Full frame vs M43

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 6. 2021 13:55

Hm, to fakt vypadá, že objektivy dostávají při použití FTZ pokyny jinak, než od zrcadlovky, úplně v tom vidím nějaký vliv kontrastního ostření či spíše doostřování (zpřesnění fázového ostření) apod.
Jak tu psal Tomáš, pokud je něco nastaveno na rychlý posun na konkrétní pozici a teď dostane dalších deset impulsů k malému posunu, tak to může být docela šrumec, když to není dobře vyladěné (jde-li to).

Zvláštní, že by se od sebe měly lišit kus od kusu, při stejném firmware, ale asi je to tak.

Bůhví, co všechno na to má vliv, možná i ty tolerance apod.

Já mám naštěstí s 300/2,8 klid a s manuální makro 15/4 tuplem :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 6. 2021 14:05

U Nikon Z se kontrastní ostření používá jen v pin point AF a low-ligth AF, V hlavních režimech jede jen fáze. Aspoň to tedy někde psal Thom Hogan. Nicméně daleko podrobnější instruování objektivů při AF je u Z patrné (malý rozměr OSPDAF snímačů) a ne každý objektiv to zvládá stejně dobře. Rozdíly v chování při LV byly i na DSLR mezi AF-S a AF-P objektivy.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 23. 6. 2021 16:38

Tak jsem byl taky vyzkoušet, jak se chová třeba Sigma 70-200 2,8 HSM II Macro na Z5 přes FTZ a pravdou je, že oproti nasazení na D750 jsou ty zvuky divné :-). Ale zase ostří perfektně - a hlavně stabilizovaně - přes hledáček i LV. Co tedy blbě funguje, tak jsou staré M42 objektivy nasazené přes redukci NikF-M42-FTZ, ale to už jsem jednou psal a je to očekávatelné, že to nebude úplně dobře fungovat ;-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 6. 2021 16:49

Čistě technicky termín ostří perfektně neznám.

Můžeme se bavit o QoF na různé body a můžeme se bavit o konzistentností, která na AF-C ani u bezzcadlovky není 100%. Takže čisté technicky by to mohlo být něco ve smyslu QoF nad 1800 při konzistentností řekneme nad 97% (Ok u zrcadlovky) nebo řekneme 98% (u bezzcadlovky, pokud by to měla mít lepší), to vše při měření za jinak stejných podmínek (tj. ze stativu, při stejně barvě světla, … ). To se ale bavíme o relativně statickém testu, na dynamické testy není zatím zavedená metodika (něco jako “asfaltoví holubi”)

V reálu to ale stejně skončí na “mně to stačí”.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 23. 6. 2021 17:05

Ostří perfektně v řeči mého kmene znamená, že prostě ostří (což nebylo vůbec jisté, že bude) a odpad nemá smysl řešit, protože si ho nedokážu všimnout i pokud nějaký je - myšleno, že na clonu 2,8 a ohnisko 200mm se netrefí přesně na duhovku, ale zaostří třeba na řasy v jednom z 10 případů a méně, tedy v méně než 10% případů. A těchto 10% bez přiblížení o 200% neumím poznat. A jednokde v ploše mám ostřicí bod umístěný. To se bavíme o objektivu možná 10-15 starém?
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 23. 6. 2021 18:49

Stačí napsat “mně to stačí”, zbytek textu není třeba :-).

Mimochodem, nekonzistence 10% je vidět hodně, 5% bylo u prvních Sigmy Art, které byly za nekonzistentnost těžce kritizované, fakt ale je, že tam to obvykle uletělo úplně, ne “o řasu”, toho si všiml i foto s oční vadou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 6. 2021 20:19

Martasek89 píše: V Příloze je ukázka amaterismu co fotim na D5600.


No troufám si říct, že m43 potenciálně zvládne i lepší. Teda že zvládne, to je jasný, chci říct, že jsem to s ní zvládnul i já. :D
Ale samozřejmě do toho vstupuje spousta dalších proměnných - počasí, místo, PP, ...

Jinak tu padlo něco o tom, že m43 je "možná" lepší na cesty. Já to beru tak, že v podstatě na lehko, zavěšený u jednoho boku na opasku, mám 35-100/2.8, blesk FL36, 9/8, 15/1.7, 25/1.8 (nebo 25/1.2), 45/1.8, veškerý filtry a náhradní baterku. K tomu přes rameno foťák s 8-18/2.8-4 (snad jsem na nic nezapomněl :D) a cítím se stále "lehký jak vánek" (a velmi mobilní).
Troufám si tvrdit, že s jakoukoliv FF by to vůbec nehrozilo. Resp. bych to tahat rozhodně ochotnej nebyl.

Ještě ad portréty (záleží samo, co si pod tím kdo konkrétně představí), nevím, ale tady problém s DOF nevidím, často je spíš až příliš malá.
Situace, kde bych FF skutečně uvítal, jsou v zásadě dvě - při honění dětí okolo gauče v obýváku (kdy žádný aranže, kdy bych si je postavil tak, aby hned za nimi nic nebylo a pozadí ladilo, nehrozí) a potom můj oblíbený žánr, ultraširoký fotky s rozmazaným velmiblízkým pozadím.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 23. 6. 2021 21:43

Astro fotím jen dost zřídka, ale Olympus má na to docela dobrou funkci Live Composite, kterou používám. Tady je popsaná, VIZ stručně v ,,Práce v režimu Live Composite".

Zkus se podívat zde:

https://www.mujolympus.cz/blog/tipy-a-t ... -composite

Pro zajímavost stojí za přečtení i toto:

https://digital-photography-school.com/ ... e-feature/

Pokud bych chtěl FF, tak pak bych šel jistě do Sony a to především kvůli nejširší nabídce objektivů a především proto, že Sony je bezesporu nejsilnější hráč na trhu a budoucnost má ze všech značek bezpochyby nejjistější.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 23. 6. 2021 22:22

Pokud bych chtěl FF, tak pak bych šel jistě do Sony a to především kvůli nejširší nabídce objektivů a především proto, že Sony je bezesporu nejsilnější hráč na trhu a budoucnost má ze všech značek bezpochyby nejjistější.
Vazne, skoda, ze ten podpis umoznuje tak malo znaku.

Davidof píše:Hm, to fakt vypadá, že objektivy dostávají při použití FTZ pokyny jinak, než od zrcadlovky, úplně v tom vidím nějaký vliv kontrastního ostření či spíše doostřování (zpřesnění fázového ostření) apod.
Jak tu psal Tomáš, pokud je něco nastaveno na rychlý posun na konkrétní pozici a teď dostane dalších deset impulsů k malému posunu, tak to může být docela šrumec, když to není dobře vyladěné (jde-li to).

Mam trochu pocit, ze jsme se mozna nepochopili, pokud jsi tim reagoval na me zkusenosti.
Mi to "rachoti" pri zmene clony.
Problem s ostrenim je dalsi zalezitost.
Naposledy upravil chvd dne 24. 6. 2021 05:05, celkově upraveno 1
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airman26551 23. 6. 2021 22:39

Pripojím sa len s mojou skúsenosťou, na prácu mám FF Nikon, na cestovanie MFT Panasonic, ide o to, čo očakávaš. Na astro bude FF určite prínos, pri bežnom fotení ide skôr o to, ako sa na fotku pozeráš, či vieš na nej oceniť myšlienku, príbeh či moment, alebo skôr bezpodmienečnú technickú kvalitu. Mám oba systémy a s oboma som spokojný maximálne s oboma, ale od každého mám trochu iné očakávania a nároky. Aby som ale zjednotil systém, tak v horizonte pár mesiacov asi pôjdem do APS-C Fuji, kde snáď nájdem zlatú strednú cestu pri použití aj na prácu, aj na cestovanie aj na fotenie len tak, pre radosť.
airman26551
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 24. 6. 2021 06:42

chvd píše:Mam trochu pocit, ze jsme se mozna nepochopili, pokud jsi tim reagoval na me zkusenosti.
Mi to "rachoti" pri zmene clony.

No vidis...a tu mas riesenie ;-)
https://nikonrumors.com/2021/06/24/niko ... ore-158362
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 6. 2021 08:14

No vida!
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 24. 6. 2021 08:53

A pak že adaptér nemůže ovlivnit hluky z objektivu :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 6. 2021 08:59

Vidíte, zase jsme o něco chytřejší ...

a chvd bude zase o něco spokojenější :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 6. 2021 09:26

V odůvodnění se píše, že zvuky vznikaly po instalaci FW 3.3, který přišel nedávno. Je otázka, jestli i předchozí verze FW měly stejný problém.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků