Otázky o Olympuse M10 II

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 10. 2019 12:00

Scuti píše:jsem ještě dokoupil objektiv 40-150mm. S tím delším objektivem jsem toho zatím mnoho nenafotil, jenom z okna a po balkoně, ale všiml jsem si že velmi obtížně, někdy spíše vůbec nezaostřuje na detail (vybrán jeden bod ostření), který jsem si vybral. Pozadí je zaostřené, tak to prostě ten detail neregistruje. Pričítám to k velkému zaostřovacímu bodu, který si vybere něco s větší plochou. Zkoušel jsem měnit velikost zaostřovacího budu, ale myslím, že je to stejné.
Z toho čo si opísal, predpokladám, že chceš zaostriť na niečo čo je kvôli zaostreniu na pozadie až príliš rozostrené.
(ostril si na nejaký kvet na balkóne bytovky a mal si predtým zaostrené "do nekonečna"?)
To je asi normálne .. že keď foťák nevidí niečo čo je úplne rozmazané .. tak na to ani nebude ostriť.
(ak ho nenapadne presjť celým ostriacim rozsahom, čo nerobí vždy)
Vtedy asi fakt treba "predostriť" na podobné miesto.

Alebo písal si o niečom inom?
Ak áno, tak skús odfotiť displej foťáku a výslednú fotku, nech vieme presnejšie, o čom si vlastne písal...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scuti 6. 10. 2019 18:34

Dobrý den, zdravím a děkuji za odpovědi.
Zítra to zkusím nějak odfotit pro názornost. Možná jsem se blbě nebo nepřesně vyjádřil, s bezzrcátkem začínám, tak třeba něco dělám blbě, dosud jsem měl pouze pentaxové zrcadlovky různých modelů...

Zatím to tedy ještě jednou popíši. Možná jsem napsal špatně "velikánský obdélník" ale žiji srovnáním velikosti zaostřovacího bodu zrcadlovky a proti ní je ten obdélník opravdu velký.
Teď to zkouším, odhadem tak 5x nebo 6x větší na Oly než na Pentaxu. Tedy samozřejmě mluvím o vizuální indikaci, jak je ostřící bod reálně ve skutečnosti velký proti indikované velikosti asi nikdo netušíme.
Na balkoně mám anténu (svislý verikální zářič) a ve vzdálenosti asi 20 metrů stromy s listím.
Pokud se snažím zaostřit objímku té antény, je to asi 1/4 plochy toho obdélničku, tak prostě nezaostřím a ostří to na vzdálené stromy. Stačí ale aparát otočit "na výšku" tedy v obdélníčku je jak objímka antény , tak svislá trubička antény, tedy obdélníček je vyplněn do obou krajů mým požadovaným motivem, ostří spolehlivě a pozadí si nevšímá.

Nedovedl jsem si tedy představit nějaké ostření na oko, ať člověka nebo zvířete, jak jsem byl zvyklý ze zrcadlovky. Pak jsem si ale uvědomil, že s relativně malým čipem a málo světelnými objektivy (které mám), sem nemusím nějakou hloubkou ostrosti vůbec zabývat.

Ještě jeden poznatek, že pokud ostřím na tu objímku ve vodorovné poloze foťáku (tedy tak jak mi to nejde) stačí zapnout to asi 14x zvětšení náhledu, v hledáčku se mi objeví v zeleném rámečku téměř jenom hlava šroubu M6 a ostří to naprosto bez problémů, tedy foťák "pochopí" co od něho žádám...
Určitě se s tím bude nechat žít....
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 10. 2019 18:42

Je to tenhle bod ?

Obrázek
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 6. 10. 2019 20:34

Pridám tiež postreh o jednom, pre mňa nelogickom správaní Olympusu M-10 II.

Ako jedna z výhod bezzrkadloviek sa uvádza, že v hľadáčiku je vidieť približne taký expozičný obraz, ako sa uloží na pamäťovú kartu. Na mojom Olympuse M-10 II to funguje v režimoch P, A, S. Keď v týchto režimoch nastavujem korekciu expozície, tak v hľadáčiku sa obraz pekne stmavuje/zosvetluje. Keď ale prepnem na manuálny režim, tak nech nastavujem akékoľvek hodnoty a dám aj veľkú podexpozíciu/preexpozíciu v hľadáčiku sa obraz expozične nemení.

Má to tak byť, alebo musím v menu niečo nastaviť aby sa aj manuálnom režime zobrazoval obraz v hľadáčiku podľa aktuálne nastavených expozičných hodnôt? Ďakujem.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 10. 2019 20:54

U vyšších řad to nastavit jde - už to jsem dělal. U EM10-2 asi taky, ale kouknu se na to zítra

Něco jako Zesílený živý náhled - nutno vypnout
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 10. 2019 06:40

Josef

Takže je to D - druhá strana Zesil náhled - Ruční snímání - Vyp

Miluji české překlady ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 7. 10. 2019 07:05

Davidof velmi pekne dakujem za informaciu. Funguje to :tleskani , ibaze v slovenskom menu sa to vola uplne inak :-D
Naposledy upravil jozef6 dne 7. 10. 2019 17:35, celkově upraveno 1
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 10. 2019 09:54

Scuti: Jelikož pořád píšeš o obdélnících, asi máš blbě vybraný druh zaostřovacího bodu. Dvě nejjemnější úrovně jsou totiž čtverečky. Jak tu ostatně opakovaně naznačuje Davidof.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 10. 2019 11:20

Uvidíme :-)

Obecně ale zaostření třeba na nějakou větev, která je hodně tenká, může být problém.

Pokud převáží kontrast na pozadí, tak foťák usoudí, že cílem je to pozadí.

Jak se tu ale psalo, určitě je dobrý (nutný) předostřit co nejblíž (z hlediska vzdálenosti) - pak je větší šance, že převáží kontrast té větve/antény. A taky se přitom líp zaměřuje, že jo :-)

Jak je na tom PDAF v tomto případě, to moc nevím, ale předpokládám, že zaostří tam, kam mu člověk ostřícím bodem ukáže. Takže to předostření by mělo podobnou úlohu.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scuti 7. 10. 2019 20:00

Dobrý den, zdravím a děkuji za rady.
Největší problém bude ve mne, naučit se s tím zacházet a pořádně nastudovat manuál.
Oly se chová trochu jinak než zrcadlovka, tak si s ním musím lépe porozumět. Tedy otázka cviku. To předostření funguje, v případě pochybností ten zvětšený náhled při expozici je bezvadný. Je to lepší než kontrola po expozici na zrcadlovce...
Ten objektiv 40 150mm 4-5,6 mně kresbou docela příjemně překvapil. Za tu cenu, ještě s polarizačním, přechodovým a ND filtrem v praktickém pouzdru v setu, tomu není co vytýkat...
Ještě jednou díky.
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 10. 2019 20:04

jozef6 píše:Davidof velmi pekne dakujem za informaciu. Funguje to :tleskani , ibaze v slovenskom menu sa to vola uplne inak :-D

No, slovenské překlady musí být taky zajímavý :-) A jak se to jmenuje u vás ?

Scuti

A jaký ten ostřící bod teda používáš ?
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scuti 7. 10. 2019 20:28

Mám nastaveno v oblasti AF zóny [.]s "malá oblast". Ale musím teprve v praxi vyzkoušet rozdíl
mezi [.] "jednotlivé oblasti" a [.]s "malá oblast".
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 10. 2019 20:38

Ta skupina bodů je spíš na něco trochu většího (než ta anténa), co se nějak pohybuje napříč scénou a pozadí je dost daleko.

Nedivil bych se, kdybys nakonec skončil u jednoho bodu - buď toho malýho (s) nebo většího. Tam máš přeci jen víc kontroly nad tím, co vlastně bude zaostřeno.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Scuti 7. 10. 2019 20:55

Možná ty o voze a já o koze... :-)))) Skupinu zaostřovacích bodů jsem ani nezkoušel.
Pouze ten větší nebo menší bod. Na jeden zaostřovací bod (většinou středový) jsem zvyklý celá léta z Pentaxu. Tam bylo možné zaostřovací body sdružovat (byly křížové, tak celkem přesné a rychlé) a jediný případ kdy jsem to používal, byly letecké dny CIAF, kde udržet jedem bod při teleobjektivu 70-300mm (x1,5) bylo opravdu náročné. Tak jsem používal asi 5 bodů okolo středu. Jinak téměř výhradně jeden bod...
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 10. 2019 21:17

Aha :-)

Tak to jo.

Podle mě na většinu případů stačí ten větší bod.

Pokud fotíš anténu nebo svinovací metr pod úhlem 45deg, tak je ten menší bod asi příhodnější.

Moc tajemství v tom ale asi skryto nebude, je to kontrastní AF - má rád strukturu a hrany a nemá rád malý věcičky na rozbitým pozadí :-)
Davidof
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka