Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 6. 2021 14:55

Člověče, to já si teda myslím, že by to bezzrcadlovky čistě v tom výkonu AF a jeho funkcích vyhrály na DSLR na celé čáře, i kdyby se DSLR dál vyvíjely.

Upřímně řečeno, už teď jsou lepší, teda ty top modely.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 18. 6. 2021 15:09

jo, na APS-C boli zoomy (od f2,8) + f4 skla co som mal ok, hlbka ostrosti to schovala, na FF idem s f1,4 a EyeAF (a ten sa chyta aj na desiatky metrov,co je zaujimave), toto uz DSLR technicky proste nedava.

takze pre mna je benefit kupy A7R3 maximalny vratane nizkej vahy tela a skiel (pouzivam realne iba novinky
35/1,4GM a 85/1,4DN), aj ked som teda ozelel DSLR ako tank prevedenim/tlacitkami (D850 som uz nestihol kupit - vydali ho neskor a Pentax K-1 II ma nakoniec presvedcil ze chcem iny AF)

Canon R3 my mal byt v duchu toho DSLR tanku, pre ludi co fotia na zoomy 200-400-600mm ideal. kto ale ma/chce dobry DSLR fotak, stale sa daju take kupit.
racionalne si tu na fore dost malo ludi vie odvodnit vymenu/prechod, financne je to smrt, ale aspon vieme, kde tie prachy sypeme :-D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 18. 6. 2021 15:10

Taky to nevidím tak, že "jsou výhody a jsou i nevýhody" (ve stylu fifty-fifty). Upřřřřímně nevidím dnes jedinej relevantnější důvod, proč bych se měl vrátit k zrcadlovce (nebo u ni zůstat). Krom nějaké nostalgie, ale to už tady bylo xkrát, předposledně při opouštění filmu.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 18. 6. 2021 15:12

Davidof píše:Upřímně, ... rozumně :-)

Ano.
Jsou lidi, co s "nepouzitelnou krpatou" DSLR a objektivem 24-105 sbiraji po svete jedno oceneni za druhym
Ale skoro nikdo byt by mel tu nejlepsi techniku, at je to kterakoliv,
nikdy nevyfoti neco jako treba tohle
https://500px.com/photo/1026859515/cost ... -bambousek
protoze je vubec nenapadne, ze by fotka mohla byt vice nez cvak ci cvakcvakcvakcvak
protoze i kdyby je to napadlo tak je nenapada, co vic nez ten cvak teda stvorit
protoze i kdyby je to nahodou napadlo tak nebudou vedet jak na to
protoze i kdyby jim nekdo poradil jak na to, tak nebudou mit trpelivost a asi ani chut neco tvorit
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 18. 6. 2021 15:19

Ale takhle to jde přeci napsat i z opačného pohledu, kolik procent využije výhody DSLR? Kdo se specializuje na BIF a i to je diskutabilní, na běžné focení je ta CSC z pohledu svatecniho fotografa jednodušší, je víc blbuvzdorna, když chces. Navíc skla co vydává Tamron nebo Samyang za slušné peníze jsou super motiv a některé věřím, že by na DSLR asi nešly udělat.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 18. 6. 2021 15:21

Lennyl_2
Kamarad s D850 taky nema problemy.
Uplne si moc neumim predstavit jak lze realne vyuzit 35mm a 85mm na FF tele s eye AF na desitky metru.
Jinak ja nepopiram, ze to kdekomu muze proste vyhovovat. To, co proti cemu se zasadne stavim jsou konstatovani typu v obecne rovine, ze MILC jsou lepsi nez DSLR v duchu, jako by to byla nejaka nova prevratna technologie.

-- 18. 6. 2021 16:24 --

milann88
Jo, jde. Vzdyt ja taky psal, ze je to diskutabilni, specificke ci individualni z mnoha pohledu.
Se zbytkem, co pises moc nesouhlasim, ale musim letet tak dopisi pozdeji, at jsem srozumitelny-snad.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 6. 2021 15:29

Já bych řekl, že tyhle konstatování tady nikdo neříká, i když je zrcadlovkáři neustále vyvracejí :-)

Je pravda, že kdo poznal AF od Sony a v poslední době od Canonu, tak o něm mluví zpravidla pochvalně.

Vůči DSLR se tu nikdo nevymezuje, jen naopak.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 18. 6. 2021 16:14

S D850 ani D500 opravdu není problém přesně zaostřit.

Asi jediné období, kdy zrcadlovky měly opravdu problém, byla doba, kdy Sigma přišla s 35/1.4 a Canon i Nikon měly problém s konzistencí zaostření (Canon asi větší), hodně lidí přešlo kvůli tomu k Sony.

U Sony to ale byla celkem dlouhá cesta, pamatuji si nadšeni třeba LHE z první generace, nicméně tehdy to byla opravdu bída, na konkurenceschopný AF si u Sony museli počkat na A9 a A7 III. Kolega u A1 hlásí velké zlepšení AF proti A9, nicméně při rychlém pohybu mu to 100% na oči neostří. Co jsem viděl fotky těch vlaštovek od Davidofa, tak mi přišly v také dobré, je to o tom, využít foťák co nejlépe, úzké hrdlo už není foťák, ale fotograf.

Na druhou stranu, R5 nebo R3 by musela prakticky dokonalá, aby mne to přesvědčilo podstoupit pakárnu s výměnou všech těl a skel a zvykat si na jiné ovládání, o EVF nemluvě. Ale Canon mi je rozhodně bližší než Sony, i ergonomií.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Lehok 18. 6. 2021 16:19

Takové to bylo zajímavé vlákno a nakonec také končí nesmyslnou diskuzí co je lepší :-( :-(
Lehok
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 6. 2021 16:20

Jak jsem psal, canoňáci to měli usnadněné.

Canonem R5 podle mě D850 nemá cenu nahrazovat, ta R3 je zase s gripem, to myslím není univerzální foťák.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 18. 6. 2021 16:33

milann88 píše:Ale takhle to jde přeci napsat i z opačného pohledu, kolik procent využije výhody DSLR? Kdo se specializuje na BIF a i to je diskutabilní, na běžné focení je ta CSC z pohledu svatecniho fotografa jednodušší, je víc blbuvzdorna, když chces. Navíc skla co vydává Tamron nebo Samyang za slušné peníze jsou super motiv a některé věřím, že by na DSLR asi nešly udělat.

Ja myslim, ze je i neni vice "blbuvzdorna", zase podle situace a osoby fotografisty.
Tamron a Sigma pro Nikon nedela treba zatim vubec, ale i kdyz budu brat treba Sony, tak ta skla nejsou vyhodou bezzrc jakozto druhu fotaku, ale je to vyhoda vyvstavajici ze situace na trhu. Navic teda nemam praktickou zkusenost s nima a jejich komunikaci s fotakem. A v dnesnim stavu fotosveta mi prijde ten realny stav odzkouseny na mym vybaveni asi jediny podstatny. Proc? Priklad ti uvedu na Nikon Z ...neni to tak dlouho, co jsem slychaval a citaval spoustu lidi vcetne treba Filipa Bartaka ci pana z Fotori vykladat o tom, jak ze je uzasny ten AF na Zetkach a jak vlastne skoro ani nepoznas rozdil, kdyz ho pouzivas pres FTZ adapter, jak voni to odzkouseli na x telech a objektivech a nepoznali rozdil vlastne. Pak po nejaky dobe Fotori doplnil formulaci ze u tech nenativnich skel to porovnal s levnejsimi modely tel, ne se spickovymi ...no a dnes se doctes bezne jiny veci ... Nikon uz nahlas bezne rika, ze se jejich garance ohledne AF tykaji vlastne jen Z skel. Jako ja neberecim, nemusel jsem nic kupovat, muzu co chci reklamovat, muzu se i soudit :), me jen bav psat, jak to vnimam a jakou mam zkusenost. Ty nebo kdokoliv jiny to vnima treba jinak, tak to je myslim OK.

-- 18. 6. 2021 17:39 --

Davidof píše:Já bych řekl, že tyhle konstatování tady nikdo neříká, i když je zrcadlovkáři neustále vyvracejí :-)

Je pravda, že kdo poznal AF od Sony a v poslední době od Canonu, tak o něm mluví zpravidla pochvalně.

Vůči DSLR se tu nikdo nevymezuje, jen naopak.

*Prvni veta je moc slozita mnozstvim zaporu a tim, ze si nejsem jistej, k cemu presne patri, radeji nezareaguji :)
*AF Sony Canon - to je pravda, ani ja nepsal, ze je spatny.
*Jakoze se vymezuji ne proti DSLR, ale naopak obecne pro bezzrc?
Tak to souhlas zcela
A nehrot to, jo? :)) Vzdyt si hezky povidame o technice preci..a ta je zaklad fotografovani preci :) :twisted:

-- 18. 6. 2021 17:48 --

Lehok píše:Takové to bylo zajímavé vlákno a nakonec také končí nesmyslnou diskuzí co je lepší :-( :-(

neboj pane, hlavne nepodlehat depresim ....ja to pak na zaver klidne smazu ... edit:tak asi nesmazu, vidim, ze lidi to tema bavi, asi by ale mohlo byt v jinym vlakne.
Ano vsiml jsem si toho krasneho tematu, ktera 70-200 je lepsi :D a fakt se citim trapne ze jsem zapricinil upadek onech duchaplnych rozjimani nad timto problemem.
prvnim mym vstupem jsem chtel trochu "pozlobit" Davidofa, fakt jsem nepredpokladal, ze tolik lidi zareaguje.
Naposledy upravil chvd dne 19. 6. 2021 05:11, celkově upraveno 2
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 6. 2021 16:54

Já se těším na sobotu i neděli - sjezd v Krkonoších, mladý pušky … tak snad z toho něco bude :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 18. 6. 2021 22:27

Mě při diskusích DSLR vs. MILC hodně překvapuje ta vášnivost a někdy i agresivita. Je na obou stranách, ale mnohem silněji to vidím na straně těch co si pořídili MILC. Nevím úplně proč. Na dpreview bylo zajímavé si v diskusích přečíst příspěvky majitelů DSLR, kteří zdůvodňovali proč nepřejít na MILC a ty argumenty se dost liší od těch co musí "vyvracet mýty majitelů DSLR". V první řadě přechod na nový systém je velmi nákladná záležitost, ani ne tak v samotném přístroji jako v objektivech. Roky budovaná sestava, která v pořádku slouží by se měla prodat s velkou ztrátou a pořídit nová za velké prachy. V našich podmínkách je to investice nad 100K minimálně. A kvůli čemu? Kvalita výstupu je k nerozeznání. Problémy FF/BF, ostrost zkoumaná na 100% zvětšení, histogramy a já nevím ještě jaké argumenty jsou hodně slabé. Já jsem u 1.8 objektivů 35 a 85 na plnou díru ještě žádný problém s FF/BF nenašel a nemám ani žádnou korekci. Možná tam i je a je mě to úplně jedno. A když už někdo porovnává výkon AF, je nutné porovnávat aktuální modely, takže určitě ne D750. Na D7500 mám špatně zaostřených fotek tak 5 z tisíce. Jsou tady ještě další argumenty jako OVF (EVF není lepší nebo horší, je jiný), výdrž baterie (350 fotek na nabití u nové baterie problém je, 750 je OK) a chybějící skla. Zásadní ale je to první, obhajitelnost takto velké investice ve vztahu k výsledkům. A možná i ta podrážděnost některých majitelů MILC pramení tady, možná mají nějaký pocit že někdo jiný by nějak chtěl naznačit, že to rozhodování o přechodu nemuselo být úplně racionální. Co kdyby to tak slyšela manželka, kterou je už tak těžké přesvědčit že ty nové fotky jsou mnohem lepší než ty staré a že je asi úplně slepá že to nevidí.

Naštěstí ta agresivita není problém zdejších diskutujících, tady se ta úroveň stále drží a snad to tak zůstane.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 18. 6. 2021 23:27

Nákladnost změny se týká pouze majitelů jiných značek než canon. Já jsem přešel poprvé z 5D3 k Sony a nezměnil jsem ani jeden objektiv. Po třech letech jsem se vrátil opět ke Canonu a opět jsem nezměnil ani jeden objektiv, pouze jsem dokoupil další, které můžu používat na 5DIII, A7R3 i R5. Používaní redukce mně nijak neomezuje. Na novou orig. baterii nafotím během celodenního focení cca 1000 i víc, na 8 let staré originály od canonu asi +- 600. A manželku nemusím přesvědčovat, že potřebuju nový foťák, ona mi ho neplatí ;)
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 6. 2021 00:49

Při přechodu z D750 na Z6 s výměnou 4 za 5 objektivů (a další 3 přes redukci asi ani měnit nebudu, rozhodně ne v dohledné době, blesky, akku také ne), jsem se na těch 100 tisíc doplatku ještě se slušnou rezervou nedostal. Několik předchozích let jsem za fotověci neutratil ani korunu, proč bych si to tedy vyčítal. Motivace k přechodu u mě nebyl AF ani BF/FF, ale některé vlastnosti bezzrcadlovek, které jsem si roky předtím ověřoval a postupně oblíbil u Fujin. Přejít bylo přirozené. Další čekání by mě ale asi nerozhodilo, protože s D750 jsem byl na výsost spokojený. Jen bych dál střídal DSLR (kvůli výbornému AF) a X-T2 (velikost a flexbilita díky konzistentnímu ovládání přes hledáček a LCD) podle situace. Z6 je takový kombík, má nejlepší vlastnosti obou předchozích:)
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků