Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 12. 2021 11:40

Jo, je to tak.


U zrcadlovky je to tak, že jak ji koupíš, tak taková bude už napořád, žádný velký rozvoj tam není. To nemusí samo o sobě být negativní, prostě s tím člověk musí počítat.

U bezzrcadlovek je to (pro některé modely) trochu jiné - ty update firmwaru přinášejí docela zajímavé funkce navíc.

Já jsem v podstatě koupil R5 a R6 ve chvíli, kdy jsem viděl, že to bude ono a i kdyby zůstaly v tom stavu, jak jsem je koupil, byl bych pořád spokojený.
Ale zrovna tahle nová fíčurka s těma Vehiclama se mi docela hodí, tak jsem rád.
Holt už jsem takovej hravej :-)

Kdyby přidali Vlaky, tak bych tak nejásal, ale zrovna ty auta a motorky využiju.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 3. 12. 2021 14:54

A jaká to byla tenkrát sláva, když uměl první foťák automaticky, občas správně zaostřit jedním bodem. A o pár desítek let to vypadá, že foťák, kterej má úspěšnost zaostření řekněme 80% na cokoliv a kdykoliv, je nepoužitelný. Další důkaz, jak jsou lidi čím dál pohodlnější, línější a náročnější.
Ale taky chci alespoň R6ku.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod JardaB1 14. 12. 2021 08:05

Laowa 85mm f/5.6 2x Ultra Macro APO - Test :
https://opticallimits.com/sonyalphaff/1130-laowa85f56
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 14. 12. 2021 20:21

Tak jsem si v pátek vyzvedl z AWH v záruce opravenou R6 – samovybíjení během 24 hod. o cca 25% kapacity origo baterie. Vyměnili mi komplet základní desku + nějaké kontakty, dle sdělení technika jen materiál stál skoro 7K, teď jí mám od neděle večera dva dny v klidu bez objektivu a kapacita mi spadla pouze o 1% - chválím AWH i za rychlost opravy (10 dnů) :tleskani . Doma mě pak čekalo kompletní nastavení a taky aktualizace fw 1.5.0

Landov a noxx_cz mě koupí a zkušenostmi s širokorozsahovým zoomem Nikon Z 24-200 docela navnadili, tak jsem si přes několik pevných světelných sklíček (20,24,35,50,85,100 a 135), na Paladixu vyhlédl téměř nový zoom tzv. „pumpu“ 28-300/3.5-5.6 L IS, konstrukčně z roku 2004. V Megapixelu i u Škody jej mají aktuálně za cca 63K, mě vyšel na necelých 29K.

Funguje bezvadně jak s R6 tak 5DiV přesně, rychle, tiše, taky IS dost výrazně zklidní pohyb v hledáčku a až na váhu 1.6kg jsem ke svému domácímu cvakání spokojen. Ostrost na plnou díru je přijatelná v celém rozsahu – na spodku trochu slabší, ale u 11x zoomu je to vždy o kompromisech. V protisvětle nemá žádné odlesky ani duchy, na kontrastu ztrácí minimálně, což mě docela překvapilo. S konvertorem 1.5 i 2x (oba zapře takže na horním konci ukazuje clonu F5.6, ale bohužel ta 5.6 začíná již od 110mm) se dostanu na asi 900mm. Tady AF u R6 funguje celkem korektně, na 5D už huntuje a potřebuje dostatečný kontrast na přesné zaostření. Spodek 28mm není nic moc, ale počítám s tím, že na couračkách přírodou, nebo s vnoučaty bude stabilně na 5D, se kterým je vyváženější a na R6 potáhnu buďto 16-35/4 a nebo malou a lehkou 24/1.4

Ten rozsah s oběma TK vypadá docela zajímavě… foceno z ruky :-)

Obrázek

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 15. 12. 2021 08:49

pavelmeli píše:Tak jsem si v pátek vyzvedl z AWH v záruce opravenou R6 – samovybíjení během 24 hod. o cca 25% kapacity origo baterie. Vyměnili mi komplet základní desku + nějaké kontakty, dle sdělení technika jen materiál stál skoro 7K, teď jí mám od neděle večera dva dny v klidu bez objektivu a kapacita mi spadla pouze o 1% - chválím AWH i za rychlost opravy (10 dnů) :tleskani . Doma mě pak čekalo kompletní nastavení a taky aktualizace fw 1.5.0

Pavle, mohu se zeptat, jak se projevovalo samovybíjení? Stávalo se to při vypnutém foťáku, nebo v režimu spánku? Mám Canon EOS RP. Když foťák nevypnu vypínačem, po 30 sec. "usne"(mám to tak nastavené) a když ho nechám ležet, za pár hodin (nevím kolik, ale méně než den) je baterie úplně prázdná. Dělá to od novoty a dost mě to štve. DLSR jsem nevypínal skoro vůbec a baterka držela. Děkuji
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 15. 12. 2021 19:15

oldbas >>> před chvíli jsem dorazil z práce... Velkou spotřebu energie u R6 jsem řešil vlastně od začátku používání a společně s Davidem jsem pozakazoval vše, co by pomohlo odběr snížit. Pak jsem přišel na to, že i když je vypnutý, energie rychle ubývá tak jsem to zkoušel s plně nabitou baterií, bez objektivu a pak taky bez adaptéru jen s krytkou na foťáku. Usínání jsem nezkoušel, ale po vypnutí páčkou, mi ta energie klesala tak jak jsem psal nahoře. Teď je vypnutý již druhý den i s objektivem, ale ubylo jen 1 %. Což je cca stejné, jako u zrcadla.
Vyzkoušej to takhle a pokud to vybíjení bude stejné jak jsi psal, není to normální a dej to do servisu.
Od pátku přes víkend mám zase celkem dost focení, tak uvidím, kolik toho nacvakám na jednu baterku :)

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod oldbas 15. 12. 2021 20:17

pavelmeli píše:oldbas >>> před chvíli jsem dorazil z práce... Velkou spotřebu energie u R6 jsem řešil vlastně od začátku používání a společně s Davidem jsem pozakazoval vše, co by pomohlo odběr snížit. Pak jsem přišel na to, že i když je vypnutý, energie rychle ubývá tak jsem to zkoušel s plně nabitou baterií, bez objektivu a pak taky bez adaptéru jen s krytkou na foťáku. Usínání jsem nezkoušel, ale po vypnutí páčkou, mi ta energie klesala tak jak jsem psal nahoře. Teď je vypnutý již druhý den i s objektivem, ale ubylo jen 1 %. Což je cca stejné, jako u zrcadla.
Vyzkoušej to takhle a pokud to vybíjení bude stejné jak jsi psal, není to normální a dej to do servisu.
Od pátku přes víkend mám zase celkem dost focení, tak uvidím, kolik toho nacvakám na jednu baterku :)

P.

Díky Pavle za reakci. RP neukazuje kapacitu baterie v procentech, ale je tam symbol baterie rozdělený na 3 dílky.
Právě ten režim spánku mi dělá vrásky. Chová se to podobně, jako když je zapnutý displej. Jen energie ubývá pomaleji. Pokud je foťák vypnutý hlavním vypínačem, je to ok i s nasazeným objektivem. Schválně jsem teď dal plně nabitou baterií a nechal foťák v režimu spánku zhasnout. Uvidím ráno, kolik zbyde.
Štve mě ještě jedna věc. Pokud mám foťák na krku, nebo přes rameno, zrovna nefotím a on přejde do režimu spánku, stačí něčím pohnout před čidlem u hledáčku a foťák se probudí. Takže je vlastně pořád v provozu a jedna baterka nevydrží ani odpolední procházku, kde cvaknu jen pár fotek. Jako i 10-20 fotek a je po ní. Když jsme šel poprvé s RP a dcerou ven projít se po okolí, u 3 fotky mi baterka blikala červeně, že chce vyměnit. To byl šok. Od té doby vypínám pořád.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 15. 12. 2021 21:09

oldbas píše:Pokud mám foťák na krku, nebo přes rameno, zrovna nefotím a on přejde do režimu spánku, stačí něčím pohnout před čidlem u hledáčku a foťák se probudí.

Tak teď jsem to zkusil a R6 když "usne" tak ať s ní dělám cokoli, nereaguje ani na pohyb po LCD, nebo přiblížení oka k EVF, dokud nezmáčknu nějaké tlačítko (stejně jak jsem zvyknutý ze zrcadlovek). Nějak mě nenapadlo to zkoumat, oproti zrcadlovce jej navíc každou chvilku když nefotím, tak vypínám. Jestli jde RP nějak přenastavit, netuším. Teď zase zkusím já nechat jí do zítřka v režimu spánku, co na to plně nabitá baterie...

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 15. 12. 2021 22:47

ja mam na svojom fotaku nastaveny rezim spanku tusim po 1minute. a prebudim ho az ked stlacim dake tlacidlo, pohyb senzora ho nezapne. ale nikdy by ma nenapadlo nechavat fotak v rezime spanku, ked dofotim, vypnem fotak a hotovo...dokonca ho vypinam aj medzi dlhymi pauzami pri foteni.

oldbas: to mas asi nieco zle, taku mizernu vydrz to RPcko nemoze predsa mat.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 16. 12. 2021 05:27

oldbas píše: Pokud mám foťák na krku, nebo přes rameno, zrovna nefotím a on přejde do režimu spánku, stačí něčím pohnout před čidlem u hledáčku a foťák se probudí.

Moju Z6 prebudi zo spanku iba fyzicke stlacenie nejakeho tlacidla, takze to tvoje RP by som dal do servisu. Pripadne by som preveril, ci naozaj prejde fotak do spanku, pretoze aj mne sa niekedy stava, ze ked dam fotak na rameno a mam ho displejom blizko tela, tak to fotak vyhodnoti akoby som ho mal "pri oku" a prepne sa zo zadneho displeja do EVF.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod oldbas 16. 12. 2021 10:09

Takže nechal jsem RP v režimu spánku celou noc a baterka ukazuje pořád plný stav. Ale RP ukazuje dlouho plný stav, pak ubude jedna čárka, za pár fotek druhá a už svítí červeně. Ale zkoušel jsem všechny možnosti úspory energie a zjistil jsem že:

1. Pokud mám nastaveno automatické přepínání mezi displejem a hledáčkem a mám foťák na popruhu hlavně přes rameno, skoro nikdy do spánku nepřijde. Jak se něco pohne před čidlem u hledáčku, displej je aktivuje. Když ho nesu přes rameno na popruhu od Peak Designu (uchycení za levé poutko a zespodu), je to lepší. Málokdy se před čidlo díky této poloze dostane něco, co by foťák probudilo.

2.Pokud mám nastaveno automatické přepínání mezi displejem a hledáčkem, foťák leží na stole a zobrazuje displej, pokud se před čidlem nic nepohne, po nastavené době přejde do režimu spánku. Když po usnutí přiložím něco před čidlo, probudí ho to. Je potřeba delší doba (nezkoušel jsem kolik) na to, aby přešel do nějakého hlubokého spánku, kde ho probudí pouze zmáčknutí nějakého tlačítka.

3.Pokud mám nastaveno ruční přepínání mezi displejem a hledáčkem a prioritně nastavené zobrazení na displeji, foťák na krku nepřijde do spánku nikdy. Viz. čidlo.

4.Pokud mám nastaveno ruční přepínání mezi displejem a hledáčkem a prioritně nastavené zobrazení v hledáčku, je to OK. Foťák po nastavené době přejde do režimu hlubokého spánku a probudí ho pouze zmáčknutí nějakého tlačítka.

Je to takové nějaké zbytečně komplikované až nepohodlné Ale hraje tam roli cena a byl to vlastně začátek bezzrcadlovek u Canonu. Věřím, že novější a vyšší modely jsou na tom lépe.

lennyl_2: RP má baterku slabou. Ale ta první zkušenost na procházce byla s úplně novou, prvně nabitou baterkou a žádné zkušenosti. Po pár nabíjecích cyklech se výdrž dost zlepšila. Jinak těch 10-20 fotek jsou nacvakané během třeba 3 hodin. No a pokud je foťák 3hoďky neustále zapnutý, protože se houpe na krku viz čidlo bod.1, jas displeje taky není nastavený na minimum, je spotřeba energie velká a baterka slabá. Když jsem zkoušel časosběr, 1000 fotek na jednu baterku nebyl problém.

S bezzrcadlovku je to prostě jiné focení a přístup k technice. Chce to čas si na to zvyknout. A ještě horší to bude s auty, až vyměníme diesel za elektriku. To asi nedam vůbec :-(
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 12. 2021 10:51

Asi je lepsie vypinat ho. Toto vyzera ako normalne spravanie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 16. 12. 2021 12:04

oldbas: ked si to takto popisal, tak s tym moc nenarobis asi, treba asi viac vypinat fotak ked zrovna nefotis. (viem, potom je ten rezim spanku dost zbytocny).
podla CIPA ma RP vydrz na 250fotiek, to su take cisla ako mali prve bezzrkadlovky to ano.
moj fotak ma mat vydrz na 580fotiek, proste mam aj vacsiu bateriu.
...inak Canon RP stoji teraz na Alze 979 €, takze tam nie je co riesit, ked clovek vie do coho ide.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod oldbas 16. 12. 2021 13:35

Za mě je RP skvělý hobby foťák s perfektním výstupem. Štve mě výdrž baterie a že nemá senzor pro automatickou regulaci jasu displeje a hledáčku. Mám ho 2 roky a neměnil bych.
oldbas
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků