Bezzrkadlovky kontra DSLR (atď.)

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 10. 2019 21:08

Dokud bude na světě Poslední Zrcadlovkář, bude trvat Prokletí Digiarény.
Naposledy upravil Davidof dne 16. 10. 2019 03:42, celkově upraveno 1
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 10. 2019 21:30

FOE, a nadto sada f/1,8 G bude rozměrově podobná nebo menší a vždy lehčí než Sková. Už to mám doma a po nějakém letmém porovnání, jak se s těmi Ztky dělá, je mi jasné, že mi ještě přibude šedin, než podám inzerát na D750. Je to bezva stroj.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 10. 2019 21:34

ForeignerOnEarth píše:Úplně určitě budu poslední zrcadlovkář. Totálně jsem přišel o acquisition syndrom.
No veď o tebe píšem hneď v prvom príspevku:
Ganec píše:Keďže predchádzajúca (voľná) diskusia sa mala týkať (len) nahradzovania APS-C zrkadloviek, navyše už je "uzatvorená":
- už ich (APS-C DSLR) nikto nedokáže obhajovať argumentami (alebo sa aspoň neodvažuje)
- tí čo ich mali, ich už nahradili: buď bezzrkadlovkou alebo FF DSLR
(alebo úplne zanevreli na obmenu/nákup novšieho foťáku či skla)
=> teda venoval som ti celý štvrtý riadok ^^

Dokonca podľa toho posledného príspevku by si vyhovoval aj riadku pred ním:
ForeignerOnEarth píše:Pokud někdy Nikon DX jako systém fyzicky doslouží, nová sestava by byla určitě full frame. Ovšem pokud by v té době byla těla a objektivy Nikon DSLR FX finančně výhodné, pak bych zůstal u DSLR a kupoval výhodná těla a skla.


-- 15. 10. 2019 22:53 --

Keď už riešim môj prvý príspevok .. aj napriek tomu akí sme rozdielni, jedno máme spoločné:
=> dnes by sme si už určite nekúpili APS-C DSLR!
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 16. 10. 2019 00:44

Dnes bych si D7200 + 16-80/2.8-4 koupil znovu, protože nic šikovnějšího a kvalitnějšího za ty prachy není. Ale v době, kdy tahle sestava fyzicky doslouží, tak potom už bych si APS-C nekoupil. No a m4/3 už teprve ne, pokud v té době bude tahle anomálie stále existovat.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 10. 2019 06:28

Nemyslím si. D7200 sa už takmer nepredáva. Je už len vo výpredaji, kde má cenu vyššiu ako nová D7500.
Alebo by si to riskol z druhej ruky? :kuk:

rea_andrea píše:Fotografové možná nakukují po bezzrcadlovkách. Dokážu si ale představit, že když se dnes zánovní Nikon D7100 s najetými 4 000 snímky dá pořídit za 10 000 Kč, pořád se najdou lidé, kterým to bude připadat lukrativnější
Lukratívnejšie sa to zdať môže.
No taký človek si už novú DSLR nekúpi. Ani kvalitné sklo.
Kvôli takým ľuďom sa výrobcom neoplatí vyvíjať nové DSLR modely.
Ani produkovať tie doterajšie :pozor

-- 16. 10. 2019 07:29 --

Mimochodom, kúpili by ste si použité pneumatiky? :--
Ja som si radšej kúpil nové, lebo tie staršie už mali zodratý dezén a nedobrzdil som s nimi :'(
Ale možno by sa za tretinovú cenu niekomu zdali lukratívne... :oops:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 16. 10. 2019 07:45

Lidi, raději foťte a tvořte krásný fotky a neřešte nesmysly s Gancem po diskuzích. :-)
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DUDISKO 16. 10. 2019 07:49

myslel to tak, že ak nájde "dobrý" (rozumej málo snímkov, nezdehonestovaný zlým zaobchádzaním....) kus, tak ho zoberie aj z druhej ruky a k tomu "dobré" sklá (-II-) a bude spokojný .. lebo cena a dostatočná kvalita pre jeho fotenie..
každý to má inak.. niekomu stačí DSLR na to, čo fotí a niekomu nestačí stredoformát a stále si niečo vymyslí že je zlé.. ale to je každého osobná vec..
ty preferuješ pen a malé sklo a na to čo fotíš je super.. pre teba.. nedá sa to paušalizovať na všetko..
mne za dobrého svetla vyhovuje OLY ale v slabšom preferujem FF a 6D ako zrkadlo mi vyhovuje.. nejakú bezzrkadlovku s FF som si ani kvôli "pokroku" nepozeral, lebo nemusím.. možno je veľa ľudí, čo to majú tiež tak podobne (nemyslím kombináciu systému ale preferencie)..

Ja si myslím, že zrkadlá sa prestanú pomaly vyrábať hromadne (dopredajú sa vyrobené lacnejšie kúsky) a segment zrkadiel prejde do "luxusnej" rady ala leica kde za veľký peniaz a s nejakou kombináciou zrkadla a displeja a nabitými technológiami sa budú predávať pre fajnšmekrov (a lamy) :-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 10. 2019 07:51

PalmTungsten píše:Lidi, raději foťte a tvořte krásný fotky a neřešte nesmysly s Gancem po diskuzích. :-)


Jsem pro :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 10. 2019 09:30

PalmTungsten píše:Lidi, raději foťte a tvořte krásný fotky...
Tí, ktorím stačí len fotenie, tak fotia.
Ako som písal v prvom komentári, existujú aj iné diskusie...
(alebo možnosti, kde by sa s tými nafotenými fotkami mohli uplatniť)

Ale iným to očividne nestačí, inak by tu neboli a nediskutovali
=> buď ich táto téma zaujíma; chcú byť informovaný; chcú sa dozvedieť niečo čo sa inde len tak ľahko nedá
.. alebo sa proste len potrebujú odreagovať

Každý máme svoj dôvod, prečo sa nám to oplatí.
Napríklad ja sa pri diskutovaní o "foťákoch, čo už mali byť nahradené" dozvedám aj mnoho iných vecí, ktoré s danou témou na prvý pohľad nesúvisia. Ale v podstate súvisia .. len nepriamo. Skrátka to, o čom tu len tak nezáväzne diskustujeme v súvislosti s foťákmi, sa dá uplatniť aj v iných oblastiach, kde by sa zišla nejaká zmena: politika, práca, vzťahy, stravovacie návyky, ..

-- 16. 10. 2019 10:30 --

Napríklad to moje prirovnanie s pneumatikami: ja som im už neveril, tak som sa odhodlal na zmenu.
Ale až po havárii. Keby som sa na to odhodlal skôr, asi by k žiadnej havárii nedošlo. Vyšlo by ma to lacnejšie.
Mal by som asi aj iný prístup k autám: teraz sa napríklad vyhýbam šoférovaniu, keď prší :-S

Čo to má spoločné s témou ktorú preberáme?
Mám taký pocit, že FOE má po svojich "zážitkoch" s APS-C DSLR podobný vzťah k novým foťákom ako ja k autám ]:-<

-- 16. 10. 2019 10:34 --

Byť na jeho mieste .. keby som kvôli novému objektívu musel predať svoj starý foťák (okrem iného)
=> tiež by ma prešla chuť na akúkoľvek zmenu
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 16. 10. 2019 11:17

K Dolgorově poznámce:
zde jsou přehledně srovnané MTF křivky nových f/1.8 pevných skel pro Z-mount a těch relativně nových pevných skel f/1.8 pro F-mount s těmi nejstaršími pro F-mount, které ani v případě 24 mm nebyly f/1.8, ale f/2.8.
Já na tom vidím ten obrovský skok už v F-mountu a ten skok pro Z-mount je slušný, ale zase IMHO není tak dramatický, aby člověk viděl rozdíly i při pečlivém prohlížení fotky ve velikosti, na jakou se můžeme koukat. Pochopitelně na 50 MPx při 100% zobrazení to u krajů vidět bude, ale při jaké příležitosti se člověk kouká na 50 MPx při 100% zobrazení ?
No a pro mě, protože 85/1.8 už mám, tak bude za x let dokoupení pevných skel k DSLR FX investicí 38 tisíc Kč s tím, že se jich budou fotografové zbavovat asi dost pod cenou, takže možná výrazně nižší, zatímco pro Z-mount je to 78 tisíc Kč a asi to moc klesat nebude. Kromě toho bych mohl 24/1.8 koupit už dříve pro D7200, takže potom by to bylo pouze 18 tisíc Kč. Ke koupi 24/1.8G, která se mně líbí od začátku, jsem se ale nikdy neodhodlal, jelikož Sigma 18-35/1.8 kreslí fakt skvěle.
Jediné, co by mohlo za x let zviklat přesvědčení, by bylo, kdyby ergonomie, rychlost a 100% spolehlivost ostření s milimetrovou přesností na plnou díru byla tak omračující, že by to dávalo smysl. Ale to dnes není a 78 tisíc + cena těla je nesmysl, když se jedná o to, aby člověk koukal na rozdíly pod mikroskopem, prostě si maximálně zoomoval detaily fotky. Za to fakt 150 000 Kč nedám ani v budoucnosti.

PevnaSkla.jpg


-- 16. 10. 2019 12:23 --

Kromě toho ty MTF křivky jsou na plnou díru a třeba 85/1.8 se dramaticky zlepší na f/2.2 a jak už léta fotím na f/1.8, f/2.2, f/2.8 a f/4 podle záměru, tak jsem si nějak nevšiml, že bych vnímal nějaký problém. Ono u těch krajů na plnou díru má člověk většinou stejně bokeh a fotek, kde bych bazíroval na dokonalé ostrosti u kraje na plnou díru je fakt málo. Jasně, existují takové fotky, ale já jsem je v praxi tak nějak nikdy nepotřeboval. No a nemluvím o fotografiích na f/5.6 a f/8, kde už je tahle investice úplně o ničem. Na krajinu mně zoom 16-80 přinese nerozeznatelné výsledky od pevných skel.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 10. 2019 11:57

Myslím si v podstatě totéž. Ska pro Z jsou sice skvělá, ale je to upgrade již tak skvělých objektivů pro F - když se tedy budeme bavit především o modernějších G a E verzích. Mám 20, 35 a 85/1,8 G pro F bajonet. 35 a 85 používám primárně na focení momentek a portrétů a nikdy jsem si nemusel stěžovat na nedostatečné rozlišení tam, kde to je důležité - tedy někde v těch cca 2/3 plochy kolem středu. Pravda je, že trochu bokeh fringingu je na některých fotkách vidět a že 35/1,8 nemá omračující bokeh, ale toto nejsou příliš důležité faktory, protože se případně dají v postprocesu řešit a v mnoha fotografických scénářích jednoduše nejsou ani bez korekcí vůbec vidět. Když kterékoli z těch skel použiju na krajinu, spolehlivě nenarážím na rozlišení objektivu ale snímače mého D750. Ty objektivy mají na víc než na 24 Mpixelů ve FF.
Pro mě jsou hlavním atraktantem Ztek zoomy. Pro F není k dispozici žádný širokoúhlý ani základní zoom, který bych zaplatil a byl ochotný nosit. 14-24/2,8 (a Sigma a Tamron alternativy) a nový 24-70/2,8 E jsou skvělé, ale já ty obrovské špalky nechci.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 16. 10. 2019 12:07

Dolgor: přesně, proto já ultramilovník zoomů mluvím u full frame výhradně o pevných sklech.
Zoomy pro DX mně vyhovují svou velikostí a hmotností strašně moc a na kvalitu obrazu z nich taky nedám dopustit. Takže přechod na ty FX špalky, které nepřinášejí žádnou omračující rozdíl kvality obrazu oproti tomu, co mám, mě nutí zůstávat u svých DX zoomů. A do budoucna pouze uvažuji o možné superkvalitě full frame+pevné sklo přičemž stejně bych nechtěl DX zoom 10-24, 16-80 a pak do 200 až 300mm s ekvivalentem 300 až 450mm opustit.
Takže pokud se D7200 někdy rozbije, asi bych stejně koupil poslední DX high end DSLR, protože furty nevidím full frame + 4-5 pevných skel jako výletní variantu. Abych v rozsahu, ve kterém zoomuji s jedním objektivem, přehazoval 5 skel, nevím, nevím.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2019 12:47

PalmTungsten píše:Lidi, raději foťte a tvořte krásný fotky a neřešte nesmysly s Gancem po diskuzích. :-)


Naprostý souhlas :-)

A dodal bych - nehřešte na to, že diskutujete s někým, kým pohrdáte. Hloupost napsaná v diskusi s ním je pořád hloupost.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod DUDISKO 16. 10. 2019 12:53

Hmmm... Ja som davnejsie kupil FF canon a stačí mi k nemu 35mm f2 a som spokojný.. Kým neodýde do kremíkového neba bude mi staciť..k tomu oly s širočinou a dlhým zoomom pri dobrom svetle a nič iné nepotrebujem..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 10. 2019 21:07

To je to "prekliatie FF" :oops:
=> keď si už raz niekto kúpi FF + svetelné sklo, tak už kvôli vyššie použiteľnému ISO nepotrebuje nový foťák

Pre nové DSLR je to problém, lebo ich princíp sa v podstate nemení a nezmení.
Potom nemajú čo ponúknuť .. iba ak viac megapixelov => ale to sa potom viac prejavia ich problémy a nedostatočná kvalita skiel (česť výnimkám: napr. tá tvoja 35/2 je aj na dnešné pomery super sklo) => no a to by viedlo len k väčšej nespokojnosti a následným reklamáciám => teda by si tým len "robili zlú reklamu"
(možno práve preto už dosť dlho žiadna nová FF DSLR nebola oficiálne vydaná)

Pre nové MILC to až taký problém nie je, lebo u nových FF bezzrkadloviek (ktoré majú všetko na podobnej, alebo lepšej úrovni ako DSLR) vďaka lepšej ostrosti skiel a presnejšiemu ostreniu taký problém pri viac megapixeloch nevzniká.
Naopak, otvárajú sa zároveň aj nové možnosti. Ale ešte ich nemajú dotiahnuté do dokonalosti:
1) napríklad A7III síce podporuje Eye AF a Real time AF, ale prepínanie medzi nimi nefunguje automaticky
=> toto má vyriešené až A7RIV
2) no a aj samotná A7RIV síce má elektronickú uzávierku, ale nie takú rýchlu ako A9
=> teda nové bezzrkadlovkové modely stále ponúkajú niečo, čo PRINCIPIÁLNE mení prístup k foteniu
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků