Canon EOS R systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod qq_sk2 18. 2. 2020 12:41

Davidof píše:Já myslím, že on není ten typ.

Podle mě mu to nedá a na zrcadlovky se vykašle a koupí si, s patřičnou nechutí, top model MILC (zatím existující pouze na rýsovacích prknech).


Samozřejmě s patřičným komentářem, že to stejně stojí za h@vno a že jsou to funkce pro lamy :-))


Moze to byt aj inak, mne napriklad oci uz odchadzaju a na bezzrkadlovke sa mi (okrem vselicoho ineho) paci, ze bez okuliarov v hladaciku s nadstavenou dioptrickou korekciou vidim co som odfotil, co nadstavujem v menu a pod. Nechavam si aj (sice uz starsie) zrkadlovky lebo na niektore motivy mi predsa viac vyhovuje..
qq_sk2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 18. 2. 2020 12:49

Výhody bezrcadlovek tu nikdo, krom pemara, nezpochybňuje. To byl komentář jen k němu. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 2. 2020 12:51

Na druhou stranu, ale pemarovi nikdo nemůže upřít výhodu nad většinou z nás, kterou mu závidím, jelikož si nemůžu nechávat starší foťáky jako zálohu. Pemar jako jeden z mála bude mít srovnání špičkové DSLR a bezzrcadlovky a tak si bude moct kdykoli ověřit, co získal a oč přišel. Slovy Paroubka, Kdo z vás to má :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 2. 2020 13:07

qq_sk2

Vůbec není třeba vysvětlovat, tohle všechno jsou reminiscence na minulé výroky, podle kterých se zdálo, že EVF ti vypálí oko, jakmile se do něj koukneš :-) A kdo to nevidí, je pitomec.

Reálně je to už docela normální pohled a kvalita se pořád zlepšuje (většinou :-) ).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 2. 2020 13:11

Ferin píše:Výhody bezrcadlovek tu nikdo, krom pemara, nezpochybňuje. To byl komentář jen k němu. ;-)

...zato výhody zrcadlovek už pomalu nechce uznat nikdo ;-) Nelze soudit D850 nebo D780 (a ani mnoho starších modelů) podle poslední vlajkové lodě z 4/3 systému. To jsou dva jiné světy :)

-- 18. 2. 2020 13:18 --

...EVF se hodně zlepšily, ale svého času prostě byly úděsné, to nemůže nikdo popřít. Prošel jsem různými modely od Fuji a Olympusu a první EVF, který mě neiritoval, má Fuji X-T2, na jehož kvality žádný soudobý mirrorrless neměl a na novou úroveň to celé posunuly až nové bezzrcadlovky od C,N a P. EVF v Z6 je už skoro jako OVF, když s ním necvičím proti oknu. Teprve teď pod tlakem konkurence se první bezzrcadlovkářské značky na trhu začaly s EVF pořádně snažit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 2. 2020 13:21

To je pravda.

Ale ty hodně emotivní příspěvky třeba od P.Luňáka, že ti EVF vypálí díru do hlavy, ty jsou současné a podle mě hodně subjektivní.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 18. 2. 2020 14:07

EVF v Nikonu Z6 je docela blízko toho, co bych ještě akceptoval, totéž bych řekl o ergonomii. Je to určitě horší, než D500, ale zase lepší, než ty paskvily od Sony, kdyby Z6 nebo Z7 měly třeba lepší AF nebo aspoň focus peaking, tak by to stálo za úvahu a kdyby to mělo F-bajonet, tak i bych i vyhodil peníze za ten jejich první pokus.

Canon má aktuálně lepší nabídku skel, takže kdybych měl Canon skla, ... tak možná.

Jinak k tomu pokryti AF body, tohle jsou moje 2 extrémní příklady:

Obrázek

OK, ten lev by šel o kousek posunout:

Obrázek

ale to už mi právě připadá blbý.

Úplně nejextrémnější fotku mám tuhle:

Obrázek

Vy opravdu zaostřujete na něco, co je více u kraje a zbytek rozostřujete?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 2. 2020 14:13

Jasně, že to není pokaždý, ale tohle je jeden z případů (z reklamních materiálů Nikon)

Obrázek

Když nezvítězí ten prostřední, tak jsi v háji ;-)

A stejně budeš mít zaostřeno na břicho, ale to může být záměr.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 2. 2020 14:18

S D750 jsem převážně používal manuální výběr bodu nebo 3D AF tracking a jel jsem běžně až do krajních bodů. S mými skly (nejsvětelnější jsem měl Nikkory 1,8 G a makroskla s f/2,8) nebyl nejmenší problém mít zaostřeno přesně na jakoukoli vzdálenost, takže o nějakém používání středového bodu a soustavném rekomponování, nebo nedejbože zaotřování na pupek místo obličeje nemůže být vůbec řeč. Pokrytí pole AF body mi většinou stačilo, ale přeci jen bezzrcadlovka mi někdy umožňuje lepší kompozici s menším prostorem například nad hlavou, ale nic moc významného. Častěji jsem pokrytí AF body řešil na stativu, protože AF v LV byl u D750 o hodně slabší než přes AF senzor, takže trochu tmy, CPL nebo šedý filtr, musel jsem ostřit přes OVF a ne vždy byl pod AF body objekt ve vhodné vzdálenosti, takže jsem musel povolit stativovou hlavu, zaostřit, locknout AF a znovu najít kompozici. Nemůžu říct, že by mi to nějak vadilo.

-- 18. 2. 2020 14:21 --

...ad to video Nikonu. Na tu vzdálenost je úplně jedno, jestli AF bliká na obličeji nebo břiše.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 18. 2. 2020 14:24

Jo, ta hlava (oko) u horního "okraje" snímku je dobrej příklad toho, k čemu je to pokrytí v bezrcadlovce dobrý. To docela využívám (samo že ne na každé fotce).
Případně snímky, jak to popsat, kde se obličej dívá "do fotky" (tedy souběžně s pohledem hledáčku) a je na kraji fotky.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 2. 2020 14:35

Dolgor

Neřekl bych, že je to úplně jedno. Rozdíl, mezi zaostřením přesně na obličej anebo na břicho je vidět i na MFT, tedy třeba na 300/5,6 EQ.

Pokud bude běžec nakloněnej - třeba finiš, nebo typicky cyklista, tak to prostě rozdíl je.

A neříkejte mi tu, že po těch letech, kdy byl přesný a rychlý autofokus úplná modla a prakticky jediné měřítko kvality foťáku, tak teď najednou budeme říkat - to je vlastně jedno, stačí zaostřit plus minus na půl metru a ono to bude stačit ?

To, co je vidět z těch posledních recenzí A9 (II) a Canonu 1DxIII, ukazuje, že technologie pokročila a u sportovních foťáků je detekce subjektu nevyhnutelně další směr vývoje.

Kdo jednou vyzkouší funkční Tracking, na který je spoleh, tak nemá důvod honit bodíky po OVF nebo doufat, že se něco skryje v HO.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 2. 2020 14:52

Já z toho statického obrázku nepoznám, kde sekvence končí a jak moc se ještě běžci přiblíží, ale na této fotce z této vzdálenosti to bude prakticky jedno (aktivní červené body na hrudi), zvlášť s přihlédnutím k použití fotky někde v novinách nebo webu. Ono to má taky další stránku a to tu, že současné bezzrcadlovky fungují dobře s pevnými teleobjektivy, ale se zoomy AF-C funguje hůř, respektive přesný AF-C nefunguje spolehlivě po čas zoomování (dobře dokumentované u Sony), což může být pro fotoreportéry rozhodující faktor zvlášť v těchto situacích, kdy se běžci rychle přibližují a je třeba průběžně měnit ohnisko.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 18. 2. 2020 15:13

Před chvílí na mě jukla další šuškanda... ;-)
https://canoncamerarumors.com/canon-eos ... late-2020/
P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 18. 2. 2020 15:14

To relativizovani vyhod ostreni u CSC mi prijde zbytecne, nehlede na to, ze se da u CSC predpokladat dalsi pokrok, jak bude stoupat vypocetni sila fotoaparatu a s tim bude mozne delat AF chytrejsi, DSLR v tomhle ohledu v mych oci nema pred sebou takovou budoucnost.

Pokryti AF body u DSLR neni jen o tom, ze posledni body jeste jakz takz dosahnou do tretinoveho deleni, ale hlavne ty krajni body uz nejsou zdaleka tak presne a citlive jako prostredni body, ktere jsou u me daleko mene vyuzivane, protoze nechci ze vsech fotek stredovky.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 18. 2. 2020 15:17

Ta fotka těch běžců je pro mne klasický případ fotky, která vypadá blbě. Jak jsem už vícekrát psal, zrovna tohle byl kdysi pro mne důvod, proč jsem nechtěl přejít na FF a po cca 2 letech s FF jsem to přehodnotil, že jsem se mýlil, že subjekt zájmu má být cca někde ve středu a ne někde na kraji fotky, tahá to za oči.

Nikon má přesně na tyhle fotky dobíhajících běžců výbornou funkci Group AF, ale aby ta fotka dobře vypadala z hlediska kompozice, musím stejně jít o kousek dál nebo zoomem přejít na širší ohnisko. Stačí přitom relativně málo, ale tahle kompozice mne vyloženě tahá za oči, vás ne? Vypadá to jak z mobilu. Tohle je jen pro ukázku fíčury.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků