Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod oldbas 21. 12. 2021 18:59

2828 píše:bohužel od cca 600 iso dva žhavé pixely, vždy na stejném místě. Takže jsem to poslal zpátky

Taky jich na RP pár mám. Existuje nějaká možnost, jak si sám doma přemapuji senzor (tím vypálené pixely odstraním)?
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 21. 12. 2021 19:36

Ty pixely by se mohly dát přemapovat přímo v těle. Zkusil bych manuál.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 21. 12. 2021 20:10

V manuálu nic není, alespoň jsme to nemáš. V servisu AWH za to chtějí 500kč. Ale jak to dělají, neřeknou :-).
Našel jsem tento postup, ale nikdy mi to nefungovalo na 100%.
http://www.canonklub.cz/clanky/navod-pr ... cIWuWlUBPw
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 21. 12. 2021 20:52

aha, ja myslel, ze to je standard ...

... No tak pak snad jedine nejaky navod na netu a nebo servis. Jestli to neni v normalnim menu, tak to bude zrejme v servisnim menu.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 22. 12. 2021 08:40

2828 píše:
jozef6 píše:Lennyl_2 viem, ze bracketing ostrenia urobi rozne zaostrene fotky a tie potom spojim do jednej fotky tak, aby na nej bolo vsetko ostre. Par krat som to skusal na Olympuse.
V pripade Canon M6 II je ale zle to, ze mi urobi aj neostre fotky, ktore nechcem a ktore vzniknu v rozpore s navodom. Podrobnejsie to popisem. Zaostrim na najblizsi objekt na scene, povedzme tak 2- 3 metre vzdialeny. Fotak ale pri 1. a niekedy aj 2. fotke preostri - posunie rovinu zaostenia este blizsie ku mne. V tejto rovine sa ale nenachadza ziadny objekt a tak je cela fotka neostra a je na vymazanie. To pokladam za chybu, lebo zbytocne vzniknu 1 - 2 neostre fotky a naviac ubehne nejaky cas od stlacenia spuste po vytvorenie ostrej fotky v mieste, v ktorom to chcem ja. Ak by to fungovalo tak ako pisu v navode a ako to funguje na Olympuse, tak prva fotka je zaostrena na objekt, ktory si vyberiem a nasledujuce fotky su zaostrene o nieco dalej k nekonecnu. V takom pripade by mal bracketing ostrenia zmysel, lebo by sa dal pouzit na tiche snimanie u tych fotoapratov, ktore nepodporuju tiche snimanie v lubovolnom rezime - vid. napr. Oldbasov Canon RP a moj Canon M6 II. Ako hore pise 2828, stacilo by nastavit pocet snimkov 2 a stupnovanie ostrenia 1.

Co sa tyka rucneho zaostrovania, tak to je dost obmedzujuce na akcne snimanie niekde v kostole, v divadle, v koncertnej sale, kde by naopak bolo velmi vhodne tiche snimanie.

M6 mark II má tiché snímání (elektronickou závěrku), takže není potřebný ten způsob z RP
Bracketing ostření si myslím že funguje u m6 mark II správně.....zaostříš......např pořizuju 10 snímků.....fotoaparát posune zaostření o 5 úrovní před zaostřené místo a skončí 5 úrovní za zaostřeným místem

Ano mas pravdu, vdaka za upresnenie o tichom snimani. Pravdupovediac nie je to pre mna dolezite, tak som po tom nepatral ani neskusal, ale niekde som zachytil nejake info o jeho obmedzeni. A teraz v navode citam, ze nefunguje pri seriovom snimani.
Co sa týka bracketingu ostrenia tak asi to funguje tak ako pises. Len pre mna je to nelogicke, lebo takymto sposobom sa vytvaraju zbytocne neostre snimky, a aj v navode jeho fungovanie popisuju uplne inak.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 22. 12. 2021 09:29

No rekl bych, ze ten focus bracketing neni od toho, aby se pak ty fotky spojovaly, ale od toho, aby se vybrala ta jedna nejvic zaostrena. Obdobne DOF bracketing apod.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 2828 22. 12. 2021 10:12

jozef6 píše:
2828 píše:
jozef6 píše:Lennyl_2 viem, ze bracketing ostrenia urobi rozne zaostrene fotky a tie potom spojim do jednej fotky tak, aby na nej bolo vsetko ostre. Par krat som to skusal na Olympuse.
V pripade Canon M6 II je ale zle to, ze mi urobi aj neostre fotky, ktore nechcem a ktore vzniknu v rozpore s navodom. Podrobnejsie to popisem. Zaostrim na najblizsi objekt na scene, povedzme tak 2- 3 metre vzdialeny. Fotak ale pri 1. a niekedy aj 2. fotke preostri - posunie rovinu zaostenia este blizsie ku mne. V tejto rovine sa ale nenachadza ziadny objekt a tak je cela fotka neostra a je na vymazanie. To pokladam za chybu, lebo zbytocne vzniknu 1 - 2 neostre fotky a naviac ubehne nejaky cas od stlacenia spuste po vytvorenie ostrej fotky v mieste, v ktorom to chcem ja. Ak by to fungovalo tak ako pisu v navode a ako to funguje na Olympuse, tak prva fotka je zaostrena na objekt, ktory si vyberiem a nasledujuce fotky su zaostrene o nieco dalej k nekonecnu. V takom pripade by mal bracketing ostrenia zmysel, lebo by sa dal pouzit na tiche snimanie u tych fotoapratov, ktore nepodporuju tiche snimanie v lubovolnom rezime - vid. napr. Oldbasov Canon RP a moj Canon M6 II. Ako hore pise 2828, stacilo by nastavit pocet snimkov 2 a stupnovanie ostrenia 1.

Co sa tyka rucneho zaostrovania, tak to je dost obmedzujuce na akcne snimanie niekde v kostole, v divadle, v koncertnej sale, kde by naopak bolo velmi vhodne tiche snimanie.

M6 mark II má tiché snímání (elektronickou závěrku), takže není potřebný ten způsob z RP
Bracketing ostření si myslím že funguje u m6 mark II správně.....zaostříš......např pořizuju 10 snímků.....fotoaparát posune zaostření o 5 úrovní před zaostřené místo a skončí 5 úrovní za zaostřeným místem

Ano mas pravdu, vdaka za upresnenie o tichom snimani. Pravdupovediac nie je to pre mna dolezite, tak som po tom nepatral ani neskusal, ale niekde som zachytil nejake info o jeho obmedzeni. A teraz v navode citam, ze nefunguje pri seriovom snimani.
Co sa týka bracketingu ostrenia tak asi to funguje tak ako pises. Len pre mna je to nelogicke, lebo takymto sposobom sa vytvaraju zbytocne neostre snimky, a aj v navode jeho fungovanie popisuju uplne inak.

bracketing ostření se nepoužívá na focení krajiny, tam se používá stativ a vysoké clonové číslo, používá se to na makro anebo jak je to ukázané tady:
https://youtu.be/EdaBld2S7fE
2828
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 12. 2021 11:05

No nic ve zlém, ale bracketing ostření se na krajinu občas používá, tvrzení "nepoužívá se na krajinu" prostě není pravda :-) Jde hlavně o situace s výrazným objektem v popředí (extrémně třeba nějaké kamínky na pláži na vzdálenost třeba jen půl metru) a přitom požadavkem ostrosti až k nekonečnu. Pak zaclonění někdy nemusí stačit, ale hlavně by vycházelo třeba i přes 16, kdy už je neokecatelný pokles kvality kvůli difrakci.
Není to tak zásadní a časté jako u makra, v tom souhlas, ale jinak opravdu není na focus bracketingu i u větších motivů včetně krajiny nic zase tak divného...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 22. 12. 2021 13:00

2828 píše:bracketing ostření se nepoužívá na focení krajiny, tam se používá stativ a vysoké clonové číslo, používá se to na makro anebo jak je to ukázané tady:
https://youtu.be/EdaBld2S7fE

:D prave naopak, focus stacking (bracketing) sa na krajinu pouziva bezne.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 31. 12. 2021 15:33

Canon přihlásil patenty na (snad) budoucí velmi zajímavé RF objektivy... https://www.canonrumors.co/canon-rf-135 ... ns-patent/
Asi pomalu a jistě začnu s obnovou zasklení... :-))
Dále jsem někde četl prohlášení z kanoního manadžmentu, že 1D X iii byl poslední model zrcadlovky, kterou Canon vydal - labutí píseň, ale v příštím roce by mohli představit novou vlajkovou loď R1. Tak uvidíme 8-)

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JardaB1 18. 1. 2022 09:33

Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JardaB1 19. 1. 2022 13:29

Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JardaB1 15. 2. 2022 10:26

Canon RF 800mm f/5.6L IS USM and Canon RF 1200mm f/8L IS USM coming soon ?
https://www.canonrumors.com/canon-rf-80 ... ored-soon/
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 2. 2022 11:05

Mimochodem, ani jsem nenapsal svou zkušenost s kamarádovou R3 ...

Nebyl tedy čas to testovat nějak podrobněji. Menu je trochu rozsáhlejší, než u R5/R6, jde tam nastavit o něco více veličin.

Hledáček je podle mě výborný, ale to je individuální a já jsem spokojený i s R6

Ostření okem ... rozporuplné pocity. Prý se to musí hodně kalibrovat a člověk si na to musí zvyknout. Ta odezva byla o něco váhavější, než bych si přál. Ale - mám slíbeno, že mi R3 půjčí na týden, takže tohle ještě musím prozkoumat.

Dotykový ploška na joysticku ... ta se mi naopak velice zamlouvala. Posun ostřícího bodu je naprosto bleskový a skutečnost, že posunuju bod a iniciuji ostření jedním prstem na jednom místě je pro mě hodně důležitá.

Nevýhoda je, že občas člověk o controller zavadí a posune si ostřící bod někam na kraj. A je otázka, jestli to při nějakém dlouhodobém focení není spíš únavné, pořád posunovat a centrovat ten ostřící bod.

Můj soukromý názor je, že budoucnost je v nějaké formě Trackingu - kursorem na věc ukážeš a AF se jí bude držet. A nebude to omezeno nějakým výběrem v Menu na tváře, zvířata, auta. Prostě se bude detekovat to, na co ukážeš.

Potom by veškeré to posunování bodu a detekce oka byly trochu zbytečné.

Celkově působí foťák výborně, ale nevidím žádné signifikantní výhody oproti ogripované R5 nebo R6.

Naštěstí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod mick8 19. 2. 2022 16:40

Ahoj všichni, je to již pěkná řádka let, co jsem tady přispíval, ale prosím, měl bych jednu otázku. Dostala se mi do ruky R5 a věnuji se výhradně nočnímu focení, takže vždy vysoké ISO a dlouhý čas. No foťák přišel nový (tedy doufám v to) a tak jsem hned na začátek vyzkoušel nastavení co používám, tedy ISO 6400 a čas 20 nebo 25s... (jasně, hodnoty šílené). Ale chtěl bych se zeptat, zda byste mi mohli dát svůj názor na 100 % výřez z této fotky s krytkou. Mně se zdá hrozně zašuměná, hrozně moc bílých teček. Na krátké expozici nic, ale tyto dlouhé jsou takhle šumící... je to dle vás v pohodě, že to je takový šumák? Fotka je ze dvou, jedna vlevo velmi zašuměná, ta druhá je méně...
Přílohy
snimac_R5.jpg
snímač
Díky všem schopným diskuze!!!
Umění fotit není schopnost zachytit co vidím, nýbrž to co nevidíme :-)
mick8
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků