FUJI XT20 Sensor flare

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fuck8r 28. 5. 2020 17:36





tak to je psycho :shock:
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 5. 2020 18:06

Tohle je ale podle mne něco trochu jiného a mimochodem tím podle všeho nejvíc trpí nové Sony, u Oly o tom jako o problému slyším poprvé.
Tahle mřížka totiž obvykle vzniká tím, jak jsou ve snímači některé body předělané na fázové ostření, čím jich je víc, tím hůře a právě u Sony, kde jich je dnes již skoro 700 se to občas projeví. Tohle už se občas i cíleně testuje a u Olympusu moc problémy nejsou, u Sony trochu ano, ale popravdě i u Sony je to spíš problém pro "testurbátory" než pro normální fotografy.
V tom threadu sice mají i jiné teorie, ale moc se mi to nezdá, mimochodem já nějaké fotky se sluncem přímo v záběru focené pomocí E-M1III mám a nic takového tam nenalézám. Přirozeně nemohu na 100% vyloučit nějak blbě nasazený filtr na čipu, ale moc se mi to nezdá, mimochodem i proto, že Olympus klasický lowpass ani nemá...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 28. 5. 2020 18:47

wikxzen píše:Zadejte si do Google jakéhokoli výrobce před "sensor flares" a zjistíte z výsledků s odkazy na diskuzní fora, že je to celkem rozšířený jev napříč značkami a modely s různými charakteristikami k daným modelům/systémům. DSLR nevyjímaje. O mobilech ani nemluvě.

Někdo si poodstoupí, zvolí jinou kompozici, změní lehce úhel fotoaparátu, další si pro eliminaci takových jevů pořídí ND nebo polarizační filtry, někomu stačí změnit stávající sluneční clonu k objektivu za jinou s jiným profilem a najdou se i tací, kteří jednoduše zvednou dlaň nad objektivem, přesněji před fotoaparátem proti slunku... A pak jsou tu ještě šikulové, kteří to ve Photoshopu dovedou mistrně "vymazat". :-)


Jj, pod to se podepisu. Na nektere typy techto odlesku mohou trpet ruzne senzory, MLC, DSLR nevyjimaje. U nekterych Pentaxu jsem taky schopny najit neco podobneho, u 24MPix cipu, kdyz je silny zdroj svetla tesne mimo obraz. Ty starsi 16 MPix cipy byly v tomto naprosto rezistentni se stejnymi skly, takze by to melo souviset s konstrukci cipu. Proto ten muj puvodni dotaz - zajimalo by me, co se zmenilo na konstrukcich cipu ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 28. 5. 2020 20:28

S největší pravděpodobností jde o odraz buněk PDAF
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 28. 5. 2020 20:31

A to já jsem za tyto "vady" objektivů v protisvětle rád. Líbí se mi prasátka, šmouhy i odlesky
a když se mi to na fotce objeví, tak jsem spokojen... :mrgreen:
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dextro 28. 5. 2020 21:04

Pro někoho jako já kdo si rád vyfotí východ, nebo západ slunce je to kulervoucí. Ikdyz se to snažím maximálně minimalizovat v postprodukci, výsledek není nikdy takovej jakej bych od těhlech záběrů chtěl. S polarizákem sem to zkoušel taky(ne nijak extra kvalitním),ale výsledek byl stejný,možná i horší. Asi půjde z domu,přemejším nad upgradem na X-T30 nebo X-H1, nemáte někdo zkušenost jestli na to taky trpí?

-- 28. 5. 2020 22:06 --

Alešak píše:A to já jsem za tyto "vady" objektivů v protisvětle rád. Líbí se mi prasátka, šmouhy i odlesky
a když se mi to na fotce objeví, tak jsem spokojen... :mrgreen:

Tak to máš dobrý,to se spokojiš s tou nejlevnější technikou :D
Dextro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alešak 29. 5. 2020 02:28

Dextro: Tak východovky a západovky nejsou zrovna můj šálek kávy :mrgreen: . Nespokojuji se zrovna
s nejlevnější technikou, ale pravdou je, že mám i nějaký levný a světelný Samyang, 7artisans a ty v
protisvětle pěkně prasátkují. :D A dávno už jsem zjistil, že dobré fotky se dají udělat i nejlevnější
technikou a naprosté shity i s tou nejdražší... :D
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 29. 5. 2020 05:34

Dextro píše:Tak to máš dobrý,to se spokojiš s tou nejlevnější technikou :D


Zrovna "prasátka" zas tak moc s cenou nesouvisí, naopak leckteré levné objektivy jednoduché konstrukce s nimi mají problém menší než daleko dražší objektiv s vyšším rozlišením, menším zkreslení atd, ale také daleko složitější konstrukcí s více čočkami a tedy více povrchy, kde může něco vzniknout.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 29. 5. 2020 07:18

Alešak píše:A to já jsem za tyto "vady" objektivů v protisvětle rád. Líbí se mi prasátka, šmouhy i odlesky
a když se mi to na fotce objeví, tak jsem spokojen... :mrgreen:


Občas pri určitom uhle mi hodí prasátka Tokina 11-16, tie sú potom fakt hnusné, ale osobne mi to prasátko vadí skôr pri tom portréte ako v krajine, kde to tam necham, ak mi to sekne, alebo to smaznem bez ďalšieho...
Samozrejme, keby mi to hádzalo pri každej druhej fotke, tak by som penil tiež.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 29. 5. 2020 07:24

Jenže se tady nebavíme o uměleckých prasátkách různých objektivů, ale o roštu barevných kulí (až několika desítek) stejné velikosti a mezer.. A to by mě opravdu zajímalo, kdo by toto chtěl na většině svých fotek, pořád a pořád to samý.. Pač on fotí 90% krajinu se sluncem.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 29. 5. 2020 08:08

Ale tak iste, ak to nie je náhoda ale vlastnosť, tak to fakt na*ere.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 5. 2020 08:08

Jestli to má na většině fotek, tak je buď extrémní smolař nebo úplný blbec a měl by se zabít, protože se určitě trápí i ve všech ostatních oblastech života. ;-)
Fujiny jsou docela oblíbené i mezi krajináři. S těmi odlesky se dá pracovat - viz drobná změna kompozice/místa, lepení dvou fotek (na jedné si slunce zastíním prstem),... Imho to je výrazně menší problém než objektivy se slabými antireflexními vrstvami, u těch reflexy nastávají s mnohem vyšší frekvencí. Jestli mi u Fujin něco vadí, tak jedině snad tvar hvězdiček na světelných zdrojích u zoomů jako 18-55 nebo 10-24/4.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 29. 5. 2020 11:18

No ja bych to na fotkach nechtel a nedivim se, ze to taky nechce.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 5. 2020 11:26

Na fotkách to nechce nikdo. Teď je otázka, jak často se to vyskytne. Podle mojí zkušenosti moc často ne a to platí i pro fotky se sluncem v záběru.

-- 29. 5. 2020 12:29 --

Krom toho, u novějších modelů s 26 Mpix snímačem je frekvence výskytu snad skoro nulová, takže přechod na X-T3/4/30 by to měl vyřešit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod LoboC 29. 5. 2020 15:16

Mám X-T20, ale nikdy jsem to na snímcích neviděl, a to často fotím v protisvětle,...
LoboC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků