Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 12. 2020 18:48

No, já mám z těch sportovních a jiných akcí vždycky stovky až tisíce fotek. Z nich vyberu cca 5-10%.

Tak se mi nechce protlačovat ty kvanta dat někam na server skrz mobilní data a pak to stahovat z internetu do Macbooku.

Ale na dovolenou si notebook beru a zpracovávám to večer :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 12. 2020 18:50

pemar píše:Zrovna Adobe, který vy všichni používáte, má na třídění velmi dobré nástroje. Každopádně mi přijde jako výhoda mít všechny fotky nachystané v Lightroomu a moci je upravovat z jakéhokoli zařízení.

Apple mi je necpe hned to Adobe nebo na Flickr, mám je ve Photos, mohu je přetřídit.

Co mi přijde jako velký průšvih, to je ten fakt, že Canon ztratil fotky zákazníků.


Tohle by bylo spíš do jiného vlákna, ale musím říct, že osobně mám s tím "cloudovým LR" docela problém - funguje dobře, ale vnucuje jedinou možnou logiku, fakticky vše v jediném katalogu jen s logickým dělením a ke všemu mají vyloženě zmrvený případný přechod mezi LR CC a Classic a o jiných variantách přístupu už lépe vůbec nemluvit.
Za mne souhlas s tou výhodností úpravy odkudkoli, to ano, ale aspoň pro mne vidím bohužel zatím u LR CC dost nedotažeností, které nedokážu zkousnout.

Zpět ke Canonu - podle mne je image.canon cílen dost jinak než věci od Adobe či Apple, spíš taková online záloha z konkrétní akce ve stylu "temporary", prima třeba na přenos fotek do agentury/redakce při akci, kde fotí více lidí atd. Na tohle to nevypadá špatně, jen se jim "podařilo" dost dětských nemocí - nějaké ztráty fotek "samy od sebe", pak měli průser s hacknutím a únikem informací atd. Až si to sedne, tak to asi v některých případech marné nebude i když nutno dodat, že počet situací, kdy to bude opravdu přínosné, je na diskusi (typ akce, dostupnost datových připojení atd.).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 12. 2020 18:56

Tak jsem si to zkusil.

Ta Canon aplikace nakonec celkem funguje ale - RAW to do IPadu nestáhne, konvertuje to do jpeg.

Možná něco přehlížím, ale tohle mi je nanic. Potřeboval bych, když už, vybrat fotky a zkopírovat RAW do IPad, ale ne aby to hned bylo ve Photos.

Pak bych je upravil v Pixelmatoru nebo Affinity a exportoval do Photos.

To by opravdu občas stačilo.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 19. 12. 2020 19:09

pemare, já vím, že to umí, uměla to i 6D, kterou jsem kupoval v r. 2015, ale nějak mě to nezaujalo a to samé platí i zálohování dat z mobilu (schválně píši dat, jelikož mobilem fotím jen vyjímečně, třeba stav vodoměru na zahradě, otvírací hodiny opravny šicích strojů ...), nic ani záloha kontaktů nejde google, vše mám doma.

landove, vypadá to tak a znám několik dalších lidí, co na různá úložiště neukládají své rawy (negativy) fotek, vše zálohováno doma na externí disky nebo domácí síťová úložiště... Mě osobně to třeba bohatě stačí :)
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 12. 2020 19:16

Bez stáhnutí RAWu mi to dává omezený smysl.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 12. 2020 19:43

Já bych řekl, že to je o Apple - on asi ještě RAW z R6 přímo v systému neumí, viz https://support.apple.com/en-us/HT208967 . Já mám podobný problém s E-M1III...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 19. 12. 2020 19:59

Ja poslední dobou všechno stahuju do tabletu a akorát některé fotky si exportuju do DNG a posílám na notebooku. Úpravy jen na tabletu mě docela baví a chybí mi jenom skládání do HDR, ale to nepotřebuji tak často.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 12. 2020 20:02

Takže děláš v jpeg ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 12. 2020 20:24

Nene normálně rawy, není s tím žádný problém.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 12. 2020 20:40

Ty ale máš Android, že jo.

S tím IPadem to je na hlavu - jak myslí, že to může “nahradit” laptop ?

I kdyby to načetlo RAW, tak jak to bude vypadat ? Ty RAW se objeví ve Photos, a po úpravě to bude jak ?

To tam uvidím oboje, nebo budu RAW muset skrýt ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 19. 12. 2020 20:51

Kdyby na iPadu fungovalo DxO PL, pak by nebylo co řešit, protože to umí kopírovat úpravy (i selektivně), takže pokud bych udělal třeba úpravy v JPG, jedním příkazem bych je měl i v RAWu. Takhle to ale nefunguje, takže přes Photos mám RAWy v desktopu, ale úpravy tam musím dělat od začátku znova.

Nikon Image Space nebo Canon image jsou také jenom úložiště, jediné sdílené úpravy jsou aktuálně přes Adobe a ani tam není kompatibilita mezi verzi pro iPad a pro desktop stoprocentní. RAW a JPG vidím oboje.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 12. 2020 20:54

S androidem stáhnu přes USB hub, importuju do Lightroomu a tam upravím, co je potřeba, jiný program prakticky nepoužívám ani na PC. V této podobě si v klidu dokážu představit, že to pro méně náročné plne nahradí PC na úpravy fotek, mne to nahradilo PC na fotky tak na 70-80% fotek.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 12. 2020 21:03

Dělám to podobně, jen nestahuji přes USB, ale přes Bluetooth nebo WiFi, tím tam snadno dostanu i GPS a další věci. Procento úprav přes iPad mám vyšší, všechny ořezy, úpravy expozice, retuše, ...

To ale hodně odbočujeme, mne zajímalo to řešení od Canonu, ale mezi jejich uživateli (aspoň zde na fóru) jsem se odpovědi nedočkal, tady středověk zatím nekončí :-) .
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 12. 2020 21:35

Dokud to nebude pracovat s RAW, tak je to o ničem.

Tak nějak moc nevidím výhodu práce na malém tabletu, pokud teda člověk nepotřebuje ihned z místa poslat něco do redakce, ale když vám to vyhovuje, proč ne.

Ale posílat všechny nevytříděné RAWy přes mobilní data nebo WiFi je nesmysl, nic to nepřináší.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 19. 12. 2020 21:52

Přináší to automaticky GPS a další synchronizace z mobilu nebo tabletu, když nic jiného. Přináší to výhodu třídění na větším displeji, než třeba v mobilu nebo na LCD foťáku. A přináší to rychlou cestu na sociální sítě a cloud, tím i zabezpečení proti chybě karty nebo zařízení nebo proti nechtěnému smazání.

Nevýhody to má samozřejmě také, rychlejší vybíjení baterie na obou zařízeních, zatím pomalý přenos velkých RAWů vzduchem a spotřebu dat (pokud člověk nemá rychle připojení a neomezený tarif), omezený výběr programů na iPadu zpracovávajících RAWy.

Tahat fotky z mobilu do počítače kabelem, to už dnes mladší generace moc nechápe, zejména když Apple dělá přenosy mezi zařízeními úplně automaticky a samozřejmě, uživatel se nemusí o nic starat.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků