Nastavení fps a času

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noto 3. 10. 2020 23:05

Zdravím,
moc prosím o radu. Seznamuji se s natáčením a postupně se v tom snažím vzdělávat. S hrůzou jsem teď zjistila, že mám ve foťáku nastaveno 100 fps na které jsem běžně točila rodinná videa s časem 1/50. Teď mě zajímá, kromě toho že mi sežralo víc místa, v čem jsou ty videa špatná? Pro (alespoň moje) oko je to ještě celkem snesitelné.. Lze takto natočená videa opravit? Snad jsem správně pochopila že by to vždy mělo být dělitelné 2, tedy třeba 25fps s 1/50, 50 fps a 1/100 atd.
Chápu že 100 fps je určeno spíše pro slow motion video. Ale může mi prosím, někdo vysvětlit co se stane když je použito zmíněné nastavení výše pro běžné natáčení? A když půjdu do extrému co udělá 100 fps s časem třeba 1/8? Nebo naopak 25fps s 1/200. atd. A trochu podrobněji mi prosím vysvětlit zákonitost spojení fps a času? Budu moc vděčná :) Předem se omlouvám, pokud můj dotaz zní pro někoho stupidně 8-D
noto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JorgeJay 4. 10. 2020 20:01

Ahoj v zásadě nevadí, že je video natáčeno ve 100fps. Problém spíše bude v času závěrky. Aby video bylo co nejvíce filmové, je potřeba dodržet pravidlo dvojnásobku, čili pokud se točí na 24fps ke třeba mít čas závěrky na 1/48 respektivě 1/50. Při 30fps 1/60, 60fps 1/120 atd. Dále pak záleží jaký fps budete mít na časové lince při následném stříhání. Na běžné natáčení se doporučuje používat 24fps nebo 30fps, 60fps je většinou 2x slow-mo, 120fps je pak 4x slowmo. atd. Koukni na YT na nějaká videa, kde vysvětlují fps a čas závěrky. Laicky, když máš třeba natáčení v 30fps a čas 1/300, záběry jsou působí uměle až nepřirozeně. Naopak pokud máš těch 100fps a čas 1/30, je to trhané. Je třeba dodržovat to pravidlo dvojnásobku. Jinak pokud třeba natáčíš vše ve 100fps s časem 1/200, video bude v pohodě, můžeš ho přehrát normálně a kdykoliv ho pak ve střižně zpomalit.
Natáčím svatby a celý den jedu ve dvou fps. 24fps 1/50 celý den a 60fps 1/120 když vím, že chci záběr zpomalit.
JorgeJay
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fotofanda 4. 10. 2020 20:55

Proč dvojnásobek. To se ještě pořád jede na půlsnímky? Měl jsem za to, ze v p režimu už ne. Proč nepoužívat ve 24fps 1/25?
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 10. 2020 23:00

JorgeJay: ve videu se moc nevyznám, ale 100fps s časem 1/30 je nesmysl, ne? Když mám 100 snímků za sekundu, těžko jeden může trvat 1/30s to by se do té jedné sekundy nevešly. Trhané bude naopak video 30fps při čase 1/300, protože při 1/300 se nevytvoří dostatečné pohybové rozostření.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 4. 10. 2020 23:00

Protože pak je pohyb příliš rozmazaný a nevypadá to dobře.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JorgeJay 5. 10. 2020 10:06

Flor.cz píše:JorgeJay: ve videu se moc nevyznám, ale 100fps s časem 1/30 je nesmysl, ne? Když mám 100 snímků za sekundu, těžko jeden může trvat 1/30s to by se do té jedné sekundy nevešly. Trhané bude naopak video 30fps při čase 1/300, protože při 1/300 se nevytvoří dostatečné pohybové rozostření.


Ale vždyť píšu že při 100fps je 1/30 nesmysl. Akorát jsem nevěděl jak popsat jak při tom obraz vypadá. Při 100fps se používá 1/200 a to už vyžaduje více světla aby nebyl obraz podexponován.
Při dodržení pravidla dvojnásobku se při zastavení videa například při pohybu ukáže tzv. motion Blur.
Pokud natáčíš např. 30fps při závěrce 1/300, záznam je takový umělý až "smartphonový" jelikož telefony mají většinou pevné clonové číslo.
Naposledy upravil JorgeJay dne 5. 10. 2020 10:45, celkově upraveno 1
JorgeJay
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 5. 10. 2020 10:33

Já jsem to myslel tak, že 100fps při čase 1/30 by vůbec nemělo jít nastavit. Ale nezkoušel jsem to.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JorgeJay 5. 10. 2020 10:44

Flor.cz píše:Já jsem to myslel tak, že 100fps při čase 1/30 by vůbec nemělo jít nastavit. Ale nezkoušel jsem to.


Točím na Panasonicy a například při 120fps jde klidně nastavit 1/30. Níž už mě to nepustí.Jak to mají ostatní značky netuším.
JorgeJay
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod noto 5. 10. 2020 15:18

Díky moc JorgeJay!
Ještě se zeptám, zvolila jsem formát souboru XAVC S 4K, nastavení záznamu jsem dala 25p 100M a pak mám záložku S&Q pod kterou je jak zmiňovaná snímková frekvence, která mi je v základě snad jasná, tak Nast. záznamu s možností 50p nebo 25p,. Prosím tady zvolit jakou variantu? Dejme tomu, že budu natáčet na 25fps s časem 1/50, případně 50fps s 1/100. Předem děkuji
noto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod JorgeJay 5. 10. 2020 15:39

noto píše:Díky moc JorgeJay!
Ještě se zeptám, zvolila jsem formát souboru XAVC S 4K, nastavení záznamu jsem dala 25p 100M a pak mám záložku S&Q pod kterou je jak zmiňovaná snímková frekvence, která mi je v základě snad jasná, tak Nast. záznamu s možností 50p nebo 25p,. Prosím tady zvolit jakou variantu? Dejme tomu, že budu natáčet na 25fps s časem 1/50, případně 50fps s 1/100. Předem děkuji


Není zač. Podle toho co píšeš tak máš asi nějaký fotoaparát Sony, že? S tou záložkou S&Q moc nepomůžu. Jinak s tím točením, pokud víš že záběry nebudeš ve střižně zpomalovat točil bych ve 25fps (ušetříš hodně místa), no a 50fps když točit třeba něco akčního.
JorgeJay
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod noto 5. 10. 2020 17:06

Ano, Sony A 7III :)
noto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 10. 2020 18:21

S&Q sa používa na priamy záznam zrýchleného/spomaleného videa už vo fotoaparáte Je tam pomerne jasne napísané, či je pomalšie alebo rýchlejšie. Tuším býva bez zvuku.
Tento režim by som používal asi iba núdzovo, keby nechcem spracovávať video v PC a som si na 100% istý, že má byť spomalené alebo zrýchlené.

Inak je 50fps a 100Mbps taká bežná univerzálna voľba - celé video, či jeho časti, sa dajú v PC podľa potreby spomaliť (vo Full HD).

Točenie s neprimerane dlhým časom robia fotoaparáty tak, že si medzisnímky domýšlajú, aby sedel počet obrázkov za sekundu. Takže je výsledok mierne (alebo aj viac) rozmazaný.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noto 5. 10. 2020 19:16

ano, to vím, S&Q je nastavitelné i jako režim. Pak je ještě záložka S&Q přímo v menu a jedině tam je možné nastavit fps a právě u toho je ona záhadná možnost nastavení záznamu buď 25p nebo 50p a to mi vůbec není jasný co a proč zvolit (kromě již mnou nastaveného záznamu 25p100M v jiné záložce) Díky.
noto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 10. 2020 05:15

S&Q (Slow & Quick) vie nahravat v rychlostiach od 1 do 100fps, vysledok uklada do hotovych 25 alebo 50fps.
Vie nahravat iba FullHD, bez zvuku a v nizsej kvalite, ako je priame nahravanie na 100, 50 ci 25fps.

Zalozka v menu nastavuje to, co bude robit rezim na koliesku hore - staci to nastavit v menu, otocit koliesko a nahravat. Je to lahky sposob, ako spomalit video ci urobit jednoduchy timelapse, no menej kvalitny.

Tu je popis k S&Q https://helpguide.sony.net/ilc/1720/v1/ ... 63740.html

S&Q ma preto samostatne nastavenie v menu, lebo je to samostatny specialny rezim a nijak nesuvisi s klasickym nastavenim nahravania (moze byt nastaveny inak). V inej zalozke v menu (Karta 2 - Record Settings) sa nastavuje zaznam pre klasicke nahravanie, ktore nie je spomalovane priamo vo fotoaparate a ponuka vyssiu kvalitu obrazu.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod noto 6. 10. 2020 10:16

Díky moc! . Pak ale nemůžu najít kde se nastavuje v běžném režimu natáčení fps, nikde to v té druhé záložce nemůžu najít. Na foťáku dám režim natáčení (obrázek filmu), pak vlezu do menu a jediné místo kde lze najít fps je právě záložka S&Q kde to nastavit lze i v tomto režimu. Omlouvám se, foťák mám v ruce týden a učím se , navíc to menu je trochu boj :D

-- 6. 10. 2020 11:21 --

Ježiš, nebo vlastně ne, asi jsem úplně blbá, ono to tam pak v tom normálním režimu nátáčení asi není, že jo? :D
noto
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků