Olympus M10 II nezaostrujúci na dlhšie ohniská?

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jozef6 15. 7. 2019 08:15

Som čerstvý majiteľ Olympusu M10 II + setového objektívu 14-42mm f/3,5-5,6 II R. Pri testovaní som narazil na pre mňa neuveriteľnú vec. Na ohnisku 42mm zaostrujem s výberom malého AF bodu (v režime výberu AF bodu fotím vždy) na väčšiu vzdialenosť, radovo v desiatkach metrov, a objektív nie a nie zaostriť. A už vôbec nešlo zaostriť keď som ostril na vzdialenosť stoviek metrov alebo na horizont v 1-2 km vzdialenosti. Na krajšiu vzdialenosť rádovo v metroch sa to častejšie chytalo. Čím kratšia vzdialenosť tým väčšie percento úspešného zaostrenia. Ale keďže fotím takmer výhradne krajinu a architektúru, tak metrové vzdialenosti ma nezaujímajú. Na tú väčšiu vzdialenosť foťák občas pípol, že má zaostrené, ale výsledná fotka bola úplne neostrá. Podotýkam, že svetla bolo dosť, fotil som vonku, polooblačno až slnečno.
Lenže to nie je problém iba ohniska 42mm. Aj na kratšie ohniská je problém zaostriť v režime výberu malého AF alebo normálneho AF bodu. Po ohnisko 39mm sa mi takmer nepodarilo zaostriť, na 38mm len výnimočne, 37-36mm zlepšenie úspešnosti zaostrenia. Vždy platí, že úspešnosť bola vyššia pri ostrení na pár metrov, ako pri ostrení na desiatky metrov až nekonečno.
Keď nechám zaostrovanie na automatiku tak foťák zaostrí aj na 42mm ohnisko, vždy sa chytí o niečo v popredí. Lenže nechcem aby fotoaparát za mňa rozhodoval na čo má ostriť.

V čom môže byť problém? Napadlo ma, že problém môže byť v málo svetelnom objektíve. Všimol som si, že do ohniska 37mm má objektív svetelnosť 5,3, od 38mm už 5,4. A práve okolo toho ohniska 37mm sa láme schopnosť zaostriť na väčšiu vzdialenosť. Ale je problém skutočne v malej svetelnosti objektívu? Vyriešil by som problém nákupom lepšieho zoomu (čo som aj mal v pláne), ale musím mať istotu, že je problém v tom.

Alebo je to chyba tohto konkrétneho tela alebo tohto konkrétneho objektívu?
Alebo je to obecná vlastnosť Olympusu M10 II? Pomohla by v takom prípade kúpa novšej verzie M10 III?

Ak sa niekto stretol s týmto problémom alebo pozná riešenie budem mu vďačný za odpoveď.

A ešte jedna otázka. Olympus na svojom webe ako prednosť M10 Mk. II uvádza: „intuitivní zaostřování při pohledu skrz hledáček: cíl automatického zaostřování můžete změnit jednoduchým pohybem prstu po dotykové obrazovce na zadní straně fotoaparátu. Dotkněte se obrazovky a posuňte bod AF zaostřování na požadované místo, aniž byste přestali sledovat scénu v hledáčku.“ Mne sa to ale nepodarilo spojazdniť a ani v príručke som o tom nič nenašiel. Funguje iba výber AF bodu dotykom na displeji, ale pri pozeraní do hľadáčika žiadny dotyk na displeji nefunguje.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 15. 7. 2019 08:43

Najskor skus vylucit chyby pred nejakym zbytocnym nakupovanim.

1. pozri, ci mas zapnuty AF na fotaku, skus vacsi AF bod ci iny rezim ostrenia
2. skus na fotoaparate iny objektiv
3. skus tvoj objektiv na inom fotoaparate

Svetelnost objektivu urcite nie je problem, rovnako nema fotoaparat problem zaostrit na vacsiu vzdialenost - pokial niekde v nich nie je chyba, ktoru by vyriesil az servis.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 15. 7. 2019 09:18

V prvom rade neostri na jednoliate vzdialené plochy. AF bod sa nemá čoho chytiť. Napríklad obloha, les, jednoliata stena a podobne. Ostri na hranu alebo na niečo konkrétne - objekt. Preto Ti napríklad chytá aj objekty v popredí pri automatike. Pri krajinkách pricloň a ostri na hyperfokálnu vzdialenosť.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 15. 7. 2019 10:06

Ondrej Bobek píše:Najskor skus vylucit chyby pred nejakym zbytocnym nakupovanim.

1. pozri, ci mas zapnuty AF na fotaku, skus vacsi AF bod ci iny rezim ostrenia
2. skus na fotoaparate iny objektiv
3. skus tvoj objektiv na inom fotoaparate

Svetelnost objektivu urcite nie je problem, rovnako nema fotoaparat problem zaostrit na vacsiu vzdialenost - pokial niekde v nich nie je chyba, ktoru by vyriesil az servis.

AF mám zapnutí, lebo keď prezoomujem napr. na 30 mm tak objektív bez problémov zaostrí.
Skúšal som bezúspešne zaostrovať malým aj normálnym AF bodom. Keď prepnem na automatiku tak foťák zaostrí, vždy sa chytí o niečo v popredí. Lenže nechcem aby fotoaparát za mňa rozhodoval na čo má ostriť. Všetko v režime S-AF, C-AF ani nejdem skúšať, zaostorvanie musí fungovať v S-AF.
Výmena objektívov a tiel ma napadla, ale zatiaľ neviem o nikom v okolí, kto by mal Olympus.

-- 15. 7. 2019 10:15 --

bob222 píše:V prvom rade neostri na jednoliate vzdialené plochy. AF bod sa nemá čoho chytiť. Napríklad obloha, les, jednoliata stena a podobne. Ostri na hranu alebo na niečo konkrétne - objekt. Preto Ti napríklad chytá aj objekty v popredí pri automatike. Pri krajinkách pricloň a ostri na hyperfokálnu vzdialenosť.

Ostrím na kontrastné miesta, hrany a pod. Problém je v tom, že keď dám ohnisko napr. 29mm tak objektív zaostrí, keď dám ohnisko 38mm a ostrím presne na to isté miesto, tak už nezaostrí.
Naposledy upravil jozef6 dne 15. 7. 2019 10:32, celkově upraveno 1
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tex086 15. 7. 2019 10:21

ahoj, jsem majitelem výše uvedené kombinace a to o čem píšeš se mi neděje. Foťák se prostě chová standardně, tak jak má a ostří tam kam mu AF bod velí:) Problémy s ostřením jsou za horšího světla, ale to není nic neobvyklého. Rozhodně si nemyslím, že Tvůj problém vyřeší jiný objektiv, ten 14-42 na to jak je malý a levný má dost dobré obrázky. Tipnul bych si skoro na nějaký hardwarový problém, takže servis.
tex086
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 7. 2019 10:43

Josef6

To vypadá určitě na hardwarovou chybu, zjevně ostříš tak jak máš a (patrně) objektiv je vadný.

K tvé druhé otázce - ten mód, kdy s okem u hledáčku můžeš měnit ostřící bod (nebo zónu), se vyvolává poklepáním na display (při oku na hledáčku). A někdy to trochu nefunguje, většinou, když neklepneš správně. Možná je to ne jednoduché klepnutí, ale dvojklik, radši to zkus.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 23. 7. 2019 21:41

Ďakujem všetkým za odpovede.
Nakoniec som fotoaparát vrátil a vzal druhý kus. Tento druhý foťák už zaostruje bez zaváhania na všetky ohniská.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 7. 2019 21:49

Tak aspoň něco :-)

Manželka podlehla a koupila taky EM10-2 ale s tím EZ objektivem. Celkem šikovný foťáček.
Davidof
Návštěvník