FUJI XT20 Sensor flare

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 29. 5. 2020 17:41

LoboC - dosáhneš toho celkem snadno - proti slunku si nastav clonu třeba na f16 a pak už je to jen o nalezení správného úhlu.

Mé první setkání s odlesky (X-Pro2 s 23/1.4 @f16 v 10/2017 - bez úprav), ponechal jsem si to jako kuriozitu. :-)
odlesk1.jpg

odlesk2.jpg
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 5. 2020 23:31

Vzal jsem večer X-T2 na kopec a zkusil najít podmínky vzniku se sluncem v záběru. Identická kompozice, při f/8 a méně nic, na f/11 slabě, silněji na f/16 a 20.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 30. 5. 2020 06:03

wikxzen: Tak to se mi líbí, díky za ukázku, musím vyzkoušet. Vyšší clonu než f11 totiž nepoužívám.
Můžu se tě zeptat? Pořídil jsem si X-Pro2 a chtěl bych si nastavit v Q-menu nastavení ISO, ale nevím,
zda to u tohoto modelu je vůbec možné. Zkoušel jsem to, ale nepodařilo se. Automatické ISO mám
na jednom z tlačítek čtyřcestného voliče. Tím kolečkem sdíleným s časem expozice je to dost nepraktické...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 30. 5. 2020 07:05

Alešak: pokud si pamatuji dobře, tak se mi nastavení ISO také nepodařilo implementovat do Q menu. A zdá se, že ani v posledním firmware X-Pro2 to stále není možné. Rovněž mám na sdíleném voliči SS/ISO citlivost v A režimu. Nicméně, do MyMenu ihned na první pozici jsem si přidal volbu "Automatického nastavení citlivosti", kde mám předřazené tři režimy ISO. Pro mě to je snad i rychlejší než vstupovat do Q menu, protože palcem k MyMenu to mám blíže. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 30. 5. 2020 07:49

Dolgor píše:Vzal jsem večer X-T2 na kopec a zkusil najít podmínky vzniku se sluncem v záběru. Identická kompozice, při f/8 a méně nic, na f/11 slabě, silněji na f/16 a 20.


Zajimave ... ze by to souviselo s lomem svetla pri difrakci? Myslim, ze pri tehle hustote pixelu clonit F16 a vic uz moc smysl nedava.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 30. 5. 2020 08:26

S X-T2 jdu přes f/8 zřídka. Makro s ní nefotím a na krajinu to kvůli HO nebývá potřeba. Zbývají jen fotky, kde chci docílit hvězdiček na světelných zdrojích. Zajímavé je, že riziko vzniku těch reflexů je vidět v hledáčku už při focení proti slunci. Během přípravy na fotku foťák řídí množství světla dopadajícícho na snímač pomocí clony, takže proti slunci se zacloní velmi silně a hrozící reflexy jsou dobře vidět i v EVF. Na hotové fotce s f/8 ale nebudou vidět vůbec nebo jen maličko.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 30. 5. 2020 08:29

wikxzen: Díky, před chvíli jsem našel dvě zahraniční recenze z roku 2016 na X-Pro2 a tam psali,
že tam ta možnost nastavení není. No co už, automatické ISO na Fujinách funguje dobře
a tím kolečkem to jednou za čas není až takový problém. Našel jsem jednu fotku z nedávna,
focenou se sluncem v záběru. Jsou v tom vidět ty světelné artefakty, co se mi líbí... :mrgreen:
Fujifilm X-T100 a 7artisans 7,5/2,8...
DSCF0004.jpg
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 30. 5. 2020 17:53

Záleží zkrátka na tom, co člověk od fotky ve finále chce. :-) Kolikrát tyto odrazy najdu až když to začnu přehánět v PP. X-Pro2 s 16/1.4 @f10
slunecko.jpg
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků