Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2020 11:42

Nikkor 58/1.4 je naprosto úžasný objektiv, pro portréty i noční fotografii, se skvělým bokehem a potlačeným koma. Má velmi příjemné podání barev, hodně podobné 200/2 nebo 104/1.4. Má jen 2 slabiny (pro někoho možná jednu), a tou je ostrost jako taková a časté problémy s prohnutou rovinou ostrosti (s takovým kusem mapu nevyfotíte :-) ).

Díky tomu vycházejí skvěle měkké portréty a náladovky, ale nejsou tam takové ty přechody mezi ostrým a neostrým, jako třeba na 105/1.4 nebo na Otusu nebo na Sonnaru, lepší ostrost a přechody má i Sigma 50/1.4 Art (ale má horší bokeh a barevné podání).

Kdybych měl Z6 a 58/1.4G, tak bych tomu dal šanci, ale speciálně pro Z6 bych si 58/1.4G nekupoval, nebo bych minimálně zvážil nový 50/1.2 jako alternativu.

-- 22. 9. 2020 13:13 --

Jinak co se týče toho trackování, tam problém není, je jen v pokryti body.

A co se týče pokryti body, ty fotky s body zaostřenými v extrémních rozích na mne působí vesměs blbě, stejný problém jsem měl i na svých fotkách, chtělo to alespoň trochu mezeru od kraje. Pořád ale nevylučuji, že někdo takové fotky umí tak, že blbě nevypadají.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 22. 9. 2020 12:18

nehladal som ako ide na Z6 ta 58/1,4 cez FTZko. uz samotne sklo malo tusim 375g, moj kus vybornu ostrost na f1,4 (zevraj ludia hovorili, ze byva malo ostry), proste take sklicko na vsetko, akurat som nadaval a skaredo, ked som ho platil v predajni :D
58.jpg

PS: znamy, dlhorocny Pentaxista, z dost dobrou vybavou, sa na*s*al a zobral Z50 + tie dva setaky, na rodinne foto a take to nosenie.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2020 12:30

Nikon 58/1.4 stál cca to samé, jako 105/1.4.

Měl jsem v ruce kus 58/1.4 kolegy a 2 kusy na prodejně, ta ostrost byla cca jako 50/1.4, možná o kousek lepší, ale 105/1.4 nebo i ta Sigma byly výrazně ostřejší, škoda, že jsem testovací fotky už smazal. Na D5 je 58/1.4 v levelu “dá se to”, na D850 “ještě, že mám Topaz Sharpen AI”.

Na bokehovky je to ale skvělý objektiv.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 9. 2020 12:38

Tak na okraj k té diskusi o pár stránek dozadu - tady je hezky přehledně bez složitých tabulek vidět ten poměr MILC a DSLR za loňský rok: https://www.43rumors.com/2019-mirrorles ... -position/
Je tam názorně vidět ten obrovský rozdíl mezi čísly MILC a tabulkou "vše", tedy DSLR i MILC u Canonu a Nikonu...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2020 12:41

Ta ztráta Nikonu na Sony a Canon v bezzcadlovkách je opravdu velká.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 9. 2020 12:47

Mě spíš zaujal poměr MILC:DSLR - u Canonu, ač v roce 2019 ještě neměl R5/6 se i tak dostaly MILC ke čtvrtině s poměrem 1:4,4, Nikon má ale ten poměr 1:6,18.
Že máš pravdu v tom, že pro Nikon pořád dominují DSLR jsem psal už předtím, ale popravdě jsem netušil, že je ten poměr až tak extrémní.
Jsem dost zvědavý, jak to bude v 2020, odhaduji, že u Canonu se to posune minimálně na 1:3, možná i 1:2, ale u Nikonu si moc netroufám odhadovat...
Naposledy upravil tomashr dne 22. 9. 2020 12:52, celkově upraveno 1
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 22. 9. 2020 12:51

lennyl_2 píše:
PS: znamy, dlhorocny Pentaxista, z dost dobrou vybavou, sa na*s*al a zobral Z50 + tie dva setaky, na rodinne foto a take to nosenie.

Ja to nejsem :)

No u nej to byla dlouhodobejsi zalezitost - uz temer 2 roky zpatky koketoval s Fujinou. Popravde, on je narocnejsi, tak me prekvapilo, ze zrovna Z50 a ne treba ta Fuji.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 9. 2020 12:51

Je to rok 2019 a čísla za Nikon jsou převážně za poměrně drahé FF modely Z6/7, protože Z50 přišel až na konci roku. 1/4 milionu FF Ztek za jeden rok je slušný počin. Nikon naprosto bezesporu vyhrál v roce 2019 v průměrné ceně prodané bezzrcadlovky:) Canon tam má Mka, kterých je hromada modelů včetně poměrně levných. Stejně tak ostatní výrobci. Ta čísla nejsou jednoduše porovnatelná.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 22. 9. 2020 12:53

Ten Nikkor 58 1.4 me taky hodne laka, ma uplne jiny charakter nez ostatni padesatky, ale jeste jsem se do ni neodhodlal, plus je, ze z druhe ruky se daji poridit za vyrazne lepsi penize nez novy, jen u Skody maji tusim tri kusy za cca 20k.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2020 12:53

Ono to může souviset i s nabídkou zrcadlovek, v podstatě mají solidní model od nejlevnější řady po vlajkovou loď, u bezzcadlovek pokrývají ekvivalent D780 a D7200/7500. Takže kdybychom hodnotili zrcadlovky / bezzcadlovky segment po segmentu, poměr by byl příznivější.

Nemám přehled o Canonu, nemohu porovnat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 9. 2020 12:56

Dolgor - ta čísla jsou ve svém základu naprosto adekvátní a porovnatelná - ukazují totiž intenzitu úsilí, kterou která firma vložila do MILC...
Následně z toho můžeš vytvořit spousty dalších závěrů (případně ve spojení s dalšími zdroji), které mohou vést různým směrem a naprosto s tebou souhlasím, že z některých vychází Nikon docela dobře...
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2020 13:04

Milan88: Pokud se ti líbí fotky ze 105/1.4 nebo 200/2 a chceš kratší ohnisko, pak je 58/1.4 zajímavá volba, podle mne má o hodně zajímavější look než S-ková nebo F-ková padesátka nebo Sigma 50/1.4 Art nebo další.

Na bazar bych se vykašlal, protože hodně kusů 58/1.4 se lidi zbavují kvůli problémům s kvalitou. Ta kupní je úměrná obrazově kvalitě, ale není úměrná kvalitě výroby a materiálům, je to šílený plasťák s provedení na levelu až 10x levnějších objektivů.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 9. 2020 13:39

tomashr, ta čísla neukazují úsilí ale fázi přechodu z DSLR na MILC, bych řekl :)

-- 22. 9. 2020 15:23 --

Zajímalo by mě, co konkrétně se těmi problémy s kvalitou bazarovek 58/1,4 G myslí. Nikde jsem nenarazil na nějaké zmínky o decenteringu, nevyrovnané obrazové kvalitě mezi kusy atd. Jen o potížích s AF na DSLR, což by u bezzrcadlovky nemělo vadit, respektive na fredmirandě někdo tvrdil, že stejný kus používal na DSLR s korekcí a na Z bez.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2020 17:05

Pokusím se to vysvětlit, na co jsem narazil:

- klesající ostrost blízko nejkratší zaostřovací vzdálenosti, 2 ze 3 kopií
- opravdu měkký střed na f1.4, něco jako 50/1.4, 3 ze 3 kopií
- front-focus, potřeba korekce +8 až +12, opět 3 ze 3 kopií
- nestejná ostrost vyfocené velké mapy, zakřivená rovina ostrosti, navíc i rohy jsou ostřejší než kraje, ale méně, než střed (tzv. sombrero efekt), 2 ze 3 kopií to mělo hodně, 1 méně

Pokud někdo hledá rendering, tak je volba tento objektiv. Pokud ostrost, tak je lepší sáhnout po Sigmě nebo S-kové padesátce. Pokud člověk fotí na 2m a dále a na 20 Mpx, tak nebude vnímat ostrost jako vyloženě kritickou, ale jak půjde blíž, situace se zhoršuje. Na f1,4 bych fotil spíše středovky a ještě bych hodně doostřoval. U fotek s malou hloubkou ostrosti může problém, pokud je subjekt dále od zaostřovacího bodu, korekce AF nebo bezzcadlovka prohnutí roviny ostrosti nevyřeší, ale vyřeší ten zrcadlovkový frontfocus.

Ty objektivy jsou plastové a ty objektivy z doby, ve které jsem je testoval, nebyly z výroby dobře kalibrované. Že jsem v tom nebyl sám, to je vidět i tady, https://photographylife.com/reviews/nikon-58mm-f1-4g/2 ty měření se jen málo liší od toho, co jsem zjistil i já, podívejte se na tu ostrost v krajích a celkovou měkkost, na tvar MTF křivky, to není náhoda, ale konstrukce objektivu.

Bazarové jsem netestoval, ale nevěřím, že by někdo objektiv s tahle skvělým renderingem prodal, kdyby s ním neměl problém, mám zkušenost s jinými objektivy této konstrukce, co se s nimi stalo, když mi upadli.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod JardaB1 22. 9. 2020 17:20

Nikon Nikkor Z 24-70 mm f/2.8 S - test obiektywu :
https://www.optyczne.pl/507.1-Test_obie ... 2.8_S.html
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100
JardaB1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka