Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2020 11:42

Zaujalo mne, jak na toho čokla nefungovalo Eye-AF proto, že Dustin neměl zapnuté Pet Eye-AF.

Tohle je přesně to, co by mne mne extrémně iritovalo, ta "automatické logika", kdy ale stejně jako u DSLR musím vědět, co chci a dát správný pokyn, ale tady mám pocit, že nemám takovou kontrolu nad tím, co to pak bude dělat, než když si zvolím režim ostřících bodů a oblast, kde to má ostřit. Je to věc zvyku a adaptace na logiku výrobce, ale mne tohle přijde hrozně "kompaktové" a "nefotografické".
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2020 12:29

Nevím, nevím pemare, u Nikonu jsi vždycky v diskusích argumentoval tím, že všichni jsou lamové, co si neumí foťák nastavit a že na Nikon ostření máš celou knížku i s obrázky … :-)

Nastavit si Autofokus na nějakou situaci není žádná raketová věda, jenom člověk musí ten foťák trochu znát. Chápu, že testeři to střídají jak na běžícím pásu, ale určitou úroveň by měli zachovat.

To nastavení detekce má tři položky - Lidé, Zvířata a Neurčeno.

Zatím jsem to zkoušel spíš v jednoznačných situacích, ale není to tak, že když máš detekci Zvířat a namíříš to na člověka, že je vše špatně. Přinejmenším to detekuje tvář, aspoň tak si to pamatuju.
Ale ještě to ověřím.

Všem bych doporučil používat tuhle detekci namapovanou na druhé tlačítko, s tím, že hlavním módem je něco klasického, podle situace bod nebo skupina.

Pak nezbývá než se naučit ty módy střídat a využívat tehdy, kdy něco přinášejí.

Je to úplně stejné, jako naučit se kompenzovat expozici, přiclonit atd. během focení.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 10. 2020 12:34

Preto je super, ze funkcie ako Eye AF su volitelne - daju sa zapnut, vypnut, pouzivat alebo nepouzivat podla potreby a nie je to nic nanutene, co fotograf musi pouzivat aj ked nechce.

Chybu ktoru opisal pri testovani by som prirovnal k tomu, ze chce testovat ako presne vie zaostrit manualne, ale omylom nechal zapnuty AF... ani to by nebola chyba fotoaparatu ci systemu.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2020 13:07

Mně tyhle Eye-AF k srdci nepřirostly a i na Nikonu používám 3d ve velmi specifických situacích, ale tady jsem problém pochopil ne tak, že by měl Eye-AF vypnutý, ale tak že měl Human Eye-AF místo Pet Eye AF.

To, jak to sypalo odpad na ten Human Eye-AF, to mi přišlo jako hodně špatné, kromě přepnutí na AF-S nebo vypnutí AF takovou situaci neumím u normálního foťáku nasimulovat.

Jinak možná jsem to postřehl špatně, protože sledování videa mne obecně neskutečně prudí, nechci kvůli 2 zajímavým minutách “trpět” u zbývajících 20 minut, videa jsou pro mne těžká nuda, podruhé to video už sledovat nebudu :-(.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2020 13:07

Ondrej

Souhlas, je dobře, že to vymysleli a že to funguje excelentně, ale život je často složitější :-)

Například včera, když jsem fotil toho psa dohromady s jeho pánem - tam to chtělo rychle rozhodnout, kam ostřit a to je přesně ten případ, proč je nutný být schopen přeskakovat z jednoho módu do druhého úplně automaticky.

Do té doby se fotil jen ten pes, ale pak najednou byli spolu a komunikovali, trvalo to jen chvilku.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 19. 10. 2020 14:19

Pemar: rozlišení eye AF na lidi a zvířata skrze jednoduchou volbu mi přijde opravdu minimální omezeni, to snad ani nejde výrobci vyčítat. Pak bychom se dostavali do režimu, kdy fotoaparát pozna scénu a všechno si nastavi sám, coz je možná budoucnost, ale ne pro fotografa, co chce nad fotkou přemýšlet.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2020 14:38

Pro případ, že fotograf nechce upřednostňovat ani lidi, ani zvířata, je v nastavení mód No priority ...

Myslím, že se nemá cenu bavit o zpackaném testu, ten je zcela bezcenný.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 19. 10. 2020 15:33

Kdyby Ondřej Bobek ten link nepostoval, tak bych se býval nepodíval a nekomentoval ho. Jak jsem psal, zaujalo mne, jak velký ten odpad byl (to mi připomnělo doby Sony první generace a Olympusu) a že vůbec lze nastavit režim (navíc s koncovkou Eye), který produkuje takový odpad. To bylo jádro mého sdělení, komentoval jsem to i proto, že si toho nikdo nevšiml a že by to mohlo někomu zachránit hezkých pár fotek. Stalo by za to vyzkoušet i ten třetí režim, pokud to nebylo v tom videu, na které jsem neměl trpělivost se dívat do konce.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2020 16:26

Tak to jo, jestli to bylo v zájmu civilizace, tak to je jiná :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 10. 2020 17:47

rodri se ptal, jak je na tom RF 85/1,2 s ostřením na pohyblivý cíl.

Za předpokladu, že fotograf správně nastaví foťák, a není to žádná legrace - je nutné:

1) nastavit kontinuální ostření a sekvenční focení
2) nastavit adekvátně krátký čas
3) pokud fotí člověka, nastavit detekci "Člověk"

... takže pokud tohle všechno fotograf zvládne, tak mi dneska pevná 85/1,2 @1,2 v modelovém případě "přeskok člověka přes kládu" dala 57 ostrých fotek z 57 celkových.

Všechny byly zaostřeny na oko.

Takže v tomhle určitě spokojenost.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 10. 2020 05:37

Link som postol kvoli tomu, ze ide o celkom dobru recenziu, v ktorej si dovolil dat aj 30 sekundovu ceresnicku v podobe nevhodneho nastavenia. To sa moze stat s kazdym fotoaparatom na trhu v roznych situaciach. Podla mna je fajn, ze tam take nieco spomenul, malokto by bol ochotny si to priznat.

Tiez si viem predstavit, ze by som mal omylom nastavene zaostrovanie na oci zvierat, drzal by som tlacidlo s Eye AF a fotoaparat by ostril horsie ako je bezne. A pritom by stacilo to Eye AF proste nedrzat a fotoaparat by vyuzival klasicky spolahlivy AF :D

Mozno aj kvoli takej prevencii Eye AF na zvierata bezne neprestavujem, 99% casu fotim ludi a tych par fotiek zvierat dam velmi lahko aj s klasickym AF.

Davidof, super skusenost s RF 85 L, s 85 GM som rad aj za 50-60% ostrych fotiek rychlejsieho pohybu a predtym s 85LII to ani nemalo zmysel skusat...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 20. 10. 2020 07:19

Já to vidím prakticky, vědět o tom, jak to funguje a dát si na nastavení u zvířete pozor, evidentně tenhle mód má smysl. A jak jsem psal, bylo by fajn, kdyby někdo vyzkoušel i to třetí nastavení, kolik z toho padá odpadu, ale v principu na zvíře vždy nastavit Pet Eye-AF (nezapomenout), protože tenhle algoritmus se zjevně liší od toho na lidi.

Druhý komentář mám k tomu Canonu, řešil jsem něco podobného u Nikonu 105/1.4, stojí to za to v tom smyslu, že ty fotky z portrétního objektivu mají zajímavější look, ale stojí za to si vyzkoušet tu hranici, kdy už rychlostně nestíhají. Já jsem to zkoušel třeba na SPZ projíždějících aut nebo na osobě jdoucí proti mně, první test je, jestli to stihne zaostřit a udržet zaostření, druhý test je, jestli to stihne i přeostřit, pokud máte zaostřeno na blízko nebo na nekonečno. Pokud ne, pak většinou stačí předostřovat a funguje to. Co jsme viděl fotky z 85/1.2, tak postavu to stíhalo celkem v pohodě, na to, že je to portréťák, je AF hodně rychlé.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 10. 2020 07:33

Bohužel je teď na to testování blbá doba.

Běh se mi zdá úplně pohodě v limitu jak té 50/1,2 tak i 85/1,2.

Co je trochu problém, ale to asi platí do určité míry vždy, bylo třeba houpání závodníků na lanech nebo kruzích.

Tam, při náhlé změně směru a rychlosti, byly některé fotky špatně predikované. Ale zkoušel jsem to jen s tou 50. Nicméně ta 85 na tom bude spíš trochu hůř.

Na problémy s ostřením v situaci, kdy je objektiv v úplném extrému vzdálenosti, už při testech poukazovali - prostě to nezaostřilo a museli si pomoci zaostřením někam blíž.

Říkali, že to je problém fázového ostření, když je ten posun fází moc velký, neumí to systém vyhodnotit (?)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 20. 10. 2020 08:17

To nebude problém fázového ostření jako takového, ale spíše algoritmu a zpoždění bude problém rychlosti motoru a zpřevodování. Orientačně jsem zkoušel na N105/1.4 rychlost přeostření z nekonečna na cca 2 metry, pokud je to kolem 0,6s, není co řešit, když to přesahuje 0.8s, tak na to člověk musí dávat při foceni pozor a rychlejší pohyb předostřit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 20. 10. 2020 09:22

Tech situaci přeostrovani celého rozsahu je pri reálném foceni velmi zanedbatelné množství a ten udaj mi přijde úplně zbytečný o tom, co ten objektiv realne zvládá, nebo lépe sestava objektiv a foťák zvládá, to moc neříká.
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka