Nevím si rady

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 21. 6. 2022 16:27

Ahoj všem,
hledám nástupce Canonu 77D
mám skla:
canon ef-s 10-18 -sem tam použiju.
klasickou canon 50 1,8 II - jen když jsem línej tahat sigmu
Canon ef-s 18-135 STM IS - s tím fotím 90% fotek
Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 SP Di VC USD - okrajově na sport ale moc nepoužívám
Sigma AF 70mm f/2.8 EX DG macro - nejstarší verzi - používám na makro a "umění" docela často, je to hlučný a nepřesný kámoš co potřebuje hrozně trpělivosti ale výsledek stojí zato.

Pouze fotím, netočím.

Důvod upgrade je váha a lepší výstup, lepší ostrost fotografií.

řeknu to takhle rád bych udělal upgrade ale nejsem si jistej, půjčil jsem si canon rp a výtky jsou, je tam poznat určitej posun ale celkově jsem přesvědčen tak na 60% pro upgrade na něj. Přeci jen je poznat že jde o levnou FF bezzrcadlovku což se se střední třídou APS-C nedá plně srovnávat.. pár maličkostí tam prostě nemám a jako celek mě to tím pádem odrazuje i když výstup je prima.

Tak jsem si půjčil Sony A6400 + 18-135 objektiv, no zde jsem ještě víc rozporuplnej, vůbec nechápu nastavení, už se stím babrám několik hodin (6-7) a stále to nedělá co bych čekal, ani nevím jak napevno přepnu na čistě manuální výběr bodu ostření a následně doostřim. Ano bodově to nastevné mam ale stačí pohout a bod mi hned uskočí, pořád se přetahuju s nějakou automatikou co nechci, automatika je sice super třeba na portét když ostřím na oči nebo pohybující se zvěř ale já chci prostě jen vybrat co se má zaostřit (ostření třeba locknout) a fotit ... už jsem z toho nepříčetnej 50 milionů nastavení a k čemu ... Fotka pokud zaostřim tam kam chci je samozřejmě super a znatelně lepší než na 77Dčku, dokonce o kousek ostřejší než na RP. A děsně mě to kvůli tomu láka ... ale ... ale. O tom že se prostě tělo hůř drží a že egonomie nemůže dosahovat pohodlnosti 77Dčka o tom žádná.

Zvažuju i A7 II protože ten výstuup vypadá super, když si člověk zazoomuje a porovná ty testovací snímky, až neuvěřitelný rozdíl ...ale po zkušenosti ze zapůjčeného A6400 jsem trošku zoufalý.

Rovnou předesílám že mi jde o jednoduchost a váhu... samozřejmě cenu výměny, protože ty objektivy co používám bych rád buď přenesl na novou platformu nebo je levně nahradil třeba s doplatkem ale určitě nemám 25 na tělo a dalších 100 na objektivy abych je nahradil ... přeci jen 10-18ka na canon mě stála 3,5k z druhé ruky a sigma jen 2k ... což je trošku rozdíl že. Koukal jsem u na R10ku ale o té toho zatím moc není.

Co je ale neprostý problém je objektiv, náhrada za 18-135 pro FF tzn. něco jako 24(28) - 200(240) v normální váze a alespoň opticky na stejné úrovni je oříšek. Neznám ani pro canon ani pro Sony objektiv co by vážil podobně jako 18-135 a měl podobný výstup ... alespoň dle recenzí.

Proto jsem šanci dal i A6400 s adekvátním 18-135 objektivem ale jak říkám neumím s tím.

Za rady jakéhokoliv charakteru budu rád.

Kdo nezná pro porovnání kvalit výstupu používám toto:
https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 8182654912
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 21. 6. 2022 18:48

Vyzkoušej EOS R10.
Ostřit by to mělo jak z praku, musel bys ale použít adaptér.
Mohl bys používat dál všechny své objektivy.
Váha a velikost je taky ok.
Snímač je ten samý co v 77D nebo 80D, v tomto směru zlepšení nečekej.
Brzy přijde na trh Canon RF-S 18-150/3,5-6,3 IS STM.

A7 II už bych nechal historii, ten její autofokus nebyl z nejlepších už když přišla na trh.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 22. 6. 2022 14:11

Pravda na ni jsem taky koukal, s redukcí bude váha +- stejná jako u 77D a s nativními skly půjdu s váhou dolů. Což by bylo fajn. 18-150 ka mě zaujala ale nevím jestli bude lepší než 18-135ka ... jasně 15mm navíc bych uvítal ale určitě ne za cenu horší kresby, aberace a kdo ví čeho. Přeci jen bude to prcek. 55mm vs 67mm.
Tipoval bych právě, že jde jen o předělávku M-ka ale nevím no.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 22. 6. 2022 15:50

Jinak to je hodně výmluvnej název vlákna... ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 24. 6. 2022 19:57

Já si s tim názvem vlákna totiž nevěděl rady .-)

A Fujifilm X-S10 + redukce na canon je asi hloupost ne?
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 6. 2022 09:50

Chytré neboli smart adaptéry EF-XF (Fuji X-mount) nabízí Fringer (dražší cca 7-10k Kč) a třeba Viltrox (levnější cca 5-7k Kč třeba).
Fringer své chytré adaptéry (aktuálně EF-XF mk. II) pravidelně aktualizuje (fw) pro doladění (např. lepší AF/stabilizace atp.) nebo přidání podpory dalších EF objektivů s AF atp. Někde by na jejich webu měl být seznam EF objektivů, které jsou podporovány. Obecně je Fringer v tomto docela špička.
Nicméně i ten Viltrox možná nebude špatný.

Tohle řešení asi v případě, že to bude čistě přechodné nebo časově omezené (Fuji fotoaparát a chytrá redukce na EF skla).
Dost dnešních Fuji fotografů před lety přecházelo z Canon systémů a měli pro Canon skla EF-XF redukce (chytré) než se rozhoupali k plnému přechodu do X-mountu s Fujinony, nebo to bylo pro ně čistě přechodným obdobím a přešli pak buď zpět ke Canonu (nové fotoaparáty) nebo k jiné značce.

No a můj názor k celé té věci "nevím si rady"... vše rozprodat a budovat nový systém znovu (jen si vybrat jestli to bude znovu Canon, Nikon, Sony... Fuji...). Není to hezké řešení, a není levné, ale pokud člověka netlačí čas a okolnosti, tak si myslím, že to ve výsledku bude nejlepší. Takové budování si můžeš rozložit i na více let a nebude to finančně tak bolet. Bazary jsou vynikající možností jak dobře nakoupit a také i dobře znovu prodat za stejnou cenu (nebo s nepatrnou ztrátou).

A za sebe, co se startovní Fuji sestavy týče (s důrazem na o něco menší váhu a velikost)... X-S10 (nebo X-T3) s XF 18~55mm 2.8-4 R LM OIS.
K tomu později si můžeš dokoupit XF 70~300mm 4-5.6 R LM OIS WR. Pokud budeš pracovat čistě se stabilizovanými zoom objektivy, tak není třeba se shánět jen po Fuji foťácích se stabilizací snímače.
Od Tamronu pro X-mount je to třeba varianta 18-300mm F/3.5-6.3 Di III-A VC VXD. Ale už je to docela macek. Nebo tento měsíc novinka 17-70 mm f/2.8 Di III-a RXD.
Pro makro bych volil XF 60mm 2.4 z bazaru. Pokud nevadí manuální sklo bez AF a elektroniky (absence EXIFu), tak jednoznačně od Laowy 65mm 2.8 macro 2:1! Případně to řešit jen s různými makro mezikroužky (Viltrox např.) k těm zoom objektivům.
Na street a minimalizaci velikosti a váhy bych volil jeden z těch malých moderních utěsněných (WR) F2 (či F2,8) Fujinonů (XF 16mm, XF 23mm, XF 27mm, XF 35mm, XF 50mm).
Pokud chci víc charakteru a optických vad v kresbě pro umělečtější dojem, tak třeba cokoliv z těch starších skel XF 18mm F2, XF 23mm F1.4, XF 35mm F1.4 nebo 56mm F1.2 (případně ten výše zmíněný XF 60mm F2.4). Ideální třeba pro menší foťáky X-E4, X-T30 II či X-T200).
Fujifilm nabízí i novou řadu s těmito ohnisky, jen na konci je k tomu napsáno "R, LM, WR". Jsou dražší (i větší), svižnější (a tišší) a nabízí výbornou a vyrovnanou optickou kvalitu (aktuálně ohniska 18, 23 a 33).
Anebo se na to vše vykašlat a pořídit si X100V se dvěma předsádkami (na široko a na portrét) a třeba filtry a jiné příslušenství pro X100 řadu (třeba palcový úchop nebo větší grip, malý blesk atd.). Do kapsy mikiny pohoda. Ale to už je asi až moc razantní změna přístupu k focení. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 25. 6. 2022 11:54

děkuji za rady, vypadá že se ve fuji dost vyznáš, jaký je rozdíl v systému canon a fujifilm? Dá se na tu změnu snadněji zvyknout než na menu u sony? Tak u mě je v podstatě nejpoužívanější "výletový objektiv" 18-135 tudíž, když už bych měl něco nahrazovat, tak je to ten. Ostatní skla bych měnil hodně pozvolna jak píšeš, přeci jen na 3-4 použití do roka to asi není zas tak potřebná investice a tou investicí by tak zatím byla redukce... ale pravda pevná skla bych stejně ať už u canonu zůstanu nebo ne rád rozšířil o nějakou třícítku a padesátku (pro aps-cčko nebo podobně ... teď mě začalo bavit fotit vodu (potůčky a tak) a full frame sigma 70 není úplně to právé, člověka to dost zažene někam do křovisk :-)
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 25. 6. 2022 12:46

Složitost menu souvisí s možnostmi přístroje, obzvlášť co se teď objevili různé detekční módy při ostření, tak je potřeba je nějak nastavit. Vše je obvykle popsané v manuálu , ale dají se najít i videa - https://www.youtube.com/watch?v=dRmX2q_DmZ4. Bezzrcadlovky mají obecně komplikovanější menu, protože mají nové možnosti. Hlavně co se týká toho ostření.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 6. 2022 12:51

Věc menu a snadná orientace v něm je už individuální záležitost. Kdyby mi někdo dal dnes ruky Canon/Sony/Nikon, tak si budu také zcela neobjektivně po několik dnů/týdnů myslet, že "horší menu jsem v životě neviděl", protože jsem naučený pracovat v menu ve Fuji fotoaparátu už hezkých několik let.

Pro Fuji X-mount jsou v podstatě k dispozici jen tyto zoom objektivy takového rozsahu:
Fujinon XF18-135mm f/3.5-5.6 R LM OIS WR
- nejstarší a vlastně nejrozšířenější z té trojice

Fujinon XF18-120mm F4 LM PZ WR
- ohlášen minulý měsíc navržený i pro bezproblémové videonatáčení
- nemá však optickou stabilizaci (ideálně pro X-S10, X-T4, X-H1 nebo drahou novinku X-H2S)

Tamron 18-300mm F/3.5-6.3 Di III-A VC VXD
- loni v září uveden pro X-mount, ale už je to trochu jiný rozsah

Čistě pro zajímavost orientační srovnání:
https://camerasize.com/compact/#864.426 ... 07.25,ha,t
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 25. 6. 2022 13:24

to porovnání velikosti je velmi zajímavé ... defakto bych měl být na podobných rozměrech s 18-300 jako u canonu s 18-135kou... ale počítám že to bude i o kompromisu kvality optiky, přeci jen takové ohnisko něco musí stát (nemyslím teď peníze).

ta 18-135 se mi docela líbí, jak velikostí tak kvalita obrazu dle testů je dost podobná tomu od canonu.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 2. 7. 2022 10:32

Tak jsem si půjčil x-s10ku s 18-55 objektivem, protože 18-135 nebyla ... no popravdě úchop velice podobný 77Dčku s tím že je o něco menší celé tělo ale kupodivu není zas tak pocitově lehčí. Kvalita zpracování je ale úžasná to prostě sonka ani rpčko nemá. Fakt pěkný kus techniky, vše pogumované. U displaye je totožný typ otáčení jako u canonu, což mě mnohem víc vyhovuje než u sony. Objektiv působí rovněž kvalitně skoro až prémiově ... asi jako když máte klasickou 17-50 (18-55) v 2,8 verzi. K menu, ano je to krapet na jedné kopě ale mnohonásobně přehlednější a hlavně jednodušší pro nastavení než sony. Krom asi 4-5 položek v meny jsem pochopil vlastně vše. Krásně funguje, že když fotím - vyberu bod ostření a když je tam např. obličej upřednostní se ten a přeostří jinam než tam kde mam manuálně nastavený bod ostření a hlavně o něj nepřijdu - zůstane na původním místě po tom co obličej z dohledu zmizí... tohle jsem prostě nebyl schopen nastavit u sony. Nicméně nemůžu si pomoct ale zoomovací možnosti a doostření v live modu má canon furt lepší.
Samozřejmě výsledná fotka je věc jiná, ale ovládání této položky mi vyhovuje víc v podání canonu.
A foto ... jo je to fajn, viditelný rozdíl tu je, takže na konzumní foto při výletu, kdy fotím v prioritě clony a potřebuju jen doostřit či upravit mírně expozici na to tenhle foťák bude buď sronatelný nebo lehce lepší.
Kdyby šlo o to, že na stole nemám ani jeden a měl bych si vybrat od nuly nový foťák je to tak 40% pro canon a 60% pro fuji.
Ale teď k redukci, ano objednal jsem si drahou Fringer EF-FX Pro II za 9000, což mi prostě přijde dost. Čekal jsem že to bude dobrá volba ale ...

Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 SP Di VC USD - vůbec neostří
canon ef-s 10-18 -ostří ale hlučně navíc s podivnými rázy, výsledné foto je mnohem tmavší než z canonu
Canon ef-s 18-135 STM IS - to samé, navíc s tím že na některé objekty nezostří i když canon ano, ostří jen na výrazné objekty v dobrém světle.
canon 50 1,8 II - funguje prakticky stejně jako u canonu, nicméně foto je lehce tmavší. Jinak opticky ok.
ale rázy při ostření jsou podivné. Celkově asi kompromis co bych ještě přijal.
Sigma AF 70mm f/2.8 EX DG macro - tak měl jsem zprvu radost ale nakonec nedokázal v určitých vzdálenostech zaostřit a při posledním pokusu mi zlikvidoval AF ... takže musím do servisu a nevím co s tím. Ale hodně mě to rozesmutnilo ...

Samozřejmě jsem adaptér aktualizoval.
Takže ten vracím a zcela zavrhuji redukci a původní skla pro Canon při volbě fuji. Osobně teď už jen přemýšlím zda se to vše vyplatí nebo počkám spíš ještě na R10ku nebo něco co bude krapet vybavenější s lepším čipem až za pár let. Nebo to prostě vše prodám a půjdu cestou Fuji ... což je jaksi trnitá cesta (cena, nabídka objektivů, upgrade na léta, co nebudu moct fotit zrovna to co chci, dokud na potřebná skla postupně nenašetřím).
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 2. 7. 2022 12:18

Díky za tvé postřehy.
Bohužel to bylo zřejmé od začátku, že používat Canon skla na Fuji přes adaptér, je odsouzeno k nezdaru.
Vyzkoušej ještě EOS R10/ EOS R7, mělo by to být rozhodně lepší.
Pokud už ale máš z Fuji nějaké fotky, zkus si ještě jejich úpravu RAWu, je tam snímač X-Trans (nikoli klasický Bayer), chová se to trochu jinak.

U Fuji se mi líbí jejich záklaďák 18-55/2,8-4, v setu nevychází zase tak draze.
https://www.fotolab.cz/produkty/fujifil ... ce=heureka
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 2. 7. 2022 14:18

Já bych nad adaptéry tak hůl vůbec nelámal. Fringer je určitě dobrá volba, jen nepodporuje prostě všechny objektivy. Seznam má na svých stránkách.

Já přecházel na Fuji tak, že je prostě koupený jako nový a druhý systém. Původní ještě mám i s některými skly. Ale krom dvou objektivu, které občas vytáhnu přes manuální redukci, leží pro strýčka příhodu ve skříni.

S Fuji jsem začínal rovnou s 18-55 a pevnou 23/1.4 od Viltroxe a v podstatě na to co fotím bohatě stačilo. Dnes přibyla některá jiná skla, ale chtěl jsem říct, že bych si vůbec nelámal hlavu a spekuloval jak to co nejvíc zoptimalizovat.

Co dostaneš z prodeje staré veteše netuším, ale darda to nebude, tak to vnitřně ber tak, že bezzrcadlo ať jedno nebo druhé bude nový systém a podle toho je třeba se zařídit.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 2. 7. 2022 15:40

Však já taky nelámu hůl nad konvertory obecně
Psal jsem o kombinaci Canon objektiv, tělo Fuji a redukce Fringer.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 2. 7. 2022 15:44

To bylo pro Drakena ;-)
Stan35
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků