Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 6. 2020 15:13

Podle mne je těch 5mega v EVF očekávaný parametr. Panasonic S1 má takový hledáček už od loňska (zaváděcí cena 2500 USD) a R6 je tu nejméně na 2-3 roky, takže nemůže začít se staršími komponentami. Do roka a do dne bude 5 mega EVF standard u všech foťáků se zaváděcí cenou 2000 USD.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 19. 6. 2020 16:01

No, akurat, ze Canon vacsinou mohol. Rko naozaj technicky neoslnilo asi v nicom. Toto je skor dobre znamenie, ze sa Canon prebral aj ked si nemyslim, ze im to vydrzi viac nez 1-2 generaciu.

Inak to mam podobne ako pavel, na EVF si dost potrpim aj ked na nom z praktickeho hladiska az tak nezalezi, pokial je dostatocne rychly. Ale tych 3.6 mega uz je v pohode a vo vacsine scen s rozlisenim problem nemam. Skor ma stvu veci ako nizky DR, pripadne blbe zobrazenie nahladu expozicie, ked EVF scenu prilis zosvetluje. U G9 sa mi to stalo par krat a ani to nejde vypnut a niekolko fotiek uz to znicilo. Je to matuce.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 6. 2020 05:45

Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 30. 6. 2020 12:12

Dolgor píše:Podle mne je těch 5mega v EVF očekávaný parametr. Panasonic S1 má takový hledáček už od loňska


Je tu ovšem otázka, kolik to žere... U u současných Sony je odběr s EVF docela o dost větší než přes zadní displej, pro příklad u A9 je podle oficiálních dat odběr 3W přes displej, ale 4,1W přes EVF, to není zrovna zanedbatelné (EVF 3,6mpix). Pro srovnání u A7III s 2,36mpix EVF je ten poměr 2,8W:3,2W, tedy rozdíl o poznání menší (cca o 15%), to nebude náhoda.
A DC-S1 taky není zrovna na špici žebříčků výdrže, divil bych se, kdyby na tom neměl svůj podíl jeho luxusní EVF :-(

Osobně bych proto s růstem rozlišení EVF byl docela opatrný, ono to není zadarmo a u přístrojů cílených více "do terénu" asi budou výrobci docela opatrní.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 6. 2020 14:10

Ono to je rozne. Zaezi aj na pouzitych technologiach, EVF ma spravidla vyssi refresh rate co kladie vyssie naroky na CPU atd. Cize rozlisenie sa na spotrebe urcite podpise, ale nie je to taky showstopper, ze by kvoli tomu vyrobcovia cielene pouzivali EVF s nizsim rozlisenim. Hlavne z marketingoveho hladiska, ktore je pre vacsinu pouzivatelov dolezitejsie nez bateria,je to vyhodnejsie.

Osobne som cakal, ze Canon necha 5megovy hladacik R5 a R6 dostane nieco podobne ako je v Rku, ale budem rad, ak sa budem mylit. R6 zatial vyzera na velmi zaujimavy stroj ktory moze pouzivatela bavit velmi dlho aj kvoli tomu, ze podobne skoky Canon asi v buducnosti robit nebude.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 7. 2020 07:00

U Sony by mo vobec nevadilo, ak by nejaky ten W v spotrebe obetovali v prospech lepsieho LCD.
EVF na A7R3 mi pride celkom OK (3,6mil bodov), no zadne displeje maju hrozne. Nechapem preco aj tam nemoze byt OLED alebo aspon slusnejsi LCD na urovni inych vyrobcov. Ak by fotak nevydrzal kvoli tomu 2000 fotiek na jednej svadbe, ale len napr. 1700, tak by mi to vobec nevadilo.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 7. 2020 07:54

Na tomhle něco je, moje první "bezzrcadlovka" byl Sony NEX-3, což je těžká historie, ale zadní displej měl 921kpix (EVF to ještě nemělo), což je kupodivu přesně to samé, jako docela nová A7R3, změna aspoň v rozlišení nulová. U A7IV už se to posunulo, ale trvalo to překvapivě dlouho...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 2. 7. 2020 19:34

Na margo tej opatrnosti vyrobcov s rozlisenim EVF: https://www.sonyalpharumors.com/first-c ... AS2x_Uk7Pw :-D
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 7. 2020 05:43

Obrazky + parametre celkom zaujimavo riesenych "dalekohladov" RF 600/11 a 800/11:
https://photorumors.com/2020/07/05/new- ... 00mm-f-11/
Celkom atraktivne vyzera aj Canon RF 85mm f/2 Macro IS STM s minimalnou zaostrovacou vzdialenostou 35cm
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 7. 2020 06:02

Akurat som to chcel postnut. Ta konstrukcia je fakt divna. A tiez si nie som isty, ci su tie skla dostatocne male a lahke. Podla priemeru filtra mi uplne male nepridu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 6. 7. 2020 07:10

Já chápu, že existuje poptávka po levných lehkých dlouhých sklech, třeba na foceni ptáků, stabilizace s 4 EV pomůže vyřešit problém s příliš vysokým ISO. Chápu i to, že bezzcadlovka od Sony nebo od Canonu dokáže zaostřit i na f/11 a výše. A asi by to chtělo inovovat snímače od Canonu, protože na vyšší ISO jsou oproti konkurenci slabší a u těchto objektivů bude výkon na vysoké ISO rozhodovat o technické kvalitě fotografií.

Přesto mi f/11 přijde jako ne moc praktická světelnost, protože subjekt může být malý a v pohybu a dalším problémem může být bokeh. Proto je mi mnohem sympatičtější cesta Nikonu přes Fresnel, kde není takový kompromis se světelností. Na druhou stranu, ta hmotnost u 800/11 je skvěle nízká a o tom to asi bude.
Naposledy upravil pemar dne 6. 7. 2020 07:14, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 6. 7. 2020 07:13

Tak to bude pre vtáčkarov čo im nezáleží na každom períčku. Okolo mňa to ide bez záujmu. Ale tá 85, ak nasadia dobrú cenu, môže byť celkom R ťahák.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 6. 7. 2020 07:15

Jasně, ale to mohou už dnes, když nasadí na 100-400mm nebo 200-600mm telekonvertor 2x.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 6. 7. 2020 07:36

Ono to zase tak zle nebude. Ten vykon bude niekde na urovni mFT s lepsimi sklami a cakal by som, ze za lepsiu cenu. Akurat je to uz trochu ulet. Niekde pri f8 to malo skoncit.

Som ale celkom zvedavy na to ako si s tym poradi ostrenie. Ono to sice ostrit vie, ale aj u SONY uz je myslim s takou clonou spojeny nejaky kompromis. Som zvedavy, o kolko lepsie to zvladne Canon, ale cakal by som, ze vzhladom k predpokladanemu nasadeniu s tym pocitaju.

Inak teda nejake drobnosti k videu: https://www.canonrumors.com/8k-recordin ... s-r5-leak/
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 6. 7. 2020 07:48

Díval jsem se na fotky profesionála, který fotí s 200-600mm s 2x TC a Sony A9. Fotek v pohybu naprosté minimum. Takže bych si nedělal nějaké velké iluze, že Canon mávnutím kouzelného proutku vyřeší šum a zaostřování. Spíše bych očekával, že to bude nějaký kompromis.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků