Aký statív do 1000,- Kč pre zrkadlovku ?

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Majsner 9. 7. 2008 13:17

Řadu Velbon Sherpa mohu jedině doporučit (i když se na delších tůrách docela pronesou), ale obecně lze říct, že minimálně 50% úspěchu ve výběru stativu tkví v tom nekupovat cokoliv od firmy Hama a podobných noname výrobců...
Dále nebylo řečeno, na co bude stativ použit, což je asi nejdůležitější faktor (možná jsem jen něco přehlédl). Pokud by měl být do studia či na městské focení, troufám si říct, že by měl stačit i nějaký plastový Vebon do 1000 Kč. Pokud to má být někam do přírody na krajinky, tak nějakého Sherpu, co nejtěžšího dovolí Tvoje peněženka. Pokud to má být stativ na celodenní tůry do hor apod, tak to chce nějaký kompromis mezi stabilitou a hmotností.
Majsner
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hal_sk 9. 7. 2008 13:29

Díky za info. Po zhliadnutí diskusie si asi kúpim pre začiatok statív Velbon Sherpa.
hal_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 7. 2008 13:59

Stativ za 1000,- Kč pod zrcadlovku, to mně neprve přišlo jako dobrý vtip a pak jsem zjistil, že to někdo myslí vážně. Četl jsem kdysi takové pojednání o tom, že výdaje za stativ se rovnají dvojnásobku pevného a kvalitního stativu. Vyhozené peníze za pokusy ušetřit, než člověk zjistí, že si musí koupit kvalitní stativ, se rovnají v součtu té ceně toho definitivního stativu. Je to podobné jako když chcete fotit portréty a začnete dvěma 500W halogeny z Baumaxu, kterými potrétovanou osobu sice kvalitně upečete, ale nenasvítíte.
Osvědčené pravidlo pro výběr stativu říká: sečtěte si váhu těla a svého nejtěžšího objektivu, vynásobte třema a pak hledejte stativ s takovou nosností.
Jak testovat pevnost stativu? Postavte pevně stativ, na středovou tyč rovnou zapomeňte nebo nejvýše ji vysuňte do 1/3 a pak zkoušejte pevnost v torzi, zkuste s ním zakroutit v horizontální rovině.
Další pravidlo: použijte nejdelší ohnisko, povolte upevňovací šroub, vyberte záběr, přesně ostřící bod proti nějakému orientačnímu bodu, dotáhněte stativový šroub a pusťte foťák a koukejte nadále do hledáčku. Obraz se vám nesmí posunout.
Taky jsem se snažil na stativu ušetřit a za stativ a hlavu a kovové hroty jsem dal celkem pouze 7200,- Kč, takže je to na spodní hranici únosnosti, ale už se to dá a neplánujju dražší. Jinak ale když jsem chodil po kopcích s krajináři, tak jsem si připadal jako žabař, protože hmotnost i cena mého stativu byla tak na třetině průměru.
Mám Manfrotto 190DB + 488RC2 + kovové hroty. Slušné stativy začínají od 055-ky výše.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 9. 7. 2008 14:11

Tomáš: s tim nesouhlasim ani v nejmenším. Vše je o využití toho stativu. Pokud to má člověk na jednu akci za rok, je to zcela zbytečné do toho investovat. Pokud je to maximální krajinkář apod. tak nemá smysl šetřit. Já fotím hodně, ale neumím si představit, že bych dal za stavit více než 500 Kč, když sem ho za poslední dva roky využil asi třikrát. Takže primární rada by měla znít, že člověk si musí nejdříve představit využitelnost a podle toho se rozhodnout, zda to má smysl nebo ne. Pokud ne, ať si koupí to nejlevnější a pokud ano, pak to nejlepší. Pokud si koupí úplný low end za pár stovek a zjistí, že to potřebuje, může si koupit pak to nejlepší.

Dle mého názoru je hloupost utrácet za nějakou "střední třídu" která není ani levná, ani dobrá.
anonymni

Odeslat příspěvekod Crazy Ivan 9. 7. 2008 14:34

Ja osobne mam Velbon DF-50 a nosi mi bez problemu 400D s gripem + 17-40L nebo 28-135is
Vysel na 950korun :-) Je pravda ze s telatkem by asi mel problem, ale jinak si nemuzu stezovat.
R09 - Zkáza megapixelů
Crazy Ivan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 9. 7. 2008 15:21

Řepík píše:obávám se, že stativ za cenu 1000 Kč nebude moc kvalitní a stabilní na to, aby udržel zrcadlo s tele sklem... :hm

aj tie lacné dokážu udržať zrkadlovky - horšie to je pri vertikálnom fotení, tak už môže nastať problém pri niektorých statívoch, ale napr. (super)lacný Hama star 6x dokáže udržať zrkadlovku a nehrozí prevrátenie ( pokiaľ sa nevyužije stredné výsuvné rameno :P ). Chce to len kompromis.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl 9. 7. 2008 15:39

Mam Pentax K100D Super + 70-210mm + 4x AA baterie a dohromady to vazi 1kg. Tiez som chcel usetrit a kupil som davnejsie HAMA STAR 61. Technicky to udrzi, pokial priliz nefuka. Ale mechanicke prevedenie nie je dobre. Pocas pouzivania zacali vrzgat plastove klby, tazko sa vysuvaju nohy, stabilita nie je vzdy na 100%. Cize na obcasne fotenie ANO, ale po case zistis, ze na nocne snimky a makro potrebujes nieco kvalitnejsie, ked k tomu este pridas cestovanie a mechanicke namahanie (na vysunutu stredovu tyc rovno zabudni), nedoporucil by som ti ho! Velbon Sherpa 200R/250R je dobry kompromis kvality/ceny. Sam nad nim rozmyslam, kedze netaham stativ na kazde fotenie, ale ta HAMA proste dosluzila a ani deklarovana nosnost vyrobcu nezodpoveda realite.
D750 + N18-35/3,5-4,5G + N20/1,8G + N28/1,8G + N50/1,8G + N85/1,8G + N70-200/4G + SB700

karbonak Triopo GX-1027 s Giottos MH1311
lennyl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 9. 7. 2008 16:20

lennyl: já mám přesne tento stavit. K tomu D80 a 70-300 VR Nikkor. D80 vazi 0,6 a Nikkor 0,8 kg - dohromady tedy 1,4 kg. Noční snímky jsou uplne v klidu a to i kdyz ***** stativ uplne na maximum. Samo pri vetru 5-10-20 m/s si ani neskrknu, ale napr. ted jsem s tim byl v Tatrach a foceni bylo v klidu i pri vetru okolo 5 m/s. Tim nerikam, ze bych neuvital lepsi a stabilnejsi, ale zase takova hruza to neni.
anonymni

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 7. 2008 17:37

Já jsem myslel, že si lidi kupují stativ proto, aby měli tak ostrou kresbu, jak jen to jejich rozlišení snímače a objektivu dokáže. A ono jak se zdá z těch diskusních příspěvků, tak si lidi kupují stativy proto, aby jejich zrcadlovka vydržela chvíli aspoň nějak viset ve vzduchu. Ono dneska na rozlišení 10-12 MPx v případě ostrých objektivů, to už musí být hodně pevný stativ aby ten foťák mohl předvést, co dokáže. Ale jestli Vám stačí fotky na monitor, tak to máte pravdu, to se fakt nepozná a levný stativ vám začne vadit ve chvíli, kdy otupí vaše pozornost a foťák s dražším objektivem vám spadne na čumáček. A co takhle předsklopení zrcátka na stativu, používáte? Ono se stativem do tisícovky můžete snadno dojít ke zjištění, že budete mít z ruky ostřejší fotky, než z toho "stativu". Pevné držení vám aspoň nějak ztlumí vibrace od zrcátka, clony a závěrky, zatímco na té Hamě ... škoda slov. Jistěže v dvacetisekundové expozici se ta první sekunda vibrací nějak ztratí, ale tam zase nikdy nevíte, nakolik si ten "stativ" mezi první a dvacátou sekundou sedne, on ten plast pod tou tíhou taky pracuje.
To byste teprve kroutili hlavou až byste viděli, jak krajináři používají stativ i na pětisetinu, no prostě na libovolný čas, protože on stativ pomáhá i ke kompozici a pozitivní je na něm i to, že vás nutí strávit nad jedním záběrem delší čas, takže si stihnete všimnout více věcí, než jen takové cvak cvak z ruky téměř v chůzi. Párkrát jsem s krajináři chodil, nikdy jsem nezažil žádné konfrontace mezi značkami jako bývá v diskuzích, ale zažil jsem opovržlivé reakce pouze v případě, že si někdo nějaký krajinný motiv cvaknul z ruky.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 7. 2008 17:42

... ale zkuste se někdo přihlásit třeba na workshop v Českém Švýcarsku a vemte si tam bakelitovou Hamu a pak tady poreferujte, docela bych si početl v barvitém líčení toho všeobecného zděšení, rád se zasměju. Jen aby to ostatní vydýchali. :-) (já zase nejsem tak ortodoxní, těmito příspěvky spíše chci ukázat ten druhý pohled, který možná je pro leckoho překvapivý)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radek72 9. 7. 2008 19:51

Já jsem si k zrcadlovce koupil Velbon Sherpa 600R, koupil jsem na:
http://www.megafoto.cz/velbon-stativ-sherpa-600r.html.
Jsem s ním spokojený, stabilní je celkem slušně, i když ve srovnání s vyššíma řadama Velbonu, Manfrotta apod. by stejně neobstál, ale za ty peníze je to zřejmě docela dobrá volba. Zkošel jsem po obchodech i levnější stativy, ale abych pravdu řekl, tak jsem nenašel žádný výrazně levnější stativ, ke kterému bych měl důvěru. Některé se snad třepaly už v obchodě. Osobně doporučuji nebrat k zrcadlovce nic horšího než je kvalita řady Velbon Sherpa, některé z nich se dají sehnat i pod 2000 což snad není moc pro nikoho, kdo si může dovolit zrcadlovku
pinhole <1mm; Praktica MTL50 + 50mm 1.8; Canon EOS400D+seťák :( + Velbon Sherpa 600R + Lowepro Rover Plus AW + KALAHARI KAPAKO K-31 khaki
radek72
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 9. 7. 2008 20:11

Tomáš: a já s tebou souhlasím jenom částečně. Pokud někdo někoho odsuzuje pouze za techniku a ne za dílo, pak je to na pováženou, zda se má vůbec takovým člověkem zabývat. Vím o tom, jaký je to trapas v kroužku krajinkářů cvaknout snímek z ruky, ale proč ne? Důelžitý je výsledek, ne cesta, jak se k němu dostat. Pokud někdo dokáže dělat dokonalé krajinky z ruky, ať to tak dělá. Většina lidí neudělá dobrou krajinku ani s technikou za půl milionu (např. já).

Nepotřebou investovat horentní sumy do takové výbavy u mne pramení ze zkušenosti, že dávat peníze do něčeho má smysl tehdy, pokud nevím co s nimi, nebo věc za kterou zplatím opravdu využiji. A jsme tedy u toho.

Chci-li fotit ze stativu každou chvíli, nemá smysl přemýšlet o ničem jiném, než o opravdové kvalitě. Pokud mám stativ v rohu místnosti a jednou za půl roku s nim udělám tři snímky, nemá smysl kupovat nic, než základní stativ za pár stovek a ušetřené peníze raději investovat do rozvoje svých schopností, nebo skel.
anonymni

Odeslat příspěvekod TA 9. 7. 2008 20:28

nočné snímky sa s ním fotiť dajú - ešte som nepozoroval, že by mi vietor odfúkol statív. No na makro je úplne nepoužiteľný. To je fakt. Minimálna veľkosť je relatívne vysoká. Zjednodušene povedané, ak chce niekto občasne používať statív na fotenie, hoci aj so zrkadlovkou, tak áno ( to tu už odznelo ), ale dodávam, že ak niekto chce robiť makro snímky, tak len veľmi ťažko.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 9. 7. 2008 20:49

goes: stale mluvis o vyuziti... Ok, dobrej argument, ale pak je otazkou, jestli neni lepsi se domluvit s kamaradem a na ty 3 snimky si stativ pujcit. Pokud nekdo uvazuje o nakupu stativu, tak predpokladam, ze ho vyuzit chce :-) Videl jsem tuto nedeli fotografa s Hamou... uz v rozlozenem stavu bylo ulomene jedno rameno z te rozperky a kdyz to skladal, tak tomu uplne upadla cela noha ze stredoveho uchyceni. Ale kdo chce kam...
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymni 9. 7. 2008 21:31

Bery: ja tu Hamu mam uz asi 2-3 roky. Predtim D50+18-55+70-300, dnes D80+18-55+70-300VR a stativ je jak novy. Pouzity tak 20x. Proc za to davat treba 5-7 litru? Nemam kolem sebe zname s hi-end stativem, takze bych si ho nemel jak pujcit. Stativ napr. pouzivam kazdorocne pri rodinnem srazu na vyfoceni vsech, pripadne napr. na tvorbu kycovitych fotek typu blesky v bouri, pripadne nejake vodopady s dlouhym casem. Nikdy jsem v tomto nepoznal zadny problem, ze by neco nedostacovalo. Proste fotim jine veci, kdy vyuzivam monopod, ktery mam naopak naprosto spickovy. Nekdo monopod nepouzije jak je rok dlouhy, tak proc by za nej mel davat treba 4-5tisic? Taky mu pak bude dostacovat treba najaky za par stovek. To same blesk. Na co bude treba blesk za 10tis. nekomu, kdo ho pouzije na foceni doma svych deti, taky mu bude stacit nejaky za 3tisice a takto muzeme pokracovat dale. Ja bych si taky nikdy nekoupil nejaky drahy objektiv na portrety, i kdyz je sem tam fotim, ale proste kvuli par fotek rocne se mi to nevyplati a radeji si zainvestuji do neceho, co denne vyuzivam. A takto by mel uvazovat kazdy, kdo nema neomezeny rozpocet. Proste primarne se dobre vybavit na to, co fotim nejvice, protoze jak sem uz nekolikrat zjistil, nejhorsi jsou kompromisni reseni, tedy reseni formou "stredni tridy". Pokud clovek neco pouziva a potrebuje, ma si koupit max. kvalitu a pokud to nejak nepotrebuje, at si koupi low end, protoze je to skoda penez.
anonymni

Předchozí stránkaDalší stránka