Nikon Z8

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 9. 2020 08:58

Thom Hogan stále tvrdí, že D5 má přesnější AF než A9II, ale nováčkům doporučuje A9II kvůli ceně, pokrytí AF body, menším nárokům na zaučení obsluhy a autodetekčním režimům. Tou menší přesností u A9II se míní pulzování AF okolo ideální roviny, většina fotek je zaostřená akceptovatelně s malou odchylkou od ideálu, ale D5 je na ideálu konzistentněji. Další věcí býval AF při zoomování, to se snad také zatím nedořešilo. Ono taky záleží, s čím kdo srovnává. Canon v DSLR AF se svou novou vlajkou snad konečně dohnal Nikon, ale nižší řady Canonu jsou už víc než dekádu za konkurenčními Nikony. Např srovnávaček 5DIII a D750 na svatební foto je na internetu hromada a D750 v AF vychází jako ten mnohem spolehlivější. 5DIV se tak tak dotáhl na D750, ale novější Nikony jsou zase dál. Já osobně jsem s výkonem Z6 spokojený, ale byl jsem i s D750 a zrovna AF tracking mi šel s D750 lépe, což může být tím, že 3D Af tracking prostě na Z6 funguje hůř. Na druhou stranu je taky třeba říct, že 3D AF tracking není optimální režim na ychlý pohyb, tím jsou wide-S a wide-L režimy. Přesto youtubeři těmto režimům vůbec nevěnují pozornost a šíří fámy o špatném AF Nikon bezzrcadlovek. Prostě kdo zná recentní Nikon DSLR, ví, že přesnost AF u dobré zrcadlovky není žádné sci-fi. Bezzrcadlovka jen usnadňuje práci, s Face/eye detection odpadá nutnost přesně umístit AF bod a udržet ho jako u DSLR, S Pin-point AF bodem je i to manuální určení místa zaostření přesnější, mám pokrytí AF body v celém poli atd., však to všichni známe.

-- 6. 9. 2020 10:02 --

...Výběr správného člověka ve Face/eye detection režimu je se Ztky podle mne dost snadný, šipečky a joystick.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 9. 2020 09:02

tomashr píše:
pemar píše: To by se mi líbilo, kdybych měl možnost určit, že to má ostřit prioritně na moji dceru, ...


No ale zrovna tohle třeba E-M1III umí - tam si po detekci FaceID vybereš osobu a ono jí to drží, dokonce i když na chvilku vyběhne ze záběru a vzápětí se vrátí, tak se ji opět chytne detekce a nepřejde jinam.
Jiné značky zase mají lépe jiné věci...
Také mi jako Ondřejovi připadá, že jsi trochu ve fázi "popírání" :-(


U Panasonicu a SONY ide myslim aj nahrat face ktory to ma hladat primarne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 6. 9. 2020 09:10

Moc nerozumím jak ten výběr obličeje funguje, to jako namáčknu spoušť, foťák vybere nějaký obličej a já pak voličem po těch tvářích skáču a vyberu tu, na kterou má být zaostřeno? To mě připadá hodně krkolomné. Já používám AF-C a 3D tracking skoro stále, funguje to velmi rychle a fotky perfektně ostré. V situacích kdy já se pohybuju a zároveň i osoba, kterou fotím. Face-detection kdy fotoaparát rychle najde obličej postavy (jedné) je určitě fajn, ale pokud je těch osob víc tak podle mě jsou jiné postupy efektivnější.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 6. 9. 2020 09:16

Tohle do jisté míry umí i Ztka, kde se označí objekt, kterého se má držet AF. Reálná výtěžnost je něco jiného, to vyzkoušené nemám.

Pemar k tomu ma moc geekovsky pristup a soustredi se na absolutne uzkou vlastnost CSC, pricemz pomiji mnohem dulezitejsi aspekty. Ciste na foceni sportu bych si take radsi vybral DSLR, tedy D6 oproti Sony A9II, nebo idealni mit kombinaci DSLR a CSC. Resil jsem to i s jednim kolegou, ktereho foceni sportu zivi a po zkouseni A9 uznava Nikon D5 jako lepsi na sporty. Jenze takhle bych se k tomu stavel, kdybych denne sedel s fotakem nekde na atletickem ovalu. Ve vsech ostatnich tematech uz funguje CSC lepe, je presnejsi, ostri po cele plose, ma chytre funkce AF a o parnik lepe je mozne pouzivat MF, coz pro drtivou vetsinu fotografu smazava ten mizivy rozdil u foceni sportu, ktery dnes uz i CSC davaji vic nez slusne.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2020 10:50

Geekovský přístup mám k Eye-AF: chtěl bych kamsi uložit biometrické údaje třeba dcery, nebo její oblečení nebo něco jiného, pole čeho jí AI pozná a pak ať foťák zajistí, aby byla na každé fotografii při jakékoliv zadané HO ostrá. Pokud to umí jen držet AF bod někde, pak mi vůbec nevadí zůstat u současného systémy, kdy to zadám já a mohu si přitom zvolit oko, míč nebo cokoli jiného.

K Z8 mám spíše pragmatický přístup. Očekávám cenovku někde mezi 80-120 tisíci korunami a na oplátku za to chci, aby ten foťák nebyl horší, než D850 nebo D880. To se týká hledáčku, ergonomie, robustnosti, výdrže, rychlosti, konektivity, barevného podání, schopnosti pracovat s Nikon objektivy, které mám, ... a už teď je mi jasné, že hledáček bude mít problém nelagovat a podávat barvy tak, jak jsou, výdrž bude kvůli nárokům na výpočetní výkon challenge, 1300+3800 fotek s gripem to asi nedá, 200 RAwů do bufferu a rychlost na levelu D5/D850 bude asi také challenge, F-kové objektivy půjdou jen přes redukci a Z8 bude mít hodně velkou challenge, aby s 500/5.6 PF nebo 500/4 nedopadla jako Z6.

Takže zbývá pokrytí AF body, ale nesmí se to moc hýbat a video. které mne nezajímá. A že je to moderní, což mne také nezajímá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 6. 9. 2020 11:39

pemar: takze teraz si to presne popisal - priznal sa, ze bezzrkadlovka nie je pre teba. mas to s DSLR naucene a mas objektivy ktore si chcel.

kto si kupi bezzrkadlovku, najlepsi vykon + velkost bez adapteru dostane s novymi sklami na ten urceny bajonet.

takze Z8 uz ani nesleduj,nepozeraj :D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2020 12:19

Já bych to tak vyhraněně neviděl. Na Z8 se dívám jako na možný upgrade D850. Pokud to bude upgrade, tak má smysl o tom uvažovat, pokud to v téhle generaci bude downgrade, tak je lepší počkat.

Ten nový bajonet je pro mne zatím o ničem, více skel se mi nelíbí, než líbí, jsou sice ostrá, ale málo světelná (na co proboha na taková skla Nikon potřeboval bajonet se vstupním otvorem jako díra po lupičích ;-) ) a nemají charakter.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 9. 2020 12:27

Ta skla charakter mají, nejsou jako 28/1.4, 58/1.4 nebo 105/1.4, ale svoje kouzlo jejich obraz má, což zanedlouho pozná každý, kdo s nimi fotí (a nesoudí jen podle toho, co viděl na internetu).
Světelnější je přeci Noct 58, brzy bude uveden 50/1.2 a na sto procent přijde celá řada v f/1.2. Nikon zkrátka dal do začátku přednost praktičtějším levnějším objektivům, které si může dovolit větší okruh lidí a vytvořit uživatelskou základnu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2020 12:41

Jenže já je s 28/1.4 a 105/1.4 a 135/2 srovnávat musím, protože zrovna tyhle skla bych nahrazoval.

Uvidíme, co přijde a kdy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 6. 9. 2020 12:50

Dolgor
píšeš:
"Canon v DSLR AF se svou novou vlajkou snad konečně dohnal Nikon, ale nižší řady Canonu jsou už víc než dekádu za konkurenčními Nikony. Např srovnávaček 5DIII a D750 na svatební foto je na internetu hromada a D750 v AF vychází jako ten mnohem spolehlivější. 5DIV se tak tak dotáhl na D750, ale novější Nikony jsou zase dál."

Nesouhlasím, tenhle výrok je podle mě zcela mylný. Vždyť D750 má křížové ostřící body jen v prostředním sloupci, už z logiky věci se nemůže Canonu 5D Mark III rovnat. C80D a C90D také rozhodně nezaostávají za D7200 a D7500. A že by zaostávaly o dekádu? Tomu snad nikdo rozumný nevěří. Bez urážky...
Co jsem třeba fotil s Nikonem D7100 a N35/1.8, tak to byla z hledisky rychlosti i přesnosti ostření naprostá katastrofa, kterou jsem u Canonu nikdy a u žádné kombinace těla a objektivu nezažil.

Mohu poprosit nějaké odkazy na podporu toho tvrzení?
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 9. 2020 12:55

Logiku do toho netahej. Křížové body u Canonu jsou hlavně marketingový argument, ale s reálným výkonem je to mnohem složitější. Odkaz...například admin na shotkit.com a jeho recenze D750, střídá různé systémy, nyní Sony A7III.

-- 6. 9. 2020 14:01 --

pemar, pokud vím, tvůj 28/1.4 není Nikkor ale Sigma, a tvoje padesátka není Nikkor 58/1,4 ale Sigma 50/1.4, takže nevím, jak moc ve skutečnosti trváš na charakteru a jestli ti nejde spíš o světelnost a rozlišení. Mimo jiné, např Alik Griffin hodnotí jako charakternější a příjemnější objektiv 50/1.8S a ne Sigmu 50/1.4 Art, ačkoli jeho hlavním argumentem proti ní je její velikost. Já mám například zase moc rád Fujinon 35/1.4, který některým lidem vůbec nepřipadá zajímavý. Pro mne je ten fujinon hlavní překážkou v rozhodování o odprodeji mé Fuji výbavy. 50/1.8 S mám rád stejně, přestože je obraz úplně jiný, ten objektiv má zkrátka taky něco do sebe.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 6. 9. 2020 13:06

Jo je pravda, ze Sigma objektivy na Ztkach funguji o hodne lepe nez na DLSR, takze ve finale by Sigma ART 28 i 50 chodily lepe na CSC, stejne to je i u toho Zeiss 135 F2.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 9. 2020 16:19

Co mne na Sigmě 50/1.4 Art na obou mých APS-C tělech štvalo bylo to, že barevné podání nebylo podle mých představ a to ohnisko mi moc nesedlo. V kombinaci s D850 ale tahle Sigma chytila druhý dech a podobně jako z kamarádovy D5 jsou ty fotky úplně jiné, ten charakter tam najednou vidím.

Sigma 28/1.4 Art mi přišla o dost lepší, než verze od Nikonu, ale to ohnisko mi na APS-C sedí opět o dost méně, než v kombinaci s D850. Nevidím tak velký problém s barevným podáním, ale to ohnisko nevím jak na APS-C uchopit, přijde mi to jako široký objektiv moc dlouhé a na portrét krátké. V kombinaci s D850 je to ale parádní, oblíbenější, než 14-24mm. Jedinou výtku mám k rozměrům a hmotnosti.

Na Z6 mi Sigma 50/1.4 a 28/1.4 přijde rozměrově neproporcionální, něco jako Otus na D7100. Ostření Z6 u Sonnaru 135/2 moc nevěřím, když jsem to zkoušel, focus peaking Z6 nebyl dostatečně přesný. Tohle by Z8 měla hodně zlepšit, na tom rozlišení to bude hodně vidět.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 6. 9. 2020 20:04

Žádné ART Sigmy nejsou kdo ví jak chválené za to, že by měly zajímavý charakter a z mé zkušenosti to dost sedí, ty vyjmenované Nikkor jsou o dost lepší, ale je o to subjektivním pocitu z těch snímků nejde o měření ostrosti atp.

Mám na Z6 Sigmu 35 1.4 a překvapivě se mi s tou kombinaci fotí dobře a přijde mi celkem vyvážená, na DSLR je to lepší, ale rozhodně to není průšvih.

Co se týká ostření s MF skly, tak mne o něco více než peaking vyhovuje přiblížení, které mám nastavené na funkčním tlačítku. Zároveň mám ostrost a zretelnost nastavenou na maximum, což je u rawu jedno, ale při MF to hodně pomáhá. Zároveň třeba u té 135mm bych ocenil i IBIS.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 8. 9. 2020 13:18

Tak jsem koukal na ten shotkit.com.
Jestli toto má být podklad toho tvrzení ohledně srovnání AF u D750 a Canonu, tak se asi není o čem bavit.
https://shotkit.com/nikon-d750-review/
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků