Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 5. 2022 06:47

Já si myslím, že se ten přechod k mobilům trochu moc nafukuje. Mobily totálně zabily jistou kategorii kompaktů, to pravda je. Zrovna tak je pravdou, že to omezilo prodeje lowend DSLR, které si v minulosti kupovali i lidé, kteří v reálu k focení žádný velký vztah neměli, to bych bral jako spíš zdravý vývoj.
Na druhé straně ale zase naopak přišla nová kategorie zájemců o menší a levnější DSLR a nyní MILC ze strany různých "instagramerů a influencerů", kteří se dostali na limity mobilů, dále tu mám vyloženě novou skupinu těch, kteří to chtějí primárně na video (YT, videopodcasty a tak).

S tou dominancí FF to vnímám spíš jako dopad reklamy po určitou dobu, kdy vyšší kategorie byly pro výrobce atraktivnější a navíc u MILC ani mnohdy nic moc jiného po jistou dobu neměli. Canon měl jen tu oddělenou větev EF-M, Nikon diskutabilní Z50, Sony sice měla APS-C víc, ale všechny na jedno brdo v tom diskutabilním "rangefinder like" stylu. Pokud by Canon uvedl hned dva APS-C v základní řadě, tak bych si docela vsadil, že se to projeví i v marketingu.
V reálu je totiž pro řadu lidí fullframe spíš nevýhoda, menší DOF je daleko častěji nevýhoda než přínos, ač se dokola omílá opak, obrazová kvalita je pro reálné využití řady lidí naprosto dostatečná už někde u 1inch, ani se nemusí k MFT a APS-C už je vyloženě pohoda.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 5. 2022 07:18

S tím omíláním je to dvojsečné, militantní diskutéři jsou na obou stranách.

Realita ovšem je, že FF žádnou nevýhodu menší hloubky ostrosti nemá - dosáhne úplně všech hloubek ostrosti, kterých dosahuje menší formát, když pomineme zónu, kde vládne difrakce.

Opačně to ovšem říci nelze a ta prohlášení, že malá hloubka ostrosti je jen manýra, jsou odtržené od reality. Je spousta motivů, kde ta malá hloubka ostrosti prostě sedí.

Samozřejmě APSC i MFT tyhle fotky taky dokáže, ale je to obtížnější a omezenější. A často i dražší.

Mě systém jako Fuji nebo MFT dává smysl, ale upřímně, do RF systému by už menší senzor dávat nemuseli, pokud to teda opravdu neznamená obrovskou úsporu nákladů.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 5. 2022 07:30

Sorry Davide, ale to, jak se v současné době minimální DOF užívá, je až příliš často naprosto přesně podle definice pojmu "manýra" :-)

Mimochodem tento pojem jsi do této diskuse přitáhl ty, bylo to před časem v reakci na můj komentář, kde jsem to popsal trochu jinak, ale ač jsi to asi myslel ironicky, tak ses paradoxně trefil možná až příliš dobře...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JardaB1 13. 5. 2022 07:35

Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 13. 5. 2022 08:26

Je to asi manýra, nicméně ve sportu a wildlife tak často užívaná, že už je to skoro “umělecký standard”.

A jak Davidof píše, cesta k výřezu nebo větší HO je u většího snímače snadná, ale obráceně je to relativně komplikované (ale jde to, adekvátní skla se dají koupit). Canon se do téhle pasti s malým snímačem nepustil a Nikon jí opustil, ta cesta přes zlevnění FF přes economy of scale mi přijde lepší.

Na dlouhé ohniskové ekvivalenty FF je to podle mne hlavně o sklech, výrobci to dobře vědí a dlouhá skla odlehčují.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 5. 2022 08:30

Tomáš

To nic nemění na tom, že tvrzení "V reálu je totiž pro řadu lidí fullframe spíš nevýhoda, menší DOF je daleko častěji nevýhoda než přínos" podle mě není pravdivé.

Nemá cenu se bavit o špatně zvolených výrazových prostředcích, což může klidně být i malá hloubka ostrosti, jako o nevýhodě systému.

Fullframe ti prostě dává možnosti ovlivnit vzhled fotky, které ti menší senzor v téhle míře nedává. To ovšem neznamená, že je nedává vůbec.

Zkusil jsem si oba extrémy a za mě tedy pořád vede systém, který mi dává víc možností toho, jak má výsledná fotka vypadat, přinejmenším v tom prostředí, kde se já pohybuju.

Netvrdím, že to je univerzálně platné, ale určitě není univerzálně platné, že FF je nevýhoda, protože má menší DOF a tvrzení, že menší DOF je častěji nevýhoda než výhoda je podle mě zmatečné, takhle obecně to přece vůbec nejde popsat.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 5. 2022 12:48

Tiez velmi nerozumiem tomu co maju ludia s tou HO, ked s FF staci priclonit. To fotke skor pomoze, nez ublizi, nakolko asi nie je vela skiel ktore podavaju najlepsie vykony na plnu dieru.

Ani argument "staci", alebo "dostatocna" uplne nefunguje. Ano, je to pravda, ale vacsinu ludi ktori to s fotenim myslia vazne vyjde FF vlastne lacnejsie nez crop, minimalne eq crop a tym padom "staci" nestaci.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 13. 5. 2022 12:53

Myslím, že prodeje FF hodně táhne nahoru "punc profesionality". Výrobci to ještě rádi podpoří marketingem. Podobné to kdysi bylo s levnými zrcadlovkami. Lidi přirozeně láká koupit to lepší, i když je to pro ně zbytečný overkill. Nebo ani nedokáží moc vyhodnotit, co vlastně potřebují. Ukazoval jsem známé, co taky fotí, fotky polární záře na Islandu a dost byla překvapená tím, že jsou focené Sony A6000, která ani zdaleka nebudí dojem něčeho profi :).

Podobně si myslím, že je to i u Apple, ten má výborně zmáklý marketing a většina lidí nedokáže HW porovnat s konkurencí a asi je to ani nezajímá. Prostě chtějí to "lepší" o čem se všude píše.

Takže nakonec rozhodnou marketingové důvody jako obvykle :)

-- 13. 5. 2022 12:55 --

Fidko píše:Ani argument "staci", alebo "dostatocna" uplne nefunguje. Ano, je to pravda, ale vacsinu ludi ktori to s fotenim myslia vazne vyjde FF vlastne lacnejsie nez crop, minimalne eq crop a tym padom "staci" nestaci.

To by mě zajímalo, jak to počítáš, protože ceny mluví o opaku
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 5. 2022 12:59

Jednoducho. Ak by som aj bral originalne ceny skiel, tak schvalne kolko Ta vyjde eq objektiv k 50mm f1.8 ? Vyber si FF system ktory chces ...

Napoveda je, eq objektiv u mFT nenajdes a musis platit drtive ciastky aby si sa k tomu aspon priblizil.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 13. 5. 2022 13:04

davidof,fidko: Tak ja predpokladam, ze kazdy si snad je schopny dat dohromady sve pozadavky a potreby. :)

Pokud nekdo dela tisky do A3 a chce lehci vybavu, tak tam i M43 bude cajk. Obrazova kvalita soucasnych systemu je proste ok tak nejak vseobecne na 99% pripadu. A 130g objektiv 18mm ekvivalent na FF se slusnou svetelnosti bychom asi tezko pohledali (viz ta Leica 9mm F1,8 za par $). Stejne tak, pokud nekdo chce ftakarit a ma to telo jako telekonvertor.

A kdo si to neda dohromady, ma FF za trest :D

Ale vazne - myslim, ze hlavni prinos FF je v tech ohniscich 24-50mm, kde je ta prostorovost a prace s malou HO proste znat vyrazne. Tam bych videl skutecny prinos vetsiho formatu. A tam bych taky uvital FF + 35mm i osobne.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 5. 2022 13:08

To zase pozor. Ja som mFT pouzival, pouzivam a nechystam sa na tom nic menit. FF, pokial ho nekupim aj s lepsim fotografom mi na kvalite nic neprida. Dokonca som vazne seriozne zvazoval nad tym, ze by som pozbieral nejake bazarove Nikon 1tky az mi Davidofova GX80 zacne na bike pripadat ako tehla :D

To ale neznamena, ze budem zatvarat oci pred realitou a ta je, ze to proste foti horsie, v mnohych pripadoch to ani nie je mensie, alebo lacnejsie a buducnost je z mojho pohladu stale velmi, velmi neista.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 5. 2022 13:25

Fidko - je to tedy do jiného fóra, ale Nikon 1 není podstatně menší než GX80 (proti GX800 je naopak větší). Měl jsem a naopak bych tomu vytkl, že byl zbytečně velký, asi tehdy ještě nedali tak velkou miniaturizaci.

Zpět k tématu - já se obávám, že jsme už mimo možnosti diskuse ve fóru, tohle si chce sednout optimálně nad ukázkami pěkně v klidu naživo. Koneckonců bychom to i někdy mohli zrealizovat, třeba se lze stavit příští týden na Paladix pivu, účast není jen pro "starou gardu" - https://www.paladix.cz/clanky/kvetnove- ... -2022.html . Davidof to, co píšu, z mého pohledu hodně překrucuje, ale vůbec si nejsem jistý, zda to je opravdu nesoulad, spíš každý myslíme něco trochu jinak. Já bych si zase dovolil hodně rozporovat něco od něj, ale nepřekvapilo by mne, kdyby to bylo o tom samém, tedy jinak vnímané důrazy.
Každopádně je evidentně u Canonu nutno vyčkat na finální představení (a hlavně ceny), ještě pořád z toho může být plácnutí do prázdna, ale taky to může být vyložená bomba, uvidíme.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 5. 2022 13:58

Podle mne u menšího systému dělá hodně kvalita či charakter konkrétní dostupné optiky, nejde jen o HO. Můj limit akceptance je někde okolo eq f/1.8 světelnosti, což plní bez problémů například Fuji X, za mě je tenhle systém bezvadný i pro hodně náročné umělecky zaměřené fotografy. Samozřejmě nedosáhnou téhož jako s FF systémem a f/1.2 skly, ale poznají to jen fotogeekové, většině publika to bude jedno. ...Právě charakter optiky je podle mne zásadní nedostatek APS-C linií u Nikon/Canon/Sony milc systémů. Většina estétů brzy zjistí, že se budou mít mnohem lépe s FF. Vinu ale jednoznačně nese výrobce a ne formát. Mluvím teda hlavně o tématech jako lidi/report/street.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 5. 2022 14:03

Tomas ... vdaka, uprimne som nikdy nic z N1 v ruke nedrzal, ale na pohlad mi prisli celkom mensie, ale blizsie som to nestudoval. Odradil ma snimac od ktoreho som si sluboal vykon RX100, ale je to vraj o dost horsie.

Inak keby som to zhrnul ... ja som nedavno nahodou zabludil do Davidofovej galerie ked nieco postoval a ... imho tam proste rozdiel medzi mFT a FF vidiet je aj na miniaturach. Samozrejme, jeho skill sa vyvijal, ale nemyslim, ze to bol jediny dovod.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 13. 5. 2022 14:23

Ono asi súhlasím väčšinou s cportom.
Na krátke ohniská je FF proste lepší bez pochýb, ale u dlhých skiel je to o inom, a to hlavne finančne.
Samozrejme sem nechcem ťahať prepočítavanie ohnísk a sveteľnosti. Koniec koncov fujinka má tiež to zaujímavé hlavne na kratších a stredných ohniskách.
Ale ako vtáčkárením a inou žouželí nepobozkaný človek už radšej mlčím...
bob222
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka