Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 9. 2020 07:46

Ostření do krajů používám na stativu. Třeba u vody není moc nač zaostřit. Se širokáčem taky obvykle je třeba dobře vybírat bod a ty u středu vzhledem k HO nebývají zrovna dobrá volba. S D750 jsem ostřil do krajů buď v LV, ale to není za špatného osvětlení moc spolehlivé, dá se mu pomoct odcloněním a zvýšením ISO čistě na zaostření, pak vše vrátit zpět. Tudíž jsem mnohdy raději povolil foťák na stativu a zaostřil přes OVF a pak zase vrátil kompozici zpět. ...Při focení lidí se Z6 fotím víc na těsno. S D750 jsem měl středovější kompozice a častěji jsem ořezával.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2020 08:12

Docela rád bych viděl fotografie, na kterých to používáte a kam ostříte. Čisté ze zájmu, protože já jich mám opravdu minimum.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 9. 2020 08:23

To se těžko zpětně odhaduje, kde jsem to potřeboval a kde už ne. Ale speciálně u krajiny s vodou (řeka) ze stativu jsem musel překomponovávat (nebo LV) docela často.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 22. 9. 2020 08:28

No to by mě teda taky zajímalo. Když bych fotku rozdělil vodorovně i horizontálně na pětiny, tak snad nemám fotku kde by objekt zaostření byl v krajní pětině. Možná by mě stačilo pokrytí ostřícími body i na D750, na D7500 je to přímo luxus.

Na stativu mě připadá logická AF-S volba a pak přepnutí na manuální ostření. Ale zvířata nefotím a na dlouhé ohnisko vůbec ne, takže tady to může být trochu jinak.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 9. 2020 08:39

Stávalo se mi to i s d7000. Představte si jakoukoli fotku, kde je uprostřed jen voda.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 22. 9. 2020 09:14

Pri ostreni "vody" ze stativu by mi pokryti chybelo asi naprosto minimalne, protoze tam se to v pohode naostri manualne a neni tolik kam spechat. Jeste jsem ted hledal obrazek s pokrytim zaostrovacich bodu u D850 a pri portretech bych byl hodne casto mimo a nebo na ty uplne krajni body, coz pri male hloubce ostrosti neni komfortni.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 9. 2020 09:21

Každý to děláme podle sebe. MF používám jen na makro a hvězdy, jinak použiju AF, kde můžu. Měl jsem manuální širokáče a vždycky jsem musel pro jistotu cvaknout víc fotek, abych byl spokojený, protože s velkou HO se špatně odhaduje, jestli mám zaostřeno opravdu přesně, a stupnice vzdálenosti nejsou přesné už vůbec.

-- 22. 9. 2020 10:26 --

A docela mě přestává bavit tohle obhajování si postupů. Měl jsem mnoho let současně DSLR (DX i FX) Nikon a Fuji X bezzrcadlovky. Mohl jsem pozorovat v přímém srovnání, co jde lépe s tím a oním. Zrovna pokrytí AF body byl jeden z těch rozdílů, které jsem poznával na stativu a při focení lidí. Na stativu to trochu otravovalo. U lidí mi to nevadilo, prostě jsem jen nedělal s DSLR tak těsné kompozice.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 22. 9. 2020 09:36

lennyl_2 píše:tak ja som robil upgrade pre mensie "blbosti". Pentax K5 na K5II a ten na K5IIs a Pentax K-1 na K-1 II.

ak by mali take parametre Z6s a Z7s, teda doplneny hruby vypoctovy vykon, 2x pamatovky a este aj ten lepsi EVF, myslim, ze to by bolo prave dobre tahadlo pre ludi co este maju Nikon DSLR.
Nikon aj tak raz zareze zrkadlovky, resp. ich bude utlmovat...

Přesně tak. Já stále jedu na D750 a Z6/Z7 jsem nekoupil přesně z toho důvodu, proč teď přijde "s" verze :-). Místo toho jsem si na hraní s MILC pořídil Fujinu.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 22. 9. 2020 09:56

ako male deti :) kazdy foti ine a inak. u mna je AF casto na kraji, niekedy este viac ako na ukazkach. nemusim rezat z fotiek,komponujem pri foteni. aj na krajinu vyuzivam AF (okrem MF) napr. na zaostrenie na horizont pri hornom kraji fotky.
...cenovo porovnatelne DSLR s Z5/Z6/A7III atd. mozu len snivat o tomto s pokrytim a pouzivanim f1,4.
AF.jpg
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 22. 9. 2020 10:16

Prečo ako malé deti? každý povedal svoj názor a logicky ho majú ľudia rôzny. Chytrý si to preberie a vyberie to čo mu sedí...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 22. 9. 2020 10:26

Mně to zajímá, protože jsem tenhle argument také používal a protože D500 mi umožňuje fotit do rohů, ale na D850 mi to nechybí. Nechci tím obhajovat, jestli pokryti do rohů je nebo není důležité, ale zajímají mne fotky, které (evidentně) nefotím a které by mohly vypadat zajímavě.

Na druhou stranu si kladu otázku, jestli u očí nebo jiných věcí, na které zaostřují, nepotřebuji kolem aspoň základní prostor, aby to nevypadalo blbě, jako když se u bezzcadlovky zvětšuje obraz v rozích, jestli mi rozumíte. To je přesně to, co vidím i na těch Lennylových fotkách, ultra těsný ořez (mám k tomu také občas sklony).

K mému překvapeni totiž ty “středovky” z FF vypadají vesměs dobře, aspoň u mně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 9. 2020 10:34

Někdy se větší pokrytí ostřícími body hodí, když člověk používá nějakou formu Trackingu, při které se foťák drží nějakého subjektu.

V průběhu focení se může stát, že se focený předmět na chvíli dostane ke kraji, a pak se zase vrátí - ať už vlastním pohybem, nebo při pohybu foťákem.

Pak je dobré, že foťák neztratí přehled o subjektu.

Ale netvrdím, že zrovna tohle musí být pro každého nějak důležité
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 22. 9. 2020 10:57

pemar: jj, je to dost tesné. fotim ako sa mi chce, proste podla nalady alebo priestoru. mam rad aj stredovky :)

ked sumarizujem, za jedine dva objektivy co fotim uz roky nemam nahradu a je mi ich luto (subjektivne pre mna):
Nikkor 58/1,4 G AF-S
Pentax SMC DA*300/4 SDM
...fotaky su lahsie "nahraditelne".
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 9. 2020 11:09

58/1,4 G mě láká. Na fredmiranda jsou o něm vlákna s tunou fotek. Na Ztkách prý funguje skvěle.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 22. 9. 2020 11:11

Já si dovedu představit mít možnost ostření na krajní body u ohnisek, které něco vypráví a kde nevadí, když jsou osoby vzhledem k povaze takového snímku těsně u kraje. Tudíž tento benefit se dá ocenit na 16 a 23 na cropu.
Portéty v pohodě kolem středu, třetin, Lennyl je pro můj vkus moc.
U krajiny jsou mi krajní body k ničemu, neb ostřím jinou technikou.

-- 22. 9. 2020 12:11 --

Stan35
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka