Drony

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod monikash 10. 11. 2021 17:39

Na chvíli se k vám přidám. Potřebovala jsem něco vyfotit a po vystoupání do vyšších míst (na kopec) jsem zjistila, že ani odtud potřebnou lokalitu nevyfotím. Tak mě napadl dron. Napřed jsem oslovila někoho, kdo ho už má, ale věčně nemá čas. Proto jsem začala studovat legislativní problematiku s drony od letošního roku a došla k závěru, že bych si mohla pořídit něco do 250g. Narazila jsem na Symu X30 (s 4k kamerou), která ale na jednom ruském videu měla při letu co dělat, aby se nehoupala jako loď na vodě.
A na DJI mini1. Ten má sice stabilizaci, jak jsem se tu dočetla. Ale zase na megapixlu a na webu DJI zjistila, že spolupracuje jen s několika mobily, které nevlastním. To jako fakt nekomunikují třeba s Motorolou? To Symě a jiným výrobcům je to asi úplně jedno.
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 10. 11. 2021 19:01

Spolupráce s mobilními zařízeními, řekl bych, není o značce výrobce toho bazmeku, ale o použitém operačním systému. Pokud tedy motorola používá standardní android a marketplace, tak by aplikace měla být normálně dostupná.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 10. 11. 2021 19:09

Já se ptám, protože na Megapixle trvají jen na podporovaných značkách a modelech. Samozřejmě že Motoroly mají čistý android.
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 11. 2021 20:11

Tipujem, ze to pripadne vies vratit :) Ale som si v podstate isty, ze ten zoznam podporovanych zariadeni je daleko vacsi, nez je uvedene, nech uz je to kdekolvek :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 10. 11. 2021 20:33

Fidko, ten seznam je tady https://www.dji.com/cz/downloads/djiapp/dji-fly
Aktualizovaný seznam jsem našla tady: https://cultofdrone.com/dji-fly-compatible-device/
Moje One vission tam není, ale G5, kterou používám už jen k MiBandu tam je.
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 10. 11. 2021 20:45

Těch zařízení je tam naprosté minimum a spíš mi přijde, že to jsou zařízení, které jsou vyzkoušené přímo v DJI. Podstatné je toto: Requires Android 6.0 or above. Jakmile to zařízení splňuje a dá se stahovat z google marketu, tak bych se toho vůbec nebál.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 10. 11. 2021 20:49

DJI mini 1 popisuji tady: https://blog.fotozona.cz/2020/07/dji-ma ... elare.html .
Jinak s telefony nevím, já to mám s iPhonem X a je holý fakt, že u všech DJI je Apple vyšší jistota než Androidy, nicméně i Androidů chodí zcela určitě slušně víc, než jen těch pár uvedených. Určitě platí to na začátku - Android alespoň 6.0, ale to už mi dnes nepřipadá jako nic přehnaného.
Mimochodem pokud chceš, tak možná budu v dohledné době to FlyMore combo focené v článku prodávat, včetně různých doplňků, kdyžtak hoď SZ... Stav perfektní, ale mám i AIR2S a došel jsem postupně k názoru, že prostě tu miniverzi i přes jisté výhody už nevyužiju.

Jo a jedna poznámka k legislativě - ta hmotnost to 250g je sice fajn, ale do důsledku vzato bys měla mít test i na Mini, těch 250g je totiž jen jedna podmínka, další je to, že by měl mít daný dron i patřičný certifikační štítek, což nemá zatím prakticky žádný (ani novější Mini 2). Není to třeba hrotit a asi i kontrole by u Miniho stačila jen online registrace provozovatele a nijak moc by nikdo nebuzeroval, ale je to dobré vědět...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 11. 11. 2021 07:50

Jo, tvoji recenzi jsem četla. Jen se bojím toho větru. Poslední dobou tady fouká víc než jindy.
Také jsem pročetla všech 7 stránek této diskuze.
Co jsem viděla tabulky, tak tenhle dron by měl podléhat registraci a "pilot" by měl znát příručku.
Ale také řeším dilema, jestli ho vůbec potřebuji (na těch pár fotek) a jaké fotky z toho lezou? Měla bych spíš šetřit na A7IIIku(?) nebo na plyn a elektřinu. Taky jsem uvažovala o tom viltroxu 85 pro FE. Je to děs, mít málo peněz. A ještě když vám za zády stále stojí kovid.
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 11. 2021 08:17

Tak Mavic Mini je za mne (hlavně z druhé ruky či dnes občas i výprodejích) tak levný, že to lze brát jako "občasný doplněk", to není jak AIR2S (o ještě dražších nemluvě), kde už to zkrátka má smysl, jen když s dronem fotíš dost... Podle mne to jako levné řešení špatné není, ale celkovou ekonomickou situaci musíš posoudit sama.

Ad vítr - tak jak píšu, pokud je fakt vichr, tak Mini nemá nárok a občas se "zadaří", zrovna předminulý víkend jsem snad poprvé zažil, že si na vítr stěžoval i AIR2S, to by Mini byl bez šance. Ale zas na druhé straně bych to nehrotil do extrému, dní, kdy jsem s Mini létal naprosto v pohodě, byla spousta. Taky záleží na tom, co je cílem focení - pokud stačí vyletět 50m nad sebe a fotit, tak se dá i s Mini přežít vítr docela silný, rizikem je až situace, kdy člověk chce letět stovky metrů od sebe, pak může být riziko, že se nevrátí atd.

Ad legislativa - ono je to právě trochu zmatené, registrace je jasná (to zmatené není), jenže právě k tomu, aby u 250g kategorie stačila příručka a ne test by mělo být splněno ještě leccos u certifikace samotného výrobce, což se jaksi nekoná :-( Jak jsem psal, ono se to zas tak moc neřeší, navíc ten test pilota je online zadarmo (a s možností opakovat), tak to není problém. Já ho popravdě dělal první den, co byl uvolněn, dost možná jsem v první desítce lidí v ČR, co to dělali a nebylo to nijak extra složité :-) Dnes už je k tomu navíc spousta materiálů na netu, takže je to ještě řádově jednodušší...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 11. 2021 09:56

Mne vo vetra z tychto malych dronov prisiel dost stabilny prvy Air. Silny vietor sice hlasil, ale dokazal sa v nom udrzat celkom stabilne narozdiel od PROcka.

Akurat teda uz nie je do 250g a aj vydrz je na dnesne pomery slaba.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 11. 2021 10:26

On tedy i Mavic Mini silný vítr hlásí daleko dříve, než s ním má doopravdy potíže a ve skutečnosti dá více. Něco jsem psal i v tom článku, ale přijde mi, že ta udaná maximální rychlost větru 8m/s (což v podmínkách ČR vůbec není málo!) je dost reálná a opravdu to dá (ještě s jistou rezervou), holt se ale musí počítat s tím, že varování "strong wind" začne problikávat již o dost dříve. Navíc je ale třeba pochopit, co to znamená - on tím varováním hlavně říká, že už neručí za to, že bude dobře kalkulovat návraty atd., neznamená to, že by se chystal spadnout. Takže pokud si člověk visí přímo nad hlavou, tak Mini nejspíš přežije i něco k 12m/s - prostě bude potřebovat vyšší výkon atd., ale nijak mu to nezabrání bezpečně přistát atd. Naopak pokud budu 500 metrů od sebe po větru, tak pak je to již zásadní - pokud se rozfouká třeba jen 6-7m/s, tak už se návrat značně prodlouží a pokud to baterky nedají, tak "Houstone, máme tu problém" :-(

Jinak třeba AIR2S podle mne stabilizuje hodně dobře - sledoval jsem ho ve visu nad zemí v turbulentním větru cca 9-10m/s a bylo docela imponující, jak se v takové situaci "mele a zuřivě koriguje", obraz z gimbalu se ale přitom prakticky nezachvěl... DJI není nijak exkluzivní ve stabilizaci samotného dronu, to umí leckdo a dovolím si tvrdit, že různé DIY racedrone stabilizují ještě daleko lépe, hodně dobře ale mají sladěnou právě tu smyčku dron-gimbal a tohle funguje fakt dobře :-)
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 11. 2021 10:53

Tak samozrejme, ze ten warning nehovori o tom, ze to ma spadnut, len niekoho kto na to nie je je zvyknuty to moze vydesit. Ale zaroven by som Mini neprecenoval, pretoze my sme segrine Mini nad morom stratili a som si celkom isty, ze Air by navrat zvladol.

A teda neviem ako je na tom so stabilitou konkurencia, ale M2P sa mi zatial rozhadzat nepodarilo ani na Azoroch a tam teda fukalo hodne. Ono sice drona naklonilo do dost extremneho uhla, triaslo nim, ale stal na mieste (obrovsky rozdiel oproti povodnemu Mavicu PRO ktory aj v slabsom vetre lietal ako vechet).

Uplne porovnavat so zavodnym dronom imho asi nema zmysel.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 11. 11. 2021 11:06

Tak já jdu rozbít prasátko... :-)
Moto One Vision
Sony A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 11. 2021 11:10

Co vím, tak Autel i Skydio stabilizují taky dobře, naopak ty různé čínské lowendy bývají občas nesmyslně odfláknuté (koneckonců viz ta poznámka od Moniky k Syma).

Jinak M2P byl podle mne stabilitou hodně podobný novějším - AIR2S je možná trochu stabilnější ve visu v turbulenci, ona menší hmotnost je u aktivní stabilizace spíš výhodou díky menší setrvačnosti a tím rychlejší zpětnovazební smyčce, naopak je M2P možná stabilnější v dopředném letu, tam naopak ta hmotnost a tím vyšší hybnost působí pozitivně.
Proti starším modelům byl už M2P určitě pokrokem, ona právě v jisté době (to je zkušenost z racedronů) narostla výkonnost CPU pro ty zpětnovazební smyčky a šlo to dost skokově, kdy prostě v jisté době (STM F1) byl výkon použitelný, ale zdaleka ne dokonalý a po skoku výše (STM F3) se to najednou dostalo do bodu, kdy se šlo dostat na limit rychlosti regulace otáček, což se už moc zvýšit nedá z principu (nemůžeš regulovat rychleji kvůli setrvačnosti vrtulí a s ní spojenými limity pevnosti atd.). Další generace CPU to pak už spíš jen doplňovaly o různé chytré matematické filtry atd., ale "hrubá síla" v rychlosti regulační smyčky už neroste a dokonce se místy naopak protáhla, jen při chytřejším řízení. Jsem si celkem jistý, že u DJI nastal tento "skok" právě někdy kolem Mavicu 2...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 11. 2021 11:18

U mna bol velky skok uz ten Air. PROcko fakt lietalo kade tade, hore dole a v podstate ani nepotrebovalo silnejsi vietor. Air uz dokazal byt pomerne stabilny.

M2P je zase iny level a mam taky pocit, ze uz je to level, ked skor povolim ja, nez dron. Do nejakej miery ma skoro az bavi ho "trapit" v zmysle, ze ma fascinuje co vydrzi, ale hned do extremov aj s vedomim ze ich zvladne tiez nechcem.

Ako drzi vo vzduchu Autel neviem, ale ono by asi stalo za to za na to pozriet, lebo ich povazujem aktualne za jedinu realnu konkurenciu DJI.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka