Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 15. 8. 2021 06:33

Těžko říci, staré zrcadlovky Canonu (a žádný highend) neměly problém zachytit čokla v pohybu, zatímco relativně nový Canon R (a spousta dalších bezzcadlovek starší generace) ano, z tohoto pohledu fungují dobře až R6 a R5 a v tomto kontextu bych chápal, jak to runner42 možná myslí.

Jak to bude s R3 a R1 těžko říci, očekávání jsou vysoké (a cenovka tomu asi odpovídat), můj názor je, že se Canon chce dostat nad ceny 1DX. Otázka zatím je, co za to reálně nabídne a zda to budou profesionálové využívat. A zda budou ochotni investovat do nových skel, baterií, nabíječek a nevím čeho dalšího, co se jim asi Canon spolu novým modelem pokusí vnutit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 15. 8. 2021 08:23

no Canon to poriesi si myslim celkom radikalne, prestane proste vyrabat DSLR, takze to bude ta motivacia na kupu MILC R6/R5/R3 a R1.
mozno si necha tak EOS 2000D alebo podobne, za par supov pre laikov, nech maju lepsi pocit oproti mobilom.

...a nebude sam, Nikon bude nasledovat. ostane uz len Pentax s malym podielom na trhu (lebo ten na MILC nema vyvoj/financie/skla)
uz nebudu take casy, ked sa da za slusne peniaze kupit nova-novinka DSLR (co vela ludom stacilo vykonom)
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod runner42 15. 8. 2021 09:05

Ondrej Bobek píše:R5 a R6 sú ekvivalenty pomalých APSC zrkadloviek s 1 slotom na kartu a mini hľadáčikom :D ešte jeden poprosím :)

Vlastnosti se mění časem, jak se vyvíjí technologie. Cílení na segment nikoliv, to je dané typem uživatele a používáním.
Rko je entry level zařízení, je hodně limitované. Jako spotřebka dobrý a kdo bude fotit, ten se na tom naučí základy.
R5/6 jsou soudobý ekvivalentem xxxD řady z let 2010-2015. Tyhle zrcadlovky byly schopné udělat fajn fotku, ale pokulhávaly ve vlastnostech vyžadovaných profesionály - v ergonomii, odolnosti, výdrži, na video to nebylo určené..... hmmm... co mi to tak připomíná?
runner42
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 8. 2021 19:51

Co jsem měl možnost vidět Canon 5D4 v akci, tak s čoklem v pohybu by to mělo velké problémy.

Ostřilo to všem hůř, než oba Olympusy, co jsem tehdy měl (EM1-3 a EM1X). Mluvím o sekvencích. Samozřejmě ale šum a bokeh měli lepší.

Všichni vesměs vzhlíželi k 1Dx, ale i to ostří hůř, než R5 (cituji jen M.Kozáka a jeho testování).

Jo a všichni věděli, že Nikon ostří líp, i na dálku :-)

Canon není Nikon, takže ten přechod je v něčem lehčí. Přinejmenším tedy v tom autofokusu a v chování s EF-RF adaptérem.

Jak 300/2,8 tak 500/4 fungují bezvadně, takže není úplně nutnost měnit objektivy při přechodu.

Ostatně - profesionál nemusí mít vždycky to nejnovější, potřebuje mít to, co úkol splní a hlavně potřebuje vydělávat.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 8. 2021 20:20

Jinak k tomu porovnání DSLR a MILC u Canonu, tedy když pominu, že podle mne runner42 prachobyčejně trolí :-l
Už jsem to zmiňoval v jiné souvislosti, ale podle mne se MILC moc s DSLR nekryjí...
RP je vyloženě levný fullframe, obrazově totožné s 6DII, ale provedením pod ním - něco trochu nového...
R je obrazově vlastně identický s 5DIV, ostřením byl při uvedení tak na úrovni 5DIII, se současným fw se klidně může měřit s 5DIV. Provedení a ovládání je docela slušné, Canon si ale zaexperimentoval s tím "šahátkem", což hodně lidem nevyhovovalo, znám ale pár výjimek, které to doslova nadchlo...
R6 je vyloženě "1DX light" - snímač asi identický jako 1DXIII, AF lepší a ne že ne, rychlost taky, provedení ale přirozeně o hodně horší a cena o dost níže. Proti "pětkám" bych ho nestavěl, protože rozlišení je prostě menší a naopak rychlost je daleko vyšší - to už by spíš dávalo smysl srovnávat s 7DII ;-)
R5 pak obdobu nemá (velké rozlišení, ale přitom velmi rychlé), provedení je za mne naprosto rovnocenné 5DIV, ale funkčně je lepší vlastně ve všem, to snad kromě runnera nemůže popírat vůbec nikdo :-) Ovšem taky cena už je jasně nad 5DIV :-(
R3 zatím nechci hodnotit, informace jsou pořád jen částečné, mám ale silný dojem, že právě R3 je míněno vyloženě jako přímá náhrada "sportovní" 1DX řady a budoucí R1 bude cílena trochu jinam jako kategorie, která u DSLR zkrátka nebyla...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod runner42 15. 8. 2021 20:36

Je fascinující sledovat, jak jsou majitelé bezzrcadlovek Canon zaseklí v jediné křeči jménem ostření a nic jiného pro ně na světě neexistuje.

Je to sice moc malý, s velkými skly nevyvážený, blbě se to ovládá, přehazuješ skla s redukcí a bez, musíš k tomu mít na celodenní focení ruksak baterek a termosku s kafem na pauzy, kdy budeš povinně čekat, až to zchladne, na GPSku za pět dolarů zůstalo jen v modelu za 130 litrů, ale voe, jak to ostří!

Jste fakt tragédi :D
Naposledy upravil runner42 dne 15. 8. 2021 20:40, celkově upraveno 1
runner42
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 8. 2021 20:38

Canon R5 je tuším někde na 126 tisících, 5D IV tuším na 71 tisících korun. To mi přijde jako celkem podstatný rozdíl.

A není to tak dávno, co bylo ostření bezzrcadlovek katastrofální, ale majitelé to nepřiznávali. Robustnost ano, ale třeba výklopný displej a oddělitelný grip mi přijdou jako praktické, pokud to není na úkor vodotěsnosti.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 15. 8. 2021 20:43

Pro mě je tragéd spíš ten, kdo si koupí R5 a pak zjistí že to prostě nedokáže uspokojit jeho "umělecké ambice" :D
Ono v krámě asi nešlo poznat že je to nekvalitně zpracovaný šit na úrovni C 600D :-\

A tak si pro změnu koupí R3, která je ovšem podle něj zase fail, protože má malé rozlišení.
Doporučuji změnu značky, protože Canon prostě ještě nedorostl fotografickým kvalitám určitých jedinců.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 8. 2021 20:54

Koukal jsem, že 5D4 začínalo za 116 000 a už je to výběhový model. Takže ten rozdíl ceny je celkem logický.

Ten adaptér stojí pár korun, klidně jich člověk může mít víc a mít je na objektivech trvale.

To přehřívání je zajímavé pro videografy, při focení se to neděje.

S velkými skly a s gripem se R5 ovládá jako ... velké těžké sklo s foťákem s gripem :-)

To s tím ostřením je tady často hodně zdůrazňováno, teda hlavně dokud byly zrcadlovky lepší :-) Nebyl to úplně výmysl bezzrcadlovkářů, zejména zpočátku :-)))

Samozřejmě to není jediná vlastnost, ale i v šumu, dynamickém rozsahu, rozlišení je R5 lepší než 5D4.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 15. 8. 2021 21:43

tomashr: dobre si spisal to porovnanie podla mna.

feanoor: presne. k tomu nie je co dodat. kto nema vysledky, nepomoze ani technika.

Davidof: jo, pises pragmaticky, ziadne naladove pseudo pocity.

ja by som sa teda nevratil k zrkadlovke. mam to lahsie. drzanie si upravim s L-plate/gripom. skla su mensie. ostrenie je uplne inde. baterka mi vydrzi tak ako predtym. hlavne ze tu "kazdy" pise svoje mudra :-)

PS: aby som bol objektivny, tak na DSLR som mohol vidiet scenu cez OVF aj bez zapnutia fotaku. MLC musim vzdy zapnut, bohuzial. a prechod medzi znackami alebo inym bajonetom neriesim, peniaze boli, su a nebudu. nebudem vyplakavat, co by som z vesmiru chcel a kde aky kruzok v bokehu vidim, ci nesmierne draha a bajna 1DX III by ma zachranila, ho*vn* hov*no zlata rybka :-D

kamarat mal 5DIII aj 5DIV. obe som si skusal postupom casu. a nemam pocit, ze by to bol moj vysnivany fotak ani jeden (vaha, DR pre moje krajiny, AF na f1,4 mimo 1AF bod na stred). Canon R5 hodnotim aspon takto na "dialku" ako lepsiu volbu.
Naposledy upravil lennyl_2 dne 15. 8. 2021 21:59, celkově upraveno 1
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sony FE 50/1,8 do počtu + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 8. 2021 21:51

Já asi pořád ještě dal přednost 1D před R5, ale jistý si už úplně nejsem, musel bych si oba vyzkoušet. 1D je pro mne synonymem poctivého kusu magnézia.

Adaptér je kus navíc, pakárna.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 8. 2021 22:07

Těla 1Dx i D5-6 mají své výhody, ale sebekriticky přiznávám, že většinu z nich nedokážu využít.

Ale chápu, že ta robustnost a pořádný grip (plus kvalitní OVF) mají něco do sebe, ale - klidně sis D5 nebo D6 mohl koupit, ale taky ty nevýhody převážily.

U Canonu to to podle všeho to směřuje k nějaké R1, která bude mít 45+ Mpx a současně rychlost sportovní řady, Nikon to nejspíš bude mít v Z9 ještě dřív ...

-- 15. 8. 2021 22:14 --

lennyl

Taky mi vyhovuje, že můžu sundat grip, nasadit menší sklo (tady má ovšem Sony jasnou výhodu) a mám lehkou menší sestavu.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 8. 2021 22:15

Ta těla s integrovaným gripem jsou trochu moc jednoúčelová - je to super s velkými skly, držení je prostě lepší a hmotnost se v kombinaci s velkým sklem ani nevnímá. Jenže na druhé straně pro spoustu jiných využití je to jasně horší. Extrémem je focení kytek či třeba hub, kdy je tělo s gripem až vyloženě nepoužitelné kvůli výšce gripu, kdy se prostě nedá dostat dost nízko, ale i třeba na stativu s kratším sklem není právě plusem posun těžiště nahoru (a to vůbec neřeším hmotnost).
Určitě to má i nadále smysl dělat, ale je to holt pro "sporťáky" či WL fotografy, kteří mají na gripovém těle dlouhé sklo prakticky 100% času a pro jiná témata si holt vezmou druhé tělo bez gripu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 16. 8. 2021 06:36

Je to přesně tak, já jsem řešil, kde udělat kompromis, jestli volit co největší univerzálnost a velké rozlišení nebo rozlišení 20 Mpx a rychlost nebo koupit oboje (což dokonce byla původní objednávka).

Ale tehdy bylo jiné focení, jezdil jsem na dovolené do zahraničí a hodně z toho letadlem, létali jsme i na prodloužené víkendy do turisticky zajímavých měst, … to vše v době Covidu padlo a dnes fotím jen ptáky a občas auta, krajiny vůbec, portréty vůbec (děti vyrostly), sportovní akce vůbec, …

Podle mne tudy vede cesta k peněženkám “bohatých amatérů”, rychlý foťák s dostatečně velkým rozlišením a univerzálností. Těch 20 Mpx je málo na malé ptáky nebo situaci, kdy člověk nemůže blíž, má omezené možnosti výřezu, se 44 Mpx jsem velmi spokojený.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 8. 2021 08:43

tomashr píše:Ta těla s integrovaným gripem jsou trochu moc jednoúčelová - je to super s velkými skly, držení je prostě lepší a hmotnost se v kombinaci s velkým sklem ani nevnímá. Jenže na druhé straně pro spoustu jiných využití je to jasně horší. Extrémem je focení kytek či třeba hub, kdy je tělo s gripem až vyloženě nepoužitelné kvůli výšce gripu, kdy se prostě nedá dostat dost nízko, ale i třeba na stativu s kratším sklem není právě plusem posun těžiště nahoru (a to vůbec neřeším hmotnost).
Určitě to má i nadále smysl dělat, ale je to holt pro "sporťáky" či WL fotografy, kteří mají na gripovém těle dlouhé sklo prakticky 100% času a pro jiná témata si holt vezmou druhé tělo bez gripu...

Zalezi asi na samotnom tele. Ja som napriklad E-M1 ani G9 bez toho gripu aj tak nikdy nepouzival, drzalo sa mi to zle. Pri Skovych Lumixoch, alebo vacsich DSLR by to asi slo, ale inak vobec.

Rozhodne je ale fajn mat moznost dat ten grip dole, ale zase mi pocitovo vadi nizsia tuhost.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka