sháním blesk, který se dá odpálit zábleskem

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tx3rf 27. 3. 2010 19:07

Zdravím, potřebuju na dosvícení blesk, ale potřeboval bych takovej, kterej se odpálí bleskem, kterej bude mít na těle

tzn situace

canon 350D a na něm speedlite 430exII, kterej bude ostřit a blejskat a v ruce budu mít ještě jeden blesk, kterej blejskne jenom v případě, že blejskne speedlite

klidně nějakej starší typ, nesejde na tom jak moc je výkonnej, ale aby měl nějakou rozumnou dobu nabíjení :-)

víte o nějakym takovym blesku? Klidně ani nemusí sedět do sáňěk
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 28. 3. 2010 12:15

odpalovat se zábleskem Master blesku uměli co ja vím určite sigmy a kolega mi tvrdí, že také Nikony, ovšem to nemohu potvrdit.
Tomáš Vrabec
Redaktor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radar28 29. 3. 2010 06:24

Hledej blesky, které umí slave režim odpálení, tuším, že to umí i Metz a další méně zvučné značky. Vzhledem k tomu, že máš standardní blesk do patice, tak by ti mohl stačit na přisvětlení blesk z ebay made in china za 1000Kč. Zkus hledat na ebay YN460 nebo YN462, prodává to tam kdejaký číňan. Směrné číslo mají 33 ale pozor, neumí TTL, pokud tomu dobře rozumím, což by pro tvoje použití nemuselo být na závadu. Osobní zkušenost s nimi nemám.
radar28
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Vrabec 29. 3. 2010 10:30

Slave režim neznamená nutně, že se jednotka odpálí jiným zábleskem.Třeba Canon jednotky 430 i 580 mají slave režim a rozhodně nereagují na žádné viditelné světlo.
Tomáš Vrabec
Redaktor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kozakm 29. 3. 2010 10:45

Za pár šupů třeba tohle:
http://cgi.ebay.com/YN-460-Mark-II-Flas ... 4a9fb71745

umí pracovat i jako Slave
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fajkusj 29. 3. 2010 15:32

Tady se v dotazu a radách trochu míchají hruška a jabka.
Řídící blesk může mít několik předblesků právě pro zaostření a měření.
Takže tady vzniká první problém pro optickou synchronizaci záblesků. Pokud slave blesk reaguje na některý z předblesků master blesku, tak jeho záblesk neosvítí snímač současně s hlavním zábleskem masteru.
Řešení samozřejmě existuje, ale jde o programovatelné (resp. nastavitelné) optické synchronízátory. A ty sehnat není zrovna levné - tolik k použití těch čínských blesků YN 460 nebo YN 462. Mám oba doma a k nim digitální zrcadlovku.
Druhou možnosti řízení blesků je bezdrátová synchronizace. Mezi tělo a blesk se dá adaptér a ten synchronizuje odpálení master i slave blesků. Ale zase pozor, jakou službu od master blesku chcete. Pokud jen jeden výboj s definovanou intenzitou, tak je to OK (sem patří i automatika vyzářeného výkonu). Pokud od master blesku očekáváte i předblesky, tak ten adaptér mězi tělem a bleskem musí tohle taky umět a slave blesky spínat jen pro hlavní záblesk. Nabídka existuje a je potřeba podle ní hledat.
Ještě k těm bleskům 460 a 462 - mají manuální řízení vyzářeného výkonu, nemají vlastní měření a odpovídající automatiku. Takže pokud máte scénu nachystanou a můžete ladit nastavení, tak je to použitelné bez problémů (makro, scény v ateliéru). Pokud ale přisvětlení má pružně samo reagovat se na měnící se světlené podmínky (dosvětlování "akce"), tak jedině blesk s automatikou (spokojeně požívám starší kvalitní Metze).
Ideální je samozřejmě komplexní řízení všech blesků tělem. Ale systémové blesky a vhodné tělo je jiná cenová relace.
fajkusj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 29. 3. 2010 16:25

YN-460 má dva režimy optického slavu, z nichž jeden je určen pro spouštění druhým bleskem s předbleskem, druhý režim pro blesk bez předblesku. Vyzkoušeno osobně na Canonu, funguje spolehlivě. Tolik k k použití těch čínských blesků YN 460.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tx3rf 30. 3. 2010 15:04

díky za reakce, blesk může mít plnej manuál, nastavim si ho jak budu potřebovat, automat neřeším :)

ovšem pohybuju se na diskotékách, kde je nějakej ten stroboskop a tím se mění světlo na parketě nárazově a to velice hodně. Bude ten blesk vědět, že to neni jeho řídící světlo z 430exII, kterej bude na těle a neblejskne, nebo zableskne taky? To by pak bylo nepoužitelný a při každém nárazu světla by mi blesk pálil zbytečně, tzn odcházely by baterie v niveč.

pozná teda blesk rozdíl osvitu blesku na těle a nějakym jinym zdrojem světla?
macbook pro 13" (2010)
tx3rf
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 30. 3. 2010 15:41

Tx3rf: Hele ty tu motáš opravdu hrušky s jabkama. Takhle to nefunguje. Kdo to kdy viděl odpalovat blesk mimo sáňky foťáku nějakým světlem, zahořením "master blesku". Kravina :)

Jde o to, že tvůj foťák musí umět podporovat Commander Mode pro odpalování blesku, pak si můžeš nastavit na dalších blescích, které podporují Slave Mode, jejich dálkové odpálení pomocí Commaderu (tím může být onen foťák, nebo i blesk, který danou funkci podporuje). Tohle vše je řízeno bezdrátovým příjmem signálu, a to ať už z těla zrcadlovky, nebo blesku, nikoliv světelným zábleskem nějakého master blesku.

Pokud tvůj foťák nepodporuje Commander Mode pro bezdrátové odpalování blesků (a C350 to tuším že vůbec neumí), tak se to dá řešit nasazením bezdrátového odpalovače do sáněk foťáku, viz. příspěvek od Fajkusje, nebo nasazením blesku s podporou Commander Mode pro bezdrátové odpálení více blesků, který bude řídit následné odpalování dalších X blesků (v tvém případě jeden) patřičně nastavených do slave modu.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 30. 3. 2010 15:55

kelav: Možnost odpalování blesků světelným zábleskem existuje samozřejmě taky.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod kozakm 30. 3. 2010 16:33

tx3rf: to je zajímavý podnět, zjistit, jak by reagoval na stroboskop :) U Canon blesků by to asi nic nedělalo, protože ty v režimu master/slave komunikují poměrně složitě, předávají si nfo o TTL, síle záblesku atd. YN-460 reaguje pravděpodobně jen na světlo a tak by ho stroboskop zmátl.

Problém ale vidím v tom, že při optickém odpálení je třeba, aby slave viděl záblesk mastera, což ve složitém prostředí diskotéky asi nebude vždy splněno. Pak pomůžou jen rádiové odpalovače, pro začátek můžeš zkusit nějaké číňany za pár babek, třeba: http://www.martinkozak.com/?p=3998

kelav: Command Mode umí z Canonů jen 7D a jde o optický režim (integrovaným bleskem)!
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chlapcisko 30. 3. 2010 17:20

Práve som možno trochu zbrklo objednal ten YN-460 a mám k nemu otázku. Bude možné integrovaným bleskom Canonu 7D odpáliť naraz 580EXII i ten YN-460? Čiže, pokiaľ to chápem správne, že 580EX II bude odpálený riadením zo 7D a jeho integrovaného blesku a YN-460 bude odpálený buď zábleskom z 580EXII alebo kľudne aj zábleskom z integrovaného blesku v 7D. Ide mi o to, či ten YN-460 nebude zmätený z predzábleskov interného blesku v 7D? Integrovaný blesk v 7D bude nastavený len ako riadiaci, nebude slúžiť na osvetlenie scény.
chlapcisko
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kelav 30. 3. 2010 18:29

Tož se tu musím omluvit diskutujícím. Myslel jsem, že nic takového neexistuje, takže teď vím, že dálkově lze odpalovat blesk nejen přes kabel a bezdrátově ale i pomocí záblesku :-)

Kozakm: Nevím jak u Canonů, ale u Nikonů tohle bez problému zvládá X0 třída (D70, 80, 90). Navíc to není optický režim, ale vyloženě bezdrátový, kdy foťák je schopen na dálku odpálit v řežimech manual nebo TTL až 4 blesky najednou. Samozřejmě se musí foťák a blesky spárovat pomocí nastavení komunikačních kanálů. Nevýhodou je ona nutnost používat interní blesk samotného foťáku.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 30. 3. 2010 18:30

Světlem odpalovaný blesk na diskotéce? Kolik lidí tam bude blýskat?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod fajkusj 30. 3. 2010 19:31

Odpověď k blesku 460. V místnosti se stroboskopem, která je jinak slabě osvětlená může slave blesk přes optiku spínat stroboskopem. Stejně tak je pravděpodobné, že jej odpálí měřicí nebo ostřicí předblesk master blesku. Takže za popsaných podmínek (popslední popis od chlapciska) bych si tipl, že je více než 90% šance, že optické spínání fungovat bude, ale zcela jsitě ne podle plánů fotografa. Tady přidávám vysvětlení.
Optická synchronizace blesků je postavena na vyhodnocení faktu, že se před čidlem (ve směru jeho měření) skokově změní hladina osvětlení. Na jedné straně je tedy potřeba výrazný skok (například sepnutí žárovky v místnosti mi opticky slave blesk neodpálilo), na druhé straně to nic neříká o tom, jaká je minimální potřebná hodnota toho skoku (tedy citlivost).
Na druhé straně jsme si testoval optické sepnutí druhým bleskem - v místosti jsem řídící blesk různě natáčel a měnil u něj vyzařovaný výkon. Optické čidlo bylo nasměřováno na stěnu nebo strop místnosti 4x4 metry, osvětlené dením světlem. Optické čidlo nespínalo jen za krajních podmínek (velmi malý výkon řídícího blesku). Ale například natáčení řídícího blesku (na opačnou či boční stěnu, než mířilo čidlo) pořád spínalo slave blesk.
Ještě poznámku. Master blesk může vysílat celou sekvenci předblesků, ne tedy jen jeden. Například měřicí, ostřicí, pro "redukci" červených očí. Proto optické snímače pro tyhle případy jsou programovatelné (inteligentrní si v testu spočtou počet záblesků a pak ví, na který mají reagovat). Tohle 460 neumí.
fajkusj
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků