Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 12. 2020 08:00

Jako fakt je, že návykové to je. Minulý víkend jsem fotil dceru Olympusem E-M1III, který určitě není v eye-af nejlepší na světě (nicméně ani není špatný) a ono to je až kouzelné, jak chytne bližší oko (tak bylo zadáno) a když pak dcera pootočila hlavu, tak naprosto plynule přeskočil na druhé oko (které po pootočení bylo blíže).
Můžu to okecávat zleva zprava, ale tohle bych prostě žádným ručním režimem plně nenahradil a zbytečné to přitom není - to, jak je rozloženo DOF (více dozadu), je čistě fyzikální princip a začínat tedy od bližšího oka je na místě.
Žít se bez toho dá snadno, sám jsem mimochodem ve focení spíš silně konzervativní, ale nedá se popřít, že možnosti těch pokročilých AF režimů se využít dají a velmi často to bude přínos doopravdy, ne jen v letácích výrobce :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_ 3. 12. 2020 08:17

zrovna vcera vecer som aj od Manny Ortiza pozeral dake inspiracie na pozy s kamoskou, lebo si pripravujeme urban portraits, tak aj outfity na prezliekanie si dohadujeme.
a taketo fotenia robim vyslovene v rezime WIDE a zapnutym EyeAF. bol by som blbec, keby som to nevyuzival.
a ano, stane sa mi pri par fotkach, ze ked je vyrazne alebo clenite prostredie/pozadie, tak to nefunguje a musim prepnut AF na jeden AF bod ktory dam co najpresnejsie na tvar.

inak tie fotaky R5/R6, Sony 3.gen a Ztka-II su dost dobre.
ten Nikon Z6 je ale priserny.
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM v ocakavani + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 12. 2020 08:40

lennyl, podívej se na testy s posledními FW, Z6 funguje ve většině situací stejně jako IIka, ale hůř se například chytá, když je objekt hodně mimo DOF, pak stačí pootočit ostřícím prstencem na objektivu a chytí se. Z6II má samozřejmě mnoho dalších optimalizací, takže ve složitější situaci funguje lépe, ale Z6 je taky dost v pohodě na normální focení (=ne fotbalista ve sprintu). Někteří tvrdí, např Alik Griffin, který má Fujiny, A7rIII a Z6, že Z6 má dnes lepší face/eye detect než A7rIII. Nedetekuje tak daleko, ale na bližší funguje spolehlivěji. Griffin jako testér různých skel taky upozorňuje, že Sony má v nabídce mhoho objektivů, se kterými Face detect nefunguje ani zdaleka tak rychle a spolehlivě jako se špičkovými. Tohle u Z zatím není, všechna AF Z skla mají velmi rychlý a precizní AF.

...Jinak já na X-T2 face/eye detect používám poměrně nerad, protože tam neznám jednoduchý způsob, jak přinutit foťák ostřit na jiný obličej, než který si sám vybral. Je to docela frustrující, mám sice Face detect na Fn tlačítku, ale přijde mi jednodušší prostě jet na manuální výběr bodu. Z6 je v tomhle zlatej foťák s výběrem joystikem.
Naposledy upravil Dolgor dne 3. 12. 2020 08:52, celkově upraveno 3
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 12. 2020 08:45

Racionální chování je využívat nabízené vlastnosti ve chvíli, kdy je to příjemnější a úspěšnější, než původní řešení.

Záleží pak jen na úvaze fotografa, zda ano, či ne.

-- 3. 12. 2020 08:53 --

Dolgor

Přesně tohle byla ta slabina Face Detect, kvůli které jsem to taky nevyužíval.

Nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že jakékoli vybírání joystickem nebo rollery je strašně klopotné.
Ideální stav je když obličej vybereš normálně ukázáním ostřícím bodem a když se toho obličeje foťák pak spolehlivě drží.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 12. 2020 09:09

Mě to s joystikem v praxi připadá jako dobré, rychlé řešení pro skupinky pomalu se pohybujících lidí, u stolu apod. Samozřejmě označit si dopředu osobu a pak trackovat jen ji, by bylo ideální, zvlášť v dynamických situacích s mnoha obličeji (skupina běžců zepředu..). ZII jsou tomu blíž s Eye detect ve Wide poli. Čekám, že Nikon celý AF systém předělá pro high-end, a tyhle předvýběry a Face/Eye detect v dalších AF modech s předáním priority implementuje. Teda doufám.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 12. 2020 09:12

Já taky.

To Wide pole - má jen jednu velikost nebo se dá měnit ?

Vlastně - možná že je to ovlivněno faktem, že ostřím na palec a používání joysticku během ostření je tedy nemožné. Kdo ostří spouští, může ten joystick využívat mnohem šikovněji.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 12. 2020 09:29

Už jsem psal. Na DSLR jsem ostřil na palec, u Z6 jsem se vrátil ke spoušti.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod KarelV. 3. 12. 2020 09:31

tomashr píše:Můžu to okecávat zleva zprava, ale tohle bych prostě žádným ručním režimem plně nenahradil a zbytečné to přitom není - to, jak je rozloženo DOF (více dozadu), je čistě fyzikální princip a začínat tedy od bližšího oka je na místě.

Jen poznámku k tomu tvrzení o "rozložení DOF více dozadu"... Toto se nedá tak jednoduše tvrdit, resp. neplatí to vždy a všude. Např. při focení na blízko, portrét, záběr postavy od pasu nahoru apod. je DOF (např. při 50mm f 1,8 na FF) rozložená přibližně stejně před i za místem zaostření. Až při větších vzdálenostech (v řádu metrů) se to posouvá více dozadu za místo zaostření.
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 12. 2020 09:31

Wide pole má dvě velikosti, ale Eye AF je tuším jen v jedné (větší asi).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 12. 2020 09:34

Dolgor píše:Už jsem psal. Na DSLR jsem ostřil na palec, u Z6 jsem se vrátil ke spoušti.

Já vím :-)

Z tohoto hlediska je to fakt lepší.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 3. 12. 2020 09:36

Abychom si rozuměli, proti režimu typu Eye-AF nebo 3d nic nemám a v určitých situacích je také používám, ale jsem si vědom toho, kde jsou jejich limity a proto se je snažím vhodně kombinovat s jinými a nesnažím se jeden režim používat na všechno jenom proto, že je pohodlnější.

3d jsem podle všeho použil na portréty poprvé v době, kdy většina z vás používala něco jiného nebo tehdy ještě opravdu bídný AF bezzcadlovek (a ani tehdy jste si nenechali až na pár výjimek vysvětlit), dokonce i na f1.4 a f2.8 v silném protisvětle a na nekontrastním pozadí, s relativně vysokou spokojeností. Eye-AF budu na zrcadlovce (pokud tam někdy bude, o čemž nejsem přesvědčen) a na bezzrcadlovce (pokud najdu takovou, která mi nahradí D850 nebo spíše D6 nebo D880) to budu používat také, pokud to kromě pohodlí povede i lepším výsledkům.

Jinak na tom videu bylo zajímavé, jak rychle fungují konkurenční bezzcadlovky při potřebě rychle změny objektu a jak se chytají nebo nechají nežádoucích objektů. I to má ale malou vypovídající hodnotu, když není jasné, jak ty foťáky byly přesně nastavené. Prostě klasický youtuber test, jde o clikcbaity a ne o skutečný test.
Naposledy upravil pemar dne 3. 12. 2020 09:37, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 3. 12. 2020 09:37

az teraz som si vsimol, ze v tom videu mal pri Z6 inu scenu, tj. isto nemal v nom novy fw.
inak vsetky tri znacky v tej scene s travami nenasli face v dialke kvoli tomu prostrediu. to som pisal aj ja, ze vtedy musim zvolit AF bod.

inak pouzivate aktivne aj ostrenie cez display tuknutim prsta? v takychto pripadoch by sa to oplatilo. mat zvoleny velky AF bod a tuknut na oblast tvare sa EyeAF/Face uz chyti a drzi.
ale toto vam asi nejde nastavit, ze v hladaciku mat iny rezim ostrenia vs zadny LCD, lebo s prilozenym okom na hladaciku sa mi neda dobre pichat na dispaly prstom
Naposledy upravil lennyl_ dne 3. 12. 2020 09:44, celkově upraveno 1
Sony A7R III + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM v ocakavani + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 3. 12. 2020 09:39

To, že neměl aktuální fw, to jsem si také všiml, jen to potvrzuje nízkou objektivitu testu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 12. 2020 09:48

lennyl_ píše:az teraz som si vsimol, ze v tom videu mal pri Z6 inu scenu, tj. isto nemal v nom novy fw.
inak vsetky tri znacky v tej scene s travami nenasli face v dialke kvoli tomu prostrediu. to som pisal aj ja, ze vtedy musim zvolit AF bod.

inak pouzivate aktivne aj ostrenie cez display tuknutim prsta? v takychto pripadoch by sa to oplatilo. mat zvoleny velky AF bod a tuknut na oblast tvare sa EyeAF/Face uz chyti a drzi.
ale toto vam asi nejde nastavit, ze v hladaciku mat iny rezim ostrenia vs zadny LCD, lebo s prilozenym okom na hladaciku sa mi neda dobre pichat na dispaly prstom

Tihle fashion fotografové to focení přes display používají hodně často, asi jim to vyhovuje.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 3. 12. 2020 13:13

KarelV. píše:Jen poznámku k tomu tvrzení o "rozložení DOF více dozadu"... Toto se nedá tak jednoduše tvrdit, resp. neplatí to vždy a všude. Např. při focení na blízko, portrét, záběr postavy od pasu nahoru apod. je DOF (např. při 50mm f 1,8 na FF) rozložená přibližně stejně před i za místem zaostření. Až při větších vzdálenostech (v řádu metrů) se to posouvá více dozadu za místo zaostření.

Promiň, ale tohle opravdu platí vždy a všude :-) Ano, pro kratší vzdálenosti je rozdíl menší až mizivý, takže ten výběr oka není tak zásadní. To ale nic nemění na tom, že to tvé "přibližně stejně" bude pořád vždy znamenat "dozadu o něco víc než dopředu", nikdy (fakt nikdy) se to nesrovná a tím méně otočí :mrgreen: :mrgreen:

Já samozřejmě chápu, jak to myslíš, ale věř tomu, že ten vztah platí vždycky. Rozdíl může být minimální (třeba až ve stylu 49,6% DOF před, 50,4% DOF za), ale opravdu nikdy nebude ten poměr opačný, tedy první číslo přes 50% ;-) Míním přirozeně u klasického objektivu, tilt/shift nebo třeba nějaké specialitky s uměle upravovaným rozostřením jsou jiné téma.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka