Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 17. 6. 2021 10:05

kamarat mal 5DmIII a teraz ma 5DmIV. drzi sa mi to dobre (uchop), ale uz som si odvykol od AF zrkadlovky (cez hladacik).
...cize vyhrady na spolahlivost a rychlost (preminania) ostrenia na MILC je naozaj skor o tom nastavit si to tak, aby to slapalo tutti frutti :-)
pouzivam stale EyeAF v kombinacii vacsieho AF bodu / celoplosny EyeAF, podla toho co vlastne fotim. a JEDNYM stlacenim OK stredoveho tlacidla mam stredovy AF body ako na zrkadlovke v milisekunde, takze mam vlastne stale iba benefity.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 17. 6. 2021 10:10

Fotit na stredovy bod mi prijde u kazdeho trochu akcnejsiho foceni jako nejhorsi mozna varianta, pokud se nebavime o extra spatnem svetle, kdy u DSLR je velky rozdil mezi stredovym a krajnim bodem, kde v extremni situaci pouze stredovy znamena zaostrenou fotku.

Posunout bod joystickem trva chvilku a pri akcnim foceni je ve vetsine pripade u fotek se svetelnymi skly potreba pouzit AF-C, protoze je lehke se dostat mimo HO, coz samozrejme pri rekompozici nejde. Pri opravdu male hloubce ostrosti je navic problem, ze uz rekompozici se dostanes mimo hloubku ostrosti.

Navic u podobne argumentace mi nedava smysl, proc kritizovat to Rko, "ze nefunguje jako kdyby se fotilo na stredovy", kdyz i s Rkem muzes fotit na stredovy bod, pokud jsi na to zvykly a nove vychytavky pouzit jen v momente, kdy se to vylozene hodi.

S tim 70-200 souhlasim, u takoveho reportazniho objektivu, kde je rychlost zoomovani a odolnost na prvni miste to vidim jako krok stranou.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 6. 2021 10:15

Davidof píše:Tomáši - EF verze 3 je 1440 g a EF verze 2 1490 g

RF verze je 1070 g.

Takže rozdíl není 200 ale 400 g plus ten adaptér ... nevím ... 150 g ?

Takže držíš o půl kila víc.



Já teda žiju v představě, že RF váží 1200g...
EDIT - už jsem našel, 1200g to má se stativovou objímkou, 1070g bez ní, u EF verze je ale těch 1490g asi i s objímkou... Jak jsem ale už psal, při nasazení na R tělo ten rozdíl zase natáhne ta redukce, to jo :-(

Jinak to YT video, co odkazoval runner podle mne nejvíc kritizuje námahu při rychlém zoomování a tak, tedy sporty, kdy zoomuješ opravdu pořád. A na tom asi něco bude, převody i "námaha" pro posun pár čoček je někde jinde, než pro vysunutí. To máš něco jako u Olympusu 100-400 a 150-400Pro - sice je ten "velký drahý" daleko těžší a na pohled bys čekal, že má čočky daleko těžší, ale zrovna zoomování jde u něj naopak daleko "lehčeji" - zase rozdíl mezi interním posunum malé skupiny a vysunutím celého tubusu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod runner42 17. 6. 2021 10:42

milann88 píše:Fotit na stredovy bod mi prijde u kazdeho trochu akcnejsiho foceni jako nejhorsi mozna varianta, pokud se nebavime o extra spatnem svetle, kdy u DSLR je velky rozdil mezi stredovym a krajnim bodem, kde v extremni situaci pouze stredovy znamena zaostrenou fotku.


Akční focení? Psal jsem "Zaostřování na středový bod se změnou kompozice je jediný spolehlivý a rozumně rychlý způsob, jak fotit s malým DOF něco co se nepohybuju, ale zase nemáš týden na nastavování ostřících bodů."

A jestli akčním myslíš vytáhnu a fotím na automat od pasu, tak ty výsledky s plně otevřenou clonou, ve stylu ono si to něco zaostří, snad ani nechci vidět.
runner42
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 6. 2021 10:44

Tak jsem to zvážil a propočítal :-)

Rozdíl v ohybovém namáhání mountu je 0.0018 Nm (mezi zataženým a vytaženým stavem).



Mezi 70 a 200 mm je čtvrt otočky.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod runner42 17. 6. 2021 10:47

Mezi 70 a 200 mm je čtvrt otočky.

Zvládneš to bez přehmatu?
runner42
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 6. 2021 11:13

Z běžného podhmatu ne.

Taky jsem si vzpomněl, jak jsem fotil se zoomováním - chytil jsem objektiv z boku, pak to normálně jde.


Jak jsem psal, nebyl jsem navyklý na EF verzi, takže jsem to nesrovnával.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 17. 6. 2021 11:51

Psal jsi o foceni nausnice pri spolecenske udalosti, kde jedno z minusu vybirani bodu vidis moznost, ze se ti zatim ta osoba otoci. Tohle beru jako normalni reportaz, kde si neumim predstavit fotit se svetelnym objektivem a rekomponovat po zaostreni.

Akcnim focenim opravdu nemyslim foceni od pasu na automat : )).
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 6. 2021 11:59

Při focení s opravdu malou hloubkou ostrosti je při Focus & Recompose skoro jistota, že to nebude stopro ostré.

Ale je velká šance, že to bude použitelné, což se cení :-)


Pokud má runner 98% úspěšnost zaostření fotek, tak není co řešit.

Co jsem ale měl možnost pozorovat, tak v porovnání s 5D-4 je R5 a R6 při opravdu náročném focení sportu úplně jasně lepší.

Mě spíš přijde, že to je o osobních preferencích ... a proti tomu se nedá nic namítat.

Zrovna reportáží a sportovní fotografií se v současné době intenzivně bavím a ty výtky na pomalost a ostření, to jsem si jistý, že není objektivně pravda.

Ta 70-200 je asi ve verzi EF lepší na to zoomování, to pravda je.

Ale tohle je nutno dobře uvážit, zase těch 40-50 dkg může někdo ocenit, stejně tak třeba i minimální ostřící vzdálenost, na tom by se taky mohl někdo točit ...

Myslím ale, že EF verze s adaptérem je naprosto regulérní volba pro R5/R6, i dneska.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod runner42 17. 6. 2021 13:00

Myslím ale, že EF verze s adaptérem je naprosto regulérní volba pro R5/R6, i dneska.

A tím se pěkně dostáváme kruhem na začátek. Ano, je to legitimní volba, ale v kombinaci se subtilnějším a lehčím tělem plus redukcí dostaneš posun těžiště dopředu na slabší ruku, což je horší ergonomie, než u 5D.

Až Cannon přestane blbnout a udělá R5 v těle 5D, RF 70-200 v těle EF, a to jak v ergonomii, tak v kvalitě a odolnosti, pak začnu o přechodu vážně uvažovat.
Ale přechod kvůli tomu, že to někdy lépe ostří, vesměs v režimech pro mě nedůležitých, za cenu dlouhého seznamu nevýhod, to prostě neberu. Pro mě upgrade znamená zlepšení. Ne zlepšení a zhoršení.
Takže uvidíme za 5 let.

-- 17. 6. 2021 14:12 --

milann88 píše:Psal jsi o foceni nausnice pri spolecenske udalosti, kde jedno z minusu vybirani bodu vidis moznost, ze se ti zatim ta osoba otoci. Tohle beru jako normalni reportaz, kde si neumim predstavit fotit se svetelnym objektivem a rekomponovat po zaostreni.

Akcnim focenim opravdu nemyslim foceni od pasu na automat : )).


No vidíš, a já si zase nedokážu představit při reportáži nechat výběr zaostření na automatu a k tomu ručkovat jak šimpanz po RF 70-200.

Když mluvíme o šimpanzech, tady máš video k RF 70-200 přímo ze zoo od Lukáše Fronka :D
https://youtu.be/vmdNuQ2Mp9s?t=546
runner42
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 6. 2021 13:49

Pokud dáš na R5 redukci, tak s EF 70-200 budeš mít těžiště prakticky stejný, jako u 5D, spíš bude dokonce blíž k hlavě. To je normální mechanika, nic jiného.

Jinak ovšem - foť si čím chceš a jak chceš - pokud tě novinky a vylepšení AF neoslovily, je to tvoje věc.

Nikdo tu přece nevede svatou válku za to, aby si lidi kupovali bezzrcadlovky, to už je doufám za náma.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 17. 6. 2021 14:37

Runner42: Proc by se mel nechavat vyber bodu na automatu? Vzdyt to tady nikdo netlaci, obzvlast ne na reportaz, ale prijde mi, ze uplne nevis o cem pises a za vyzkouseni techniky na prodejne tu zkusenost vazne neziskas.

Nemam nejmensi potrebu delat advokata Rkovym Canonum, nebo CSC obecne, je to technicke reseni, ktere ma plusy a minusy jako cokolive jineho a DSLR ma objektivne par vyhod, ale opravdu to nejsou fotoaparaty, kde je nutne nechat vybirat ostrici body automat. S CSC muzes pracovat stejne jako s DSLR a ty dalsi rezimy jsou spise rozsireni, ktere v konretnich situacich prinese vetsi pohodli a casto i mensi odpad, ale ten fotoaparat bude mit porad jen takovou autonomii, jakou mu nechas. Mimochodem ruzne poloautomaticke rezimy s vyberem zony, ze ktere fotoaparat vybira nejblizsi objekt a trackuje ho jsou velmi ucine pri akcnejsim foceni, ale chce to vedet, jak funguji a vyzkouset v praxi.

Mimochodem pro reportazni zoom jsem take fanousek interniho zoomu, ale urcite bych z toho nedelal takove drama, EFko je i na Rku plnohodnotne reseni, takze je moznost volby, u Canonu by ke zpomaleni adaptovaneho objektivu dochazet nemelo.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 17. 6. 2021 17:10

Teď jsem se vrátil ze školení v Mostě a koukám, že se to tu pěkně rozjelo, což je z mého pohledu jen dobře... S bezzrcátkem se pořád učím.

Runner42 >>> Nelze popřít, že 5D4 je skvělý foťák. Mám jej skoro 4 roky a cca 100K fotek. Už několik let i s předešlými foťáky mám trvale zapnuto ostření na AF-C a ostřím palcem, u starších těl (5Di a 6D) to však bylo většinou na středový bod jako Ty. S 5D4, u které jsou téměř všechny AF body stejně citlivé a přesné jako střed, jsem si zvykl na výběr ostřícího bodu (třeba když fotím na výšku, mám trvale vybrán druhý bod zezhora a pokud potřebuji, jediným stiskem jej můžu přemístit na střed, ale fotit pouze na střed mě už ani nenapadne. Jak píše pemar, Tomáš nebo Milan, přemístit bod ze středu nebo z levé strany na pravou joystikem, je otázkou vteřiny, jde pouze o praxi.

Teď u R6 je to ještě o něco rychlejší, navíc když mám AF-C na palec jedno tlačítko na střední jedním bodem a další na eyeAF a třetí na výběr ostřící zóny, už není co řešit. Kamkoli bodem zaostřím a pohnu foťákem, nebo se mi pohne objekt, ostřící bod vybranou oblast sleduje po celou dobu co držím palec na tlačítku pro zaostření a pak už jen vybírám ten správný moment a spouští cvakám. Pustím ostřící tlačítko, bod zaměřím na jiný objekt zmáčknu ostření a můžu bez problému jen mačkat spoušť i v průběhu překomponování.
O přesnosti zaostření u R6 ani nemá cenu psát, tam ať chci nebo ne, 5D4 zaostává. Rychlost zaostření je u obou těl téměř stejná, ale ta se odvíjí především od rychlosti objektivu.

K RF 70-200 a EF 70-200. Žádný RF bohužel nejde nasadit na DSLR, takže jsem u Davida zkoušel RF na R6 a 5 a souběžně moji 14 let starou EF 70-200 první verze na 5D4. Rychlost a tichost ostření pocitově cca stejná, ale váha i velikost už byla o něčem jiném. Co se týče přezůmování, to jsem si ani neuvědomil, že by mohlo být něco špatně, faktem je že to šlo víc ztuha, ale ten objektiv (loni v říjnu) voněl novotou. Pak jem EF zkoušel na R5 a 6 a především váha i délka se už na menších tělech projevila, ale s gripem to bylo OK.

Když to shrnu, s R6 se dá na středový bod s následnou překompozicí fotit úplně stejně jako s 5D4, výsledek - přesnost zaostření je však bez debat lepší. Zatím jsem grip k R6 nekoupil,
i když je 70-200 můj nejoblíbenější objektiv, tak pouze kvůli němu ani nemám důvod, budu jej ale potřebovat kvůli energii.

P.

Edit...
patenta na snad budoucí RF světelná sklíčka: https://www.canonrumors.com/patent-cano ... _powered=1

a dovolím si přidat sem novou verzi FW na 5D iV -
https://canoncamerarumors.com/canon-eos ... -released/

P
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 6. 2021 18:26

Řekl bych, že Pavel to popsal vyváženě, jak je jeho zvykem.

To citované video obsahovalo mnoho informací, pokud se bude 70-200 hodnotit jen podle toho, jak zoomuje, tak vyhrává EF verze.

Pamatuji si ale taky jak s EF verzí nešla udělat backstage fotka, protože prostě tak nablízko neostřila. Tehdy jsem ještě s Olympusem a 40-150 prostě zaostřil a měl jsem kýžený detail. RF taky ostří na hodně blízko.

Takže by se někdo mohl točit jen na tomhle a odsuzovat EF verzi, a bylo by to podobně ... nemoudré.


Přijde mi, že obecně tahle informace o zoomování může mít pro někoho cenu, ta ostatní kritika snad jen v tom, že je lepší přístroj dobře ovládnout a pak usuzovat ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Kirtap 17. 6. 2021 19:41

Nemůžu posoudit RF verzi 70-200, mám EF.
Po tom co jsem si nastavil ostření dotykem na pravé polovině displeje, tak na joystick už vůbec nešahám, palcem vyberu bod a pokud držím tlačítko kde mám nastaveno ostření, tak af sleduje místo které jsem vybral. S překomponováváním jsem skončil už dávno ještě na 5DIII, protože na 200mm a blízkých portrétech to byla jistota, že rovina ostrosti bude jinde než potřebuju. Tam jsem bez problému rychle přemísťoval bod joystickem.

Ps: nedávno jsem viděl recenzi auta kde se recenzent ani neobtěžoval přečíst jak funguje v tom autě aktivní tempomat a pak se rozčiloval, že ho auto málem zabilo.
Kirtap
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků