíše "kam se vejdou", ale při přehrávání je seřadí podle toho, v jakém pořadí byly pořízeny. Při prohlížení v čemkoliv jiném jsou pak asi řazeny abecedně (dle nastavení). Pokud to funguje, tak bych to víc neřešil. ;-)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod NeznalekFoto 14. 7. 2013 16:08

Jasně - víc se asi nevyřeší.
Já už si právě nevzpomenu, zda potom co jsem vyfotil fotku 351 a mezi novými foty na kartě promazával snímky, ale mám za to, že právě v tom místě po 308, kam se ty nové fotky nacpaly, jo.
A to už mám tenhle foťák 9 let, ale vždy jsem po vyfocení nějaké série fotky přesunul z karty do PC a tak byla karta vždy na nové čistá. Teď jsem to taky už udělal a kartu zformátoval. Tak propříště vždy asi tak, a na kartě nepromazávat fotky dokud se na ní fotí dál, aby pak nebyl zase zmatek jako teď.

Ale stejně zajímavé, že i když jsem to teď přesunul na HDD tak Total stejně nemá zachované správné abecedněčíselné pořadí a nejde to nastavit ani řazením podle data.

Díky všem za odpovědi.
NeznalekFoto
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků