Čištění snímače

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fotofanda 7. 11. 2019 19:30

Zdravím,

mel bych takový dotaz. Jak, čím a jak často čistíte snímač?

Po roce používání by to již chtělo, zatím jsem byl jen velmi opatrný pří výměně objektivů.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 7. 11. 2019 20:18

Používám EyeLead a maximální spokojenost.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luboš 1 7. 11. 2019 20:51

teď jsem čistil snímač Sony A7 za mokra pomocí PhotoSol ECLIPSE - čistící kapalina na optiku
Luboš 1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 7. 11. 2019 21:58

Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kezic 8. 11. 2019 15:38

Ofouknu, dýchnu na čip a několika uchoštoury čistím do čista, chce to několikrát zopakovat. Odzkoušeno na
Olympusu OMD 10, fuji , sony a6000 a desítkami let praxe. :-D
kezic
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 8. 11. 2019 16:29

PalmTungsten píše:Používám EyeLead a maximální spokojenost.

Používáš stejný EyeLead jaký ukazuje Petr Luňák ve svém videu?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod papun 8. 11. 2019 17:58

Já za 10 let používání D90ky nikdy nečistil. Objektivy jsem měnil velmi málo a vždy velmi opatrně a když jsem ho teď prodával a dělal se kontrolní snímek, tak tam byli tři tečky, ale při běžném focení neviditelné.

Na D7200 mám smítko od začátku na matnici, ale abych nenadělal víc škody jak užitku, tak to raději neřeším. Stejně ho mám jen jako záložní.

No a paradoxem bylo na A7iii, kdy jsem sním fotil první svatbu, tak najednou se mi kousek od středu objevila tečka. Abych se vrátil na začátek. Foťák jsem po vybalení zkopletoval s objektivem a už nerozdělával. No na té svatbě jsem napřed zkusil číštšní snímače vibrací ve foťáku a nepomohlo. Tak jsem to rozdělal. na snímači byl vidět kousek nějakého smítka. jediné co jsem měl bylo ofukovátko, tak jsem to odfouknul a od té doby je klid.

Ale upřímně, kdyby mělo přijít na potřebu čištění, tak jdu vždy do servisu. Raději dám pár stovek a má klid, než řešit průser za desetitisíce. A především se k technice vždy chovám tak, abych pokud možno nemusel čistit vůbec. A u těch bezzrcadlovek to je o dost horší, když je čip tak vystrčený.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 8. 11. 2019 17:59

Ja pouzivam uz roky k spokojnosti presne ten z videa PL.
Osobne by som ja kvoli cisteniu nedal fotak do servisu...je to banalita, no a servis Nikon mi uz svojho casu "vylepsil" objektiv :D
landov
Expert

Odeslat příspěvekod monikash 8. 11. 2019 21:32

To Papun, ve starých sonkách to opravdu zatřepalo i s tělem (podobně jako u Olyho E řady). V těch NEXech a vyšších modelech to ani neucítíš. Ofukovátko to chce mít vždy po ruce, protože nové bezzrcadlovky od sony jsou snad magnetem pro smítka a další borčus v okolí. Fotila jsem jeden koncert, a než jsem přehodila skla, tak při vyšší cloně vidím na displeji flíčky. Naštěstí při cloně vyšší než f10 nefotí, takže to chip odfiltruje, tak to zas tolik netrápí, ale i tak ten pocit "nečistoty" člověku na klidu nepřidá.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 9. 11. 2019 01:33

Objektivy přehazuji hodně často kolikrát i za chůze, ale s prachem na čipu problém nemám. Fakt je že se nad clonu f8 dostanu velice zřídka. Občas to zkontroluji na f 18, ale těch pár malých teček co tam je, tak neřeším. Nikdy čip neofukuji ale celou komoru po zvednutí zrcátka vyluxuji vysavačem a za dva roky, co mám 5dIV jsem to dělal jednou, stejně tak i zrcadlovky co jsem měl předtím (co měli prachotřes). Mokrou cestou jsem to ještě nikdy nedělal, nebyl důvod.
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 21. 11. 2019 10:33

Ofukovátko je super věc na objektivy, ale určitě ne na snímač. Jediné co to udělá je, že to přesune prach z tama kde vadí do míst, kde vadit dočasně nebude, ale kde ho zrcátko/závěrka rozfouká zase zpět na senzor - takže ofukovátko je jen poloviční práce. Přímo z čipu to dostávám EyeLeadem, co zůstane na sametce tak to dostávám ven ze sametky jakoukoliv samolepkou, která vleze do zrcátkové komory. Netřeba v tom hledat víc vědy.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 21. 11. 2019 12:07

Já ofukovala včera, když jsem testovala nového tamrona a od f9 jsem viděla spoustu smítek. U bezrcadlovek ta komora není tak velká a nezavazí tam matnice, i když zase na zrcadlovce zachytí ten první nálet smítek jako mandle v krku bacily. ;-)
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 21. 11. 2019 14:06

Já používám ofukovací balónek s filtrem nasávaného vzduchu, jen jednou za čas preventivně. Předklopím zrcátko, vyfoukám, zrcátko vrátím, vyfoukám a celý prostor je vyčištěn. Mě to funguje a nemám problém s tím, že by se prach uvnitř přesouval. Často objektivy neměním a když už, tak velmi oparně a pokud možno v co nejméně prašném prostředí. Tož tak asi...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 21. 11. 2019 15:41

Rovnako mam EyeLead, no na oboch telach A7R3 som to za vyse 1,5r zatial nemusel pouzit - a to mam len 4 pevne skla, ktore menim neustale. Mozno po tejto sezone :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papun 21. 11. 2019 16:28

Jak už jsem zde psal. Na jedné svatbě jsem při focení zaznamenal velký kus bordelu v zorném poli. PO subndání skla jsem ho hned viděl na čipu. Ofukovátko bylo v tu chvíli jediné možné řešení. Je fakt, že se to častou jen defakto přefoukne jinam, ale zatím to v pohodě. To lepítko asi fajn, ale v půlce svatby by to bylo asi na delší lokty.
papun
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků