Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 3. 10. 2020 10:16

Souhlas, můj komentář směřoval jenom k tomu, že podpora AI je v tomhle ohledu slabá, že je to stále relativně pracné.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 3. 10. 2020 10:24

Myslím, že to je naopak dobře, že ještě můžeme rozhodovat co a jak a nedělal to za nás někdo jiný. Ono by tě to asi ani netěšilo jen cvaknout a zbytek ti něco dopočítá a dodělá, jak by to fyzikálně mělo být správné.
Posuzujeme jen s pohledu lidí.
Když už je řeč o technologiích a ne o až tak o AI, docela by se mi líbilo ostření okem. Kdysi to už bylo na nějakém Canonu, co si pamatuju, ale nevím, jak to realně fungovalo.

V podstatě ona ta jakože "nedokonalost" technologií je svým způsobem dokonalá a my toužíme jen po něčem, co sami neumíme.
Já poslední dobou uvažuji o znovu pořízení D200 kvůli CCD snímači. I přes jeho jiné nedokonalosti mi ten výstup přijde prostě krásný, když se podívám do archivu. Mpx se dají nahnat u konkrétních snímků fractálovou interpolací a rozdíl nepoznáš.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 10. 2020 11:01

Já s tím problém nemám, ale u bezzrcadlovky se podpora tohoto typu nabízí, totéž třeba platí u ostření a tam se Eye-AF řeší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 3. 10. 2020 11:17

To bylo myšleno obecně
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 3. 10. 2020 16:48

Stan35 píše:Myslím, že to je naopak dobře, že ještě můžeme rozhodovat co a jak a nedělal to za nás někdo jiný. Ono by tě to asi ani netěšilo jen cvaknout a zbytek ti něco dopočítá a dodělá, jak by to fyzikálně mělo být správné.
Posuzujeme jen s pohledu lidí.
Když už je řeč o technologiích a ne o až tak o AI, docela by se mi líbilo ostření okem. Kdysi to už bylo na nějakém Canonu, co si pamatuju, ale nevím, jak to realně fungovalo.

V podstatě ona ta jakože "nedokonalost" technologií je svým způsobem dokonalá a my toužíme jen po něčem, co sami neumíme.
Já poslední dobou uvažuji o znovu pořízení D200 kvůli CCD snímači. I přes jeho jiné nedokonalosti mi ten výstup přijde prostě krásný, když se podívám do archivu. Mpx se dají nahnat u konkrétních snímků fractálovou interpolací a rozdíl nepoznáš.

Akorát tá cyan obloha, to bolo občas moc. Ale farbičky obecne mal CCD super.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 10. 2020 19:10

No, já teď budu spíš na vlně té AI, dneska jsme s pavelmeli trápili foťáky na Predátorovi.

Znovu a znovu jsem zkoušel Eye Detect a znovu a znovu jsem se přesvědčoval, že to funguje úplně neuvěřitelně. Dokonce i s F1,2 sklem to je úplně famózní, i když při hodně rychlé změně pohybu může CAF nestíhat. Většinou ale jen jeden snímek série.

Znamená to naučit se úplně jiný způsob ovládání ostření, přecházet z ostření na bod na ostření na oko a hlavně se snažit pořádně komponovat už na místě.

Příklad sekvence, mód ostření na oko

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 3. 10. 2020 21:19

Tohle vypada hodne dobre, nova technika ti sedi :)
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 10. 2020 21:40

Díky, je to fakt radost. Ještě musím sice trénovat prstoklad, ale času na to bude dost :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 4. 10. 2020 07:41

Není to krásné, když technika funguje? ;-)

Takhle naširoko to je paráda ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 10. 2020 07:58

Jojo, měls pravdu.

Akorát je z toho člověk trochu rozlámanej, pro ty fotky musí člověk pořád někam lézt ...

Obrázek

... nebo se ohýbat ...

Obrázek

Dneska se těžko rozhýbávám, mám pocit, že jsem si včera trochu ublížil, když jsem se sápal na tu vlnu :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 4. 10. 2020 08:15

Já to hlavně myslel tak, že mě překvapuje funkčnost Eye-AF i takhle naširoko ;-)

Jinak máš pravdu - s širokáčem musíš do děje. To se až divím, že tě pustili na trať. Měl jsi akreditaci? :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 10. 2020 08:21

Predátor je takovej free :-)

Řeším to tak, že vypadám zaměstnaně a soustředěně obhlížím plac. Hlídače poprosím, aby mi pohlídal fotobrašnu, až polezu nahoru. Na závěr ho vyfotím :-)

To většinou funguje ...
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 4. 10. 2020 11:19

Hezký to máš Davidofe!
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 10. 2020 12:39

Děkuji :-)

Pokusím se napsat i nějaké negativní postřehy.

1) je třeba přijmout fakt, že sensor read-out time je cca 1/20 sec a tedy při sekvenčním focení s elektronickou závěrkou hrozí kácení linií nebo jiné distorze. Olympus s 1/60 a zejména Sony A9 s 1/160 jasně vedou.
Také je při ESTHR RAW jen 12 bitový, oproti 14 bitům v ostatních režimech. Ale u Sony je to stejné.

2) výdrž baterie je menší, cca třeba 3 hodiny intezivního focení a je šlus. Na to je třeba myslet.

3) asi kvůli tomu je hledáček v defaultu docela ztlumený, když jsem to ukazoval pavelmeli, tak si toho hned všiml. Po přepnutí na jas úroveň 5 (namísto 3) je to lepší. Ale ta výdrž baterky asi ještě klesne.

4) rychlost sekvence klesá s úrovní nabití baterie a nejde to zrušit. První hranice je 60% a pokles na 9,2 sn/s. Popravdě jsem si toho včera vůbec nevšiml, ale radši bych to vypnul.

Jinak mě nic jiného zatím nenapadá.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Obšák 4. 10. 2020 14:27

Mě napadá ještě jedno negativum a to, že ty foťáky nepodporují formát DNG. Nikon a Sony jsou na tom bohužel stejně. Pro řadu lidí naprosto nepodstatné, jiným (třeba mě) by to hodně pomohlo.
Jinak se mi líbí, že umíš napsat i negativa ;-)
Obšák
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka