Focení jídla, produktová fotografie, technika, co koupit

Diskuze o libovolném příslušenství k digitálním fotoaparátům

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kozakm 11. 1. 2014 23:39

Nic ve zlem, ale zacinas mi pripominat Gance :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 11. 1. 2014 23:44

U té palačinky je oblíbené klišé z nich dělat komínek, já bych zkusil jít jinou cestou zdůraznit náplň, ať už to bude tvaroh, med, nebo ovoce, na to se hodí ten makro objektiv nebo něco, co umí close-up. Vršit palačinku na sebe nebo přes sebe, aby to nebylo ploché, přidat dekoraci, ubrousek, ovoce nebo čokoládu nebo něco jiného, oku lahodícího.

Příklad:

Obrázek

Mně se třeba líbí tohle:

Obrázek

to je příklad z časopisu Apetit.

A takhle si hraji:

http://farm4.staticflickr.com/3669/1168 ... 06c7_b.jpg
http://farm6.staticflickr.com/5497/1152 ... ca29_z.jpg

Já nejsem profesionál, jen mne to baví, mám to jako koníček. Já si myslím, že jsem vyčerpal to podstatné, v čem ti mohu pomoci, zkušenost je nesdělitelná, každý si jí musí udělat sám.

-- 12. 1. 2014 00:24 --

Jo a ještě jedna věc, bez stativu to nejde (ale pokud máš lehký foťák, což máš, tak stativ je do 2,000 Kč s přehledem)-
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PM 12. 1. 2014 00:58

Tohle nefunguje :) Pokud děláš katalogy nebo weby, kde je velké množství produktů, bez nějakých serepetiček, různá data, možnosti distribuce (tácek, přepravka, paeleta), potřebuješ kvalitní technickou fotku vytvořenou ve studiu = studiový světla, retuš a ořez v Photoshopu. Úplně zbytečný řešit co mají v Číně, blesk v bazaru atp. Hotová jídla pak stejnou technikou, na celostrany nebo obálku už méně fotek s atmosférou, případně v interiéru, denním světle, někdy se nakupují hotový věci ve fotobance, pač se kolem složitých věcí nevyplatí lítat 1/2 dne
PM
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pemar 12. 1. 2014 08:51

Když si myslíš, že ti řešení se dvěma softboxy od Metze bude vyhovovat, tak si je kup ! Jestli tvoji klienti budou od tebe ty fotky kupovat, není co řešit, děláš to jako business. A jestlí umíš udělat retuše ve Photoshopu rychle a dobře, tak ho používej. Chtěl si radu, já jsem ti napsal svoji zkušenost, nikdo další se s ničím konkrétním bohužel nepřidal, tak si to musíš přebrat a vybrat si z toho, co se ti hodí. Nebo můžeš fotky kupovat ve fotobance.

Je to všechno ta tobě.
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 12. 1. 2014 10:35

Na tyhle požadavky bych šel do dvou zábleskových světel se softboxy, kombinace s odrazkami ti dá dostatečnou variabilitu. Zároveň možnost fotit kteroukoliv denní dobu na rozdíl od denního světla. Vyloučil bych i systémové blesky, ne že by se s nimi nedalo dosáhnout dobrých výsledků, ale na profesionální práci budou méně pohodlné z důvodu nutnosti dobíjení baterií.
Ten Ray Flash ring, který tu linkoval Pemar, mi přijde jako nejhorší možnost, minimálně tímto stylem použití. Fotky nebudou mít žádné stíny, tudíž nebudou mít hloubku, světlo bude hrozně ploché. Ten ring flash se hodí spíš jako fill-in. Navíc odpadá kreativita při kombinaci světel, všechno bude stále stejné.

Flash meter bych neřešil vůbec, po prvním focení už budeš vědět jaký výkon nastavit.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dede 26. 1. 2014 18:47

Já bych se přiživil na vláknu.
Potřebuju nafotit kuchyňské vybavení....hrnce, příbory, přístroje. Nejsou to velké věci, ale je tam hodně lesku.

Poradil by někdo co nakoupit?

Mám dva, čtyř zářivkové softboxy (60cm). Nějaké světlo to udělá, ale je to málo. Bohužel fotím starým Canonem G9 s děsnou soudkovitostí. Potřebuju nafotit cca 500 fotek s minimem Photoshopu.

Jaký fotoaparát a objektiv by jste doporučili?

Potřebuju se dostat na stejnou kvalitu: http://www.shutterstock.com/pic-88297174/stock-photo-stainless-steel-pot-with-cover-isolated-on-white-background.html?src=T4XoxtI4ZPyaRrX3IsIAuw-2-36
dede
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 16. 2. 2014 23:14

Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 2. 2014 20:55

No, já fotím jídlo většinou doma, a v restauraci jen výjimečně, tohle jsem si ale nemohl odpustit:

Obrázek

Krémová hříbková polévka s pažitkou v čerstvě upečeném chlebu (Nordeigerwand Restaurant, hádejte kde) mě potěšila, a to jak chuťové buňky, tak i ty fotografické.

Foceno bez přípravy, pomocí předpotopního Nikonu D50 a za použití na fórech pomlouvaného Nikkoru 18-105/3,5-5,6 (fuj, stydím se, jak jsem to mohl na to tělo vůbec nasadit :-) ), na focení zblízka objektivem evidentně nevhodným ;-) takže jsem to asi zachránil na poslední chvíli světlem.

Ne vážně, denní světlo jsem zatím plnohodnotně nenahradil, ale nevzdávám to, koupím ještě jeden průsvitný deštník a blesk a budu pokračovat v experimentech. Z restaurace mě zatím ještě nikde nevyhodili, jestli to není tím, že tam platím :-))
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod obr-fotograf.cz 7. 11. 2019 01:16

Fotografování jídla se věnuji profesionálně a když jsem pročítal příspěvky, napadlo mě pár námětu. Při focení jídla je jednoznačně nejlepší používat studiové záblesky. Mají nejlepší kvalitu světla a podání barev. Spoléhat na denní světlo není až tak výhodné, především proto, že se může z minuty na minutu změnit (mraky) a když už se vám podaří vyladit kompozici a vše okolo, může fotka vypadat úplně jinak, než jste zamýšleli. V případě použití jiných světel než jsou záblesková bych byl opatrný především u LED světel, které se prodávají z Číny. Mají mizerné podání barev (nízké CRI) a to je zrovna u jídla zásadní. LED světla, která se dají použít k dosažení profesionálního výsledku jsou opravdu hodně drahé (např. značka ARRI, kde LED panel stojí přes 100 tis.). V tuto chvíli si myslím, že nejlevnější způsob jak dosáhnout profi výsledku za málo peněz jsou blesky a klidně i zmiňované DM-200 (nástupce se už jmenuje BASIC Pro 300 Ws). Je to poměrně rozsáhlé téma, vytvořil jsem proto kurz fotografování jídla, kde probírám vše do detailu http://tipyjakfotit.cz/masterclass/kurz ... ani-jidla/
Specializuji se na interiérovou a produktovou fotografii. Jsem www.obr-fotograf.cz, autor BLOGU www.tipyjakfotit.cz a výukového DVD www.AkademieProduktoveFotografie.cz
obr-fotograf.cz
Návštěvník

Předchozí stránka