Jaký blesk k Nikon D90 - Nikon SB600 vs. Metz MB 48

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod msterik 2. 3. 2010 00:11

Plánuju pořízení blesku k Nikonu D90.
Byl mi doporučen Nikon SB-600 a zvažuji též Metz MB 48 AF-1 digital.
Uvítám vaše rady pro a proti a zejména praktické zkušenosti.
Díky Martin
msterik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Honza729 2. 3. 2010 23:26

K Nikonu Nikon.....ja bych ti ale poradil spis jit do SB 900, tedy pokud to s focenim myslis vazne. Casem jeho moznosti muzes vyuzit a nebude te omezovat funkcemi orezany a logikou ovladani horsi SB 600.
Honza729
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 3. 3. 2010 10:57

Ahoj souhlasím tu s Honzou729, k Nikonu Nikon... Jestli chceš mít vyrovnané výsledky, tak jedině Nikon blesk, a je jedno jestli SB 600, nebo 900. To už je na Tobě, oba dva jsou kvalitní, neprohloupíš ani s jedním, rozdíl je akorát ve výkonu, samozřejmě devítistovka je někde jinde než šestistovka. Sám mám ale SB 600 a co mi někdy chybí je jen výkon. Pro svoje focení funkce profesionální SB 900 nevyužiju.

A mimochodem... pro potřebu vyššího výkonu jsem si před rokem pořídil Tebou zmiňovaný Metz. Krom výkonu (pozitivum) měl samé negativa (slabou LED přisvětlovací diodu, špatné měření expozice - nedokázal vyrovnaně blejskat, dálkové odpalování téměř nemožné rozchodit, a v neposlední řadě a to nejhorší - nechutně složité menu a z toho vyplývající špatné a pomalé ovládání blesku)

Prostě šel pryč :)
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod msterik 3. 3. 2010 11:15

Díky moc, už mám jasno.
msterik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 3. 3. 2010 11:41

Co by mě osobně chybělo u SB 600 je zapínání páčkou :) Přecijen držet tlačítko snad půl vteřiny je dos zdržující.. Dále odrazka (dá se to řešit vizitkama, ale stejně, pohodlí vyhrává :D), barevný filtry (zase se dají dokoupit) a do budoucna i fungování jako master (mám takovej pocit že venku odpaluje exterňák líp než vestavěnej).

To Kelav: zoomuješ manuálně? to je další věc co by mě mrzela.. trocha výkonu nazmar kvůli nepřepočítávání FX/DX

Zato je SB 600 menší, jednodušší a tím svým způsobem rychlejší, vydrží víc záblesků a má o trochu líp čitelné LCD (o zvyku)

Ani já SB 900 nevyužiju tak jak by to bylo vhodné, ale stejně jsem se rozhodl že do něj ty prachy vrazím, za rok jdu na vejšku a tam moc na novou výbavu nebude, profi blesk přecijen snad vydrží víc a dokážu si představit že bude fachat třeba jako slave i po tý vejšce (snad Nikon nepřijde s novým měřením a předáváním informací :D)
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kelav 3. 3. 2010 13:24

Karmy: No vidíš, a to jsou věci, který já fakt nevyužiju. Blesk používám prakticky jen v TTL režimu, když potřebuji, tak přepnu do manuálu, kde používám výhradně jen plný výkon, manuální zoom jsem využil jen několikrát a dálkové odpalování snad asi dvakrát, maximálně :)

Já ho mám prostě jen nasazený na foťáku a s odrazkou přidělanou gumičkou na hlavě blesku fotím a fotím :) To je to co od blesku očekávám.
www.fotovalek.cz
kelav
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 3. 3. 2010 14:14

:) jo, když jsi s výsledkem spokojený, je to to hlavní.. :)
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vilkoo 18. 3. 2010 15:59

Mate pravdu na Nikon len Nikon a SB 900 je lepsia ako SB 600 ale ak ho nebudes vyuzivat castejsie tak skus aj NISSIN Di622i za prijatelnu cenu urobi to iste ako ostatne spominane blesky .
vilkoo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Sewlord 19. 3. 2010 19:43

Používám dva blesky - Metz 48 a Metz 58 a s oběma jsem maximálně spokojen :)
Sewlord
Sewlord
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod never 20. 3. 2010 11:16

.... to asi proto, že jsi v životě neměl pořádnou čest s originálními blesky, že...? ;-)
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Odeslat příspěvekod karmy 20. 3. 2010 11:35

u Nikonu moc koupi jiných blesků nechápu.. chápal bych to v případě amatéra který blýskne občas a to z blesku nasazenýho do patice. Tam se dá podle mě rozhodovat mezi SB 600 a především levnějšími alternativami (na tohle se mi celkem zamlouvá Nissin), ale jinak se připravit o výhody CLS..
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sewlord 20. 3. 2010 11:37

Never: Máš pravdu, ale spíš to bude proto, co fotím a jak fotím. Nejsem profesionál a pro mé účely mi oba blesky přinášejí to, co chci. Neříkám, že orig. Nikon nejsou lepší, jen jsem sdělil, že jsem spokojen s blesky Metz :)

Ono co si budeme povídat, je to taky o ceně :) Ale překvapuje mě, že Nikon SB-900 má směrné číslo jen 34.
Sewlord
Sewlord
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod karmy 20. 3. 2010 11:58

Jo, "jen" 34, jenže Nikon jako snad jedinej uvádí směrný číslo pro 35mm!!!! kdežto ostatní výrobci pro 105mm a to je setsakra rozídl. SB 900 navíc umí zoomovat až na 200mm a má tři způsoby záblesku, takže maximální směrné číslo je tuším 56. Schválně se mrkněte do manuálu, snad by tam měla bejt tabulka pro směrná čísla, uvidíte kolik mají ty vaše Metzy na 35mm...

O ceně.. ono 8600 za metz 58 - pokrytí širokých ohnisek 18mm - pro seťáky v pohodě, ale chcete-li to využít na širokáči.. dále filtry, to je další investice, teplotní čidlo nwm jestli má. Odrazná destička, ta chybí pokud vím, má jen druhý reflektor a ten měří pokud vím jinak. Dále originální příslušenství, zase pro Nikon.. CLS.. jednoznačně hovořící pro Nikon. Výkon je +/- podobný.

Takže ona SB 900 ten Metz 58 překonává, a po započítání ceny filtrů vyjde tak o tisícovku míň. Mě osobně ta tisícovka nezabije ani jako studenta, i za samotné CLS mi to stojí (a to by mi poskytla i SB 600).

Takže jak jsem řekl.. když bude něco solidně blejskat z patice a bude to levnější než Nikoňácký blesky, pro amatéra asi jasná volba, ale pro pokročilého amatéra to vidím spíše pro SB 600 / Sb 900.
karmy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sewlord 20. 3. 2010 12:07

karmy: Vždyť já se nedohaduji, že Nikon není lepší :) Na tu tabulku mrknu (jj GN 58 pro 105 mm) :) Odrazná destička? Tu má Metz výsuvnou nad reflektorem :)

Obrázek
Sewlord
Sewlord
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod never 20. 3. 2010 12:09

Měl jsem teď dva týdny Metza 58. Předtím jsem měl čest pouze s originálními Canony a řeknu vám narovinu bylo to utrpení. S Canonem 430 EX, kterým fotím nejčastěji, bylo focení radost. Jednoduché ovládání, žádné problémy (ostatně focení jako se všema originálníma bleskama :-) ) Metz má děsně složitý menu, mnohem míň odolnější tělo. Druhý blesk, co by měl být na přisvětlění jsem vypnul, je to na nic, skoro vůbec to stejně nefunguje...

Nemá to cenu dál rozepisovat, na netu se dají najít spousty takových příspěvků, takže závěr? Raději doopravdy počkat, připlatit si a raději si koupit třeba onen SB-600, než třeba onoho Metza 58 :-)
Canon EOS 6D...víc na webu :-)
never
Návštěvník

Další stránka